Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Güneş Yanığı Tedavisi ve Güneş Yanığından Korunma

Cilt rengi koyu olanlar güneşe daha az duyarlı olsalar da, herkes güneş yanığı ve bununla ilişkili bozukluklara uğrama riskindedir.

Güneş yanığı neden olur?

Cilt rengi koyu olanlar güneşe daha az duyarlı olsalar da, herkes güneş yanığı ve bununla ilişkili bozukluklara uğrama riskindedir. Özellikle bebekler ve çocuklar güneşin yakan ışınlarından korunmalıdır çünkü çoğu güneş hasarı çocuklukta olur. Diğer yanıklar gibi, güneş yanığı da derinin kızarmasına, ısınmasına ve ağrıya yol açar. Ağır olgularda, su toplama, ateş, baş ağrısı ve genel bir rahatsızlık hissi olur.

Güneşin zarar vermesi için çocuğunuzun sadece yanması gerekmez. Güneşe maruz kalmanın etkileri yıllarca birikir ve çocuklukta orta derecede maruz kalma sonucu ileri yaşlarda deride kırışıklık, kalınlaşma, çillenme ve belki de deri kanserine sebep olabilir. Bazı tedaviler güneş ışığına reaksiyona yol açtıkları gibi bazı hastalıklar da kişileri güneşin etkilerine daha hassas hale getirebilir.

Güneş yanığı nasıl geçer?

Güneş yanığı nasıl geçer

Güneş yanığı nasıl geçer

Güneş yanığının belirtileri güneş ile temastan 6 ya 12 saat sonra görülmeye başlar. İlk 24 saat en çok rahatsızlık hissedilen zamandır. Çocuğun yanığı veya güneş yanığına maruz kalan bireyin yanığı sadece kırmızı, sıcak ve ağrılı ise, bunu kendiniz tedavi edebilirsiniz.

Yanık alanlara soğuk kompres uygulayabilir veya serin suda banyo yapılması gibi yöntemler faydalı olur. Ağrıyı azaltmak için de eczacınıza ya da bir doktora sorarak ağrı kesici ilaç kullanılabilir.

Eğer güneş yanığı kabarcıklar, ateş, titreme, baş ağrısı ve genel bir rahatsızlık hissi ile birlikte seyir gösteriyor ise doktorunuzu aramanız ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız uygun olur. Ciddi güneş yanıkları diğer ciddi yanıklar gibi tedavi edilir ve eğer yanık çok yaygın ise bazen hastaneye yatılması gerekebilir. Buna ek olarak, su kabarcıkları enfekte olabilir ve antibiyotikler ile tedaviyi gerektirebilir.

Aşırı veya ciddi güneş yanıkları bazen dehidrasyona veya bazı olgularda sıcak çarpmasına sebep olabilir. Bu tür vakalar doktorunuz tarafından veya en yakın acil serviste muayene edilmelidir.

Güneş yanığı nasıl önlenir?

Çoğu aile veya bireyler yanlış olarak güneşin sadece parlak olduğu zamanlarda zararlı olduğunu düşünürler. Aslında, zararlı olan görülen ışık değil, görülmeyen ultraviyole ışınlarıdır. Çocuk veya birey sisli veya kapalı günlerde uzun süre dışarıda kaldığında aslında daha fazla ultraviyole ışınına maruz kalabilir. Maruz kalma oranı yüksek irtifalarda daha fazladır. Büyük bir şapka veya şemsiye bile yeterli korunmayı sağlamaz çünkü ultraviyole ışınları kum, su, kar veya diğer birçok yüzeyden yansıyabilir.

Ultraviyole ışınlarının yoğun olarak bulunduğu saatlerde (sabah 10-öğleden sonra 4 arası) çocuğunuzu veya kendinizi güneş ışınlarından uzak tutmaya çalışmanız faydalı olur. Buna ek olarak aşağıdaki kuralları uygulayabilirsiniz.

 1. Zarar verici ultraviyole ışınlarını bloke etmek için koruyucu kremler kullanın. En az % 15 güneş koruma faktörü olan koruyucu krem seçin. Seçtiğiniz güneş kreminin etiketini kontrol edin. Dışarı çıkmadan yarım saat önce güneş kremi kullanın. Çoğu güneş kremi su geçirmezdir fakat çocuk veya birey su içinde uzun zaman geçiriyor ise, iki-üç saatte bir güneş kremi tekrar sürülmelidir. Kremin üzerinde yazan kullanım şeklini mutlaka okuyarak kremi kullanmalısınız.
 2. Çocuğunuza uzun pantolon ve uzun kollu giydirin. Giysileri hafif ve pamuklu olsun. Güneşten korunmak için aile bireylerinin de aynı şekilde giyinmesi gerekir.
 3. Çocuğunuzu ve kendinizi mümkün olduğunca gölgede tutmak için plaj şemsiyesi veya benzer bir şey kullanmak güneş yanığından korunmada önemlidir.
 4. Güneşten çocuğunuzu korumak için geniş kenarlıklı bir şapka kullanmasını sağlayın, aynı şekilde diğer aile bireylerinin de güneş yanığından korunmak için bu tür bir şapka giymesi önemlidir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Güneşlenmek kanser yapar mı
 2. Çocuklarda vitiligo hastalığı neden olur
 3. Vücutta kabarcıklar neden olur
 4. Çillenme nedenleri ve tedavisi
 5. Cilt-deri kanseri nedenleri ve tedavisi
 6. Yanıkların nedenleri ve tedavisi
 7. Sıcak çarpması nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git