G

Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir? Güneş Gözlükleri Zararlı mı?

Güneş gözlüğü seçilirken dikkat  edilmesi gereken, estetik uygunluktan çok göz sağlığını nasıl etkilediğidir.

Görünen ışığın yaklaşık %20’sinden fazlasını absorbe eden gözlük camına güneş camı denir. Güneş gözlüğü seçilirken dikkat  edilmesi gereken, estetik uygunluktan çok göz sağlığını nasıl etkilediğidir. Güneş gözlüğü seçimi bu nedenle çok önemlidir. Herhangi bir yerden (işporta gibi) alınan bir gözlük, yeterli göz koruması sağlamadığı gibi, zararlı da olmaktadır.

Gözlük camları

Gözlük camları nasıl tasarlanırsa tasarlansın, ya mineral ya da plastik maddelerden üretilirler.

Mineral gözlük camları: Mineral camın içeriği % 60-70 oranında silisyum oksittir (SİO2). Diğer bileşimi ise kalsiyum, sodyum ve bor oksitlerini içerir. Mineral gözlük camları ışık geçirgenliği yüksek, renksiz, kokusuz, sıcağa ve atmosferik etkilere karşı dayanıklı, kolay matlaşmayan, kolay çizilmeyen bir gözlük camı çeşididir. Mineral gözlük camları kendi içinde (Crown B270 cam, Flint cam, Boroksilikat camlar, Yüksek kırıcılık indisli mineral camlar) şeklinde bölümlere ayrılır.

Plastik (organik) camlar: Mineral gözlük camlarının kullanıcılar tarafından en çok şikayet edilen özelliklerinin başında bu tür camların ağır ve kırılgan olmaları gelmektedir. Kullanıcıların bu şikayetlerinin giderilmesinde ise plastik (organik) camlardan yararlanılmıştır. Organik camlar da, mineral camlarda olduğu gibi kendi aralarında çeşitlilik göstermektedir.

İdeal bir gözlük camı nasıl olmalı?

İdeal bir gözlük camı, görme ihtiyacını karşılamalı ve sağlığa zarar vermemelidir.

Gözlük camları;

 • Sağlam, emniyetli ve darbeye dayanıklı olmalıdır (özellikle çocukların ve sporcuların kullandığı gözlükler).
 • Estetik olarak camların görünümü güzel olmalıdır.
 • Fiziksel ve kimyasal yapısı, görünümü homojen (özel üretimler hariç) ve hafif olmalıdır.
 • Çizilmeye karşı dayanıklı olmalıdır.
 • Yüksek kırılma indeksine, gücüne sahip olmalıdır.

Reçetesiz güneş gözlüğü alınır mı?

Refraksiyon kusuru ya da özel bir gözlüğe ihtiyacı olmayanlarda profesyonel ve güvenilir bir optisyen yardımıyla güneş gözlüğü almak da bir sakınca yoktur.

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeli?

Güneş gözlüğü seçerken gözlüğün yüzünüze adapta olması oldukça önemlidir. Metal çerçeve, plastik çerçeve  ve kemik çerçeve olmak üzere üç tür çerçeve vardır. Metal çerçevelerin buruna temas eden kısmında plaket vardır, kemik çerçevelerin ise burunla temas eden kısmı kendinden yapılmıştır. Size uygun güneş gözlüğünü seçerken profesyonel ve güvenilir bir optisyenden yardım alırsanız, optisyeniniz yüzünüze uygun gözlüğü size önerecektir.

 • Güneş gözlüğü bir mağazadan alınmalı ve camın üzerindeki markaya dikkat edilmelidir.
 • Gözlük camının üzerinde anti-UV tabakasının olup olmadığını optisyene bilhassa sorulmalıdır. Gözlüğün %100 UVA ve UVB blokaj gibi özelliklerinin olup olmadığına bakılmalıdır.
 • Seyyar satıcılardan gözlük almamaya özen gösterilmelidir.
 • Tüm gözük markalarında garanti belgesi vardır, bu nedenle alınacak güneş gözlüğünün garanti belgesinin olup olmadığına dikkat edilmelidir.
 • Gözlük camlarının üzerinde dalgaların, çiziklerin olmamasına özen gösterilmelidir.
 • Gözlüğün yüze oturmasına dikkat edilmelidir, çünkü güneş gözlüğü gözleri düzgün kapatmazsa güneş ışınları girer ve bu gelen ışıklar gözlere zarar verir.
 • Gözlüklerde renk seçimi de önemlidir, özellikle koyu renk camlar tercih edilmelidir.

Numaralı güneş gözlüğü camı olur mu?

Güneş gözlüklerinde de numaralı cam kullanılabilir, ancak gözlüğün estetik yapısına ve çerçeve yapısına göre numaralı cam kullanılması durumu değişebilir. Örneğin aşırı bombeli bir güneş gözlüğüne numaralı cam önerilmez, çünkü bu yapıda bir gözlük görme durumunu bozar ve baş ağrısına neden olur.

En iyi güneş gözlüğü cam rengi nasıl olmalı?

Güneş gözlüğünün camları illede belli bir renkte olacak diye bir kural yoktur. Numaralı gözlük camlarının kahverengi olması tavsiye edilir. Çünkü kahverengi güneş ışığını en iyi nötralize eden bir renktir. Fakat siyah bir çerçevede kahverengi cam iyi durmayacağı için, gözlük camlarının çerçeve rengine uyumlu olmasına da dikkat edilir.

Güneş gözlükleri gözlere zarar verir mi?

Ucuz güneş gözlüklerinin çerçevesi çok önemli olmayıp, bu gözlüklerin camlarının iyi olması gerekir. Güneş gözlüklerinin camlarında eğer UV koruyucu yok ise güneşten korunmada hiç bir fayda sağlamaz ve bu tür gözlükleri sadece estetik olarak takmış olursunuz.

Ucuz güneş gözlüğü camlarında aşırı bir bombelik olur, camın kalitesinde ciddi defolar vardır, bu gözlük camları baş ağrısı yapar, yansımaları ve parlamaları farklı yerlerde olur ve bundan dolayı da gözlere zarar verir.

Güneş gözlükleri sadece güneşli havalarda mı kullanılır?

Karlı havalarda, güneş tutulmasının yaşandığı durumlarda, herhangi bir elektrik kaynağına bakılması gerektiğinde, solaryum yataklarında da güneş gözlüğü kullanılması gözleri korumak için son derece önemlidir.

Çocuklar da güneş gözlüğü kullanmalı mı?

Uzmanlar çocukların da güneş gözlüğü kullanmasını tavsiye etmektedir. Son yıllarda ozon tabakasındaki deliğin büyümesi nedeniyle yeryüzüne daha fazla UV ışını ulaşmaktadır. Özellikle açık tenli, renkli gözlü, miyop sorunu ve alerjik sorunları olan çocukların güneş gözlüğü takması önerilmektedir.

Ultraviyole ışınları gözlerde hangi hastalıklara neden olur?

 • Sarı nokta hastalığı,
 • Katarakt,
 • Pterjium,
 • Fotokeratit,
 • Şaşılık,
 • Bazal hücreli kanser,
 • Skuamöz hücreli kanser.

Benzer sağlık yazıları

 1. Katarakt nedir ve neden olur
 2. Şaşılık nedir ve neden olur
 3. Sarı nokta hastalığı nedir ve neden olur
 4. Bazal hücreli karsinom nedir ve neden olur
 5. Güneşlenmek kansere neden olur mu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git