Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Gül Hastalığı – Pityriasis Rosea Nedir?

Gül hastalığının oldukça sık rastlanan bir cilt hastalığı olduğunu bilmek gerekir.

Gül hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Gül hastalığı –yüzde kızarıklık- pityriasis rosea veya halk arasında gülleme olarak da bilinen, özellikle orta yaş kadınları daha sık etkileyen, yüz bölgesine yerleşen kronik inflamatuar, bahar aylarında daha çok görülen bir deri hastalığıdır. Gül hastalığı bulaşıcı değildir.

Hastalık ilk başladığında yüz bölgesinde gelip geçici eritemli kızarık ataklar şeklinde ortaya çıkar ve daha sonra yüze yerleşmiş bir kızarıklık şeklinde damarların çok belli olduğu bir görünüm ile karakterizedir. Gül hastalığı her yaşta görülebildiği gibi, daha çok 30 ve 50 yaşlarında görülür. Gül hastalığı gençlerde ve daha yaşlılarda da görülebilen bir hastalıktır. Gül hastalığı kadınlarda daha sık fakat erkeklerde de görülür ve erkelerde daha ağır seyreder.

Gül hastalığı (gülleme) neden olur?

Gül hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik özelliğinin olduğu tahmin edilmektedir. Gül hastalığının sebebi bakteri, mantar enfeksiyonu veya alerjik bir reaksiyon değildir. Gül hastalığını şiddetlendiren bazı faktörler vardır. Bu etkenlerden en önemlisi sıcağa maruz kalmaktır.

Örneğin sıcak çay, kahve ve benzeri sıcak içecekler damarların genişlemesine neden olur ve hastalık bu tür sıcak içecekler ile şiddetlenebilir, bu nedenle hastalar sıcak içecekleri ılık tüketmelidirler.

Bunun dışında gül hastalığı olan kişiler güneşe maruz kalmaktan, acılı baharatlardan kaçınmalıdırlar. Gül hastalığının hamilelik dönemi ile ilgili bir ilişkisi yoktur. Gül hastalığını stres daha çok tetikler.

Gül hastalığı neden olur

Gül hastalığı (gülleme) belirtileri

Gül hastalığının halk arasında bilinen adı gülleme’dir. Gül hastalığı belirtileri özellikle yüzde, yanaklarda, alında, çenede, burunda görülmekle birlikte bazen de boyunda, sırtta, göğüs bölgesinde, kollarda ve karın bölgesinde de görülür. Bu belirtilere gözlerde kızarıklık, akıntı, kaşıntı, kulaklarda kızarıklık gibi şikayetler de eşlik edebilir.

Gül hastalığı farklı alevlenme dönemlerine göre farklı klinik bulgular ile seyredebilir. İlk başlangıcı gelip geçici kızarıklıklar şeklinde ve daha sonra, yerleşmiş kızarıklıklar haline döner.

Gül hastalığının ilerleyen evrelerinde popül, püstül gibi deriden kabarık lezyonlar oluşur. Daha ileri evrelerde yüzde ödem denilen şişlik, rinofima denilen burunda büyüme (halk arasında patlıcan burun diye adlandırılan görünüm) ve yağ bezlerinin artmasına bağlı yüzde birtakım şekil bozuklukları ve ele gelen kitleler de gül hastalığı belirtileri arasında dır.

Gül hastalığı (gülleme) teşhisi

Gül hastalığı tanısı hastanın başvuracağı dermatoloji (cildiye) uzmanı muayenesinde konulur. Gül hastalığında deride görülen bulgular farklı kişilerde, farklı görünümlerde ortaya çıktığı için tanının konması çok kolay olmaz. Deride meydana gelen döküntünün sayısı ve boyutları kişiden kişiye değişir.

Gövdede oluşan döküntü genellikle mantar enfeksiyonu ile karışabilir. Bazı ilaçların neden olduğu alerjik reaksiyonlar da gül hastalığı ile ayırt edilemeyebilir. Gül hastalığı tanısının kesinleşmesi için kan testleri, deriden alınacak örneğin laboratuvarda incelenmesi gibi tetkikler istenir. Gül hastalığını diğer deri hastalıklarından ayırt etmek önemlidir.

Gül hastalığı (gülleme) tedavisi

Gül hastalığı tedavisinde kaşıntının geçmesi için antibiyotik içerikli, A vitamini içerikli ağız yoluyla alınan ilaçlar, deriye sürülen bazı ilaçlar ve nemlendirici losyonlar verilir. Sık sık ılık su banyosu kaşınmaya iyi gelir. Döküntüyü arttıracak fiziksel aktivitelerden kaçınmak gereklidir.

Bazı hastalarda kortizonlu ilaç tedavisi kaşıntıyı baskılamak için verilebilir. Hastalara bu hastalığın önemli bir hastalık olmadığının doktor tarafından anlatılması önemlidir. Gül hastalığının oldukça sık rastlanan bir cilt hastalığı olduğunu bilmek gerekir.

Gül hastalığı bir çok hastada hafif geçebilir ve tedaviye gerek kalmayabilir. Bazı hastalarda bu döküntü 6-8 hafta içerisinde gerilerken, bazen de daha uzun sürebilir. Bazı vakalarda hastalık geriledikten sonra tekrarlayıp birkaç ay sürebilir. Gül hastalığı güneş ışığına duyarlı olduğu için, güneşe çıkarken güneş kremleri kullanılmalıdır. Gül hastalığı dokuda kötü görünen bir duruma neden olmuş ise cerrahi olarak tıraşlama işlemi uygulanabilir.

Gül hastalığı ve korunma

Gül hastalığı ciltte iz bırakır mı?

Gül hastalığının tedavisinde uyulması gereken tedavi reçetesini hasta düzenli takip ederse lezyonlar iz bırakmadan iyileşir fakat hasta ciltte oluşan kabarmaları, yaraları elleri ile tahriş eder veya kaşır ise iz kalma riski daha yüksektir.

Özellikle burunda meydana gelen büyümeyi cerrahi olarak tıraşlama işlemleri de hafif iz bırakabilir. Gül hastalığı tedaviye cevap verir fakat yüzde oluşan kızarıklık bazı vakalarda tam olarak geçmeyebilir. Bu kalan kızarıklık hastayı rahatsız ediyor ise lazer tedavisi ile bu kızarıklığı gidermek mümkün olabilir.

Gül hastalığı ve korunma

Gül hastalığı özelikle sıcak ve güneş ile arttığı için, gül hastalığı olan kişilerin sıcaktan ve güneşten korunmaları gereklidir. Sıcak çorba, çay, kahve benzeri gıdaların tüketilmesi sırasında çıkan buhara dikkat etmelidirler. Bunların yanı sıra alınabilecek diğer önlemler ise ılık su ile banyo yapmak, hamam, sauna gibi sıcak ortamlardan kaçınmak, baharatlı yiyeceklerden uzak durmak, güneşe çıkarken güneş kremleri ve koruyucu şapkalar ile güneşten korunmak, stres gül hastalığını şiddetlendirdiği için stresten uzak durmak gül hastalığının şiddetini azaltmak için alınacak önlemlerdir.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda gül hastalığı belirtileri ve tedavisi
 2. Vitiligo hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Cilt lekesi nedenleri ve tedavisi
 4. Cilt bakımı nasıl yapılır
 5. Güneşlenmek zararlı mı

16 Yorum

 1. doğan

  4 Aralık 2016 at 15:29

  Bilinçlendirici paylaşım için teşekkür ederim.
  Saygılar

 2. Yeliz

  5 Ocak 2017 at 16:53

  Merhaba aynı şekilde döküntüler oldu vücudumda bugün dra gittim ama kan testi vs istemeden teşhisi koydu tereddütte kaldım başka dra mı gitsem acaba

  • Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 13:52

   Gül hastalığının farklı formları da vardır. Pityriasis rosea’da deneyimli bir cilt hastalıkları doktoru lezyonların görünümünden, yerleşim alanlarından ve kaşıntının eşlik etmesinden ve hastalığın alevlenme dönemlerinden, hastada stres öyküsünün bulunmasından da teşhisi koyabilir.

   Gül hastalığı teşhisinde deri biyopsisi ve lezyonlardan alınan kabukların incelenmesi tanıda kullanılır.

   Eğer doktorunuz tedavi verdi ise tedavi bittikten sonra lezyonlarda gerileme olmaz ise tekrar aynı doktora gitmeniz ve diğer teşhis yöntemlerinin kullanılmasını istemeniz uygun olur. Doktor değiştirmek sürekli başka tedavilere maruz kalmanıza yol açar, bu nedenle geçmeyen durumlarda mümkün olduğunca aynı doktora gitmek gerekir.

   Geçmeyen olgularda Herpes simpleks virüs, Ebstein-Barr virüsü, Sitomegalovirüs ve hepatit B gibi enfeksiyonların varlığının olup olmadığının araştırılması için enfeksiyon hastalıkları uzmanlığına başvurulması gerekebilir, çünkü bu tür enfeksiyonların pityriasis rosea gelişiminde (araştırılan hasta sayısı az olmakla birlikte) rolünün olduğuna dair bilgiler de vardır.

   Hastalık 6-8 hafta kadar sürede gerilemeye başlar fakat haberci plak olarak adlandırılan ilk döküntüyü tahriş etmek hastalığın artmasına neden olur, bu nedenle lezyonları kaşıyarak veya sık sık elleyerek tahriş etmemek çok önemlidir. Bu hastalık özellikle sonbahar ve kış aylarında alevlenme gösterir.

   Sağlık dileğiyle.

 3. Isimsiz

  17 Ocak 2017 at 20:42

  Slm arkadaşlar iki gündür 5 doktora grundum iki doktor bilemedi iki cildiye ve bir dahiliye doktoru aynı teşhisiçin koydular gül hastalığı dediler ve ben çok endişeliyim şu anda yüzümde de çıkacak yada kalıcı kalacakmis diye bide sedef hastalığına yol acarmi kesin teşhis biyopsi yle belli oluyormuş ne yapacağım bilmiyorum çok gerginim

  • Sağlık Ocağım

   20 Ocak 2017 at 19:08

   Üniversite veya araştırma hastanelerinde bulunan deri ve zührevi hastalıklar bölümüne gitmeniz daha doğru olur. Eğer yaşadığınız bölgede bu hastaneler yoksa cildiye bölümünde çıkan lezyonlardan örnek alınması teşhiste yardımcıdır. Deri biyopsisi zor bir şey değildir.

   PİTYRİASİS ROSEA (GÜL HASTALIĞI), kendine özgü klinik görünümü ve seyri olan, genellikle genç erişkinlerde görülen, infeksiyöz olduğu düşünülen, eritemli ve ciltte pul pul dökülme şeklinde lezyonlar oluşturan, çoğunlukla hafif kaşıntılı benign (iyi huylu) bir cilt hastalığıdır. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hastalık sonbahar ve kış aylarında daha sık görülür. Stres hastalığın ağır seyretmesine neden olabilir. Bu hastalığın farklı tipleri de vardır. Hastalığın hastalığa özgü bir tedavisi yoktur.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 4. ozcan

  8 Nisan 2017 at 00:28

  45 gun once bir leke cikti gogus kisminda ve ardindan bu hafta kizarikliklar olustu dr gittim gul dedi ama kasinti hic yok kan testi yaptirdim temiz stresten dedi dr ama gul kasinti yapmazmu?

  • Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2017 at 21:50

   Pityriasis rosea (gül hastalığı), sık görülen hafif deri hastalığıdır. Gül hastalığı genellikle gövde ve üst kollarda, yüzde ortaya çıkar ve düz, pullu kenarlı, pembe noktalar ya da yamalar şeklinde döküntü ile karakterizedir. Başlıca çocukları ve genç erişkinleri etkileyen, nedeni tam olarak bilinmeyen fakat viral bir enfeksiyonla ilişkili olabileceği düşünülen bir cilt sorunu veya hastalığıdır.

   İlk bulgu, çıktığı alanda haberci yama adı verilen büyük, yuvarlak bir lekedir, geri kalan döküntü genellikle bir hafta sonra gibi çıkar ve 4-8 hafta sürebilir, döküntü başladıktan sonra kaşıntı başlayabilir, genellikle herhangi bir tedavi verilmeden kendiliğinden de geçebilir. Kaşıntılı lezyonlarda doktorun reçete edeceği losyon ve anhistaminik ilaçlar verilebilir. Bu bulgular genellikle ilkbahar, sonbahar, kış mevsimlerinde ortaya çıkar ya da bu mevsimlerde alevlenir.

   Doktorunuzun önerdiği sürede ya da 8-10 hafta gibi bir sürede gerileme olmaz ise doktorunuza tekrar gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Gökhan

  24 Nisan 2017 at 07:55

  Banada madalyon hastalığı dendi ama sigara içilen ortamlarda fazla durma dedi sigara iciyosan içme dedi normalde içiyorum ama bıraktım şimdilik sigarayla bi alakasi olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   28 Nisan 2017 at 00:57

   Gül hastalığı, ruhsal sıkıntılar, stres gibi durumların daha çok tetiklediği sık görülen bir deri hastalığıdır. Bu durum bazen tek bir lezyon ile başlar, buna öncü, haberci plaka madalyon denir, buna bağlı olarak bu hastalığa bazen madalyon hastalığı da denilir. Bu lezyonlar genellikle ilkbahar, sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkar.

   Gül hastalığını tetikleyici faktörler arasında aşırı ısıya maruz kalma, aşırı soğuğa maruz kalma, enfeksiyöz etkenler (helikobakter pilori, yüzde bulunan demodeks akarlar gibi), baharatlı yiyecekler, alkol, sigara, stres, bağışıklık sistemindeki dengesizlikler, genetik yatkınlık gibi faktörler tetikleyici ya da ortaya çıkarıcı sayılabilir.

   Doktorunuzun önerilerini önemsemeniz faydalı olacaktır. Şikayetleriniz geçmez ya da tekrarlar ise, şiddetlenir ise tekrar aynı doktorunuza gitmeniz önemlidir, çünkü altta yatan bir nedenin olup olmadığının araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. betül

  23 Mayıs 2017 at 12:57

  ben defalarca doktara gittim hic biri gül hastasısın demedi sadece şu son gittigim doktor gül hastasısın dedi ama benim yüzümdeki kızarıklıklar dogustan var ve gittikce azalıyo vücudumun hic bir yerinde kızarıklık yok sizce yalıs tedhis mi koydu yüzde olan kızarıklıkların tek sebebi o mu

  • Sağlık Ocağım

   28 Mayıs 2017 at 23:01

   Buradan genellikle hastalıklar hakkında bilgi verilir, ancak doktorunuzun koymuş olduğu tanı, vermiş olduğu tedaviler hakkında bir yorum yapmak doğru olmaz.

   Pityriazis Rosea genellikle göğüs bölgesinde, sırtta, karın bölgesinde, bacaklarda, kollarda görülür. Bu durum bazı hastalarda yüzde, boyunda, ellerde ve ayaklarda oluşabilir. Döküntüler 6-8 hafta veya bazen üç ay veya daha uzun sürebilir. Döküntüler bazen kendiliğinden geçip sonra tekrar ortaya çıkabilir. Döküntülerin genellikle izi kalmaz.

   Pityriazis Rosea’nın nedeni kesin olarak bilinmez. Bu duruma bazen viral bir enfeksiyon sebep olabilir. Bu durumun döküntüsü çok belirgindir, bu nedenle doktor genellikle bakma ile tanıyı koyabilir. Döküntü kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Pityriazis Rosea’nın farklı tipleri de vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 7. Sabahat

  25 Eylül 2017 at 03:28

  Bütün vucudumda çıktı ilk önce su çiçeği dediler bana sonra gül hastası dediler 20 gün oldu böyleyim geçmedi her yerim kıpkırmızı olmuşum bütün vucudum ne iyebiliriz neye dikkat etmeliyim birdaha vucudumda çıkarmı

  • Sağlık Ocağım

   28 Eylül 2017 at 00:53

   PİTRİAZİS ROSEA (PR), akut, kendi kendine iyileşebilen papüloskuamöz bir deri hastalığıdır. Olguların büyük çoğunluğunda ilk bulgu ”madalyon plak” olup, bunu takiben 5-14 gün içinde özellikle gövde ve ekstremitelerin gövdeye yakın kısımlarında lezyonlar ortaya çıkar. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte birçok epidemiyolojik ve klinik çalışma, enfeksiyöz ajanların hastalığın sebebi olabileceğini desteklemektedir. Ayrıca genetik yatkınlık ve psikolojik stresin de bu duruma neden olabildiği konusunda görüşler mevcuttur.

   PİTRİAZİS ROSEA TEDAVİSİNDE NELER YAPILDIĞINA GELİNCE; yaygın olmayan olgularda genellikle nemlendiriciler yeterli olurken, kaşıntılı durumlarda antihistaminik tabletlerin kullanılması gerekebilir (doktorun önerisine göre). Bazı hastalarda durum giderek ağırlaşabilir, bu nedenle gereken durumlarda kortizonlu kremler de kullanılabilir (doktor önerirse).

   PİTRİAZİS ROSEA TEDAVİSİ SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLERİ GELİNCE; hastalığın normal seyri 6-8 hafta sürebilir, bu nedenle ilk haberci döküntü başlar başlamaz sık ve cildi tahriş eden banyodan kaçınılmalı, banyo yaparken kese-lif benzeri malzemeler kullanılmamalı, cildi ovalamaktan kaçınmalı, cildi kaşımamaya özen göstermeli, yumuşak ve pamuklu kıyafetler giyilmeli gibi önlemlere dikkat edilmelidir. Bu durum 2 ayı aştıktan sonra bile düzelmez ise tekrar cildiye uzmanına muayene olunmalıdır.

   Geçmiş olsun.

 8. Alyanak

  29 Eylül 2017 at 03:14

  Benim kızarıklığım yüzde burun ve elmacık kemiklerinde gecıci değil kalıcı yani hep var ergenlige girdikten sonra meydana geldi yirmi üç yasmdayım ve bu hastalık beni hayatta çok kısıtlıyo geçicimi kalıcımı bide tedavisi ne

  • Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2017 at 22:22

   Eğer bir cildiye uzmanına gitmemişseniz, bir cildiye uzmanınca bu durumun değerlendirilmesi, altta yatan nedenin araştırılması, tetikleyici bir faktör varsa bu faktörün mümkünse ortadan kaldırılması, gerekiyorsa ilaç tedavisinin uygulanması gerekebilir. Eğer hastalığınız gül hastalığı ise, kızarıklığın belirgin olduğu durumlarda ilaç tedavisi uygulanabilir. Yine gül hastalığı nedeniyle genişleyen damarlar için lazer tedavisi de uygulanabilmektedir.

   GÜL HASTALIĞI (PİTYRİASİS ROSEA) HASTALIĞI BULUNAN KİŞİLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLERE GELİNCE; sıcağın damar genişletme özelliği olduğundan yoğun egzersizden kaçınılmalıdır (kısa süreli ve sık aralıklarla spor yapılabilir), sıcak suyla banyo yapılmamalıdır (hamam ve saunalar dahil), yaz aylarında güneş ışınları da bu hastalığın belirtilerini arttıracağından güneşe çıkarken güneş koruyucu kremler sürülmelidir, bazı besinlerden (acı, baharatlar, alkol, sıcak çay, sıcak kahve gibi) uzak durulmalıdır.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. Mustafa

  12 Ekim 2017 at 05:46

  Bu hastalığa daha önce Nisan ayı gibi falan yakalanmıştım kollarımda , karın bölgemde ve ayağımda çıkmıştı yüzümde herhangi birşey çıkmadı ama kızarıklar vardı çok sıcak suda duş aldığım için ve traş kolonyası kullandığım için olduğunu düşünüyordum, 1,5 ay içerisinde kollarımdaki, karın bölgemdeki ve yüzümdeki kızarıklar geçmişti fakat ayağımdaki geçmemişti şimdi tekrar kollarımda ve karın bölgemde oluşmaya başladı acaba ayağımdakinin geçmemesinden mi kaynaklı yoksa bu hastalık her yıl tekrar etcek mi? Şimdiden teşekkür ederim.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git