Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Gül Hastalığı (Rosacea) Nedir, Neden Olur? Gül Hastalığı Nasıl Geçer?

Gül hastalığının oldukça sık rastlanan bir cilt hastalığı olduğunu bilmek gerekir.

Rozase (rosacea), burun ve yanakların anormal kızarıklığını tanımlayan bir kronik cilt bozukluğudur. Rozase halk arasında gül hastalığı veya gülleme olarak da bilinir. Yüz bölgesine yerleşen kronik enflamatuvar bir hastalık olup bahar ve sonbahar aylarında daha fazla görülür. Hastalık her yaş grubunda (çocuklarda, gençlerde orta yaş grubunda ve daha yaşlılarda) görülebileceği gibi, özellikle orta yaş kadınları daha sık etkiler.

Rozase için son yıllarda sınıflandırma yapılmıştır. Sınıflandırmaya göre; eritematotelenjiektazik, papülopüstüler, fimatöz ve oküler olmak üzere dört farklı rozase alt grubu tanımlanmıştır.

ROZASE (GÜL HASTALIĞI) NEDEN OLUR?

Bir çok hastada sebebi bilinmemekle birlikte, bu durum kortikosteroid krem kullanımı ile ilişkilendirilebilir. Durumu diğer tetikleyiciler arasında baharatlı yiyecekler, alkol kullanımı, kafeinli içecekler, sıcağa maruz kalmak, stres ve enfeksiyöz nedenler sayılabilir.

Rozasede ailesel yatkınlık da bildirilmiştir.

Gül hastalığı bulaşıcı değildir.

ROZASE (GÜL HASTALIĞI) BELİRTİLERİ

Rozase genellikle geçici yüz kızarmaları ile başlasa da, ciltte kalıcı kızarıklığa dönüşebilir, bazen de papül, püstül benzeri sivilcemsi lezyonlar ile birlikte görülebilir. Özellikle yaşlı erkeklerde rinofima ya (burun üzerinde şişen yumru) yol açar.

Belirtiler; özellikle yüzde, yanaklarda, alında, çenede, burunda görülmekle birlikte, bazen de boyunda, sırtta, göğüs bölgesinde, kulaklarda, saçlı deride, kollarda ve karın bölgesinde de görülür. Bu belirtilere gözlerde kızarıklık, akıntı, kaşıntı, ışığa karşı duyarlılık, göz kuruluğu, yanma ve batma hisleri (okuler rosacea) eşlik edebilir.

Bu durum bazen tek bir lezyon ile de başlar. Buna öncü (haberci) plak madalyon denir, bundan dolayı gül hastalığı bazen madalyon hastalığı olarak da adlandırılır.

Rozase alt gruplarının klinik özellikleri;

Eritematotelenjiektazik rozase: Kızarıklık atakları, yüzün orta kısmında eritem, telenjiektazi, yanma, batma, kuruluk ve deride dökülme gözlenebilir.

Papülopüstüler rozase: Yüzün orta alanında kalıcı ödem, papül ve püstüller oluşabilir ve bunlara telenjiektazi eşlik edebilir.

Fimatöz rozase: Ciltte kalınlaşma, kabalaşma, doku hiperplazisi (dokuda şişme/büyüme gibi) ve nodüller (örn. burunda rinofima oluşumu gibi) oluşur.

Oküler rozase: Gözde yanma ve batma hisleri, yabancı cisim hissi, kuruluk, kaşıntı, akıntı, ışığa karşı aşırı duyarlılık gibi belirtiler ile kendini gösterir. Konjonktivada telenjiektazi olabilir.

ROZASE (GÜL HASTALIĞI) TEŞHİSİ

Gül hastalığı tanısı hastanın başvuracağı dermatoloji (cildiye) uzmanı tarafından klinik muayene bulguları ile konulabilir. Deride görülen bulgular farklı kişilerde, farklı görünümlerde ortaya çıktığı için tanının konması çok kolay olmaz.

Deride meydana gelen lezyonların sayısı ve boyutları kişiden kişiye değişir. Gövdede oluşan döküntü genellikle mantar enfeksiyonları ile karışabilir. Bazı ilaçların neden olduğu alerjik reaksiyonlar da gül hastalığı ile ayırt edilemeyebilir. Hastalığı diğer deri hastalıklarından ayırt etmek çok önemlidir.

Gül hastalığı tanısının kesinleşmesi için hastanın öyküsü, kan testleri, deriden alınacak örneğin laboratuvarda incelenmesi gibi yöntemler oldukça yararlıdır.

ROZASE (GÜL HASTALIĞI) TEDAVİSİ

Rozasenin kesin tedavisi yoktur. Fakat bazı tedavi uygulamaları ile semptomlar (belirtiler) hafifletilebilir. Tedavide topikal (cilt üzerine uygulanan) antibiyotik (örn. metronidazol, eğer durum daha ciddiyse örneğin tetrasiklin gibi) ilaçlar verilebilir.

Gül hastalığı tedavisinde kullanılabilen diğer uygulamalar arasında A vitamini içerikli ağız yoluyla alınan ilaçlar, deriye sürülen bazı nemlendirici losyonlar, sık sık ılık su banyosu, döküntüyü azıttıracak fiziksel aktivitelerden kaçınma sayılabilir.

Rozase tedaviye genellikle cevap verse de, yüzde oluşan kızarıklık bazı vakalarda tam olarak geçmeyebilir. Bu kalan kızarıklık hastayı rahatsız ediyorsa (estetik problem yaratıyorsa) lazer tedavisiyle bu kızarıklığı gidermek mümkün olabilir.

Dokuda büyüme [burunda yumru oluşması (rinofima) gibi) oluşmuşsa cerrahi olarak tıraşlama işlemi yapılabilir.

Gül hastalığının oldukça sık rastlanan bir cilt hastalığı olduğunu bilmek gerekir. Hastalara bu hastalığın önemli bir hastalık olmadığının doktor tarafından anlatılması ve ikna edilmesi önemlidir.

Bu durum birçok hastada hafif geçebilir ve tedaviye gerek kalmayabilir. Bazı hastalarda bu döküntü 6-8 hafta içerisinde gerilerken, bazen de daha uzun sürebilir.

Rosacea güneş ışığına duyarlı olduğu için, güneşe çıkarken güneş kremleri kullanılabilir.

ROZASE (GÜL HASTALIĞI) CİLTTE İZ BIRAKIR MI?

Gül hastalığının tedavisinde uyulması gereken tedavi reçetesini hasta düzenli takip ederse lezyonlar iz bırakmadan iyileşir fakat hasta ciltte oluşan kabarmaları, yaraları elleri ile tahriş eder veya kaşırsa iz kalma ihtimali vardır. Özellikle burunda meydana gelen büyümeyi cerrahi olarak tıraşlama işlemleri de iz bırakabilir.

ROZASE (GÜL HASTALIĞI) ve KORUNMA

Rozase belirtileri sıcak ve güneş ile tetiklendiğinden, hastaların sıcaktan ve güneşten korunmaları oldukça önemlidir. Sıcak çorba, çay, kahve benzeri gıdaların tüketilmesi sırasında çıkan buhara da dikkat etmelidirler.

Alınabilecek diğer önlemler ise;

 • Ilık su ile banyo yapmak,
 • Hamam, sauna gibi sıcak ortamlardan kaçınmak,
 • Baharatlı yiyeceklerden uzak durmak,
 • Güneşe çıkarken güneş kremleri (doktorunuzun da tavsiyesiye) kullanmak ve koruyucu şapkalar giymek,
 • Stres gül hastalığını şiddetlendirdiği için stresten uzak durmak.

Rosacea ve Korunma

Cilt Hastalıkları İle İlgili Benzer Sağlık Yazılarımız

 1. Çocuklarda gül hastalığı belirtileri ve tedavisi
 2. Vitiligo hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Cilt lekesi nedenleri ve tedavisi
 4. Cilt bakımı nasıl yapılır
 5. Güneşlenmek zararlı mı

27 Yorum

 1. Avatar

  doğan

  4 Aralık 2016 at 15:29

  Bilinçlendirici paylaşım için teşekkür ederim.
  Saygılar

 2. Avatar

  Yeliz

  5 Ocak 2017 at 16:53

  Merhaba aynı şekilde döküntüler oldu vücudumda bugün dra gittim ama kan testi vs istemeden teşhisi koydu tereddütte kaldım başka dra mı gitsem acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 13:52

   Gül hastalığının farklı formları da vardır. Pityriasis rosea’da deneyimli bir cilt hastalıkları doktoru lezyonların görünümünden, yerleşim alanlarından ve kaşıntının eşlik etmesinden ve hastalığın alevlenme dönemlerinden, hastada stres öyküsünün bulunmasından da teşhisi koyabilir.

   Gül hastalığı teşhisinde deri biyopsisi ve lezyonlardan alınan kabukların incelenmesi tanıda kullanılır.

   Eğer doktorunuz tedavi verdi ise tedavi bittikten sonra lezyonlarda gerileme olmaz ise tekrar aynı doktora gitmeniz ve diğer teşhis yöntemlerinin kullanılmasını istemeniz uygun olur. Doktor değiştirmek sürekli başka tedavilere maruz kalmanıza yol açar, bu nedenle geçmeyen durumlarda mümkün olduğunca aynı doktora gitmek gerekir.

   Geçmeyen olgularda Herpes simpleks virüs, Ebstein-Barr virüsü, Sitomegalovirüs ve hepatit B gibi enfeksiyonların varlığının olup olmadığının araştırılması için enfeksiyon hastalıkları uzmanlığına başvurulması gerekebilir, çünkü bu tür enfeksiyonların pityriasis rosea gelişiminde (araştırılan hasta sayısı az olmakla birlikte) rolünün olduğuna dair bilgiler de vardır.

   Hastalık 6-8 hafta kadar sürede gerilemeye başlar fakat haberci plak olarak adlandırılan ilk döküntüyü tahriş etmek hastalığın artmasına neden olur, bu nedenle lezyonları kaşıyarak veya sık sık elleyerek tahriş etmemek çok önemlidir. Bu hastalık özellikle sonbahar ve kış aylarında alevlenme gösterir.

   Sağlık dileğiyle.

  • Avatar

   Melodi

   6 Kasım 2017 at 01:48

   Geçmiştir belki sizde bilmiyorum ama inşAllah geçmiştir diyeyim. Benim de başıma geldi test falan yapmadan ilac verdi yanlış tanı koymuş. 1 ay sonra gittim baska doktora 7 tüp kan aldilar idrar tahlili yapıldı. Psikolojik gül dendi ilac kullanıyorum 5. Ayım bacagim ve kolumda var bi kac tane bogazimda çıkıyor arada doktor dedi cildin kuru yuzun yağlı stresten çıkmıs alerjik biseyim yok. Gecmis olsun.

 3. Avatar

  Isimsiz

  17 Ocak 2017 at 20:42

  Slm arkadaşlar iki gündür 5 doktora grundum iki doktor bilemedi iki cildiye ve bir dahiliye doktoru aynı teşhisiçin koydular gül hastalığı dediler ve ben çok endişeliyim şu anda yüzümde de çıkacak yada kalıcı kalacakmis diye bide sedef hastalığına yol acarmi kesin teşhis biyopsi yle belli oluyormuş ne yapacağım bilmiyorum çok gerginim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Ocak 2017 at 19:08

   Üniversite veya araştırma hastanelerinde bulunan deri ve zührevi hastalıklar bölümüne gitmeniz daha doğru olur. Eğer yaşadığınız bölgede bu hastaneler yoksa cildiye bölümünde çıkan lezyonlardan örnek alınması teşhiste yardımcıdır. Deri biyopsisi zor bir şey değildir.

   GÜL HASTALIĞI, kendine özgü klinik görünümü ve seyri olan, genellikle genç erişkinlerde görülen, eritemli ve ciltte pul pul dökülme şeklinde lezyonlar oluşturan, çoğunlukla hafif kaşıntılı benign (iyi huylu) bir cilt hastalığıdır. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hastalık sonbahar ve kış aylarında daha sık görülür. Stres hastalığın ağır seyretmesine neden olabilir. Bu hastalığın alt tipleri de vardır.

   Geçmiş olsun.

 4. Avatar

  ozcan

  8 Nisan 2017 at 00:28

  45 gun once bir leke cikti gogus kisminda ve ardindan bu hafta kizarikliklar olustu dr gittim gul dedi ama kasinti hic yok kan testi yaptirdim temiz stresten dedi dr ama gul kasinti yapmazmu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2017 at 21:50

   Rozase, sık görülen deri hastalığıdır. Gül hastalığı genellikle gövde ve üst kollarda, yüzde ortaya çıkar ve düz, pullu kenarlı, pembe noktalar ya da yamalar şeklinde döküntü ile karakterizedir.

   Döküntü başladıktan sonra kaşıntı başlayabilir, genellikle herhangi bir tedavi verilmeden kendiliğinden de geçebilir. Kaşıntılı lezyonlarda doktorun reçete edeceği losyon ve antihistaminik ilaçlar verilebilir. Bu bulgular genellikle ilkbahar, sonbahar, kış mevsimlerinde ortaya çıkar ya da bu mevsimlerde alevlenir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Avatar

  Gökhan

  24 Nisan 2017 at 07:55

  Banada madalyon hastalığı dendi ama sigara içilen ortamlarda fazla durma dedi sigara iciyosan içme dedi normalde içiyorum ama bıraktım şimdilik sigarayla bi alakasi olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Nisan 2017 at 00:57

   Gül hastalığı, ruhsal sıkıntılar, stres gibi durumların daha çok tetiklediği bir deri bozukluğudur. Bu durum bazen tek bir lezyon ile başlar, buna öncü (haberci) plak madalyon denir, buna bağlı olarak bu hastalığa bazen madalyon hastalığı da denilir.

   Tetikleyici faktörler arasında aşırı ısıya maruz kalma, aşırı soğuğa maruz kalma, enfeksiyöz etkenler (helikobakter pilori, yüzde bulunan demodeks akarlar gibi), baharatlı yiyecekler, alkol, sigara, stres, bağışıklık sistemindeki dengesizlikler, genetik yatkınlık sayılabilir.

   Doktorunuzun önerilerini önemsemeniz faydalı olacaktır.

   Geçmiş olsun.

 6. Avatar

  betül

  23 Mayıs 2017 at 12:57

  ben defalarca doktara gittim hic biri gül hastasısın demedi sadece şu son gittigim doktor gül hastasısın dedi ama benim yüzümdeki kızarıklıklar dogustan var ve gittikce azalıyo vücudumun hic bir yerinde kızarıklık yok sizce yalıs tedhis mi koydu yüzde olan kızarıklıkların tek sebebi o mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mayıs 2017 at 23:01

   Buradan genellikle hastalıklar hakkında bilgi verilir, ancak doktorunuzun koymuş olduğu tanı, vermiş olduğu tedaviler hakkında bir yorum yapmak doğru olmaz.

   Rozacea genellikle yüzde, boyunda, ellerde ve ayaklarda oluşabilir. Bazı hastalarda göğüs bölgesinde, sırtta, karın bölgesinde, bacaklarda, kollarda da görülür. Döküntüler 6-8 hafta veya bazen üç ay veya daha uzun sürebilir. Döküntüler bazen kendiliğinden geçip sonra tekrar ortaya çıkabilir.

   Rozacea’nın nedeni kesin olarak bilinmez. Bu durumun döküntüsü çok belirgindir, bu nedenle doktor genellikle bakma ile tanıyı koyabilir. Döküntü kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  Sabahat

  25 Eylül 2017 at 03:28

  Bütün vucudumda çıktı ilk önce su çiçeği dediler bana sonra gül hastası dediler 20 gün oldu böyleyim geçmedi her yerim kıpkırmızı olmuşum bütün vucudum ne iyebiliriz neye dikkat etmeliyim birdaha vucudumda çıkarmı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Eylül 2017 at 00:53

   GÜL HASTALIĞI, kendi kendine iyileşebilen kızarıklık, eritem, papül ve püstüler lezyonlar ile karakterize bir deri hastalığıdır.

   ROZASE TEDAVİSİNDE NELER YAPILDIĞINA GELİNCE; yaygın olmayan olgularda genellikle nemlendiriciler yeterli olurken, kaşıntılı durumlarda antihistaminik tabletlerin kullanılması gerekebilir (doktorun önerisine göre). Bazı hastalarda durum giderek ağırlaşabilir, bu nedenle gereken durumlarda antibiyotik içeren ilaçlar kullanılabilir.

   ROZASE TEDAVİSİ SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLARA GELİNCE; hastalığın normal seyri 6-8 hafta sürebilir, bu nedenle ilk döküntü başlar başlamaz sıcağa maruz kalmaktan kaçınılmalı, sık ve cildi tahriş eden banyodan kaçınılmalı, banyo yaparken kese-lif benzeri malzemeler kullanılmamalı, cildi ovalamaktan kaçınmalı, cildi kaşımamaya özen göstermeli, yumuşak ve pamuklu kıyafetler giyilmeli gibi önlemlere dikkat edilmelidir.

   Bu durum 2 ayı aştıktan sonra bile düzelmez ise tekrar cildiye uzmanına muayene olunmalıdır.

   Geçmiş olsun.

 8. Avatar

  Alyanak

  29 Eylül 2017 at 03:14

  Benim kızarıklığım yüzde burun ve elmacık kemiklerinde gecıci değil kalıcı yani hep var ergenlige girdikten sonra meydana geldi yirmi üç yasmdayım ve bu hastalık beni hayatta çok kısıtlıyo geçicimi kalıcımı bide tedavisi ne

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2017 at 22:22

   Eğer bir cildiye uzmanına gitmemişseniz, bir cildiye uzmanınca bu durumun değerlendirilmesi, altta yatan nedenin araştırılması, tetikleyici bir faktör varsa bu faktörün mümkünse ortadan kaldırılması, gerekiyorsa ilaç tedavisinin uygulanması gerekebilir. Eğer hastalığınız gül hastalığı ise, kızarıklığın belirgin olduğu durumlarda ilaç tedavisi uygulanabilir. Yine gül hastalığı nedeniyle genişleyen damarlar için lazer tedavisi de uygulanabilmektedir.

   GÜL HASTALIĞI BULUNAN KİŞİLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLERE GELİNCE; sıcağın damar genişletme özelliği olduğundan yoğun egzersizden kaçınılmalıdır (kısa süreli ve haftada daha fazla spor yapılabilir), sıcak suyla banyo yapılmamalıdır (hamam ve saunalar dahil), yaz aylarında güneş ışınları da bu hastalığın belirtilerini arttıracağından güneşe çıkarken güneş koruyucu kremler sürülmelidir (doktor önerisine göre), bazı besinlerden (acı, baharatlar, alkol, çay, kahve gibi) uzak durulmalıdır.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 9. Avatar

  Mustafa

  12 Ekim 2017 at 05:46

  Bu hastalığa daha önce Nisan ayı gibi falan yakalanmıştım kollarımda , karın bölgemde ve ayağımda çıkmıştı yüzümde herhangi birşey çıkmadı ama kızarıklar vardı çok sıcak suda duş aldığım için ve traş kolonyası kullandığım için olduğunu düşünüyordum, 1,5 ay içerisinde kollarımdaki, karın bölgemdeki ve yüzümdeki kızarıklar geçmişti fakat ayağımdaki geçmemişti şimdi tekrar kollarımda ve karın bölgemde oluşmaya başladı acaba ayağımdakinin geçmemesinden mi kaynaklı yoksa bu hastalık her yıl tekrar etcek mi? Şimdiden teşekkür ederim.

 10. Avatar

  Mine Büşra

  3 Aralık 2017 at 12:56

  Merhaba benimde yanaklarında anlımda çene kısmında kabarcıklar var.2 ay önce hastaneye gittim. Bana kıl kökü intihabı dedi.verdiği ilaçla yüzümde bi düzelme olmadı.8 gün önce araştırma hastanesine tekrar gittim başka bi doktor direk gül yarası dedi. İlaçları düzenli kullanıyorm .sıcak ortamda çok fazla kızarıyorum. Ama genel kızarıklar normal şartlarda pembe.tto şampuan verdi doktor haftada iki kez yüzünü yıka dedi.Roza krem verdi gece sur dedi bide la roche-posayım rosalıac UV legere verdi. Kullanıyorm ama geçmiyor.ne yapmalıyım.okuduğum yorumlar beni daha strese sokuyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Aralık 2017 at 00:24

   Gül hastalığında stresin de rolü vardır, bu nedenle hastalıkla ilgili araştırmalar yapıp kendinizi gereksiz yere strese sokmamalısınız. Doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli kullanıp önerilerini uymaya çalışmanızda fayda vardır.

   Rozase (gül hastalığı) tedavisinde, lezyonların yaygın olmadığı durumlarda genellikle nemlendiriciler yeterli olurken kaşıntılı durumlarda antihistaminik ilaçlar verilebilir. Bazı hastalarda hastalığın seyri giderek artan şiddette seyredebilir, bu gibi durumlarda antibiyotik içeren ilaçlar verilebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Avatar

  Vüsale

  18 Aralık 2017 at 14:58

  Herkese merhaba, aynı hastalığı (gül hastalığı) bende geçirdim, daha yeni geçti bende. 6-8 haftada geçer diyorlar ama bende tam 5 ay sürdü. Önce belimde madalyon gibi plak çıktı ama bilgim olmadığı için pek önemsemedim, alerji falan dedim. Bir kaç hafta sonra dizin altında ve kalçada paralel şekilde yeni küçük pembesi lekeler çıktı, önce bir yere çarptım sandım günlerce hiç geçmeyince bana dank etti başka bir şey diye. Nette bakınca çok kötü şeylerin (kanser) benzeri olduğunu gördüm, korkuma korku kattım ve evladımı düşündüm ve doktora gittim. Doktora gidince ilk dört beş yerde olduğu için sinek ısırığı deyip 2 hafta sonra gel dedi. 2 haftada bütün vücudum boyundan aşağı bacaklar hatta ayak üstümde bile çıkmaya başladı. 2 hafta içinde ne düşündüğümü bir Allah bilir. Tabi o arada boş durmadım ve bütün kan değerlerine hormonlar falan hepsine baktırdım, kendi içimi rahatlatmak için ve her şey çok normal çıksa da yine içim rahat etmedi.

  Tekrar doktoruma gittim ve gidince doktorum hemen teşhisi koyup gül hastalığı dedi, altta yatan hiçbir hastalık yok, merak etme stres yapma geçecek dedi. Sonra haftalarca tedavi gördüm, kullanmadığım krem, sprey, kalmadı (travazol, terminius, elocon, bonovate, cilt kuruluğu için losyonlar ve neler neler isimlerini bile unuttum). En son 2 iğne yazdı o baya etki etti ama bitip tekrar çıkıyordu ve yayılıyordu. Tabi ben yine Google yazıp sonuçlara bakıp korkuyordum acaba doktor yanlış teşhis koyar mı diye. Psikolojim tamamen çöktü. Ben daha yeni yeni düzeliyorum (aradan 5 ay geçti). Şükür şimdi iz kalmadan hepsi geçti ama benim ömrümden ömür gitti. Lekelerin kalması benim için sorun değildi, hiç kaşıntı olmadı, tek korkum kötü bir şey olmasın.

  Eğer bu hastalığı geçiren kardeşlere bir parça da olsa yardımım dokunduysa ne mutlu bana. Korkmayın ve stres yapmayın korktukça, stres yaptıkça artıyor maalesef. Hepsi geçecek inşallah.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2017 at 12:05

   Yaşadığınız durumu burada paylaşarak bu durumdan muzdarip olanlara aydınlattığınız için teşekkür ederiz. Paylaşımınız gayet aydınlatıcı olduğu için mutlaka faydalı olacaktır.

   Geçmiş olsun, sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Avatar

  Suna

  18 Ocak 2018 at 10:42

  Benim yüzüm hep kızarık cildiye gitmiştim doktor bana sende tavuk derisi hastalıkları var dedi.onun tedavisi yok dedi tıpta.peki kuzarmaula ne alakası var ..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Ocak 2018 at 01:01

   Tavuk derisi hastalığı (keratosis pilaris) olarak bilinen ciltte tavuk derisi görünümü durumudur. Zararsız ve acısız bu minik sivilceler genellikle kolların üst kısımlarında, baldırlarda ve kalçalarda görülebileceği gibi yanaklarda da görülebilir. Hastaların bazılarında yaşla birlikte düzelme gözlenir. Bazı hastalarda bu durum sakinleşme ve alevlenme dönemleriyle yaşam boyu devam edebilir. Kış aylarında alevlenme gösterebilir. Genellikle kırmızı cilt üzerinde tavuk derisi görünümü ile karakterizedir.

   Tavuk derisi hastalığı gluten intoleransına bağlı da ortaya çıkabilir. Bu nedenle gıda intoleransı testi yapılması gerekebilir.

   Tavuk derisi hastalığında cildi kurutan şeylerden (uzun sıcak duşlar, cildi kurutan sabunlar gibi) kaçınma önemlidir. Tedavi olarak cildin kurumamasına yönelik uygulamalar yapılır. Günde iki kez doktorun da önerdiği nemlendirici kremler veya losyonlar kullanılabilir. O bölgeyi tahrişten, darbeden (kaşımak gibi) korumak önemlidir. Eğer bu lezyonları hastalar kaşırlarsa veya tahriş ederlerse yara izi kalabilir.

   Arada doktor kontrolleri önemlidir, çünkü gereken durumlarda ve alevlenme dönemlerinde reçeteli nemlendiriciler veya başka ilaçlar verilebilir.

   Gluten intoleransı bakımından gerekli testlerin yapılması faydalı olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 13. Avatar

  Tuğçe

  11 Şubat 2018 at 20:38

  Merhaba ben de de üç haftadır var , ve dr um advantan yazdı bir haftadır kullanıyorum , pek bir faydasını göremedim başka bir Öner’iniz var mı ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Şubat 2018 at 11:18

   Hastalık 6-8 hafta veya daha uzun sürebilir. Tekrar kontrole gitmeniz gerekebilir. Doktorunuzun da önerdiği nemlendirici kremleri düzenli olarak kullanılması önemlidir. Tahriş edici sık ve sıcak banyodan kaçınmak önemlidir. Aşırı sıcak çay-kahve içmek, sıcağa maruz kalmak lezyonların şiddetini arttırabilir, bu nedenle bunları da dikkat etmek gerekir. Stresten kaçınmak oldukça önemlidir, eğer kontrol edemediğiniz duygusal sorunlarınız varsa psikiyatri desteği almak faydalı olabilir. Cildi tahriş eden sabun, parfüm, kıyafetler gibi kaçınılmalıdır.

   Tıbbi tedavi daha çok semptomları azalmak içindir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 14. Avatar

  Mizgin

  1 Mayıs 2019 at 12:59

  3 aydır yüzümde aşırı derecede yanma we kızarma atakları vardı soguk rüzgar su yanmama sakinleştiriyordu gitmediğim doktor kalmadı karaciğer kanseri bile diyorlardı psikiyatri gidiyorum suan bütün tahliller temiz çıktı 3 gündür yüzüm küçük küçük iltihaplı sivilce yapmaya başladı gülmü bu ama dokuntu yok suan cok zpr durumdayım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2019 at 22:25

   Kıl kökü iltihabı olabilir. Rozacea olabilir. Tekrar dermatoloji uzmanına veya daha detaylı araştırma için bir Araştırma veya Üniversite hastanesine gitmenizde fayda vardır.

   Rozase, eritemli, skuamlı lezyonlar ile karakterize, genellikle hafif kaşıntılı, sık görülen benign dermatozdur. Klasik tipi, madalyon olarak adlandırılan öncü plak ve bunu izleyen 5-15 gün içinde gelişen yaygın deri döküntüsü ile de kendini gösterebilir.

   Hastalığın klasik tipinin yanı sıra nadiren alt tipleri de gözlenebilmektedir.

   Doktorunuz ile daha detaylı görüşmelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git