G

Granola Nedir ve Granola Nasıl yapılır? Granolanın Faydaları

Granola nedir?

Güne zinde başlamak ve gün boyunca devam eden faaliyetlerimizde anlama, algılama, anımsama ve verimli bir biçimde çalışabilmek için doğru ve yeterli besinler ile yapılan kahvaltı en önemli öğündür. Sabahları hafif ama besleyici, kolay hazırlanabilen granola yoğun iş temposunda olanlar için son yıllarda Türkiye’de de oldukça önem kazanmıştır.

Granola genellikle kahvaltı için hazırlanan bir öğündür. Granola yulaf ezmesi, fındık, bal, kuru meyveler, ceviz gibi karışımlardan yapılan doyurucu ve besleyici özelliği olan değerli bir besindir.

Granola nasıl hazırlanır?

Granola yapımı için gerekli malzemeler: 

 • 2 su bardağı yulaf ezmesi
 • 1 çay bardağı karışık kuru meyve (üzüm, kayısı, yaban mersini, incir gibi veya isteğe göre)
 • 1 çay bardağı ceviz
 • Yarım çay bardağı iç badem
 • 1 adet kırmızı elma rendesi (bal, pekmez, başka bir meyve rendesi veya bitter çikolata eklenebilir)
 • 1 yemek kaşığı çam fıstığı
 • 1 yemek kaşığı içi çıkarılmış ay çekirdeği
 • 1 tatlı kaşığı tarçın ve 1 çay kaşığı kadar da toz zencefil

Granolanın yapılışı: 

Öncelikle yulaf ezmesi derin bir kase içine alınır, küp küp kesilmiş karışık kuru meyveler yulafın içine eklenir (istenilen kuru meyve eklenebilir), ceviz karşımın üzerine eklenir (cevizler kırılarak küçültülebilir), karışımın içine ikiye ayrılmış ve çiğ bademler eklenir, yine karışımın üzerine çam fıstığı da eklenir, içi çıkarılmış ay çekirdeği eklenir, tarçın eklenir ve zencefil de eklenir.

Kuru malzemelerin hepsi eklendikten sonra karışım, elma rendesini eklemeden önce iyice karıştırılır, karışımın içine elma rendesi de eklenir, elma eklendikten sonra karışım tekrar iyice karıştırılır.

Bu karışım fırın tepsisinin içerisine yağlı kağıt koyduktan sonra ya da sadece tepsiyi çok hafif yağladıktan sonra granola tepsiye yayılır, önceden ısıtılan 150 derecelik fırında yaklaşık 10-15 dakika pişirdikten sonra tekrar granola karıştırılır ve tekrar tepsi fırına verilir ve yaklaşık 30-40 dakika kadar pişirilir.

Granola nasıl hazırlanır

Granola nasıl tüketilir?

Pişirilmiş granolanın sabah kahvaltılarında veya ara öğünlerde süt ya da yoğurtla 3-4 yemek kaşığı tüketilmesi önerilir. Granolanın içerisindeki malzemelerin kalori değeri yüksek olduğu için günde 3-4 yemek kaşığından fazla tüketilmesi önerilmez. Granola atıştırmalık olarak da tüketilebilir. Granola ağzı kapalı bir kapta bir hafta saklanabilir.

Granolanın faydaları

Yulaf ezmesinin faydaları: Granolanın ana maddesi yulaftır. Yulaf ezmesinin tok tutma özelliği vardır, lif içeriği sayesinde kan şekerinin ve kolesterolün düzenlenmesinde faydalıdır, tok tutma özelliği ve lifli olmasından dolayı kilo kontrolü sağlar, yulaf enerjiyi yavaş yükseltir ve şeker içermediği için kompleks karbonhidrattır, yulaf ezmesi B vitamini, magnezyum ve demir gibi vitamin ve mineraller bakımından zengin bir besin kaynağıdır.

Kuru meyvelerin faydaları: Granolanın içerisine şeker ilavesi yapılmaması için kuru meyveler kullanılmaktadır. Kuru meyveler, kurutulduktan sonra C vitamini dışında tüm mineralleri korur. Kuru meyveler yüksek antioksidan içerikleri ile vücudu serbest radikallere karşı korur. Son yıllarda Türkiye’de kurutulan meyvelerin yanı sıra tropikal kuru meyvelerde bulunmaktadır. İsteyen istediği kuru meyve ile granola yapabilir.

Cevizin faydaları: Cevizin omega 3 içeriği oldukça yüksektir, beyin ve hafızanın korunmasında faydalıdır, çocukların zeka gelişiminde faydalıdır, kalp atışının düzenlenmesinde faydalıdır, antioksidan özelliği vardır, tok tutma özelliği vardır, bu nedenle cevizin granolanın içinde bulunması önemlidir.

Bademin faydaları: Badem granolanın içerisinde karıştırılabilen iyi bir besin kaynağıdır ve aşırı tüketilmediği taktirde oldukça faydalıdır. Badem protein, demir ve kalsiyum bakımından zengindir, tok tutma özelliği vardır, içeriğinde bulunan yağlar aşırı kilo vermede yardımcıdır, çiğ ve tuzsuz, kavrulmamış badem tercih edilmelidir, badem zihinsel yorgunluğun giderilmesinde ve böbrek-mesane iltihaplarında faydalıdır.

Çam fıstığının faydaları: Yapılan son araştırmalar çam fıstığı tüketiminin karın bölgesindeki yağlanmayı azaltıcı etkisi olduğunu göstermiştir. Çam fıstığı granola yapımında az miktarda rahatlıkla kullanılabilir. Çam fıstığının faydaları arasında akciğer iltihabına faydalı olması, böbrek ve mesane iltihaplarında faydalı olması, cinsel performansı arttırıcı etkisinin olması, sinirsel ağrılara faydalı olması, ruhsal sıkıntılara faydalı olması gibi yararları da vardır.

Ay çekirdeğinin faydaları: Ay çekirdeği E vitamini içermektedir ve E vitamini cilt için önemli bir vitamindir. Ay çekirdeği kalp damar sağlığında faydalı olan iki önemli besin bileşeni (E vitamini ve folik asit) içerir. Ay çekirdeği sağlıklı kolesterol düzeylerini destekler, zengin magnezyum ve selenyum kaynağıdır.

Tarçının faydaları: Tarçının özellikle kan şekerini dengelemede önemli bir yeri vardır. Tarçın yapılan granulayı tatlandırır. Tarçın hafızayı güçlendirir, cinsel isteği ve cinsel gücü arttırmada faydalıdır, kemikleri güçlendirmede etkilidir, kasları rahatlatır ve soğuk algınlığında faydalıdır.

Zencefilin faydaları: Zencefil özellikle damar açıcı etkisi olduğu için metabolizmanın hızlanmasında faydalıdır. Zencefil metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Zencefil bulantıyı gidermede, soğuk algınlığında, öksürükte faydalıdır.

Elmanın faydaları: Elma iyi bir lif kaynağı olduğu için kolesterolün düşürülmesinde faydalıdır, elmanın tok tutma özelliği vardır, elma solunum sorunlarında faydalıdır, elma iyi bir C vitamini kaynağıdır, elma diyabet riskini düşürür, kanser hücreleri ile savaşır, beyin gücünün artmasında da faydalıdır ve elma granolanın içinde hem tatlandırmak hem de kuru malzemeleri birbirine yapıştırmak için de kullanılır.

Granolanın içerisine isteğe göre başka kuruyemişler ve kuru meyveler kullanılabilir. Gronala hem doyurucu hem de besleyici bir kahvaltılıktır.

Beslenme ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1.  B 12 vitamini eksikliği neden olur
 2. Kış meyveleri ve kış meyvelerinin faydaları
 3. Sonbahar ve kış mevsimi için beslenme önerileri
 4. Metabolizma hızını arttırma yöntemleri
 5. Spor yapanlar için beslenme önerileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git