Göz Hastalıkları ve Tedavileri

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz seğirmesi gözün üst kapağının kontrolsüz bir şekilde kasılmasıdır. Bu kasılma kuşun kanat çırpması gibi tarif edilebilir. Göz seğirmesi aralı aralı herkeste olabilir.

Göz seğirmesi nasıl geçer?

Göz seğirmesi gözün üst kapağının kontrolsüz bir şekilde kasılmasıdır. Bu kasılma kuşun kanat çırpması gibi tarif edilebilir. Göz seğirmesi aralı aralı herkeste olabilir.

Fakat sürekli tekrarlayıcı bir şekilde oluyor ise bunun nedeni araştırılmalıdır. Göz seğirmesinin göz ile alakalı nedenlerinden biri astigmatizma olabilir. Kişide astigmat var ve gözler yoruluyor ise göz seğirmesi görülebilir.

Göz seğirmesi nedenleri

Göz seğirmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenler arasında yorgunluk, psikolojik rahatsızlıklar ve göz rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklar vardır. Astigmat sorunu olan bireylerde uygun gözlük tedavisi verilmemiş ise göz seğirmesi yapabilir.

Göz seğirmesi kapaklarda gelişen iltihabi durumlardan da oluşabilir. Göze kaçan küçük bir yabancı cisim bile göz seğirmesine neden olabilir. Bazen gözlerin çok fazla yorulması da göz seğirmesi yapabileceği gibi bu durum birkaç günlük iyi uyku ile geçebilir. Fakat iyi uyumaya rağmen seğirme sürekli tekrarlıyor ise mutlaka bir göz doktoru görünmek gerekir.

Bilgisayar ekranı göz seğirmesine neden olur mu?

Bilgisayar ekranına uzun süre bakmak göz seğirmesini tetikleyebilir. Kısa süreli bilgisayar ekranına bakmak göz seğirmesi etkeni olmayabilir. Fakat saatlerce süren bilgisayar çalışmaları ve bu duruma uykusuzluğun da eklenmesi Göz seğirmesi yapabilir. Bilgisayar ile çalışanlar aralı aralı uzağa bakmalı, gözleri kırpma egzersizleri yapmalı veya suni göz yaşı damlaları ile göz kuruluğunu gidermelidir.

Göz seğirmesi için doktora gitmek gerekir mi?

Arada bir ortaya çıkan göz seğirmesi nedeni ile hemen doktora gitmek gerekmeyebilir. Göz seğirmesini geçirmek amacı ile iyi uyuduktan sonra ve gözleri dinlendirdikten sonra seğirme tekrarlıyor ise doktora gitmekte fayda vardır. Göz seğirmesi ile birlikte gözlerde kızarıklık, ağrı ve göz yaşında artma var ise çok fazla ertelemeden doktora baş vurmak gereklidir.

Göz seğirmesi tedavisi

Göz seğirmesini geçirmek için halk arasında bilinen birçok doğru veya yanlış görüşler vardır. Göz seğirmesi basit bir göz seğirmesi ise yapılacak en doğru yöntem iyi bir uyku ve gözleri dinlendirmektir. Göz seğirmesi geçmez ve gözlerde de kuruluk var ise suni göz yaşı damlaları doktor tarafından önerilebilir. Fakat göz seğirmesinin altında yatan daha ciddi bir durum var ise Göz doktoru muayenesi sonrası nedenlere yönelik damla veya gözlük tedavisi verilir.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Lazer tedavisi yapılan göz hastalıkları
  2. Gözde batma neden olur
  3. Göz kanlanması neden olur
  4. Göz ağrısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git