Doğumsal Hastalıklar

Göz Kapağı Düşüklüğü – Ptozis Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ptozis, konjenital olabilir, aniden oluşabilir ya da yaralanma/hasara veya myasthenia gravis gibi bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Ptozis (gözkapağı düşüklüğü) nedir?

Ptozis, üst göz kapağının düşük olmasıdır. Ptozisli bir hastada gözkapağını yer çekimine karşı hareket ettiren kuvvet olan kapak retraktörlerinin herhangi bir nedenle yetersiz kalması söz konusudur. Mekanik ptoziste ağırlık, nörojenik ptoziste sinirsel uyarı eksikliği, aponevrotik ptoziste levator aponevrozunun tarstan ayrılması, konjenital (doğumsal) ptoziste ise genellikle levator kasında histopatolojik mevcuttur.

Gözkapağı düşüklüğü (ptozis) tipleri ve nedenleri

Ptozis, konjenital olabilir, aniden oluşabilir ya da yaralanma/hasara veya myasthenia gravis gibi bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Gözkapağı üzerindeki levator kasının zayıflamasına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Ptozis iki ana başlık altına değerlendirilebilir (doğumsal ptozis ve edinsel ptozis gibi).

 • Doğumsal (konjenital) ptozis neden olur? Bu tip ptoziste üst gözkapağının kaldırıcı kasında (levator kasında) gelişimsel bozukluk söz konusudur. Bu tip bozukluk göz küresini yukarı baktıran kasta (üst rektus kasında) olabilir. Üst rektus kasına bağlı ptoziste hem gözkapağı hem de göz küresinin kendisi aşağıya düşük olur.
 • Edinsel ptozis neden olur? Edinsel ptoziste göz kapağında oluşan iltihap, apse veya ödem gibi durumlar göz kapağını ağırlaştırarak ptozise neden olabilir. Üst gözkapağını kaldırmaya yarayan kasın oynatıcı sinirinde (okulomotor sinir) bir sebeple meydana gelen bir felç de ptozise sebep olabilir. Miyestina gravis hastalığında da ptozis (gözkapağı düşüklüğü) oluşabilir. Edinsel ptozis ayrıca sinir kas kavşağını etkileyen göz çevresine yapılan botoks uygulamasının doğru şekilde yapılmamasından da kaynaklanabilmektedir. Ptosiz’in diğer edinsel nedenleri arasında geçirilen travmalar, hipertansiyon, anevrizma, diyabet hastalığı, multipl skleroz, yaşlanma, alerjik sebepler, göz içi cerrahisi, lens kullanımı, hamilelik gibi nedenler de vardır.

Gözkapağı düşüklüğü (ptozis) belirtileri ve teşhisi

Üst göz kapağının düşüklüğü ptozis olarak tanımlanır. Normalde üst gözkapağı kenarı limbus düzeyinde ya da limbusu 1-2 mm kadar örtecek şekilde durur fakat ptozis durumunda üst kapak kenarı farklı derecelerde aşağı sarkar.

Ptozis teşhisinde bu duruma neden olan faktörün bulunması için hastadan eksiksiz hikaye alınır. Ptozisin ne zaman ve nasıl ortaya çıktığı, hastanın aile öyküsü, ptozisi arttırıcı etkenler, hastanın daha önce bir göz ameliyatı veya bir travma geçirip geçirmediği, başka bir hastalığının olup olmadığı sorgulanır.

Teşhis için hastanın öyküsü alındıktan sonra hastanın göz muayeneleri (inspeksiyon) değerlendirilir. Göz muayenesinde hastanın görme keskinliği ölçümü, gözün üst kapak kıvrım seviyesi ölçümü, levator kasının fonksiyonunun değerlendirilmesi, göz hareketlerinin değerlendirilmesi ve Fenilefrin testi gibi muayene bulguları ve testler değerlendirilir.

Göz muayenesi yapıldıktan sonra gözkapağı sarkıklığına neden olan faktörlerin araştırılması için bunlara yönelik testler ve tetkikler de yapılabilir.

Gözkapağı düşüklüğü (ptozis) tedavisi

Ptozis tedavisi için öncelikle ptozise neden olan faktörün bilinmesi önemlidir. Ptozis cerrahisinden önce, sebepler araştırılır ve sebeplere yönelik tedaviler de uygulanır. Daha sonra kozmetik görünüşün düzeltilmesi için cerrahi tedaviler gerekir.

Ptozis fonksiyonel ve/veya kozmetik sebeplerden dolayı cerrahi yolla düzeltilebilir. Uygulanacak cerrahi yöntemin tipini ve başarısını belirlemede levator kasının fonksiyonu en önemli ilkedir. Levator kası fonksiyonu iyi ise uygulanacak tedavi yönteminin amacı kasın fonksiyonunu arttırmak (levator cerrahisi) iken, kas fonksiyonunun iyi olmadığı durumlarda ise cerrahinin amacı göz kapağına askı ameliyatı yapmaktır. Başarı sağlanamayan ptozisli olgularda ikinci kez düzeltme ameliyatı gerekebilir.

Ptozis tedavisi

Gözkapağı düşüklüğü (ptozis) ameliyatı sonrası bakım ve takip

 • Ameliyattan sonra gözkapağında oluşacak ödemin kısa sürede iyileşmesi için soğuk uygulama tedavisi verilir. Soğuk uygulama genellikle hasta ameliyathaneden çıktıktan sonra hemen başlar (soğuk uygulama işlemi her saatte bir 15 dakika kadardır).
 • Ameliyat sonrası ilk gün pansuman, enfeksiyon riskini azaltmak için antibiyotikli damla ve pomadlar ve gereken durumlarda suni göz yaşı gibi tedavilerle hasta takibe alınır.
 • Hasta ameliyattan 3 gün sora doktoru tarafından tekrar kontrol edilir.
 • Ameliyattan sonra genellikle 5. gün gibi cilt sütürleri (dikişleri) alınır ve fotoğraflandıktan sonra hasta belli aralıklarla kontrollere çağrılır.
 • Ameliyat sonrası yeterli başarı sağlanamayan vakalarda erken düzeltme operasyonu gerekecektir, bu nedenle ameliyat öncesi hastaya ve hasta yakınlarını ikinci bir operasyon gerekebileceği hakkında bilgi verilir.

Gözkapağı düşüklüğü (ptozis) ameliyatının komplikasyonları (riskleri)

Ptozis ameliyatından sonra en sık görülen komplikasyonlar yetersiz veya aşırı düzeltmedir.

Yetersiz düzeltme komplikasyonları: Ptozis cerrahisinde yetersiz düzeltme uygulanmış hastalarda levator fonksiyonu iyi ise birkaç hafta içinde kapak 1-2 mm kalkabilir, bu nedenle bu hastalarda ikinci bir operasyon için acele edilmemesi tavsiye edilmektedir. Levator kasının fonksiyonu zayıf olan hastalarda ise kapağın birkaç hafta içinde 2 mm kadar düşmesi riski vardır. Bu olgularda gereken durumlarda askı cerrahisi ya da maksimum levator rezeksiyonu uygulanabilir. Geç dönemde uygulanacak düzeltme operasyonları için 6 ay kadar beklenebilir.

Aşırı düzeltme komplikasyonları: Ptozis cerrahisinde aşırı düzeltme uygulanmış hastanın levator kası zayıf ise 1-2 mm düşme ihtimali olabileceği için düzeltme ameliyatı yapılmadan bir süre beklenebilir. Konjonktival yoldan uygulanan levator kası cerrahisinde ise dikişler alınabilir. Levator kası iyi ve çok iyi olan ptozisli hastalarda ise erken düzeltme operasyonunun yapılması önerilir. Minimal bir aşırı düzeltme söz konusu ise masaj uygulanabilir.

Ptozis ameliyatında gelişebilecek diğer komplikasyonlar arasında ise kıvrım asimetrisi, konjontiva prolapsusu, lagoftalmi (göz kapaklarının tam kapanmaması) , keratit (göz bebeği iltihabı), hematom (kanlanma), enfeksiyon gibi komplikasyonlar da meydana gelebilir. Bu nedenle ptozis ameliyatından sonra ameliyat bölgesinin bakımı ve takibi son derece önemlidir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Yüz felci nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Optik artrofi nedenleri ve tedavisi
 3. Graves hastalığı nedenleri ve tedavisi
 4. Makula distrofileri neden olur
 5. Akomodasyon (gözlerde uyum bozukluğu) neden olur

2 Yorum

 1. Avatar

  Mete

  13 Mart 2017 at 19:00

  Merhaba hocam 17 yaşındayım bu aralar hastalık endişesi var içimde baya stres yapıyorum ilk olarak sac dibindeki yaralar icin gittim strestendir dendi antibiyotik verildi kullandim gecti simdi yine tekrarladi daha sonra kalp için gittim kan tahlili röntgen ultrason ve efor testi yapıldı temiz çıktı stresten kaynaklanabilir dendi daha sonra halsizlik için ve ense ve çene kısmında toplam 3 adet nohut büyüklüğünde şişlik için gittim genel kan değerlerine bakıldı ultrasonla ve KBB hekiminin kamerayla görüntülemesi sonucu 3 adet lenf bezinde iyi huylu şişme tespit edildi kan tahlilinde ise b ve d vitamini eksik çıktı şişlikler 1cmden ufak olduğu için risk oluşturmaz dendi zaten dışardan belli olmuyor parmakla bastırmak gerekiyor farketmek icin eve geldim daha sonra bi süredir devam eden özellikle gece istiharatle hissettiğim ve hareketle azalan sol kaval kemiği ağrım vardı buna eşlik eden bi omurga ağrısı başladı beyin cerrahiye gittim bel için Mr istedi sonuçlar temiz çıktı bi süre ağrım olmuyordu şimdi hafiften yine başladı bi hissediyorum bi gidiyor özellikle sağ ve sol dizimden topuga kadar bi sizlama oluyor çok şiddetli değil kızarma şişme vs. Yok hareket engelide yok ağrıyı kafaya taktikca artıyor sanki internete baktığımda romatizma veya tümör korkusu sardı içimi buda bende baya strese sebep oluyor amcam bu hastaliktan vefat etti anneannemde lenf hastaligindan vefat etti kafaya takiyorum annem birşey olsa kendini testlerde vs belli ederdi uzuyor olabilirsin diyor ağrının şiddeti genelde aynı seviyede seyrediyor lenf bezleri ve kaval kemiğindeki ağrı hakkında fikir verirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mart 2017 at 18:39

   Lenf bezlerinde iyi huylu şişlikler (lenf nodülleri veya lenfadenopati) olabilir. Bu tür oluşumlar, geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı meydana gelebilir, alerjik bir duruma bağlı olabilir, sigara kullanımına bağlı olabilir, sistemik bir hastalığa bağlı olabilir, enfeksiyonlara bağlı olabilir.

   Kaval kemiğinde ve omurgada gelip geçici ağrılar büyüme ağrıları olabilir, romatizmal ve sistemik bir hastalığa bağlı olabilir, omurga romatizmasına bağlı olabilir.

   Amcam lenf hastalığından vefat etti derken hastalığın ne olduğu hakkında bilgi vermemişsiniz.

   Eğer bu tür ağrılar, lenf nodülleri, boğaz ağrıları, omurga ağrıları, eklem ağrıları, kas ağrıları ve benzeri sorunları bundan sonra da tekrar tekrar ara ara yaşarsanız veya daha önceleri de bu tür sorunlar yaşadıysanız, bu durum (omurga romatizması, kas romatizması, Akdeniz ateşi hastalığı, sarkoidoz hastalığı, romatoid artrit, tiroid hastalıkları gibi) sistemik ve/veya romatolik hastalıklar bakımından romatoloji ve/veya endokrinoloji bölümlerinde araştırılmalıdır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git