Ağrılar ve Tedavileri

Göğüs Ağrısı Neden Olur? Göğüs Ağrısı Tedavisi

Göğüs ağrısı, göğüs kafesinin içerisinde bulunan kemikler, kaslar, akciğer, kalp, yemek borusu, nefes borusu, bu bölgedeki bezeler, diyafram gibi organlardan kaynaklanan herhangi bir sorundan dolayı göğüs ağrısı meydana çıkabilir.

Göğüs ağrısına neden olan hastalıklar

Göğüs ağrısı, göğüs kafesinin içerisinde bulunan kemikler, kaslar, akciğer, kalp, yemek borusu, nefes borusu, bu bölgedeki bezeler, diyafram gibi organlardan kaynaklanan herhangi bir sorundan dolayı göğüs ağrısı meydana çıkabilir. Bunların başında ilk akla gelen kalptir. Çünkü kalp krizinin ilk belirtisi göğüs ağrısı olabilir. Fakat göğüs ağrısı ile acile baş vuran hastaların sadece % 30’u kalp kökenli hastalıklardan kaynaklanan göğüs ağrısıdır.

İkinci olarak baş vuran hastalarda ise genellikle gastroözefageal reflü tanısı konulmaktadır.Akciğer kanseri nedeni ile göğüs ağrısı oranı yaklaşık % 2-3 civarında, aort damarı yırtılması (aort anevrizması) nedeni ile gelişen göğüs ağrısı % 1-2 oranındadır. Bunların dışında % 30 oranında göğüs kafesini oluşturan kemiklerden ve kaslardan kaynaklanan göğüs ağrıları ile hastalar acil servislere baş vurmaktadır.

Diğer göğüs ağrısı nedenleri, aort diseksiyonu, kalp kası iltihabı (miyokardit), koroner arter hastalıkları, servikal omurga hastalıkları, pulmoner emboli, pönomotoraks, kardiyak tamponad, Akdeniz ateşi hastalığı atakları, tümörler, pnömoni, safra koliği, anksiyete bozukluğu, servikal disk hastalıkları, pulmoner hipertansiyon, aort kapak darlığı, hipertrofik kardiyomiyopati, özefageal rüptür, perikardit (kalp zarı iltihabı), kalp spazmı gibi benzeri hastalıklar göğüs ağrısına yol açabilir.

Göğüs ağrısının nedeni nasıl anlaşılır?

Göğüs ağrısının tipinden nedenini anlamak mümkün olabilir. Fakat göğüs ağrısı şikayeti olan hasta kendi kendine neden şudur deyip geciktirmemelidir. Göğüs ağrısının tipi, ne zaman başladığı, egzersiz sonrası olup olmadığı, istirahat halinde bile göğüs ağrısı var mı, göğüs ağrısı başladığında ne kadar devam ettiği, geceleri uyutup uyutmadığı, ne kadar ve nereye yayılım gösterdiğine bakılarak göğüs ağrısının nedeni anlaşılabilir. Göğüs ağrısı evde tedavi edilemez ve mutlaka acile veya bir göğüs hastalıkları uzmanına baş vurmak gereklidir.

Göğüs ağrısında bir an önce acile gidilmesini gerektiren en önemli ağrı tipi kalp ağrısını çağrıştıran ağrı tipidir. Özellikle ani başlayan, ölüm korkusu hissettiren, şiddetli terleme ve çarpıntı ile birlikte olan göğüs ağrıları ihmal edilmemelidir. Egzersiz veya ağır bir efor sırasında meydana gelen ani göğüs ağrısı da ihmal edilmemesi gereken göğüs ağrısı tipidir.

Göğüs ağrısına neden olan hastalıklar

Göğüs ağrısına neden olan hastalıklar

Göğüs ağrısına neden olan hastalıkların diğer belirtileri

Göğüs ağrısı olan hastaların çoğu soluk ve kaygılı görünümlüdür. Teşhiste fizik muayene önemlidir.

Miyokard infarktüsü (kalp krizinde) : Genellikle terleme, kusma, mide bulantısı ve hipotansiyon krize eşlik edebilir.

Aort diseksiyonlu hastalar : Çoğunlukla huzursuz ve arteriyel kan basıncı normal olsa bile şokta gibi görünürler.

Miyokardiyal iskemisi olan hasta : Klinik olarak tamamen iyi gibi görülür ve hemodinamik olarak ileri derecede kararsız olabilir.

Herpes zoster şüpheli hastada : Solunum sistemi muayenesinde nefes darlığı, yatar vaziyetteyken soluk alamama (ortopne) ve çok hızlı nefes alıp verme (takipne) varlığı, solunum seslerinin eşit ve sistemetrik olup olmadığı, patolojik solunum seslerinin varlığı, göğüs duvarında bir dermatoma uyan bir döküntü veya vezikül varlığı gibi bulgular görülebilir.

Pnömotoraks veya özefagus rüptürü şüphesi olan hastada : Cilt altı amfizemi ve muayene sırasında duyulan sürtünme sesi gibi seslerin varlığı gibi bulgulara rastlanabilir.

Aritmi şüphesi olan hastada : Hipotansiyon, hipertansiyon, nefes darlığı, yatar durumdayken nefes alamama, morarma (siyanoz) varlığı, dinleme esnasında üfürüm varlığı, S3, frotman, taşikardi, baradikardi gibi bulgular görülür.

Juguler venöz dolgunluk şüphesi olan hastada : Pritibial ödem, tansiyon ve nabız farklılığı görülür.

Aort anevrizması şüphesi olan hastada : Karın muayenesinde asit, hepatomegali, kitle, duyarlılık, kalpte üfürüm varlığı gibi bulgulara rastlanabilir.

Göğüs ağrısı tanısında kullanılan yöntemler

Elektrokardiyografi, miyokard iskemisinin tanısında doğru yorumlanır ise en iyi tanı yöntemidir. Kardiyak enzimler, akciğer grafisi, ekokardiyografi, bilgisayarlı tomografi, egzersiz testi, stres ekokardiyografi, radyonüklid perfüzyon görüntüleme, koroner anjiyografi, manyetik rezonans görüntüleme, endoskopik yöntemler, bazı kan tahlilleri gibi tetkikler ile göğüs ağrısının nedeni saptanır ve tedavi planı yapılır.

Göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı nasıl tedavi edilir?

Göğüs ağrısı tedavisinde amaç, kalp krizini ve ölümü önleyerek hastalığın gidişini iyileştirmek ve hastalık belirtilerini ortadan kaldırmaktır. Hiç bir zaman hiç bir göğüs ağrısı hastaneye gitmeyecek kadar önemli değildir. Özellikle 40 yaşın üzerindeki erkekler, sigara içen insanlar, ek hastalıkları olanlar, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, ailesinde kalp krizi geçirmiş kişiler bulunan kişiler göğüs ağrısı çektiklerinde mutlaka doktora baş vurmalıdır.

Eğer hastanın göğüs ağrısının nedeni koroner damar tıkanıklığı ise hastanın baş vurduğu acil serviste acil olarak koroner anjiyografi işlemi yapılır ve koroner damara stent takılarak hastanın ağrıları giderilir. Diğer nedenlere bağlı göğüs ağrısı tedavisi de nedene yönelik tedavi şeklinde uygulanır. Göğüs ağrısının nedenini bulmak tedavi kararı için çok ama çok önemlidir ve burada önemli olan tanının doğru konulmasıdır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Kalp kapak hastalığı neden olur
 2. Kalp damar hastalıkları neden olur
 3. Mide hastalıkları ve midenin anatomisi
 4. Akciğer hastalıkları ve akciğerin anatomisi
 5. Çocuklarda göğüs ağrısı neden olur

2 Yorum

 1. serap

  17 Mart 2018 at 00:28

  Merhabalar. 4 5 haftadır sol gögsümdeki ağrıyla yaşıyorum. Bu son günlerde sol omzuma ve üst koluma yayılmaya başladı uyuşukluk gibi hissediliyor. İki göğsümü de elle kontrol ettiğimde sol gögsümün alt kısmında acı hissediyorum. Ayrıca hırıltılı nefes problemi de var ikisinin bağlantısı var mıdır bilmiyorum ama bu sorunlar neden kaynaklanıyor olabilir? Eğer kontroe gitmem gerekirse hastanede hangi birime muayene olmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mart 2018 at 17:33

   Göğüs kafesine alınan darbeler, romatizmal bazı hastalıklar, kaburga kırıkları, göğüs boşluğu ve batını birbirinden ayıran diyarafmın iltihabı, akciğer zarı iltihabı, kalp kası iltihabı, kalp iç ve dış zarlarının iltihabı, akciğeri ilgilendiren birçok hastalık, mide ile ilgili hastalıklar, safra kesi ile ilgili problemler, yemek borusu ile ilgili hastalıklar, nefes borusu ile ilgili hastalıklar ve daha başka bu bölgede bulunan organları, kasları, zarları ilgilendiren hastalıklar, problemler bu tür göğüs ve omuz bölgesi ağrılarına neden olabilir. Üst omurga ile ilgili sıkıntılara bağlı da (örn. enfeksiyon, tümör gibi) durumlarda bu tür şikayetler görülebilir.

   Bu konuda net bir şey söylemek çok mümkün değildir.

   Göğüs hastalıkları, kardiyoloji, gastroloji, fizik tedavi/ortopedi, romatoloji gibi birçok alanda araştırma gerekebilir. Göğüs hastalıkları, kardiyoloji bölümlerinden sonuç alamazsanız, diğer bölümlere de gitmeniz önemlidir ya da ilk gittiğiniz doktorunuz size gerekli yönlendirmeyi yapacaktır, hatta ilk olarak ihmal etmeden en basitinden Aile Hekiminize de muayene olabilirsiniz (Aile Hekiminiz edindiği muayene bulgularına göre uygun yönlendirmeyi yapacaktır). Fakat ihmal etmemelisiniz, çünkü bu belirtiler kalp krizinde de görülebilen belirtilerdir. Enfeksiyon varlığı da acil tedavi gerektirir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git