Ağrılar ve Tedavileri

Göğüs Ağrısı Neden Olur? Göğüs Ağrısı Tedavisi

Göğüs ağrısı, göğüs kafesinin içerisinde bulunan kemikler, kaslar, akciğer, kalp, yemek borusu, nefes borusu, bu bölgedeki bezeler, diyafram gibi organlardan kaynaklanan herhangi bir sorundan dolayı göğüs ağrısı meydana çıkabilir.

Göğüs ağrısına neden olan hastalıklar

Göğüs ağrısı, göğüs kafesinin içerisinde bulunan kemikler, kaslar, akciğer, kalp, yemek borusu, nefes borusu, bu bölgedeki bezeler, diyafram gibi organlardan kaynaklanan herhangi bir sorundan dolayı göğüs ağrısı meydana çıkabilir. Bunların başında ilk akla gelen kalptir. Çünkü kalp krizinin ilk belirtisi göğüs ağrısı olabilir. Fakat göğüs ağrısı ile acile baş vuran hastaların sadece % 30’u kalp kökenli hastalıklardan kaynaklanan göğüs ağrısıdır.

İkinci olarak baş vuran hastalarda ise genellikle gastroözefageal reflü tanısı konulmaktadır.Akciğer kanseri nedeni ile göğüs ağrısı oranı yaklaşık % 2-3 civarında, aort damarı yırtılması (aort anevrizması) nedeni ile gelişen göğüs ağrısı % 1-2 oranındadır. Bunların dışında % 30 oranında göğüs kafesini oluşturan kemiklerden ve kaslardan kaynaklanan göğüs ağrıları ile hastalar acil servislere baş vurmaktadır.

Diğer göğüs ağrısı nedenleri, aort diseksiyonu, kalp kası iltihabı (miyokardit), koroner arter hastalıkları, servikal omurga hastalıkları, pulmoner emboli, pönomotoraks, kardiyak tamponad, Akdeniz ateşi hastalığı atakları, tümörler, pnömoni, safra koliği, anksiyete bozukluğu, servikal disk hastalıkları, pulmoner hipertansiyon, aort kapak darlığı, hipertrofik kardiyomiyopati, özefageal rüptür, perikardit (kalp zarı iltihabı), kalp spazmı gibi benzeri hastalıklar göğüs ağrısına yol açabilir.

Göğüs ağrısının nedeni nasıl anlaşılır?

Göğüs ağrısının tipinden nedenini anlamak mümkün olabilir. Fakat göğüs ağrısı şikayeti olan hasta kendi kendine neden şudur deyip geciktirmemelidir. Göğüs ağrısının tipi, ne zaman başladığı, egzersiz sonrası olup olmadığı, istirahat halinde bile göğüs ağrısı var mı, göğüs ağrısı başladığında ne kadar devam ettiği, geceleri uyutup uyutmadığı, ne kadar ve nereye yayılım gösterdiğine bakılarak göğüs ağrısının nedeni anlaşılabilir. Göğüs ağrısı evde tedavi edilemez ve mutlaka acile veya bir göğüs hastalıkları uzmanına baş vurmak gereklidir.

Göğüs ağrısında bir an önce acile gidilmesini gerektiren en önemli ağrı tipi kalp ağrısını çağrıştıran ağrı tipidir. Özellikle ani başlayan, ölüm korkusu hissettiren, şiddetli terleme ve çarpıntı ile birlikte olan göğüs ağrıları ihmal edilmemelidir. Egzersiz veya ağır bir efor sırasında meydana gelen ani göğüs ağrısı da ihmal edilmemesi gereken göğüs ağrısı tipidir.

Göğüs ağrısına neden olan hastalıklar

Göğüs ağrısına neden olan hastalıklar

Göğüs ağrısına neden olan hastalıkların diğer belirtileri

Göğüs ağrısı olan hastaların çoğu soluk ve kaygılı görünümlüdür. Teşhiste fizik muayene önemlidir.

Miyokard infarktüsü (kalp krizinde) : Genellikle terleme, kusma, mide bulantısı ve hipotansiyon krize eşlik edebilir.

Aort diseksiyonlu hastalar : Çoğunlukla huzursuz ve arteriyel kan basıncı normal olsa bile şokta gibi görünürler.

Miyokardiyal iskemisi olan hasta : Klinik olarak tamamen iyi gibi görülür ve hemodinamik olarak ileri derecede kararsız olabilir.

Herpes zoster şüpheli hastada : Solunum sistemi muayenesinde nefes darlığı, yatar vaziyetteyken soluk alamama (ortopne) ve çok hızlı nefes alıp verme (takipne) varlığı, solunum seslerinin eşit ve sistemetrik olup olmadığı, patolojik solunum seslerinin varlığı, göğüs duvarında bir dermatoma uyan bir döküntü veya vezikül varlığı gibi bulgular görülebilir.

Pnömotoraks veya özefagus rüptürü şüphesi olan hastada : Cilt altı amfizemi ve muayene sırasında duyulan sürtünme sesi gibi seslerin varlığı gibi bulgulara rastlanabilir.

Aritmi şüphesi olan hastada : Hipotansiyon, hipertansiyon, nefes darlığı, yatar durumdayken nefes alamama, morarma (siyanoz) varlığı, dinleme esnasında üfürüm varlığı, S3, frotman, taşikardi, baradikardi gibi bulgular görülür.

Juguler venöz dolgunluk şüphesi olan hastada : Pritibial ödem, tansiyon ve nabız farklılığı görülür.

Aort anevrizması şüphesi olan hastada : Karın muayenesinde asit, hepatomegali, kitle, duyarlılık, kalpte üfürüm varlığı gibi bulgulara rastlanabilir.

Göğüs ağrısı tanısında kullanılan yöntemler

Elektrokardiyografi, miyokard iskemisinin tanısında doğru yorumlanır ise en iyi tanı yöntemidir. Kardiyak enzimler, akciğer grafisi, ekokardiyografi, bilgisayarlı tomografi, egzersiz testi, stres ekokardiyografi, radyonüklid perfüzyon görüntüleme, koroner anjiyografi, manyetik rezonans görüntüleme, endoskopik yöntemler, bazı kan tahlilleri gibi tetkikler ile göğüs ağrısının nedeni saptanır ve tedavi planı yapılır.

Göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı nasıl tedavi edilir?

Göğüs ağrısı tedavisinde amaç, kalp krizini ve ölümü önleyerek hastalığın gidişini iyileştirmek ve hastalık belirtilerini ortadan kaldırmaktır. Hiç bir zaman hiç bir göğüs ağrısı hastaneye gitmeyecek kadar önemli değildir. Özellikle 40 yaşın üzerindeki erkekler, sigara içen insanlar, ek hastalıkları olanlar, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, ailesinde kalp krizi geçirmiş kişiler bulunan kişiler göğüs ağrısı çektiklerinde mutlaka doktora baş vurmalıdır.

Eğer hastanın göğüs ağrısının nedeni koroner damar tıkanıklığı ise hastanın baş vurduğu acil serviste acil olarak koroner anjiyografi işlemi yapılır ve koroner damara stent takılarak hastanın ağrıları giderilir. Diğer nedenlere bağlı göğüs ağrısı tedavisi de nedene yönelik tedavi şeklinde uygulanır. Göğüs ağrısının nedenini bulmak tedavi kararı için çok ama çok önemlidir ve burada önemli olan tanının doğru konulmasıdır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Kalp kapak hastalığı neden olur
 2. Kalp damar hastalıkları neden olur
 3. Mide hastalıkları ve midenin anatomisi
 4. Akciğer hastalıkları ve akciğerin anatomisi
 5. Çocuklarda göğüs ağrısı neden olur

33 Yorum

 1. Avatar

  serap

  17 Mart 2018 at 00:28

  Merhabalar. 4 5 haftadır sol gögsümdeki ağrıyla yaşıyorum. Bu son günlerde sol omzuma ve üst koluma yayılmaya başladı uyuşukluk gibi hissediliyor. İki göğsümü de elle kontrol ettiğimde sol gögsümün alt kısmında acı hissediyorum. Ayrıca hırıltılı nefes problemi de var ikisinin bağlantısı var mıdır bilmiyorum ama bu sorunlar neden kaynaklanıyor olabilir? Eğer kontroe gitmem gerekirse hastanede hangi birime muayene olmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mart 2018 at 17:33

   Göğüs kafesine alınan darbeler, romatizmal bazı hastalıklar, kaburga kırıkları, göğüs boşluğu ve batını birbirinden ayıran diyarafmın iltihabı, akciğer zarı iltihabı, kalp kası iltihabı, kalp iç ve dış zarlarının iltihabı, akciğeri ilgilendiren birçok hastalık, mide ile ilgili hastalıklar, safra kesi ile ilgili problemler, yemek borusu ile ilgili hastalıklar, nefes borusu ile ilgili hastalıklar ve daha başka bu bölgede bulunan organları, kasları, zarları ilgilendiren hastalıklar, problemler bu tür göğüs ve omuz bölgesi ağrılarına neden olabilir. Üst omurga ile ilgili sıkıntılara bağlı da (örn. enfeksiyon, tümör gibi) durumlarda bu tür şikayetler görülebilir.

   Bu konuda net bir şey söylemek çok mümkün değildir.

   Göğüs hastalıkları, kardiyoloji, gastroloji, fizik tedavi/ortopedi, romatoloji gibi birçok alanda araştırma gerekebilir. Göğüs hastalıkları, kardiyoloji bölümlerinden sonuç alamazsanız, diğer bölümlere de gitmeniz önemlidir ya da ilk gittiğiniz doktorunuz size gerekli yönlendirmeyi yapacaktır, hatta ilk olarak ihmal etmeden en basitinden Aile Hekiminize de muayene olabilirsiniz (Aile Hekiminiz edindiği muayene bulgularına göre uygun yönlendirmeyi yapacaktır). Fakat ihmal etmemelisiniz, çünkü bu belirtiler kalp krizinde de görülebilen belirtilerdir. Enfeksiyon varlığı da acil tedavi gerektirir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 2. Avatar

  Mehmet

  15 Temmuz 2018 at 11:37

  Hocam gitmediğim doktor kalmadı ekg ritim baktırdım Emara girdim göğüs hastalıklarına gittim hiç bişeyin Yok dediler yaklaşık 3 aydır göğüsümün orta kısmı boynum sol göğüs ara ara agrılar hissediyorum fizik tedaviye başvurmam gerekir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2018 at 16:10

   Siz galiba kardiyolojik ve göğüs hastalıkları alanlarında araştırmalar yaptırmışsınız, ancak göğüs ve sırt-boyun bölgesindeki hissedilen ağrılar sadece kardiyolojik ve göğüs hastalıkları ile ilgili olmaz.

   Göğsün orta kısmında hissedilen ağrı, sol göğüste hissedilen ağrı, göğüs kısmında sıkışma gibi hisler mide ve yemek borusu kaynaklı, safra kesesi ile alakalı, psikiyatrik bazı hastalıklar ile alakalı, pankreas ile alakalı, iskelet sistemi ile alakalı, enfeksiyon kaynaklı hastalıklar ile alakalı, bazı sistemik hastalıkların organ ve bazı sistemleri tutması ile alakalı, koroner damarlar ile alakalı, aort damarı ile alakalı olabilir.

   * Sindirim sistemi ile ilgili durumların (özofajit, reflü, özofagus spazmı, özofageal rüptür, peptik ülser, pankreatit, safra koliği ve safra kesesi ve kanalları ile ilgili diğer hastalıklar) araştırılmasında fayda vardır.

   * Kas-iskelet sistemi ile ilgili durumların (kosto-kondrit, fibrozit, kosta kırığı, kosta kayma sendromu, herpes zoster) araştırılmasında fayda vardır.

   * Psikiyatrik durumların (anksiyet bozukluğu, panik atak, somatizasyon gibi) araştırılmasında fayda vardır.

   * Sistemik hastalıkların (Akdeniz ateşi hastalığı, kas romatizması gibi) araştırılmasında fayda vardır.

   * Omurga ile ilgili, sırt omurgası ile ilgili bir durum, romatizmal iltihabi bir durum ya da enfeksiyon kaynaklı iltihabi bir durum da olabilir. Bu nedenle fizik tedavi bölümüne de gitmek gerekir.

   * Enfeksiyon olup olmadığının da iyi araştırılması gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Avatar

  Volkan

  21 Ağustos 2018 at 17:47

  Hocam kalbim olduğu noktada böyle inceden bir arı oluyor acaba gaz sıkışması ola bılırmı ve sıgara yı 4 ay önce bırak tım alkol kullanmıyorum doktora çıktım efor testi oldum bir kaç defa acile gittim kalp grafik çekildi kan alındı ama birşey cıkmadı arada bir arı yapıyor yorgunluk hıssı ve korku yaratıyor sizce nedendir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ağustos 2018 at 13:12

   Kalp ile ilgili bazı patolojileri ortaya çıkarmada ekokardiyografi daha yararlı bir yöntemdir. Ritim bozuklukları veya kalp atım anormalliklerinin incelenmesi için 24 saatlik holter testi daha etkilidir. Doktorunuzdan bunların da yapılmasını isteyebilirsiniz. Fakat göğüs bölgesinde sıkışma hissi, ağrı başka birçok sebebe bağlı da olabilir.

   Örneğin;

   Eğer gaz sorununuz, mide problemleriniz de varsa, bu durum gastroözefageal reflüye bağlı olabilir. Uzun yıllar sigara içen kişilerde gastrit (mide mukozası iltihabı) ve gastroözofageal reflü ikilisi oldukça sık görülür (neredeyse kaçınılmazdır). Bu hastalıklar spesifik (bu duruma özgü) belirtiler göstermeyebilir veya kişi bunun farkında olmayabilir.

   Kas ağrısı olabilir, bunu öğrenmek için fizik tedavi bölümüne gitmeniz faydalı olabilir.

   Sigarayı bırakmanıza bağlı yoksunluk sendromu gelişmiş olabilir, bunun için psikiyatriste gitmeniz faydalı olacaktır.

   Panik atak gibi bir psikolojik rahatsızlık olabilir.

   Solunum yolları ile ilgili bir durum olabilir, bu durum için göğüs hastalıkları bölümüne gitmeniz gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Avatar

  Ömer

  4 Şubat 2019 at 17:59

  Hocam saygılar,
  Yaklaşık 7-8 şudur göğüs kafesimin ortası ağrıyor. Ağrı sürekli değil, bazı hareketler halinde ağrı oluyor. Önden yandan röntgen, tomografi ve MR çektirdim. Göğüs, gögüs cerrahisi, dahiliye ve fizik tedavi doktoruna gittim ancak hepsi de herhangi bir sorun görmedi. Ne yapmam gerekir. Ağrı kesicimi içeyim. Yoksa zamanla geçer mi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2019 at 22:12

   7-8 şudur diyerek gündür mü demek istediniz.

   Bahsettiğiniz ağrı gastroloji alanını ilgilendiren bir ağrı olabilir, yani mide ve yemek borusu (örn. gastroözofageal reflü, reflü özofajiti) gibi durumlara bağlı olabilir.

   Yine bu ağrılar kardiyolojik (kalp ile ilgili) bir duruma bağlı da olabilir.

   Gittiğiniz uzmanlıklar (göğüs hastalıkları uzmanı, göğüs cerrahisi, dahiliye, fizik tedavi uzmanı) size bu konuda bir yönlendirme yapmadıysa, çok fazla vakit kaybetmeden, kendi kendinize herhangi bir tedavi denemeden bir gastroloji uzmanına ve kardiyoloji uzmanına gitmeniz önemlidir. Eğer reflü ve reflüye sebep olan bir mide, yemek borusu, safra ve bağırsak sorunu varsa aldığınız ağrı kesiciler bu durumu (özellikle gastrit varsa, gastriti) daha da azdırabilir.

   Yemek borusunun mide ile birleştiği bölgeye yakın alanlarda oluşan kas spazmları da benzer ağrılara neden olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Avatar

  Mehmet Akif

  13 Temmuz 2019 at 17:39

  Hocam merhabalar sol güğsümde sağ göğsümde bazen ağrılar oluyor kalpe gittim ultrasondan baktılar ekg felan herşey temiz cıktı hatta cihaz bağladılar oda temiz çıktı en son piskiyata gittim panik atak sendromu başlangıcı dedi şuan bazen yine ağrım oluyor sol güğüs ve sağ göğsümün orda

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Temmuz 2019 at 01:12

   Panik atak nedeniyle göğüs ağrıları, göğüste sıkışma hissi, çarpıntı gibi belirtiler görülebilir. Fakat benzer ağrılar mide kaynaklı, gastroözofageal reflü kaynaklı, yemek borusu kaynaklı da olabilir. Bu nedenle gastroentroloji uzmanı ile de görüşmeniz faydalı olabilir.

   Panik bozukluk genel popülasyonda sık görülen psikiyatrik bir bozukluktur. Bozukluk genellikle ergenlik ile 30 yaş arasında başlamaktadır. Bu bozukluğun en temel özelliği tekrarlayan, ne zaman başlayacağı önceden kestirilemeyen panik nöbetlerinin görülmesidir. Panik nöbetleri tipik olarak, yoğun bir korku, endişe ve kötü bir şeyler olacakmış beklentisi şeklinde ani başlar ve kısa sürede en üst düzeye ulaşır. Panik nöbeti sırasında soluk alma güçlüğü, boğulma hissi, uyuşma/karıncalanma hissi, sıcak basması, ürperme, göğüs ağrısı gibi bedensel belirtiler ortaya çıkar. Bedensel belirtilere sıklıkla ölüm korkusu, delirme ya da kontrolü kaybetme korkusu gibi belirtiler eklenir. Ayrıca çarpıntı, göğüs ağrısı nedeniyle hastalar sıklıkla kalp krizi geçirdiklerini, ölebileceklerini düşünürler.

   Panik atakları çok çeşitli psikiyatrik bozukluklarda (örn. özgül fobi, travma sonrası, stres bozukluğu, sosyal fobi, depresyon gibi) ve tıbbi durumlarda (örn. madde entoksikasyonu gibi) ortaya çıkabilir. Bu nedenle panik atakların görülmesi panik bozukluk tanısını koymada yeterli olmayabilir.

   Verilen ilaçlarla şikayetlerinizde gerileme olmaz veya durum tekrarlar ise doktorunuz ile tekrar görüşmeniz önemlidir. Ayrıca bu tür psikiyatrik bozukluklar için verilen ilaç tedavisi doktor kontrolü altında en az 6 ay devam etmesi gerekebilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan tedavinizi yarıda kesmemeli, ara vermemeli ve kendi kendinize dozajı düşürüp, yükseltmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. Avatar

  Hale tercan

  12 Eylül 2019 at 17:57

  Hocam merhaba alt göğüs kafesi kemiklerim ve altındaki kaslarım ağrıyor. Ağrı durunca da var bastırınca da kemik ağrısı var. Bel boyun ve sırtta fıtıklarım var, fibromiyalji var. Onlardan olabilir mi? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Eylül 2019 at 23:54

   Fibromiyalji sendromu ile ilişkili olabilir. Fibromiyalji sendromu, diğer bir deyişle kas romatizması bu tür ağrılara sebep olabilmektedir.

   FİBROMİYALJİ, kronik yaygın kas-iskelet sistemi ağrısı ve yorgunluk, uyku bozukluğu, kognitif fonksiyon bozukluğu ve depresif ataklar gibi birçok belirtinin yer aldığı bir klinik tablodur.

   Diğer belirtiler ise;

   * Bitkinlik,
   * yorgun uyanma,
   * Sabah tutukluluğu,
   * Yumuşak dokularda şişik hissi,
   * Karıncalanma,
   * Titreme,
   * Aşırı terleme,
   * Ekstremitelerde soğukluk hissi,
   * Kronik baş ağrısı,
   * Temparomandibuler eklem ağrısı,
   * Kadınlarda adet dönemi ağrıları, premenstruel sendrom,
   * İrritabl bağırsak sendromu,
   * Kardiyak ve solunum sistemi belirtileri,
   * Anksiyete,
   * Raynaud fenomeni.

   Hastalığın en önemli bulgusu kronik yaygın kas-iskelet sistemi ağrısıdır. Ağrı vücudun hem sağında, hem solunda, alt ve üst yarısında ve üst aksiyal iskelettedir. Kronik
   olması ise üç aydan daha uzun sürmesini ifade eder. Ağrının hissedildiği bölgeler; boyun, bel, alt ekstremite, sırt, dirsek, göğsün ön tarafı, çenedir.

   Doktorunuz ile görüşmeyi ihmal etmemelisiniz. Fizik tedavi ve rehabilitasyon gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Hale tercan

    13 Eylül 2019 at 11:21

    Çok teşekkür ederim

 7. Avatar

  Motorcu

  3 Nisan 2020 at 01:53

  Hocam 1 hafta önce motor bisiklet le soğuk havada 15 km hızlı bir yolculuk yaptım akabinde göğüs ağrısı başladı 1 haftadır da geçmiyor göğsümün Orta ve sağ üst kısmında ağrı var ne olmuş olabilir acaba teşekürler şimdiden.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2020 at 10:04

   Göğüs ağrısı bir kalp hastalığına (kalp damar sistemine) bağlı ortaya çıkabileceği gibi, solunum sistemine, sindirim sistemine, kas-iskelet sistemine bağlı bazı problemler ve/veya hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilir.

   Bazen kulunç olarak adlandırılan ve çoğunlukla soğuğa maruz kalma sonucu oluşan kas kaynaklı göğüs ağrıları olabilir.

   Bazen de dışarıda soğuk havanın yüzümüze çarpması, özellikle de rüzgar varsa soğuk rüzgarın yüzümüze çarpması nedeniyle yüzdeki damarlar ve kalpteki koroner damarlarda refleks olur ve spazm oluşur, bu da anjina pektoris olarak da tarif edilen göğüs ağrısına neden olur. Bu spazm kalp krizi geçirmeye bile neden olabilir. Bu olay, kış aylarında kalp krizi geçirenlerin sayısının artmasının nedenlerinden biri olarak sayılabilir.

   Eğer anjina pektoris (göğüs ağrısı) bulgularınız varsa;

   * Genellikle yavaş yavaş artan göğüste ağrı ve sol kola, sol elin küçük parmaklarına vuran ağrı veya çenenin sol tarafına, bazen boyun ve sırta yayılan bir ağrı varsa,
   * Efor sırasında göğüs kemiğinin arkasında ortaya çıkan biber dökülmüş gibi yanma varsa,
   * Boğazda kravat sıkıyormuş gibi bir sıkışma hissi varsa,
   * Göğüs üzerinde bavul varmış gibi baskı varsa, bu belirtiler anjina pektorisin özellikleri olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Kardiyoloji uzmanına gitmeniz de önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Avatar

  Mehmet ercan

  10 Nisan 2020 at 14:46

  HOCAM BENDE PANIK ATAK VAR HERGÜN GÖĞÜS AĞRISI VAR BUNUN ICIN KADROLEJI YE GITTIM EKG EFOR EKO KADROLEYI VE KAN TAHLILI TEMIZ AMA YENEDE AGRIYOR GAZ OLA BILIRMI

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Nisan 2020 at 15:27

   Göğüs ağrısı, göğüste sıkışma hissi panik atağın önemli belirtilerindendir. Fakat psikolojik stres altında olan kişilerde gastrit ve/veya gastrit olmadan gastroözofageal reflü hastalığı görülebilmektedir. Gastroözofageal reflü hastalığında da gaz, göğüs ağrıları, göğüste yanma ve/veya sıkışma/daralma hissi gibi belirtiler oldukça sık görülür.

   Gastroentroloji uzmanınca da durumunuz değerlendirilmesinde fayda vardır. Stres ayrıca irritabl bağırsak sendromuna da neden olabilir, irritabl bağırsak sendromu da gaz, dışkılama bozuklukları ve gastroözofageal reflüye neden olabilmektedir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 9. Avatar

  Hakan

  19 Nisan 2020 at 13:24

  Hocam benim yasklasik 10 15 gündür göğsüm ağrıyor ağrı sağdan sola geçiyor adeta içeride dolanıyor ve ardından tam orta kısımda iki göğsünün bir sıkışma oluyor nefesimi alınca tik diye şey geliyor açılıyor gibi oluyor sebebi kaynağı nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Nisan 2020 at 17:02

   * Astım atakları sırasında göğüste sıkışma hissi, nefes alıp verirken hırıltı, hışıltı ve ıslık sesi gibi sesler gelmesi gibi belirtiler görülebilmektedir. Alerjik sebeplere bağlı (örn. bahar alerjisi olanlarda) bu aylarda astım atakları artabilir veya yatkınlığı olanlarda tetiklenebilir. Bu durumda göğüs hastalıkları uzmanına gitmek gerekir.

   * Buna benzer göğüs ağrısı ve göğüste baskı hissi gastroözofageal reflü nedeniyle de olabilir. Kronikleşmiş reflü astıma da neden olabilir. Bu durumda gastroentroloji doktoruna gitmek gerekir. Gastroözofageal reflü belirtileri arasında yemek borusuna ve ağza asit ya da yiyecek artıklarının gelmesi, sternum arkasında yanma hissi, ağrılı yutma, mide ağrısı, bulantı, yutma güçlüğü, dişeti ve ağız iltihaplanmalarını sayabiliriz. Solunum yoluyla ilgili belirtiler ve/veya komplikasyonlar ise larenjit, horlama, ses tellerinde irritasyon, ses tellerinde polip, granülom, kronik öksürük, astım, solunum yollarına mide asidinin kaçması, akciğer fibrozisi, tekrarlayan akciğer iltihabı ve uyku bozukluklarıdır. Gelişen komplikasyona göre hastanın şikayetleri değişiklik gösterebilir.

   * Anksiyete bozukluklarına bağlı da göğüs ağrısı, göğüste baskı hissi yaşanabilir.

   * Viral, bakteriyel ya da mantar enfeksiyonlarının o bölgedeki organlarda (örn. akciğerler, bronşlar, diyafragma, yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağı, kalp, safa kesesi, pankreas gibi) veya dokularda (örn. kas/tendon gibi dokularda, kemik/kıkırdak gibi dokularda) sebep olduğu hastalıklara bağlı bu tür şikayetler olabilir.

   * Kostokondrit olarak adlandırılan (kaburgaların göğüs kemiği ile birleştiği kıkırdağın iltihaplanması) durumu da olabilir.

   * Koroner arter hastalığında da göğüs ağrısı, yayılan ağrı, göğüste baskı ve sıkışma hissi, nefes darlığı gibi belirtiler görülür.

   * Timus kistleri kaynaklı da göğüs ağrısı, göğüste dolgunluk hissi, nefes darlığı, sırt ağrısı gibi belirtiler görülür.

   * Yemek borusu divertikülleri, trakea divertikülleri gibi divertiküler hastalıklar da göğüs ağrısına ve benzer şikayetlere neden olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 10. Avatar

  Songül

  26 Nisan 2020 at 11:17

  Hocam sırtımda yillardir özellıkle sol tarafimda yogun bir agri var ve katır kutur sesler geliyo oynattikca.gogsume agrisi vuruyo kimi zamanigne batirir gibi sızı seklinde ve surekli baski hissediyorum gogsumde.spor hizli hareket yapamiyorum yorgunluk carpinti oluyo.geceleride carpinti agri yogunlasiyo cildircak gibi oluyorum ölüm korkusu geliyo cok tuhaf hisler korkular uyuyamiyorum 3 yastikla otururngibi uyuyabiliyorum nefes darligim var.bronsitimde vardi 12 yil oldu doktora gitmedim.yasadigim hayattada stres ve baski hissediyorum ne agrilarim ne agzimda aftlarim bitiyo.vitamin ve demir eksikligim var diyede supheleniyorum hem ruhsal hem fiziksel hastaliklarim var diye dusunuyorum genel saglik durumum ve butun bu sikayetlerim icin hangi doktora gitmeliyim sinirlenince uzuluncede acikincada iki buklum oluyorum mideme diyaframa krapm giriyo birden sisiyoiki büklüm oluyorum nefes almada zorluk cekiyorum bana bi yol gosterirmisiniz sikayetlerim gun gectikce buyuyo 1 hafta duzeliyo gibiysem diger hafta hastayim yapi olarakta cok hassas duygusal biriyim hemen uzulup sinirleniyorum hangi doktor hangi testler tahliller yaptirmaliyim nerden baslicam nereye gidicem sasirdim tesekkurler saglikli gunler dilerim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mayıs 2020 at 23:53

   Aslında anlattığınız şikayetler sistemik bir hastalığınızın olduğunu akla getirse de, mideniz-bağırsaklarınız ile ilgili bir probleminizin olduğunu da işaret etmektedir.

   Sırtınızdaki o seslerin gelmesi omurganızda ve/veya diğer eklemlerinizde kireçlenme, romatizmal bir hastalığa bağlı dejenerasyon (dokuların normal yapılarının bozulup normal fonksiyonlarını yerine getirememesi) gibi durumlar oluşmuş olabilir.

   Göğüs ağrısı, çarpıntı, ölüm korkusu gibi şikayetler panik atak gibi bir psikiyatrik rahatsızlığa bağlı olabileceği gibi, kalp ile ilgili, mide problemleri ve/veya gastroözofageal reflü hastalığı ile ilgili, yine altta yatan sistemik bir hastalığın olması ile ilgili olabilir.

   Eğer kronikleşmiş reflünüz varsa (siz fark etmeseniz de gece uykuda bile ağza mide asidi gelebilmekte ve hatta solunum yollarına da mide asidi zarar verebilmekte ve iltihaplanmalara neden olabilmektedir), buna bağlı (yani reflüye bağlı)’da ağız yaraları olabilmektedir.

   Uzun yıllardır doktora gitmemişseniz, bu doğru bir davranış değil maalesef.

   Öncelikle Aile Hekiminize gidip şikayetlerinizi tam ve doğru şekilde anlatırsanız, doktorunuz duruma göre yönlendirme yapabilir.

   Omurga ile ilgili ağrılarınız için fizik tedavi uzmanınca, mide şikayetleriniz için gastroentroloji uzmanınca, psikolojik sorunlarınız için psikiyatri uzmanınca, göğüs ağrısı ve çarpıntı şikayetleriniz için de kardiyoloji uzmanınca ve/veya dahiliye uzmanınca değerlendirmeler yapılması gerekebilir. Bütün bunların altında yatan sistemik bir hastalığınız varsa da (örn. bütün bu şikayetlerin bir arada görülmesine neden olan bazı sistemik hastalıklar da vardır. Örneğin Akdeniz ateşi hastalığı, eklem romatizması, irritabl bağırsak sendromu, romatoid artrit, Ankilozan spondilit, Behçet hastalığı, fibromiyalji sendromu gibi) bu tür sistemik hastalıklar da anlattığınız şikayetlere neden olabilir. Bu tür sistemik ve/veya romatizmal hastalıklar romatoloji alanında araştırılır. Fakat Türkiye’de romatoloji uzmanına dahiliye uzmanı gibi bir uzmanlık sevkiyle gidilmektedir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Avatar

  Osman

  24 Ağustos 2020 at 17:06

  Hocam 1 aydır göğsümde ağrı var sağ sol orda taraf olmak üzere değişiyor halsizlik sarhoş gibi oluyorum bel ağrısı bileklerimde ağrı kardiyolajiye gittim kalpte sıkıntı yok dediler aceba sebebi nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2020 at 13:58

   Sistemik/romatizmal bir hastalık ile ilişkili olabilir. Göğüste gezici ağrı, halsizlik, bel ağrısı, eklemlerde ağrı gibi şikayetlerin bir arada olması çoğu zaman romatizmal bir hastalığın belirtisidir, ancak vücuttaki bir enfeksiyona ve bir yerlerde iltihap oluşmasına bağlı da bu belirtiler birlikte görülebilir.

   İç hastalıkları uzmanına gitmeniz ve buradan romatoloji bölümüne sevk yaptırmanız doğru tanı için faydalı olacaktır.

   Geçmiş olsun.

 12. Avatar

  Tolga Yücel

  29 Ekim 2020 at 23:22

  Bazen nefes almaya çalışırken biran sol yada sağ tarafıma iğne batar gibi oluyor fakat nefesi almaya çalışınca daha çok batmaya, almayınca da geçiyor ama almak zorunda kaldığım için malesef çekiyorum. Ciddi birşeymidir? 15 yaşındayım, iyi günler diliyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Kasım 2020 at 00:54

   Akciğerleri saran zarlar arasında sıvı toplanması, yani plörezi denilen durum olabilir veya başka bir durum. Plörezinin pek çok nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları; zatürre, tüberküloz, kalp yetmezliği, akciğer embolisi, böbrek yetersizliği, siroz ve romatizmal hastalıklardır. Akciğer ile ilgili göğüs ağrılarında genellikle nefes alıp vermeyle ağrıda artış hissedilir.

   Bazen, nefes aldıkça artan, o an hissedilen acı nedeniyle nefes alma korkusu yaşatan, acıyı bile bile daha derin nefes almaya çalışıldığında bazen geçen, bazen de birkaç dakika süren ve daha sonra hiç bir şey yokmuş gibi kaybolan karakterde ki göğüs ağrısı ve/veya batması prekordiyal yakalanma sendromu da denilen duruma bağlı da olabilmektedir.

   Göğüs hastalıkları, kardiyoloji, dahiliye gibi bölümlerde değerlendirilmesinde fayda vardır. İhmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı Kalmanız Dileğiyle.

 13. Avatar

  Muhammet

  21 Kasım 2020 at 02:26

  Hocam 1 haftadır göğsümün sol tarafında ağrı var sanki biri sıkıştırip bı zaman sonra bırakıyor nefes alırken zorlanıyorum ve memenin alt tarafına sancı geliyor arada 2 kez acile gittim EKG girdim bir şeyin yok diyorlar ama ağrı dinmek bilmiyor. Ne yapmam lazım hocam sebebi nedir korkudan yapamıyorum anca sabahları biri yanımda olunca yatmaya çalışıyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2020 at 16:21

   Göğüs ağrılarının farklı pek çok sebepleri olabilir. Sadece kalp ile ilgili problemler göğüs ağrısı yapmaz. Örneğin akciğerler ile ilgili, göğüs bölgesindeki kaslar ve diğer yapılar ile ilgili, bazı sistemik hastalıklar ile ilgili, enfeksiyonlar ile ilgili, mide problemleri ile ilgili ve psikolojik bazı hastalıklar ile ilgili göğüs ağrıları olabilmektedir. Ayrıca kalp ile ilgili her problem sadece EKG çekilerek anlaşılmaz, bu durum için kardiyolojik değerlendirmeler de gerekir.

   Bazen herhangi bir sağlık sorunu olmadan da, örneğin stres, endişe panik bozukluk gibi durumları olan kişilerde göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı gibi şikayetler olabilir.

   Geçmeyen, tekrarlayan göğüs ağrıları için kardiyoloji, göğüs hastalıkları, sorun mide ile ilgili olabileceğinden gastroentroloji, psikiyatri gibi alanlarda incelemeler gerekir. Bunların dışında, ataklar şeklinde tekrarlayan ve dayanılması zor göğüs ağrıları Akdeniz ateşi gibi sistemik bir hastalık ile ilişkili de olabilir. Bu tür hastalıklar romatoloji veya iç hastalıkları alanlarında araştırılır. Diğer başka romatizmal hastalıklarda da göğüs ağrıları olabilir.

   Kalp tutulumuna neden olan romatizmal hastalıklar hakkında daha detaylı bilgiyi altta verilen linkten de ulaşabilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/romatizmal-hastaliklarda-kalp-tutulumu/

   Bazı ilaçlar da göğüs ağrılarına, nefes darlıklarına, çarpıntıya neden olabilir.

   Timus kistler de göğüs ağrısı, göğüste dolgunluk hissine neden olabilir.

   Geçmiş olsun.

 14. Avatar

  Ummuhan

  14 Ocak 2021 at 02:07

  Hocam 4 5 aydır benim sol gogsumde ağrı var sanki kalbimin üstünde her zaman ağır bi taş var sol kolumda dehşet ağrı var ve uyuşukluk var sol elimi açıp kapamaya mecalim yok akciğer grafisi çektim ekg eko cektirdim kardiyoloji de kalple ilgili değil denildi ama sol göğsümun ağrısı sol kolumun agrisi hiç geçmedi kalbim sıkışıyor zanan zaman boynumun sol tarafına ve sol gozumede geçiyor ağrı. Ne yapacagimi şaşırdım yardımcı olur musunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2021 at 09:12

   Bazı kalp delikleri çocukluk çağında belirti vermeyebilir ve ileri yaşlarda belirtiler görülebilir. Kalp delikleri genellikle ekokardiyografide (EKO) teşhis edilir ama bazı durumlarda başka tetkikler (kalp MRG’si, transözofageal ekokardiyografi gibi) gerekebilir.

   Boyun ile ilgili problemler (örn. boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, boyun kireçlenmesi, servikal dar kanal gibi), safra kesesi ile ilgili problemler, mide ile ilgili problemler de göğüs, kol ve boyunda ağrılara neden olabilir. Romatizmal ve birkaç sistemi birden tutan bazı hastalıklarda da (örn. Akdeniz ateşi hastalığı, fibromiyalji sendromu gibi) bu tür ağrılar birlikte görülebilir.

   Fizik tedavi, dahiliye, romatoloji gibi bölümlere de gitmek gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 15. Avatar

  Nur

  23 Haziran 2021 at 14:09

  Hocam birkaç aydır sağ göğsümde ama üst taraflarda ve aynı yerin sırt kısmında bıçak saplanırcasına bir ağrı geliyor. Yani sanki biri sırtımdan bişey saplıyor ve göğsümden çıkıyor 1 dk sonra geçiyor sizce bunun nedeni nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2021 at 23:56

   Akciğerler ile ilgili bazı sorunlar veya hastalıklar, kassal sorunlar, reflü, hazımsızlık, kaburgalarda iltihabi bir durum, kalp ve kalp kasları ile ilgili problemler, panik atak gibi sebepler göğsün sağ kısmında ağrılara neden olabilir.

   Kardiyoloji alanında değerlendirme önemlidir. Eğer kardiyoloji doktorunuzdan sonuç alamazsanız, göğüs hastalıkları uzmanı, gastroentroloji uzmanı, fizik tedavi uzmanı gibi uzmanlıklar tarafından da değerlendirmeler yapılması gerekebilir.

   Böyle uzun süren ve/veya tekrarlayan ağrılarda ağrı gelip geçici de olsa doktora gitmek ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 16. Avatar

  Sude

  29 Ocak 2022 at 19:16

  Hocam merhaba, 3 ay kadar önce bir trafik kazası geçirdim. Gerekli bütün kontroller yapıldı ara ara sol göğsümün altında ağrı oluyor, elim ile bastırdığımda ağrıyı hissediyorum. Bazen sol kolumun belirli bir kısmında da ağrı oluyor ama sürekli değil Tekrar doktora gittim kalbimde bir şey olmadığını söyledi, psikolojik olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2022 at 23:35

   Geçirmiş olduğunuz kaza nedeniyle panik atak gibi bir durum oluşmuş olabilir. Böyle bir durum için psikiyatriste gitmek gerekebilir. Ancak, eğer kazadan sonra bu acıyan bölgelere yönelik uygun görüntülemeler çekilmemiş ise acı hissettiğin bölgeye ait kemiklerde veya ince kemiklerde çatlak gibi durum da olabilir. Bunlar röntgen filminde görülmemiş olabilir. Örneğin kaburga kırıklarının bir kısmı röntgende görülmeyebilir. Gerektiğinde bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi gibi yöntemler de kullanılabilir. Bir kemik kırığının akciğerlere zarar vermesi sonucu pnömotoraks da gelişebilir.

   Bazen geçirilen travmalar sonrası travmatik diyafragma fıtığı oluşabilir. Bu durumun teşhisi gecikebilir. Tanısının zor olması nedeniyle akut dönemde bu hastalar gözden kaçırılabilir. Bu hastaların teşhis edilme süreleri yaşanan travmadan sonra birkaç günden birkaç yıla kadar uzayabilir. Bu durumun belirtileri arasında genellikle nefes darlığı karın ağrısı, kusma, kabızlık gibi belirtiler olsa da, bu durum komşu olan başka organları da etkileyebileceğinden, belirtiler de farklılık gösterebilir. Hastalar genellikle duruma özgül olmayan belirtiler ile doktora başvururlar. Bu belirtiler arasında göğüs ağrısı, karın ağrısı, nefes darlığı, hızlı solunum, öksürük, kusma, kabızlık gibi belirtiler sayılabilir. Hem erken hem de geç dönemdeki olguların tanısının konulması zor olabilmektedir. Tanı için birçok yöntem kullanılsa da, abdomino-torasik grafi ve bilgisayarlı tomografi tanıda faydalı olabilir.

   Bu bilgileri vermiş olmak, sizde böyle bir durum var demek değil tabii. Bu durum kazalar sonrası genellikle çok akla gelen bir durum olmadığından da bu konudaki bilgi faydalı olabilir.

   Doktorunuz ile tekrar görüşmenizde fayda vardır.

   Çok geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git