Ağrılar ve Tedavileri

Göğüs Ağrısı Neden Olur? Göğüs Ağrısı Tedavisi

Göğüs ağrısı, göğüs kafesinin içerisinde bulunan kemikler, kaslar, akciğer, kalp, yemek borusu, nefes borusu, bu bölgedeki bezeler, diyafram gibi organlardan kaynaklanan herhangi bir sorundan dolayı göğüs ağrısı meydana çıkabilir.

Göğüs ağrısına neden olan hastalıklar

Göğüs ağrısı, göğüs kafesinin içerisinde bulunan kemikler, kaslar, akciğer, kalp, yemek borusu, nefes borusu, bu bölgedeki bezeler, diyafram gibi organlardan kaynaklanan herhangi bir sorundan dolayı göğüs ağrısı meydana çıkabilir. Bunların başında ilk akla gelen kalptir. Çünkü kalp krizinin ilk belirtisi göğüs ağrısı olabilir. Fakat göğüs ağrısı ile acile baş vuran hastaların sadece % 30’u kalp kökenli hastalıklardan kaynaklanan göğüs ağrısıdır.

İkinci olarak baş vuran hastalarda ise genellikle gastroözefageal reflü tanısı konulmaktadır.Akciğer kanseri nedeni ile göğüs ağrısı oranı yaklaşık % 2-3 civarında, aort damarı yırtılması (aort anevrizması) nedeni ile gelişen göğüs ağrısı % 1-2 oranındadır. Bunların dışında % 30 oranında göğüs kafesini oluşturan kemiklerden ve kaslardan kaynaklanan göğüs ağrıları ile hastalar acil servislere baş vurmaktadır.

Diğer göğüs ağrısı nedenleri, aort diseksiyonu, kalp kası iltihabı (miyokardit), koroner arter hastalıkları, servikal omurga hastalıkları, pulmoner emboli, pönomotoraks, kardiyak tamponad, Akdeniz ateşi hastalığı atakları, tümörler, pnömoni, safra koliği, anksiyete bozukluğu, servikal disk hastalıkları, pulmoner hipertansiyon, aort kapak darlığı, hipertrofik kardiyomiyopati, özefageal rüptür, perikardit (kalp zarı iltihabı), kalp spazmı gibi benzeri hastalıklar göğüs ağrısına yol açabilir.

Göğüs ağrısının nedeni nasıl anlaşılır?

Göğüs ağrısının tipinden nedenini anlamak mümkün olabilir. Fakat göğüs ağrısı şikayeti olan hasta kendi kendine neden şudur deyip geciktirmemelidir. Göğüs ağrısının tipi, ne zaman başladığı, egzersiz sonrası olup olmadığı, istirahat halinde bile göğüs ağrısı var mı, göğüs ağrısı başladığında ne kadar devam ettiği, geceleri uyutup uyutmadığı, ne kadar ve nereye yayılım gösterdiğine bakılarak göğüs ağrısının nedeni anlaşılabilir. Göğüs ağrısı evde tedavi edilemez ve mutlaka acile veya bir göğüs hastalıkları uzmanına baş vurmak gereklidir.

Göğüs ağrısında bir an önce acile gidilmesini gerektiren en önemli ağrı tipi kalp ağrısını çağrıştıran ağrı tipidir. Özellikle ani başlayan, ölüm korkusu hissettiren, şiddetli terleme ve çarpıntı ile birlikte olan göğüs ağrıları ihmal edilmemelidir. Egzersiz veya ağır bir efor sırasında meydana gelen ani göğüs ağrısı da ihmal edilmemesi gereken göğüs ağrısı tipidir.

Göğüs ağrısına neden olan hastalıklar

Göğüs ağrısına neden olan hastalıklar

Göğüs ağrısına neden olan hastalıkların diğer belirtileri

Göğüs ağrısı olan hastaların çoğu soluk ve kaygılı görünümlüdür. Teşhiste fizik muayene önemlidir.

Miyokard infarktüsü (kalp krizinde) : Genellikle terleme, kusma, mide bulantısı ve hipotansiyon krize eşlik edebilir.

Aort diseksiyonlu hastalar : Çoğunlukla huzursuz ve arteriyel kan basıncı normal olsa bile şokta gibi görünürler.

Miyokardiyal iskemisi olan hasta : Klinik olarak tamamen iyi gibi görülür ve hemodinamik olarak ileri derecede kararsız olabilir.

Herpes zoster şüpheli hastada : Solunum sistemi muayenesinde nefes darlığı, yatar vaziyetteyken soluk alamama (ortopne) ve çok hızlı nefes alıp verme (takipne) varlığı, solunum seslerinin eşit ve sistemetrik olup olmadığı, patolojik solunum seslerinin varlığı, göğüs duvarında bir dermatoma uyan bir döküntü veya vezikül varlığı gibi bulgular görülebilir.

Pnömotoraks veya özefagus rüptürü şüphesi olan hastada : Cilt altı amfizemi ve muayene sırasında duyulan sürtünme sesi gibi seslerin varlığı gibi bulgulara rastlanabilir.

Aritmi şüphesi olan hastada : Hipotansiyon, hipertansiyon, nefes darlığı, yatar durumdayken nefes alamama, morarma (siyanoz) varlığı, dinleme esnasında üfürüm varlığı, S3, frotman, taşikardi, baradikardi gibi bulgular görülür.

Juguler venöz dolgunluk şüphesi olan hastada : Pritibial ödem, tansiyon ve nabız farklılığı görülür.

Aort anevrizması şüphesi olan hastada : Karın muayenesinde asit, hepatomegali, kitle, duyarlılık, kalpte üfürüm varlığı gibi bulgulara rastlanabilir.

Göğüs ağrısı tanısında kullanılan yöntemler

Elektrokardiyografi, miyokard iskemisinin tanısında doğru yorumlanır ise en iyi tanı yöntemidir. Kardiyak enzimler, akciğer grafisi, ekokardiyografi, bilgisayarlı tomografi, egzersiz testi, stres ekokardiyografi, radyonüklid perfüzyon görüntüleme, koroner anjiyografi, manyetik rezonans görüntüleme, endoskopik yöntemler, bazı kan tahlilleri gibi tetkikler ile göğüs ağrısının nedeni saptanır ve tedavi planı yapılır.

Göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı nasıl tedavi edilir?

Göğüs ağrısı tedavisinde amaç, kalp krizini ve ölümü önleyerek hastalığın gidişini iyileştirmek ve hastalık belirtilerini ortadan kaldırmaktır. Hiç bir zaman hiç bir göğüs ağrısı hastaneye gitmeyecek kadar önemli değildir. Özellikle 40 yaşın üzerindeki erkekler, sigara içen insanlar, ek hastalıkları olanlar, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, ailesinde kalp krizi geçirmiş kişiler bulunan kişiler göğüs ağrısı çektiklerinde mutlaka doktora baş vurmalıdır.

Eğer hastanın göğüs ağrısının nedeni koroner damar tıkanıklığı ise hastanın baş vurduğu acil serviste acil olarak koroner anjiyografi işlemi yapılır ve koroner damara stent takılarak hastanın ağrıları giderilir. Diğer nedenlere bağlı göğüs ağrısı tedavisi de nedene yönelik tedavi şeklinde uygulanır. Göğüs ağrısının nedenini bulmak tedavi kararı için çok ama çok önemlidir ve burada önemli olan tanının doğru konulmasıdır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Kalp kapak hastalığı neden olur
 2. Kalp damar hastalıkları neden olur
 3. Mide hastalıkları ve midenin anatomisi
 4. Akciğer hastalıkları ve akciğerin anatomisi
 5. Çocuklarda göğüs ağrısı neden olur

10 Yorum

 1. serap

  17 Mart 2018 at 00:28

  Merhabalar. 4 5 haftadır sol gögsümdeki ağrıyla yaşıyorum. Bu son günlerde sol omzuma ve üst koluma yayılmaya başladı uyuşukluk gibi hissediliyor. İki göğsümü de elle kontrol ettiğimde sol gögsümün alt kısmında acı hissediyorum. Ayrıca hırıltılı nefes problemi de var ikisinin bağlantısı var mıdır bilmiyorum ama bu sorunlar neden kaynaklanıyor olabilir? Eğer kontroe gitmem gerekirse hastanede hangi birime muayene olmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mart 2018 at 17:33

   Göğüs kafesine alınan darbeler, romatizmal bazı hastalıklar, kaburga kırıkları, göğüs boşluğu ve batını birbirinden ayıran diyarafmın iltihabı, akciğer zarı iltihabı, kalp kası iltihabı, kalp iç ve dış zarlarının iltihabı, akciğeri ilgilendiren birçok hastalık, mide ile ilgili hastalıklar, safra kesi ile ilgili problemler, yemek borusu ile ilgili hastalıklar, nefes borusu ile ilgili hastalıklar ve daha başka bu bölgede bulunan organları, kasları, zarları ilgilendiren hastalıklar, problemler bu tür göğüs ve omuz bölgesi ağrılarına neden olabilir. Üst omurga ile ilgili sıkıntılara bağlı da (örn. enfeksiyon, tümör gibi) durumlarda bu tür şikayetler görülebilir.

   Bu konuda net bir şey söylemek çok mümkün değildir.

   Göğüs hastalıkları, kardiyoloji, gastroloji, fizik tedavi/ortopedi, romatoloji gibi birçok alanda araştırma gerekebilir. Göğüs hastalıkları, kardiyoloji bölümlerinden sonuç alamazsanız, diğer bölümlere de gitmeniz önemlidir ya da ilk gittiğiniz doktorunuz size gerekli yönlendirmeyi yapacaktır, hatta ilk olarak ihmal etmeden en basitinden Aile Hekiminize de muayene olabilirsiniz (Aile Hekiminiz edindiği muayene bulgularına göre uygun yönlendirmeyi yapacaktır). Fakat ihmal etmemelisiniz, çünkü bu belirtiler kalp krizinde de görülebilen belirtilerdir. Enfeksiyon varlığı da acil tedavi gerektirir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 2. Mehmet

  15 Temmuz 2018 at 11:37

  Hocam gitmediğim doktor kalmadı ekg ritim baktırdım Emara girdim göğüs hastalıklarına gittim hiç bişeyin Yok dediler yaklaşık 3 aydır göğüsümün orta kısmı boynum sol göğüs ara ara agrılar hissediyorum fizik tedaviye başvurmam gerekir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2018 at 16:10

   Siz galiba kardiyolojik ve göğüs hastalıkları alanlarında araştırmalar yaptırmışsınız, ancak göğüs ve sırt-boyun bölgesindeki hissedilen ağrılar sadece kardiyolojik ve göğüs hastalıkları ile ilgili olmaz.

   Göğsün orta kısmında hissedilen ağrı, sol göğüste hissedilen ağrı, göğüs kısmında sıkışma gibi hisler mide ve yemek borusu kaynaklı, safra kesesi ile alakalı, psikiyatrik bazı hastalıklar ile alakalı, pankreas ile alakalı, iskelet sistemi ile alakalı, enfeksiyon kaynaklı hastalıklar ile alakalı, bazı sistemik hastalıkların organ ve bazı sistemleri tutması ile alakalı, koroner damarlar ile alakalı, aort damarı ile alakalı olabilir.

   * Sindirim sistemi ile ilgili durumların (özofajit, reflü, özofagus spazmı, özofageal rüptür, peptik ülser, pankreatit, safra koliği ve safra kesesi ve kanalları ile ilgili diğer hastalıklar) araştırılmasında fayda vardır.

   * Kas-iskelet sistemi ile ilgili durumların (kosto-kondrit, fibrozit, kosta kırığı, kosta kayma sendromu, herpes zoster) araştırılmasında fayda vardır.

   * Psikiyatrik durumların (anksiyet bozukluğu, panik atak, somatizasyon gibi) araştırılmasında fayda vardır.

   * Sistemik hastalıkların (Akdeniz ateşi hastalığı, kas romatizması gibi) araştırılmasında fayda vardır.

   * Omurga ile ilgili, sırt omurgası ile ilgili bir durum, romatizmal iltihabi bir durum ya da enfeksiyon kaynaklı iltihabi bir durum da olabilir. Bu nedenle fizik tedavi bölümüne de gitmek gerekir.

   * Enfeksiyon olup olmadığının da iyi araştırılması gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Volkan

  21 Ağustos 2018 at 17:47

  Hocam kalbim olduğu noktada böyle inceden bir arı oluyor acaba gaz sıkışması ola bılırmı ve sıgara yı 4 ay önce bırak tım alkol kullanmıyorum doktora çıktım efor testi oldum bir kaç defa acile gittim kalp grafik çekildi kan alındı ama birşey cıkmadı arada bir arı yapıyor yorgunluk hıssı ve korku yaratıyor sizce nedendir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ağustos 2018 at 13:12

   Kalp ile ilgili bazı patolojileri ortaya çıkarmada ekokardiyografi daha yararlı bir yöntemdir. Ritim bozuklukları veya kalp atım anormalliklerinin incelenmesi için 24 saatlik holter testi daha etkilidir. Doktorunuzdan bunların da yapılmasını isteyebilirsiniz. Fakat göğüs bölgesinde sıkışma hissi, ağrı başka birçok sebebe bağlı da olabilir.

   Örneğin;

   Eğer gaz sorununuz, mide problemleriniz de varsa, bu durum gastroözefageal reflüye bağlı olabilir. Uzun yıllar sigara içen kişilerde gastrit (mide mukozası iltihabı) ve gastroözofageal reflü ikilisi oldukça sık görülür (neredeyse kaçınılmazdır). Bu hastalıklar spesifik (bu duruma özgü) belirtiler göstermeyebilir veya kişi bunun farkında olmayabilir.

   Kas ağrısı olabilir, bunu öğrenmek için fizik tedavi bölümüne gitmeniz faydalı olabilir.

   Sigarayı bırakmanıza bağlı yoksunluk sendromu gelişmiş olabilir, bunun için psikiyatriste gitmeniz faydalı olacaktır.

   Panik atak gibi bir psikolojik rahatsızlık olabilir.

   Solunum yolları ile ilgili bir durum olabilir, bu durum için göğüs hastalıkları bölümüne gitmeniz gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Ömer

  4 Şubat 2019 at 17:59

  Hocam saygılar,
  Yaklaşık 7-8 şudur göğüs kafesimin ortası ağrıyor. Ağrı sürekli değil, bazı hareketler halinde ağrı oluyor. Önden yandan röntgen, tomografi ve MR çektirdim. Göğüs, gögüs cerrahisi, dahiliye ve fizik tedavi doktoruna gittim ancak hepsi de herhangi bir sorun görmedi. Ne yapmam gerekir. Ağrı kesicimi içeyim. Yoksa zamanla geçer mi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2019 at 22:12

   7-8 şudur diyerek gündür mü demek istediniz.

   Bahsettiğiniz ağrı gastroloji alanını ilgilendiren bir ağrı olabilir, yani mide ve yemek borusu (örn. gastroözofageal reflü, reflü özofajiti) gibi durumlara bağlı olabilir.

   Yine bu ağrılar kardiyolojik (kalp ile ilgili) bir duruma bağlı da olabilir.

   Gittiğiniz uzmanlıklar (göğüs hastalıkları uzmanı, göğüs cerrahisi, dahiliye, fizik tedavi uzmanı) size bu konuda bir yönlendirme yapmadıysa, çok fazla vakit kaybetmeden, kendi kendinize herhangi bir tedavi denemeden bir gastroloji uzmanına ve kardiyoloji uzmanına gitmeniz önemlidir. Eğer reflü ve reflüye sebep olan bir mide, yemek borusu, safra ve bağırsak sorunu varsa aldığınız ağrı kesiciler bu durumu (özellikle gastrit varsa, gastriti) daha da azdırabilir.

   Yemek borusunun mide ile birleştiği bölgeye yakın alanlarda oluşan kas spazmları da benzer ağrılara neden olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Mehmet Akif

  13 Temmuz 2019 at 17:39

  Hocam merhabalar sol güğsümde sağ göğsümde bazen ağrılar oluyor kalpe gittim ultrasondan baktılar ekg felan herşey temiz cıktı hatta cihaz bağladılar oda temiz çıktı en son piskiyata gittim panik atak sendromu başlangıcı dedi şuan bazen yine ağrım oluyor sol güğüs ve sağ göğsümün orda

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Temmuz 2019 at 01:12

   Panik atak nedeniyle göğüs ağrıları, göğüste sıkışma hissi, çarpıntı gibi belirtiler görülebilir. Fakat benzer ağrılar mide kaynaklı, gastroözofageal reflü kaynaklı, yemek borusu kaynaklı da olabilir. Bu nedenle gastroentroloji uzmanı ile de görüşmeniz faydalı olabilir.

   Panik bozukluk genel popülasyonda sık görülen psikiyatrik bir bozukluktur. Bozukluk genellikle ergenlik ile 30 yaş arasında başlamaktadır. Bu bozukluğun en temel özelliği tekrarlayan, ne zaman başlayacağı önceden kestirilemeyen panik nöbetlerinin görülmesidir. Panik nöbetleri tipik olarak, yoğun bir korku, endişe ve kötü bir şeyler olacakmış beklentisi şeklinde ani başlar ve kısa sürede en üst düzeye ulaşır. Panik nöbeti sırasında soluk alma güçlüğü, boğulma hissi, uyuşma/karıncalanma hissi, sıcak basması, ürperme, göğüs ağrısı gibi bedensel belirtiler ortaya çıkar. Bedensel belirtilere sıklıkla ölüm korkusu, delirme ya da kontrolü kaybetme korkusu gibi belirtiler eklenir. Ayrıca çarpıntı, göğüs ağrısı nedeniyle hastalar sıklıkla kalp krizi geçirdiklerini, ölebileceklerini düşünürler.

   Panik atakları çok çeşitli psikiyatrik bozukluklarda (örn. özgül fobi, travma sonrası, stres bozukluğu, sosyal fobi, depresyon gibi) ve tıbbi durumlarda (örn. madde entoksikasyonu gibi) ortaya çıkabilir. Bu nedenle panik atakların görülmesi panik bozukluk tanısını koymada yeterli olmayabilir.

   Verilen ilaçlarla şikayetlerinizde gerileme olmaz veya durum tekrarlar ise doktorunuz ile tekrar görüşmeniz önemlidir. Ayrıca bu tür psikiyatrik bozukluklar için verilen ilaç tedavisi doktor kontrolü altında en az 6 ay devam etmesi gerekebilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan tedavinizi yarıda kesmemeli, ara vermemeli ve kendi kendinize dozajı düşürüp, yükseltmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git