Fıtıklar ve Tedavileri

Göbek Fıtığı Nedenleri ve Tedavisi

Göbek fıtığı göbek çukurunda ve göbek çukuru çevresinde çıkan fıtıklara denir. Göbeğin çukuru içinde göbek deliği vardır ve bu deliğin kenarları tıpkı düğme iliği gibi sağlam doku ile çevrilidir ve çok kolay yırtılmaz ve genişlemez.

Göbek fıtığı olduğu nasıl anlaşılır?

Göbek fıtığı göbek çukurunda ve göbek çukuru çevresinde çıkan fıtıklara denir. Göbeğin çukuru içinde göbek deliği vardır ve bu deliğin kenarları tıpkı düğme iliği gibi sağlam doku ile çevrilidir ve çok kolay yırtılmaz ve genişlemez. Bazen insanın kendi vücuduna bağlı nedenler veya dış etkenlere bağlı bu göbek deliğindeki sert halka açılır ve genişler. Bu durum nedeni ile göbek altında bir şişlik, sertlik ve kitle oluşur. Göbek fıtıkları çıkış yerine göre sınıflandırılır.

Göbek fıtığı türleri

Göbek çukuru göbek fıtığı nedir? : Göbek çukurundan çıkan göbek fıtıkları göbek çukuru göbek fıtığı olarak adlandırılır.

Göbek çevresi göbek fıtığı nedir? : Göbek fıtığı sadece göbek çukurunda değil göbek çevresinde bulunan kasları (adaleleri) yırtarak ta çıkabilir ve bu fıtıklar da göbek çevresi fıtıklar olarak adlandırılır.

Kesi yeri göbek fıtığı nedir? : Daha önce göbek çevresinde kesi oluşturularak ameliyat olmuş bireylerde de göbek çevresi fıtıkları oluşur ve bunlara kesi yeri fıtıkları denir. Göbek veya göbek çevresi fıtıkları karın zarını yırtarak dışarıya çıkar. Göbek fıtıklarının tek tedavisi cerrahi tedavidir.

Göbek fıtığı neden olur?

Göbek fıtıkları genellikle iki nedenden dolayı oluşur. Bu nedenlerden biri karın duvarında zayıf bir nokta olmasıdır. Diğer bir etken ise karın içi basınçtır. Karın içi basınç artışı tek başına göbek fıtığı etkeni olmayabilir. Karın içi basıncı arttıran gebelik, kronik öksürük, sürekli ıkınma, kabızlık çekme gibi durumlar karın içi basıncı tetikler ve bu etkenler ile birlikte göbekte zayıf bir nokta var ise göbek fıtığı oluşabilir. Göbek fıtıklarının temelinde genetik faktörler de vardır. Bebek doğduktan sonra göbek kordonu kesilmesi işlemi sonrası göbek deliği tam kapanmayan bireylerde göbek fıtığı oluşma riski daha yüksektir.

Göbek fıtığı belirtileri

Göbek fıtıklarının ve göbek çevresi fıtıkların en önemli belirtisi göbek çevresinde ya da göbek çukurunda ele gelen bir şişliktir. Bu şişlik hasta öksürdüğü zaman, ayakta iken ve benzeri durumlarda belirgin hale gelir. Diğer bir belirti ise bu şişliğin çevresinde ağrı ve hassasiyet olmasıdır.

Bazı göbek fıtığı vakalarında göbek çukuru ya da göbek çevresinde şişlik ve sertlik ele gelmeyebilir iken, hastanın göbek çevresinde tek bir nokta da ağrı ve hassasiyet olur. Göbek fıtığı bazı hastalarda hem ağrı ve hassasiyet hemde ağrı ile birlikte şişlik şeklinde kendini gösterir. Tedavi edilmeyen fıtıklar, süreç içinde iç organların o bölgeye sıkışması nedeni ile boğulmuş fıtık şeklini alır. Boğulmuş göbek fıtığı içeriye doğru itilemez  ve sürekli olarak göbek çukurunda ve çevresinde sertlik, şişlik ve ağrı görülür. Bu boğulmuş fıtık içerisinde eğer bağırsaklar da var ise daha ciddi ve acil bir durum ortaya çıkar. Bu durumda görülen belirtiler bulantı, kusma, hastanın gaz ve dışkı çıkartamaması ve genel durum bozukluğu gibi şikayetler başlar. Bu durumda göbek fıtığının acil ameliyat edilmesi gereklidir.

Göbek fıtığı teşhisi

Göbek fıtığı teşhisi genellikle kolaydır ve hastalar kendileri göbek fıtığını teşhis edebilirler. Göbek çukuru veya göbek çevresinde ele gelen bir bilye büyüklüğünden başlayan ve daha da büyüyebilen bir şişlik vardır. Göbek fıtığı teşhisi genel cerrahi uzmanın yapacağı fizik muayene ile teşhis edilebilir.

Fizik muayenede hastanın uzandığı sırada fıtık çok görülmez ve ayağa kalktığında, öksürdüğünde belirgin hale gelir. Bu gibi farklı yöntemler ile göbek fıtığı teşhis edilir. Göbek fıtığı fizik muayenede bazen ele gelmeyebilir veya bazen hastanın o bölgesinde sadece hassaslık vardır.  Bu gibi durumlarda basit bir ultrason tetkiki ile göbek fıtığı teşhis edilebilir. Ultrasonda da görülmeyen göbek fıtıkları, özellikle sporcularda görülmeyebilir. Bu durumda tomografi ya da manyetik rezonans görüntüleme (MRG) gibi yöntemler ile göbek fıtığı teşhisi konulur.

Göbek fıtığı tedavisi

Göbek fıtığı nedir

Göbek fıtığı nedir

Göbek fıtıkları diğer karın duvarı fıtıkları gibi sadece cerrahi yöntem ile tedavi edilir. Göbek fıtığı mekanik bir problemdir ve iç organların yer değiştirmesi şeklinde kendini gösteirir. Bu nedenle karın duvarında meydana gelen dışarıya açılan deliğin bir şekilde yamanması gerekir. Göbek fıtığı cerrahisinde sentetik yamalar ile fıtığın olduğu bölge kapatılır.

Göbek fıtığı ameliyatı nasıl yapılır?

Göbek fıtığı ameliyatı açık cerrahi yöntem ile yapılabildiği gibi, günümüzde laparoskopik yöntem (kapalı ameliyat) ile konulacak yama, rulo şeklinde üç küçük deliklerin birinden gönderilir ve daha sonra bu yama fıtığın olduğu yere özel vidalar ile tutturulur. Göbek fıtığı ameliyatında kullanılan yama ile ilgili önemli noktalar vardır. Göbek fıtığında kullanılan yamalar çok iyi ve kaliteli yamalar olmalıdır. Yamanın hangi katmana konulacağı doğru seçilmelidir. Göbek fıtığı ameliyatında ameliyatı yapan genel cerrahi uzmanının neyi nasıl yapacağını bilmesi önemlidir.

Göbek fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme süreci nedir?

Göbek fıtığı ameliyatından sonra hasta akşam ayağa kalkar ve yemeğini yer ve ertesi gün taburcu edilebilir. Göbek fıtığı ameliyatı sonrası hasta 1-2 gün içinde normal yaşantısına geri dönmeye başlar. Göbek fıtığı ameliyatı geçiren sporcular yaklaşık 25-30 gün içerisinde normal sportif aktivitelerine geri dönebilirler. Göbek fıtığı ameliyatı çok zor bir ameliyat değildir. Göbek fıtığında önemli olan nokta, fıtık büyümeden ameliyat olmaktır.

Fıtıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Boyun fıtığı neden olur
  2. Bel fıtığı nedenleri ve tedavisi
  3. Mide fıtığı neden olur
  4. Bağırsak düğümlenmesi nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git