Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Glomerulonefrit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Glomerulonefrit, iki böbrekte de ünitelerin (glomerul) iltihaplanması durumudur.

Glomerul nedir?

Glomerul, böbrekteki süzme ünitesidir. Her bir glomerulda bir kapsül içinde korunan ve renal arterden gelen kanla beslenen kılcal damar salkımları vardır; nefron adı verilen daha büyük bir süzme ünitesinin parçasını oluşturur. Süzülen kan renal damar yoluyla böbrekten ayrılır.

Glomerulonefrit hastalığı nedir?

Glomerulonefrit, iki böbrekte de ünitelerin (glomerul) iltihaplanması durumudur. Glomerulinin hasarı, kandaki atık ürünlerin, tuzun ve suyun atılımını engelleyebilir ve böyle bir durum da ciddi sorunlara neden olabilir. Glomerulonefrit, kronik böbrek yetmezliğinin en sık görülen sebeplerinden birisidir.

Glomerulonefrit neden olur?

Bazı glomerulonefrit tipleri, immün sistemin mikroorganizmaları (boğazda streptokokal enfeksiyonlara neden olan bakteriler gibi infektif bakterileri) yok etmek için antikor üretmesinden dolayı meydana gelir.

Antikorlar, immün kompleksler olarak adlandırılan parçacıkları üretmek üzere bakteriyel antijenler ile birleşir. Bu parçacıklar kan dolaşımına karışır ve glomerulide sıkışarak glomeriluye hasar verecek ve bu sistemin normal çalışmasını engelleyecek iltihabi bir süreci tetikleyebilir.

Glomerulonefrit, sistemik lupus eritematozus gibi bazı otoimmün hastalıklarda da görülür. Bazı tropik ülkelerde sıtma ve şiştozomiyaz gibi infektif hastalıklar da glomerulonefrite zemin hazırlar.

Glomerulonefrit belirtileri ve komplikasyonları

Orta şiddetteki glomerulonefrit herhangi bir şikayete neden olmayabilir ve sadece rutin idrar testleri yapılırken fark edilebilir. Böbrekteki hasar ilerlemiş dereceye gelene ve biriken atık ürünler şikayetlere neden olana kadar glomerulonefrit varlığı anlaşılmayabilir de.

Bazı glomerulonefritli olgularda şikayetler akut (ani) olarak ortaya çıkar ve böbreklerin üstünde ağır bir ağrı hissedilebilir. Hasarlanmış glomeruli kırmızı kan hücrelerinin idrara karışmasına sebep olduğundan idrarda kan görülebilir. İdrarla birlikte protein kaybı da olabilir ve buna bağlı olarak ödem (nefrotik sendrom) gelişebilir.

Glomerulonefritin potansiyel komplikasyonu hipertansiyon (yüksek kan basıncı) gelişimidir. Şiddetli glomerulonefrit vakalarında bazen glomeroloskleroz gibi bir komplikasyon da gelişebilir. Uzun süren glomerulonefrit böbrek yetmezliğine neden olur.

Glomerulonefrit teşhisi

Glomerulonefrit durumundan şüphe edilen hastanın öncelikle bir ürolojik muayenesi gerekir. Ürolojik muayenede hastanın şikayetleri, hastanın öyküsü alınır. Doktor böbrek fonksiyon testleri, idrar testleri gibi testler, ultrasonografik tarama ve böbrek biyopsisi gibi tetkiklerin de yapılmasını ister. glomerulonefrit-teshisi

Glomerulonefrit tedavisi

Glomerulonefrit tedavisi için genellikle hastanın hastanede yatması gerekir ve tedavi yöntemi hastalığın nedenine ve şiddetine göre değişir.

 • Nefrotik şikayetleri olan çocuklar genellikle kortikosteroid tedavisine cevap verirler.
 • Streptococcal enfeksiyonuna bağlı ortaya çıkan glomerulonefrit durumunda genellikle enfeksiyon için verilen antibiyotikler yeterli olur.
 • Glomerulonefritli erişkin hastalar tedaviye daha az yanıt verir, ama böbrek yetmezliği gelişimi bazen önlenebilir ya da geciktirilebilir.
 • Hipertansiyonun kontrol altında tutulması için tansiyon ilaçları verilebilir ve böbreklerin iş yükünü azaltma amaçlı özel bir diyet tedavisine gerek duyulabilir.
 • Böbreklerdeki atık ürünlerin temizlenmesi için geçici diyaliz tedavisi uygulanabilir ve ödem oluşmuş ise ödemi tedavi etmek için diüretik ilaç tedavisine de ihtiyaç duyulur.
 • Bazı şiddetli glomerulonefritli olgular bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlara yanıt verirler, bazılarında ise plazmaferez uygulanabilir.

Glomeruloskleroz nedir?

Glomeruloskleroz, böbreğin süzme üniteleri (glomeruldeki) hasarın neden olduğu yaralanma dır. Orta düzeyde glomeruloskleroz yaşlanma sürecinde normal olarak oluşabilir. Glumerulonefritin bazı şiddetli tiplerinde de glomeruloskleroz meydana gelebilir. Ayrıca diyabetis mellitus, hipertansiyon, AIDS, damar yolundan uyuşturucu kullanımı gibi faktörler de glomeruloskleroza sebep olabilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda ve erişkinlerde nefrotik sendrom neden olur
 2. Kronik böbrek yetmezliği neden olur
 3. Böbrek iltihabı nedenleri ve tedavisi
 4. Polikistik böbrek hastalığı neden olur
 5. Nefroz nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git