Damar Hastalıkları ve Tedavileri

Gizli Kalp Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri (Sessiz İskemi Nedir?)

Sessiz iskemi (gizli kalp hastalığı) olduğunda koroner damarlarda tıkanıklık olmasına rağmen her hangi bir şikayete neden olmaması durumuna gizli kalp hastalığı adı verilir.

Gizli kalp hastalığı (sessiz iskemi) nasıl bir hastalıktır?

Gizli kalp hastalığı, tıpta sessiz iskemi olarak tanımlanan ve kalp kasını besleyen koroner damarlarda kan akışının önemli ölçüde azalması sonucu, hastalarda efor sarf etme sırasında kalpte sıkışma, nefes darlığı, ağrı gibi bazı şikayetlere neden olur. Sessiz iskemi (gizli kalp hastalığı) olduğunda koroner damarlarda tıkanıklık olmasına rağmen her hangi bir şikayete neden olmaması durumuna gizli kalp hastalığı adı verilir.

Gizli kalp hastalığı (sessiz iskemi) neden olur?

Gizli kalp hastalığına neden olan faktörler, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, sigara kullanımı olanlarda ve 65 yaş üzeri erkek ve kadınlarda yaşa bağlı etkenlerden, koroner yetmezliği diye bilinen damar sertliği nedeni ile kalp kasını besleyen damarların tıkanması gibi risk faktörleri de sessiz iskemi hastalığına neden olabilir.

Bunların dışında ailede birinci derece akrabalarda erkek 55 yaşından önce, kadın 65 yaşından önce kalp hastalığı çıkmış akrabalar veya akraba var ise gizli kalp hastası olma riski daha yüksektir. Ayrıca 45 yaşından sonra kadınlarda menopoz döneminde bazı nedenlere bağlı gizli kalp gelişme riski bulunmaktadır. Koroner damarların yetmediği durumlarda ortaya çıkan sessiz iskemi, kadınlarda doğurganlık döneminde çok rastlanmaz. Şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, yüksek kolesterol ve ailevi yatkınlık olmayan kadınlarda hamilelik döneminde gizli kalp riski için özel bir önlem alınmasına gerek duyulmayabilir.

Gizli Kalp Hastalığı Tedavisi [Video]

Gizli kalp hastalığı (sessiz iskemi) belirtileri

Gizli kalp hastalığı, genelde çok fazla belirti göstermez iken, bazı belirtiler şöyle sıralanabilir. Bazen kısa süren, bazende uzun devam eden göğüs bölgesi ağrıları ve yanma hissi, kalp krizi geçiriyormuş hissi veya geçirme, ritim bozukluğu (kalbin hızlı veya yavaş atması), Kalp çarpıntısı, Baş dönmesi, bayılma hissi veya bayılma, kalp yetmezliği gizli kalp hastalığı olabileceğini düşündürür. Fakat bazen kalp hastalığı şüphesi taşımayan çabuk yorulma ve hazımsızlık gibi bazı şikayetler ile de kendini gösterebilir.

Gizli kalp hastalığı (sessiz iskemi) teşhisi

Gizli kalp (sessiz iskemi) tanısını koymak için, elektrokardiyografi (EKG) testi, efor testi, ritim holteri, stres ekokardiyografi ve çok kesitli bilgisayarlı tomografi gibi az risk taşıyan tetkikler ile tanıyı koymak mümkün olabilir ve teşhisin doğruluğu daha fazla olur ise kesin tanıyı koymak için koroner anjiyografi yöntemi ile tanı kesinleştirilir.

Gizli kalphastalığı (sessiz iskemi) tedavisi

Gizli kalp hastalığı tedavisi

Gizli kalp hastalığı

Gizli kalp hastalığının tedavisinde, yapılan incelemelerin sonucu tanının kesinleştiği hastaların öncelikle, şeker hastalığı var ise kan şekerinin kontrollerinin yapılması ve fazla ise düşürülmeye çalışılması gereklidir. Ayrıca yüksek kolesterol, yüksek tansiyon gibi etkenlerin de dengede tutulması, fazla kilo sorunu var ise vermeye çalışılması, sigara kullanımı var ise bırakılması gibi önlemler ile gizli kalp riskini azaltmak mümkün olabilir. Doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanmak, düzenli egzersiz yapmak ve yürüyüş yapmak gizli kalp riskini tetikleyen hastalıklardan korunmak için oldukça önemlidir.

Gizli kalp hastalığında ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişikliğinin dışında, hastaya anjiyografi yapılarak damarlarda tıkanma, darlık ve kalp kasının kasılma fonksiyonu değerlendirilir ve gerekir ise koroner balon, stent ya da bypass ameliyatı şeklinde tedavi yöntemleri söz konusu olabilir. Kalp kasında çok fazla hasar verebilecek kalp krizi geçirmeden önce tanısı konulan gizli kalp sorununun tedavisinde başarı oranı yüksektir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Koroner arter hastalığı nedenleri
  2. Kalp spazmı neden olur
  3. Kalp damar hastalıklarında beslenme
  4. Koroner bypass ameliyatı nasıl yapılır
  5. Kalp teklemesi neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git