Boğaz Hastalıkları

Gırtlak Polipleri Neden Olur? (Ses Teli Nodülleri Nedir?)

Laringeal polipler (Gırtlak polipleri) veya ses teli nodülleri kişinin veya çocuğun ses tellerinde yer alan küçük anormal doku gelişmelerinden oluşur.

Gırtlak polipleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Laringeal polipler (Gırtlak polipleri) veya ses teli nodülleri kişinin veya çocuğun ses tellerinde yer alan küçük anormal doku gelişmelerinden oluşur. Gırtlak nodülleri genellikle iyi huyludur. Gırtlak nodülleri çoğunlukla 20- 50 yaş arası kişilerde ve sıklıkla kadınlarda görülebilebildiği gibi, çocuklarda da gırtlak polipleri görülebilir.

Gırtlak poliplerinin nedenleri

Gırtlak polipleri genellikle sesin zorlanması ya da aşırı kullanılması sonucunda ortaya çıkarlar. Gırtlak poliplerinin diğer nedenleri arasında sigara kullanımı, alerjik hastalıklar, gergin kaslar, aşırı bağırmak gerektiren işlerde çalışmak, yüksek sesle konuşmayı alışkanlık haline getirmek, çok fazla kafeinli içcekler içmek, çok fazla alkol kullanmak, sinüzit, grip gibi uzun süren enfeksiyonlar, gastroözofageal reflü hastalığı gibi pek çok etken gırtlak poliplerine neden olabilmektedir.

Gırtlak poliplerinin belirtileri

Laringeal poliplerin (Gırtlak poliplerinin) en önemli belirtileri arasında, ses kısıklığı, boğuk ses,  boyun ağrısı, kulak ağrısı ve larenjit (ses tellerinde enflamasyon), cızıltılı ses, kaba ses, boğaz içinde şişlik, ses ve vücut yorgunluğu gibi belirtiler sayılabilir. Laringeal poliplerin çoğu zararsız olmakla birlikte, nadir vakalarda larinks kanseri de gelişebilmektedir. Kansere dönüşen polipler genellikle, larinks kanserine kalıtsal bir yatkınlığı bulunan çocuklarda ve yetişkinlerde ortaya çıkar.

Gırtlak polipleri nasıl teşhis edilir?

Çocuklarda oluşan laringeal poliplerin çoğu zararsızdır ve tedavisiz olarak kendi kendine kaybolur. Çocukta ya da yetişkinlerde ses kısılması bir-iki haftada iyileşmez ise doktora baş vurmak gerekir. Doktor muayene sırasında hastanın sesinin kalitesine, yüksekliğine, sesteki akıcılığa ve diğer ses özelliklerini değerlendirir. Gereken durumlarda doktor hastanın boğazına özel bir görüntüleme yöntemi (endoskopik yöntem) ile bakarak polip varlığını teşhis eder.

Gırtlak poliplerinin tedavisi

KBB uzmanı daha sonra hastayı düzenli aralıklar ile takip ederek poliplerin küçülüp büyümesini izler. Polipler büyüme gösterir ya da kansere yol açma olasılıkları söz konusu ise KBB uzmanı cerrahi girişim gerektiğini hastaya veya hasta çocuk ise aileye bildirir ve gereken işlemler yapılır.

Gırtlak poliplerine neden olan faktör gastroözofageal reflü, tiroid hastalıkları, alerjik hastalıklar veya enfeksiyon var ise öncelikle bunların da tedavisi yapılır. Yine hastaya ses terapisi, gırtlağını koruması için beslenme tarzı değişikliği, stres azaltma yöntemleri ve gevşeme egzersizleri gibi koruyucu tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

KBB hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Gırtlak kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Larenjit (gırtlak iltihabı) nedenleri ve tedavisi
  3. Horlama nedenleri ve tedavisi
  4. Ses teli felci nedenleri ve tedavisi
  5. Ses kısıklığı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git