G

Gerstmann-Straussler-Scheinker Sendromu Nedir?

Gerstmann-Straussler-Scheinker sendromu (GSSS), genellikle 20 ile 60 yaşları arasındaki bireyleri etkileyen, oldukça nadir görülen, genellikle ailesel, ölümcül bir nörodejeneratif bir hastalıktır. GSSS’den, insan prion proteini olan PRNP’nin rol oynadığı düşünülmekte ve bu nedenle bulaşıcı süngerimsi ensefalopatiler sınıfında yer almaktadır. Her ne kadar hastalığın enfeksiyöz özelliği gösterilmiş olsa da, aslında kalıtsal bir hastalık olduğu bildirilmiştir.

Gerstmann-Straussler-Scheinker Sendromu Belirtileri ve Bulguları

Semptomlar; yavaş gelişen konuşma güçlüğü, serebellar trunkal ataksi ile başlar ve daha sora ilerleyici demans daha belirgin olabilir. Birçok hastada ayrıca, nistagmus, görsel bozukluklar ve hatta körlük veya sağırlık görülebilir. Hastalık süresi 5-10 yıldır. 

Gerstmann-Straussler-Scheinker Sendromu Tedavisi

Gerstmann-Straussler-Scheinker sendromunun tedavisi yoktur ve hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı bilinen herhangi bir tedavi mevcut değildir. Bununla birlikte, ilaç tedavileri hastanın semptomlarını azaltmada etkilidir.

Benzer Sağlık Yazılarımız

  1. Creutzfeldt-Jakob Hastalığı Nedir
  2. Demans Hastalığı Nedenleri
  3. Körlük Neden Olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git