Aile Planlaması

Geri Çekilme Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?

Geri çekilme doğum kontrol yöntemi, hamilelikten korunmak amacı ile henüz daha modern yöntemlerin olmadığı zamanlardan bugüne gelmiş olan ve günümüzde de kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir.

Geri çekilme doğum kontrol yönteminin etkinliği nedir?

Geri çekilme doğum kontrol yöntemi, hamilelikten korunmak amacı ile henüz daha modern yöntemlerin olmadığı zamanlardan bugüne gelmiş olan ve günümüzde de kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. Geri çekilme doğum kontrol yöntemi geçmiş tarihte en sık kullanılan bir yöntemdir ve Orta Çağ Avrupa’sında da sıklıkla kullanılmıştır. Bu yöntem temelde erkeğin ilişki sırasında ejekülasyon anında (boşalma sırasında) kendini geri çekme esasına dayanır. Geri çekilme doğum kontrol yönteminin daha güvenilir olması için kadının o sırada yere çömelip hapşırması gerektiğini bildiren görüşler de vardır.

Geri çekilme yönteminde eşlerin mantığında yatan düşünce sperm kadının rahmine girmediği taktirde hamilelik nasılsa olmaz düşüncesidir. Bu düşünce doğru olduğu gibi başarı oranı çok yüksek değildir. Çünkü ilişki esnasında henüz boşalma olmadan önce erkek tarafından salgılanan, ön sıvı adı verilen sıvının içerisinde yüz binlerce canlı sperm vardır ve bunlar eğer kadın yumurtlama günlerinde veya yumurtlama günü ise hamile kalma oranı yüksektir.

Geri çekilme yönteminin etkinliği oldukça düşük olup, kadının yumurtlama dönemine rastlayan günlerdeki cinsel birleşmede dışarı boşalmadan önce erkeğin tohum kanallarından kadının vajinasına ve rahmine geçebilecek olan tek bir tohum hücresi (sperm) bile hamileliğe yol açabilir. Geri çekilme doğum kontrol yöntemi günümüzde doktorların çok fazla tavsiye etmediği bir doğum kontrol yöntemidir.

Vajinal duş ile doğum kontrol yöntemi nedir?

Vajinal duş, eski çağlardan, Mısırlılar döneminden kalma yazılarda bile konusu geçen oldukça eski bir yöntemdir. Çünkü insanlığın var oluşundan bu yana hamilelikten korunma ihtiyacı vardır. Vajinal duş ile korunma, ilişkiden hemen sonra vajinanın içinin ele bir miktar su alarak yıkanması, burada hedef, hemen ilişkiden sora vajinanın içine geçen spermlerin bir kısmını elle yıkayıp dışarıya almak anlamında kullanılan bir yöntemdir.

Bu yöntemin başarı oranı % 25-30 civarında hamile kalmama şansı vardır. Bu yöntemin başarı oranının düşük olması boşalma esnasında spermler çok fazla hareketli olduğundan, saniyeler içerisinde spermlerin milyonlarcası rahim ağzına geçer ve bu nedenle de vajinal yıkama çok fazla işe yaramayabilir. Vajinal yıkama doğum kontrol yöntemi zaten doktorlar tarafından hamilelikten korunma yöntemi olarak kabul edilmemektedir.

Doğum kontrol yöntemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Doğum kontrol yöntemi nedir
 2. Doğum kontrol hapı ile hamilelikten korunma
 3. Spiral ile doğum kontrol yöntemi nedir
 4. İmplant ile doğum kontrol yöntemi nedir
 5. Doğum kontrol halkası ile doğum kontrol yöntemi nedir
 6. Vazektomi doğum kontrol yöntemi nedir
 7. Yumurtlama gününü hesaplayarak doğum kontrolü nasıl sağlanır
 8. İğne ile doğum kontrol yöntemi nedir
 9. Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır
 10. Takvim yöntemi ile doğum kontrolü nedir

29 Yorum

 1. Adsız

  4 Haziran 2014 at 10:47

  kocamla ilişkiye girerken kullanıyoruz çok işe yarıyor ya.

  • Adsız

   28 Ekim 2014 at 07:09

   geri çekilmede hanım iki baldırını birleştirerek erkek penisini apış arasına sokarak boşalırsa daha başarılı ve zevkli oluyor. aynı vagina gibi .

  • Adsız

   29 Ekim 2014 at 21:15

   bilgilerin için sağ ol abi, deneyeceğim.

 2. Aynur

  15 Ekim 2015 at 02:08

  Öncelikle iyi günler dilerim. Adet sonrası ilk bir hafta içerisinde gebelik olma olasılığı yok diye biliyorum. Ama emin olamadığım için acaba doğru mu bu? Daha yeni evliyim ve nasıl korunmam gerektiğini bilmiyorum. Acaba tavsiyeleriniz ne olurdu?

  • Sağlık Ocağım

   15 Ekim 2015 at 02:10

   Düzenli olarak adet gören bir kadınlarda genellikle adetin ortasına denk gelen 3- 4 gün gebelik olasılığını arttırıyor. O yüzden adeti de içine alan ilk 10 günde risk son derece düşüktür. Gerek gebelik, gerekse enfeksiyondan korunma yönünden en çok önerilecek yöntem eşinizin prezervatif kullanmasıdır. Bunu uygulayamazsanız doğum kontrol hapları ya da rahim içi araç önerilebilir.

   • lale

    8 Mart 2016 at 01:46

    Merhabalar,bu geri çekilme yöntemi ile kesin hamile kalınmaz değil mi?

    • Sağlık Ocağım

     9 Mart 2016 at 15:19

     Merhabalar, geri çekilme doğum kontrol yöntemi cinsel ilişki sırasında erkeğin (ejekülasyon öncesi) boşalma gerçekleşmeden önce kendini geri çekerek dışarı boşalması şeklinde gerçekleşen bir yöntemdir. Geri çekilme doğum kontrol yönteminin esası ilşki sırasında kadının üreme organına spermin girmemesidir. Fakat cinsellik sırasında erkeklerde boşalmadan önce gelen sıvı nedeni ile de hamile kalma riski vardır. Geri çekilme doğum kontrol yöntemi doktorların çok güvenmediği bir yöntemdir; ancak geri çekilme doğum kontrol yöntemi ile yıllarca korundukları bilinen aileler de vardır. Geri çekilme doğum kontrol yöntemi dikkat isteyen bir yöntemdir. Aile hekimliğinde bulunan aile planlaması uzmanlarına danışmak da fayda var.

 3. Merve

  16 Temmuz 2016 at 22:26

  Merhaba çok acil bir sorum olacak, ben istemeden de olsa bir ilişki yaşadım geri çekilme yöntemiyle fakat bu 15 dakika arayla iki üç kere tekrarlandı 26 saat sonra ella aldım ve iki gün sonra regl oldum hamile olma ihtimali var mı? yalvaririrm yanitlayin

  • Sağlık Ocağım

   17 Temmuz 2016 at 00:36

   Geri çekilme doğum kontrol yöntemi tam zamanında geri çekilme gerçekleşir ise genellikle koruma sağlar fakat bu durum tekrar tekrar yaşandığında partneriniz her birini ayrı ayrı kontrol edememiş olabilir.

   Ella doğum kontrol hapı genellikle Şüpheli ilişkiden 2 gün sonrasına kadar içildiğinde daha güvenli olmakla birlikte 5 güne kadar kullanılabilir.

   Ayrıca adet döngünüzün gününe de az kaldığı için hamilelik riski daha düşüktür.

   Zaten adet görmüşsünüz bu durumda % 0-1 denilecek kadar hamilelik riski olabilir.

   Fakat aynı adet döneminde 1 kezden fazla ertesi gün doğum kontrol hapı kullanılmaz. Eğer 1’den fazla ella kullanmışsanız eczacınız ile görüşmenizde fayda var.

   Ella doğum kontrol hapı hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/ella-ertesi-gun-dogum-kontrol-hapi-nedir/

 4. Sevda

  8 Ağustos 2016 at 18:09

  m hayırlı günler olsun bugun yumurtlama günüm ilişkiye girdim eşimle doğal yöntemle korunuyoruz yani geri çekilme vajina üstüne bulaşan sperm içime aktığını hissettim hamilelik söz konusu olabilir cevap verir seniz sevinirim bide bilmeden elinle içine soksan spermi hamilelik oluşurmu teşekkür ederim şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2016 at 12:25

   Bulaşım yolu ile özellikle kadının günü de uygun ise ihtimal de olsa böyle bir risk vardır.

   Henüz hamilelik düşünmüyorsanız gebelik testi yaptırmanız uygun olur.

 5. Tuba

  11 Ağustos 2016 at 18:10

  Mrb nişanlimla adetimin son gunu iliskiye girdik ve bu bir kac kere tekrarlandi geri cekilme yontemiyle korunduk hamile kalma ihtimalim olabilir mi cunku iliski bittikten sonra ilk defa bu kadar agri cektim ve kasıldım

  • Sağlık Ocağım

   12 Ağustos 2016 at 00:18

   Cinsellikten hemen sonra olan ağrı ve kasılma yaşadığınız durum ile ilişkili olabilir.

   Hamilelik gerçekleşse bile cinsellikten hemen sonra belirti vermez.

   Geri çekilme doğum kontrol yöntemi çok güvenli bir yöntem değildir, çünkü bos*alma öncesi gelen zevk suyu ile hamile kalınabilir.

   Hamilelik riski olabilir, özellikle kadının yumurtlama dönemine gelen cinsel ilişkilerde bu risk daha yüksek olabilir.

   Bu konu hakkında aile hekiminizden öneri almanızda fayda var.

   Sağlık dileğiyle.

 6. Eslemmmmm

  3 Eylül 2016 at 04:48

  Merhaba adetim en son 22 temmuzda oldu ara ara test yaptım negatif çıktı en son da 3 gün önce yaptım ve yine negatif çıktı fakat hâlâ adet olmadım ve sol kasigim zaman zaman ağrı girip çıkıyor sebebi ne olabilir? Bir de idrar testi ne kadar güvenilir?

  • Sağlık Ocağım

   5 Eylül 2016 at 17:07

   Adet düzensizliğinin birçok nedeni vardır.

   Stres, hava değişimleri, bazı hastalıklar, hormonsal bozukluklar gibi birçok sebep adet düzensizliğine yol açabilir.

   Bir kadın doğum uzmanına gitmeniz daha uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. SONGUL

  10 Kasım 2016 at 12:43

  İyi günler ben 3 aydır yasmin kullanıyorum ve ayrıca eşim geri çekilme yöntemin uyguluyor gebelik riski var mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 13:18

   İlaç düzenli kullanıldığında hamilelik gelişme riski % 1 gibidir.

 8. acill

  12 Ocak 2017 at 20:56

  Merhabalar aralil 17 de adet oldum adetim bittikde. Sonra geri cekilme yontemiyle korunduk ama hala adet olmadim test yaptim negatif cikti yardimci olurmusunuz acaaba

 9. Naz

  14 Şubat 2017 at 00:50

  Hocam merhaba. Ben 28 günde bir düzenli adet görüyorum. Bu ayki adetim 1 şubatta başladı ve 4 şubat ta bitti. 8 şubatta eşimle korunmasız olarak ilişkiye girdik ve geri çekilme şeklinde oldu. Henüz çocuk yapmayı düşünmüyorum. Onun için ilişkiden 24 saat sonra9 şubat ta ertesi gün hapı kullandım. Yumurtlama günüm ayın 14 ü olduğuna göre gebe kalma ihtimalim varmıdır. Yardımcı olabilirmisiniz.

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 15:33

   İlaç kullandığınız için hamilelik riski zaten düşüktür. Ertesi gün doğum kontrol hapları %90-95 oranında korunmayı sağlayabilir. Geri çekilme doğum kontrol yöntemi de %60-70 oranında korunmayı sağlayabilir.

   Ertesi gün doğum kontrol hapları öyle sık sık kullanılacak ilaçlar değildir, bu nedenle daha az yan etkisi olan bir doğum kontrol yöntemi için aile planlaması uzmanlarından ya da kadın doğum uzmanından yardım almanızda fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 10. gzem

  10 Nisan 2017 at 04:42

  Merhaba ben iki senelik evliyim eşimle geri cekilme yontemiyle korunuyoruz yumurtlama tarihim 31 martti o gün birlikte olmustuk 2 gün sonra once kahverengi ardindan pembe akıntı geldi bu iki gün sürdü sizce bu yerlesme kanamasi olabilirmi

  • Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2017 at 01:23

   İlişkiden hemen 2 gün sonra yerleşme kanaması olmaz genellikle ama bu ilişkiden önceki ilişkilerinizden hamilelik başlamış ise bu kanama yerleşme kanaması olabilir. Yerleşme kanaması genellikle son adet periyodundan (yani son gördüğünüz adetin ilk gününden) hesaplanarak 5-6 hafta sonra olabilir.

   Yani ortalama bir hafta adet görme günlerinizi saydığınızda, 4 hafta da bundan sonraki adet gününüzün başlangıç tarihini hesapladığınızda ortalama bu süre 5 hafta oluyor, bir haftada adet gecikmesi hesaplandığında 6 hafta gibi bir zaman geçmiş oluyor, bu da ortalama adet görme haftasına veya bir hafta sonrasına denk geliyor şeklinde gibi hesaplanabilir.

   Tabii bu durum her kadında ve kadının adet döngüsünün nasıl bir düzende olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir, bu nedenle en doğrusu bir kadın doğum uzmanına başvurmanızdır. Ayrıca ilişkiden iki gün sonra kanama olmasının başka bir nedeni de (yara, enfeksiyon veya başka bir durum gibi) olabilir veya bir önceki adet döneminden önce hamilelik gerçekleşmiş ve bir önceki adet kanaması bu tür bir kanama şeklinde olmuş olabilir, bu nedenle de hamile kaldığınızı fark etmemiş olabilirsiniz (üstüne görme gibi). Çünkü geri çekilme yöntemi % 100 güvenli değildir, ayrıca zevk sıvısı ile de hamilelik gerçekleşebilir.

   ”En kısa zamanda, en azından bir hamilelik testi yapmanız ya da en iyi yol olan kadın doğum uzmanına gitmeniz doğru bir karar olur”.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Mustafa

  3 Mayıs 2017 at 21:40

  İyi gunler, ben eşimle yumurtlama gününde birlikte oldum ama her iliskiden 50 saniye sonra komdomu taktik, sonra iliskiden 25 saat sonra ertesi gün hapı kullandi eşim yani döllenme yeni olmuş olsa bile bari ertesi gün hapı korur mu. hamile kalma ihtimali nedir cevabiniz için şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   5 Mayıs 2017 at 22:02

   Ella doğum kontrol hapı mümkün olan en kısa sürede alınması önerilir, fakat ilişkiden sonra 5 gün içinde de kullanılabilmektedir. Bu tür ilaçlar aynı ay içinde tekrar tekrar alınmaz, bu nedenle bir kadın doğum uzmanına danışmadan bu ilaçları öyle sık sık kullanmamalısınız. Diğer denediğiniz yöntem de %100 olmasa da işe yarar.

 12. Büşra

  24 Mayıs 2017 at 17:08

  Merhaba ben yumurtlama günümden 4 gün önce ve 1 gün önce eşimle geri çekilme yöntemiyle ilişkiye girdim. hamilel kalma ihtimalim ne kadar dır. Teşekkür şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   29 Mayıs 2017 at 17:02

   Geri çekilme doğum kontrol yöntemi %100 koruma sağlamaz, bu nedenle özellikle yumurtlama dönemlerinde hamile kalma riski olabilir. Hamilelik beklemediğiniz bir dönemdeyseniz adet gecikmesi olursa bir kadın doğum uzmanına gitmenizde ya da idrar testi yaptırmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. s

  27 Aralık 2017 at 23:08

  Merhaba.Yumurtlama günümde korunmasız cinsel ilişki yaşadım ve ardından 3 saat sonra ertes 72 kullandım.Yumurtlama günüm olduğu için ertesi gün hapının etkisiz olma ihtimali var mı? veya etkisi düşük müdür?

  • Sağlık Ocağım

   30 Aralık 2017 at 00:01

   ERTESİ GÜN DOĞUM KONTROL HAPI:

   Mümkün olduğunca korunmasız ilişkiden hemen sonra alınmalı ve yumurtanın döllenmesi bu yolla önlenmelidir. Aradan bir iki gün geçtikten sonra da ertesi gün doğum kontrol hapı alındığında da etkili olur genellikle. İlaç alındıktan sonra 3 saat içinde kusma gibi bir durum yaşanırsa tekrar ilaç içilmesi gerekir. Yapılan çalışmalarda en iyi etki ilk 24 saat için alındığında olduğu görülmüştür.

   ERTESİ GÜN DOĞUM KONTROL HAPI NASIL ETKİ EDER DİYECEK OLURSAK;

   Ertesi gün hapı, yumurtlamayı erteler veya geciktir, böylece rahimde ya da yumurta kanallarında bulunan spermlerin döllenebilir bir yumurta hücresi ile buluşmasını önler. Adet döngülerinde farklı zamanlarda yumurtlama gerçekleşebilir ve bu yüzden yumurtlamanın büyük belirsizliğinden dolayı korunmasız cinsel ilişkiden sonra bu ilacın alınması önerilir.

   ERTESİ GÜN DOĞUM KONTROL HAPI NE ZAMAN ETKİSİZDİR DİYECEK OLURSAK;

   Belirli bazı ilaçların kullanımı ”ertesi gün hapının” etkinliğini azaltabilir veya tamamen ortadan kaldırabilir. Örneğin antibiyotik, epilepsi ilaçları veya mide asidini değiştirmek için kullanılan bazı ilaçlar gibi.

   Bu ilaçlar mutlaka doktor reçetesi ile alınmalıdır. Bu ilaçlar öyle sık sık kullanılacak ilaçlar değildir. Hiç bir doğum kontrol yöntemi % 100 koruyucu değildir. Bu nedenle adet döneminizi takip etmeniz ve hamilelik belirtilerini dikkate almanız erken önlem almanıza faydalı olacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git