Aile Planlaması

Geri Çekilme Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?

Geri çekilme doğum kontrol yöntemi, hamilelikten korunmak amacı ile henüz daha modern yöntemlerin olmadığı zamanlardan bugüne gelmiş olan ve günümüzde de kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir.

Geri çekilme doğum kontrol yönteminin etkinliği nedir?

Geri çekilme doğum kontrol yöntemi, hamilelikten korunmak amacı ile henüz daha modern yöntemlerin olmadığı zamanlardan bugüne gelmiş olan ve günümüzde de kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. Geri çekilme doğum kontrol yöntemi geçmiş tarihte en sık kullanılan bir yöntemdir ve Orta Çağ Avrupa’sında da sıklıkla kullanılmıştır. Bu yöntem temelde erkeğin ilişki sırasında ejekülasyon anında (boşalma sırasında) kendini geri çekme esasına dayanır. Geri çekilme doğum kontrol yönteminin daha güvenilir olması için kadının o sırada yere çömelip hapşırması gerektiğini bildiren görüşler de vardır.

Geri çekilme yönteminde eşlerin mantığında yatan düşünce sperm kadının rahmine girmediği taktirde hamilelik nasılsa olmaz düşüncesidir. Bu düşünce doğru olduğu gibi başarı oranı çok yüksek değildir. Çünkü ilişki esnasında henüz boşalma olmadan önce erkek tarafından salgılanan, ön sıvı adı verilen sıvının içerisinde yüz binlerce canlı sperm vardır ve bunlar eğer kadın yumurtlama günlerinde veya yumurtlama günü ise hamile kalma oranı yüksektir.

Geri çekilme yönteminin etkinliği oldukça düşük olup, kadının yumurtlama dönemine rastlayan günlerdeki cinsel birleşmede dışarı boşalmadan önce erkeğin tohum kanallarından kadının vajinasına ve rahmine geçebilecek olan tek bir tohum hücresi (sperm) bile hamileliğe yol açabilir. Geri çekilme doğum kontrol yöntemi günümüzde doktorların çok fazla tavsiye etmediği bir doğum kontrol yöntemidir.

Vajinal duş ile doğum kontrol yöntemi nedir?

Vajinal duş, eski çağlardan, Mısırlılar döneminden kalma yazılarda bile konusu geçen oldukça eski bir yöntemdir. Çünkü insanlığın var oluşundan bu yana hamilelikten korunma ihtiyacı vardır. Vajinal duş ile korunma, ilişkiden hemen sonra vajinanın içinin ele bir miktar su alarak yıkanması, burada hedef, hemen ilişkiden sora vajinanın içine geçen spermlerin bir kısmını elle yıkayıp dışarıya almak anlamında kullanılan bir yöntemdir.

Bu yöntemin başarı oranı % 25-30 civarında hamile kalmama şansı vardır. Bu yöntemin başarı oranının düşük olması boşalma esnasında spermler çok fazla hareketli olduğundan, saniyeler içerisinde spermlerin milyonlarcası rahim ağzına geçer ve bu nedenle de vajinal yıkama çok fazla işe yaramayabilir. Vajinal yıkama doğum kontrol yöntemi zaten doktorlar tarafından hamilelikten korunma yöntemi olarak kabul edilmemektedir.

Doğum kontrol yöntemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Doğum kontrol yöntemi nedir
 2. Doğum kontrol hapı ile hamilelikten korunma
 3. Spiral ile doğum kontrol yöntemi nedir
 4. İmplant ile doğum kontrol yöntemi nedir
 5. Doğum kontrol halkası ile doğum kontrol yöntemi nedir
 6. Vazektomi doğum kontrol yöntemi nedir
 7. Yumurtlama gününü hesaplayarak doğum kontrolü nasıl sağlanır
 8. İğne ile doğum kontrol yöntemi nedir
 9. Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır
 10. Takvim yöntemi ile doğum kontrolü nedir

35 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  4 Haziran 2014 at 10:47

  kocamla ilişkiye girerken kullanıyoruz çok işe yarıyor ya.

  • Avatar

   Adsız

   28 Ekim 2014 at 07:09

   geri çekilmede hanım iki baldırını birleştirerek erkek penisini apış arasına sokarak boşalırsa daha başarılı ve zevkli oluyor. aynı vagina gibi .

  • Avatar

   Adsız

   29 Ekim 2014 at 21:15

   bilgilerin için sağ ol abi, deneyeceğim.

 2. Avatar

  Aynur

  15 Ekim 2015 at 02:08

  Öncelikle iyi günler dilerim. Adet sonrası ilk bir hafta içerisinde gebelik olma olasılığı yok diye biliyorum. Ama emin olamadığım için acaba doğru mu bu? Daha yeni evliyim ve nasıl korunmam gerektiğini bilmiyorum. Acaba tavsiyeleriniz ne olurdu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ekim 2015 at 02:10

   Düzenli olarak adet gören bir kadınlarda genellikle adetin ortasına denk gelen 3- 4 gün gebelik olasılığını arttırıyor. O yüzden adeti de içine alan ilk 10 günde risk son derece düşüktür. Gerek gebelik, gerekse enfeksiyondan korunma yönünden en çok önerilecek yöntem eşinizin prezervatif kullanmasıdır. Bunu uygulayamazsanız doğum kontrol hapları ya da rahim içi araç önerilebilir.

   • Avatar

    lale

    8 Mart 2016 at 01:46

    Merhabalar,bu geri çekilme yöntemi ile kesin hamile kalınmaz değil mi?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     9 Mart 2016 at 15:19

     Merhabalar, geri çekilme doğum kontrol yöntemi cinsel ilişki sırasında erkeğin (ejekülasyon öncesi) boşalma gerçekleşmeden önce kendini geri çekerek dışarı boşalması şeklinde gerçekleşen bir yöntemdir. Geri çekilme doğum kontrol yönteminin esası ilşki sırasında kadının üreme organına spermin girmemesidir. Fakat cinsellik sırasında erkeklerde boşalmadan önce gelen sıvı nedeni ile de hamile kalma riski vardır. Geri çekilme doğum kontrol yöntemi doktorların çok güvenmediği bir yöntemdir; ancak geri çekilme doğum kontrol yöntemi ile yıllarca korundukları bilinen aileler de vardır. Geri çekilme doğum kontrol yöntemi dikkat isteyen bir yöntemdir. Aile hekimliğinde bulunan aile planlaması uzmanlarına danışmak da fayda var.

 3. Avatar

  Merve

  16 Temmuz 2016 at 22:26

  Merhaba çok acil bir sorum olacak, ben istemeden de olsa bir ilişki yaşadım geri çekilme yöntemiyle fakat bu 15 dakika arayla iki üç kere tekrarlandı 26 saat sonra ella aldım ve iki gün sonra regl oldum hamile olma ihtimali var mı? yalvaririrm yanitlayin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Temmuz 2016 at 00:36

   Geri çekilme doğum kontrol yöntemi tam zamanında geri çekilme gerçekleşir ise genellikle koruma sağlar fakat bu durum tekrar tekrar yaşandığında partneriniz her birini ayrı ayrı kontrol edememiş olabilir.

   Ella doğum kontrol hapı genellikle Şüpheli ilişkiden 2 gün sonrasına kadar içildiğinde daha güvenli olmakla birlikte 5 güne kadar kullanılabilir.

   Ayrıca adet döngünüzün gününe de az kaldığı için hamilelik riski daha düşüktür.

   Zaten adet görmüşsünüz bu durumda % 0-1 denilecek kadar hamilelik riski olabilir.

   Fakat aynı adet döneminde 1 kezden fazla ertesi gün doğum kontrol hapı kullanılmaz. Eğer 1’den fazla ella kullanmışsanız eczacınız ile görüşmenizde fayda var.

   Ella doğum kontrol hapı hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/ella-ertesi-gun-dogum-kontrol-hapi-nedir/

 4. Avatar

  Sevda

  8 Ağustos 2016 at 18:09

  m hayırlı günler olsun bugun yumurtlama günüm ilişkiye girdim eşimle doğal yöntemle korunuyoruz yani geri çekilme vajina üstüne bulaşan sperm içime aktığını hissettim hamilelik söz konusu olabilir cevap verir seniz sevinirim bide bilmeden elinle içine soksan spermi hamilelik oluşurmu teşekkür ederim şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2016 at 12:25

   Bulaşım yolu ile özellikle kadının günü de uygun ise ihtimal de olsa böyle bir risk vardır.

   Henüz hamilelik düşünmüyorsanız gebelik testi yaptırmanız uygun olur.

 5. Avatar

  Tuba

  11 Ağustos 2016 at 18:10

  Mrb nişanlimla adetimin son gunu iliskiye girdik ve bu bir kac kere tekrarlandi geri cekilme yontemiyle korunduk hamile kalma ihtimalim olabilir mi cunku iliski bittikten sonra ilk defa bu kadar agri cektim ve kasıldım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ağustos 2016 at 00:18

   Cinsellikten hemen sonra olan ağrı ve kasılma yaşadığınız durum ile ilişkili olabilir.

   Hamilelik gerçekleşse bile cinsellikten hemen sonra belirti vermez.

   Geri çekilme doğum kontrol yöntemi çok güvenli bir yöntem değildir, çünkü bos*alma öncesi gelen zevk suyu ile hamile kalınabilir.

   Hamilelik riski olabilir, özellikle kadının yumurtlama dönemine gelen cinsel ilişkilerde bu risk daha yüksek olabilir.

   Bu konu hakkında aile hekiminizden öneri almanızda fayda var.

   Sağlık dileğiyle.

 6. Avatar

  Eslemmmmm

  3 Eylül 2016 at 04:48

  Merhaba adetim en son 22 temmuzda oldu ara ara test yaptım negatif çıktı en son da 3 gün önce yaptım ve yine negatif çıktı fakat hâlâ adet olmadım ve sol kasigim zaman zaman ağrı girip çıkıyor sebebi ne olabilir? Bir de idrar testi ne kadar güvenilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Eylül 2016 at 17:07

   Adet düzensizliğinin birçok nedeni vardır.

   Stres, hava değişimleri, bazı hastalıklar, hormonsal bozukluklar gibi birçok sebep adet düzensizliğine yol açabilir.

   Bir kadın doğum uzmanına gitmeniz daha uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  SONGUL

  10 Kasım 2016 at 12:43

  İyi günler ben 3 aydır yasmin kullanıyorum ve ayrıca eşim geri çekilme yöntemin uyguluyor gebelik riski var mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 13:18

   İlaç düzenli kullanıldığında hamilelik gelişme riski % 1 gibidir.

 8. Avatar

  acill

  12 Ocak 2017 at 20:56

  Merhabalar aralil 17 de adet oldum adetim bittikde. Sonra geri cekilme yontemiyle korunduk ama hala adet olmadim test yaptim negatif cikti yardimci olurmusunuz acaaba

 9. Avatar

  Naz

  14 Şubat 2017 at 00:50

  Hocam merhaba. Ben 28 günde bir düzenli adet görüyorum. Bu ayki adetim 1 şubatta başladı ve 4 şubat ta bitti. 8 şubatta eşimle korunmasız olarak ilişkiye girdik ve geri çekilme şeklinde oldu. Henüz çocuk yapmayı düşünmüyorum. Onun için ilişkiden 24 saat sonra9 şubat ta ertesi gün hapı kullandım. Yumurtlama günüm ayın 14 ü olduğuna göre gebe kalma ihtimalim varmıdır. Yardımcı olabilirmisiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 15:33

   İlaç kullandığınız için hamilelik riski zaten düşüktür. Ertesi gün doğum kontrol hapları %90-95 oranında korunmayı sağlayabilir. Geri çekilme doğum kontrol yöntemi de %60-70 oranında korunmayı sağlayabilir.

   Ertesi gün doğum kontrol hapları öyle sık sık kullanılacak ilaçlar değildir, bu nedenle daha az yan etkisi olan bir doğum kontrol yöntemi için aile planlaması uzmanlarından ya da kadın doğum uzmanından yardım almanızda fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 10. Avatar

  Mustafa

  3 Mayıs 2017 at 21:40

  İyi gunler, ben eşimle yumurtlama gününde birlikte oldum ama her iliskiden 50 saniye sonra komdomu taktik, sonra iliskiden 25 saat sonra ertesi gün hapı kullandi eşim yani döllenme yeni olmuş olsa bile bari ertesi gün hapı korur mu. hamile kalma ihtimali nedir cevabiniz için şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mayıs 2017 at 22:02

   Ella doğum kontrol hapı mümkün olan en kısa sürede alınması önerilir, fakat ilişkiden sonra 5 gün içinde de kullanılabilmektedir. Bu tür ilaçlar aynı ay içinde tekrar tekrar alınmaz, bu nedenle bir kadın doğum uzmanına danışmadan bu ilaçları öyle sık sık kullanmamalısınız. Diğer denediğiniz yöntem de %100 olmasa da işe yarar.

 11. Avatar

  Büşra

  24 Mayıs 2017 at 17:08

  Merhaba ben yumurtlama günümden 4 gün önce ve 1 gün önce eşimle geri çekilme yöntemiyle ilişkiye girdim. hamilel kalma ihtimalim ne kadar dır. Teşekkür şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Mayıs 2017 at 17:02

   Geri çekilme doğum kontrol yöntemi %100 koruma sağlamaz, bu nedenle özellikle yumurtlama dönemlerinde hamile kalma riski olabilir. Hamilelik beklemediğiniz bir dönemdeyseniz adet gecikmesi olursa bir kadın doğum uzmanına gitmenizde ya da idrar testi yaptırmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Avatar

  anonim

  8 Nisan 2018 at 00:07

  Merhabalar.Adetimin bittiği gün geri çekilme yöntemiyle korunarak ilişkiye girdik.Geri çekilme yöntemi %60-70 oranında koruma sağlıyor demiştiniz.Peki 28 günde bir adet gören biri adetinin son günü (4.gün) bu şekilde korunursa riski var mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2018 at 00:37

   Z*vk sıvısı ile de hamile kalma olasılığı olduğu için ihtimal olabilir. Bu konuda net bir şey söylemek zordur.

   Bu tür bir kuşkunuz var ise kadın doğum uzmanınız ile görüşmeniz daha doğru olur.

 13. Avatar

  Deniz

  20 Nisan 2018 at 18:42

  Merhaba, yumurtlama zamanında eşimle ilişki yaşadık ve b*ş*lma durumu söz konusu olmadan ilişki yarıda bıraktık. Bu durumda bir gebelik oluşma ihtimali var mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2018 at 12:30

   Hamilelik (özellikle kadın ve erkeğin bu duruma yatkın dönemlerinde) ze*k sıvısı ile de gerçekleşebilme ihtimali vardır. Hamilelik planlamıyorsanız duruma göre tahlil yaptırmanız ya da bir kadın doğum uzmanına başvurmanız da fayda vardır.

 14. Avatar

  Isimsiz

  27 Mayıs 2018 at 21:41

  Merhaba,bnm duzensiz adetim oluyor 15 gun yada 20 gun arayla. Adet olmama yakin iliski yasadim belki de adet günüm degil bilmiyorum duzensiz oldugu icin. Geri çekilme yontemi kullandik. Iliskiden sonraki gunler kahverengi kanamam oldu. Nedeni nedir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2018 at 14:28

   Adet gününüz yakın olduğu için ilişki sonrası adet kanamanız başlamış olabilir. Fakat henüz yaşınız 40-43 yaşlarından küçük ise bu 15-20 günde bir olan adet kanamanız nedeniyle vakit kaybetmeden jinokoloğa (bir kadın doğum uzmanına) başvurmanız en doğrusudur. Yaşınız 40-43 yaşlarına aşmış ise bu dengesiz kanamalar menopoz dönemlerinde de görülebilen anovulatuar kanama denilen ve günü, kaç gün süreceği, ne miktarda olacağı belli olmayan kanama tipi olabilir. Ancak sebep ne olursa olsun doktora görünmeyi ihmal etmemelisiniz.

   CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA veya SONRASINDA KANAMAYA NEDEN OLAN BAZI FAKTÖRLERE GELİNCE;

   * Vajinal enfeksiyon
   * Vajina içinde bir lezyon
   * Cinsel yolla bulaşan hastalıklar varlığı
   * Cinsel ilişki sırasında vajinada yırtılma olması
   * Servikal polip
   * Rahim ağzı iltihabı
   * Bazı kan hastalıklarının sebep olduğu kanamalar
   * Rahim ağzı yarası
   * Eğer hamilelik gibi bir durum gerçekleştiyse ilişki sonrası olan kanama düşük belirtisi olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 15. Avatar

  Merve

  19 Haziran 2018 at 19:25

  Merhaba adetim hep duzenlidir.ovulasyon gunumde de iliski yasadik.adetim 2 gun gecikti.hala olamadim.belirti de yok.geri cekilme yontemiyle korunduk ama z*vk sivisi yuzunden hamile kalmis olabilir miyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2018 at 12:18

   Dönem dönem adet gecikmeleri yaşanabilir, ancak yumurtlama dönemlerinde hamile kalma olasılığı daha yüksek olduğu için ve ze*k sıvısıyla da hamile kalma ihtimali olabildiği için, hamilelik gerçekleşmiş olabilir. Bu durumu başından beri stres haline getirmişseniz strese bağlı da adet düzensizlikleri olabilir. Eğer doğum kontrol hapı veya ertesi gün hapı kullanmışsanız buna bağlı da adet düzensizlikleri olabilir. Eğer tatil dolayısıyla başka bir bölgeye gitmişseniz buna bağlı da adet düzensizlikleri olabilir. Yine dini inanç gereğiyle oruç ibadetini yerine getirmişseniz (oruç tutmuşsanız) buna bağlı beslenme alışkanlığı ve yatıp kalkma düzeni değiştiği için de adet gecikmesi görülebilir. Fakat sebep ne olursa olsun bir kadın doğum uzmanınca muayene edilmeniz önemlidir veya tahlil yapmanız veya yaptırmanız.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 16. Avatar

  Aksoyyy

  17 Aralık 2018 at 02:26

  Bir senedir geri çekilme yöntemi ile korunuyorduk bu ay yumurtlama gününü degerlendirdik hemen hamile kalirmiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Aralık 2018 at 00:28

   Düzenli olarak yumurtlaması gerçekleşen kadınların korunmasız cinsel ilişki ile ortalama bir yıl içinde hamile kalma olasılıkları vardır. Ayrıca yumurtlama gününü hesaplayabilmek için kadının her ay düzenli adet görüyor olması da önemlidir. Sadece kadının yumurtlaması hamile kalmak için yeterli olmayabilir, çünkü o dönemdeki ilişkide erkekten gelen sperm ve sperm kalitesi de önemlidir.

   Bu konuda kadın doğum uzmanınızdan bilgi almanızda fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git