Burun Hastalıkları

Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır? Adenoidektomi Nedir?

Geniz eti burnun arkasında, küçük dilin yukarısında bademcik benzeri bir yapıdır. Normalde tüm çocuklarda ve yetişkinlerde geniz eti vardır. Geniz normalde rahatsız etmez iken, büyümüş geniz eti veya iltihaplanma yapmış geniz eti bireye ya da çocuğa rahatsızlık verir.

Geniz eti ameliyatı öncesi ve sonrası

Geniz eti burnun arkasında, küçük dilin yukarısında bademcik benzeri bir yapıdır. Normalde tüm çocuklarda ve yetişkinlerde geniz eti vardır. Geniz normalde rahatsız etmez iken, büyümüş geniz eti veya iltihaplanma yapmış geniz eti bireye ya da çocuğa rahatsızlık verir.

Geniz etinin büyümesi üst solunum yolunu daraltır ve tıkar. Komşu olan östaki tüpünün çalışma fonksiyonunu bozar ve burundan nefes almayı engeller. Horlama, ağızdan soluma, tekrarlayan geniz ve sinüs iltihapları, kulakta sıvı birikmesi, işitme zorluğu, orta kulak iltihaplanması, boyunda bezelerin büyümesi gibi şikayetler başlar.

Geniz eti ameliyatına hazırlık süreci nedir?

Ameliyatın yapılacağı günden önceki gece saat 24’ten sonra hasta çocuk ise çocuğun, yetişkin ise yetişkinin hiç bir şey yememesi ve içmemesi gereklidir. Hastanın kullandığı ilaçlar var ise doktora danışarak sabah erken saatte yarım çay bardağı su ile ilaçlarını ve ilacını içmesinde bir sakınca yoktur. Geniz eti ameliyatından üç hafta önce çocuğun herhangi bir aşı olmaması gerekir.

Eğer çocuğun olması gereken bir aşısı var ise ameliyattan üç hafta önce aşısı yaptırılmalıdır. Ameliyat olacak çocukta ya da yetişkinde var olan herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu söz konusu ise ameliyat yapılmaz. Bu nedenle geniz ameliyatı olması gereken çocuğun ya da yetişkinin, hasta kişiler ile temastan kaçınması ya da korunması, üşütmemesi ve hasta olmaktan korunması önemlidir.

Geniz eti ameliyatı öncesi doktorun bilgilendirilmesi

Ameliyat öncesi bildirilmesi gereken durumlar, hastanın var olan bir hastalığı, kullanmakta olduğu ilaçları, var ise genetik hastalıkları, alerjik sorunları, kanamaya eğilimli olup olmadığı, vücutta oluşan ani yaralanmaların olup olmadığı, kan sulandırıcı ilaç kullanmakta olduğu, alerjik yapısı (saman nezlesi, astım, aşırı duyarlılık gibi), kalp pili varlığı, ritim bozukluğu varlığı, yüksek tansiyon varlığı, göz tansiyonu varlığı,sara hastalığı varlığı, diş protezi varlığı, diş köprüsü varlığı, son altı hafta içerisinde herhangi bir aşı olup olmadığı, hamilelik varlığı gibi durumlar hakkında doktor bilgilendirilmelidir.

Geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) nasıl yapılır?

Geniz eti ameliyatı genel anestezi altında (narkoz verilerek) yapılır. Anestezi ile ilgili riskler hakkında anestezi uzmanı hastayı ya da hasta yakınını bilgi verir. Hasta uyutulduktan sonra hastanın ağzına özel bir alet ile açtıktan sonra yumuşak damağın ve küçük dilin üst kısmında bulunan ve büyümüş olan geniz eti, ağız yolundan girilerek bir kazıma aleti ile kazınarak çıkartılır ve bu işleme takiben oluşacak kanamanın kontrolü sağlanarak ameliyat bitirilir. Geniz eti tedavisinde cerrahi dışında başka bir yöntem henüz yoktur.

Geniz eti ameliyatından sonra

Geniz eti ameliyatı sonrası basit okyanus suyu spreyler ve ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Bademcik ameliyatında olduğu gibi özel bir beslenme gerekli değildir. İlk 1-2 gün yumuşak, ılık, sulu besinler ile beslenilmelidir. Üçüncü, dördüncü günden sonra ekmek kenarı, bisküvi, cips gibi boğazı tahriş edebilecek sert gıdalar dışında normal beslenmeye geçilebilir.

Ameliyattan 1-2 gün sonra uzun süre durmamak şartı ile banyo yapılabilir. 3-7 gün süre ile doktor izin vermeden çocuk okula gönderilmemelidir. En az bir hafta, on gün kadar sportif aktiviteler yapılmaz. Geniz eti ameliyatı sonrası en az 6 hafta aşı olunmaması gereklidir.

Geniz eti ameliyatında iyileşme oranı nedir?

Geniz ameliyatının kesin sonucu, hastalarda genellikle önceden tahmin edilmez. Fakat elde bulunan verilere göre, burun solumasının çoğunlukla çabuk düzeldiği görülmüştür.

Eğer geniz etinin büyümesi nedeni ile başka sorunlarda eklenmiş ise (orta kulağın, sinüslerin ve alt hava yollarının iltihabı gibi) iyileşme süresi biraz uzayabilir. Hastaların bazılarında tekrar geniz eti büyümesi gelişebilir ve bu hastalarda geniz eti ameliyatı belli bir süre sonra tekrar yapılabilir.

Geniz eti ameliyatının riskleri var mıdır?

Geniz eti ameliyatının sık görülen yan etkileri : Hastanın narkozdan uyanması sırasında huzursuzluk ve uyku hali, kısa süreli yutkunma güçlüğü, çok büyük geniz etlerinin çıkarılmasından sonra, geçici olarak burundan konuşma olabilir.

Yumuşak damak yeniden geniz arka duvarına dayanmaya alıştıktan sonra burundan konuşma şekli geçer. Ağzı açmak için kullanılan aletin dişlere yaptığı bası sonucu özellikle önceden hasarlı olan dişlerde hasar veya diş kaybı görülebilir. Geç kanamalar, özellikle kanın solunum yoluna kaçmasını önlemek için, bazen tekrar ameliyat gerektirebilir.

Geniz eti ameliyatının az görülen yan etkileri : Enfeksiyonlar (boyun lenf bezlerinin iltihabı, apseler), burundan konuşmanın kalıcı olması (gizli damak yarığı olanlarda daha sık), Şiddetli kanamalar (normal olmayan damar sorununda ya da bilinmeyen pıhtılaşma bozukluğuna bağlı), bu tip bir durumda boynun dış kısmından acil bir müdahale gerekebilir. Östaki borusunda yara izi kalması ve bu nedenle orta kulakta sıvı birikimi oluşabilir. Nadir olarak gereken durumlarda kan nakli ihtiyacı oluşabilir.

Burun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Geniz eti nedenleri ve tedavisi
  2. Sinüzit belirtileri ve tedavisi
  3. Geniz akıntısı neden olur
  4. Burun tıkanıklığı neden olur

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git