Burun Hastalıkları

Geniz Eti (Adenoids) Nedenleri Ve Tedavisi

Geniz eti, bademciklere benzer görevi olan bir dokudur ve burun boşluğunun arka kısmı ile yumuşak damağın üst kısmında yer alır. Geniz eti boğaza bakıldığında bademciklerin görülmesi gibi görülmez. Geniz eti büyüdüğünde ve iltihaplandığında bazı problemlere neden olabilir.

Çocuklarda geniz eti belirtileri ve ameliyatı

Geniz eti, bademciklere benzer görevi olan bir dokudur ve burun boşluğunun arka kısmı ile yumuşak damağın üst kısmında yer alır. Geniz eti boğaza bakıldığında bademciklerin görülmesi gibi görülmez. Geniz eti büyüdüğünde ve iltihaplandığında bazı problemlere neden olabilir.

Geniz eti, üzüm salkımına benzer şekilli ve burun ve boğaz arasına yerleşmiş bir dokudur. Geniz eti, burundan giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalar ve vücudun mikroplar ile savaşmasına yardımcı maddeler olan, antikorları üretir.

Geniz eti büyümesine neden olan faktörler

Geniz eti çocuklarda genellikle 14 yaşına kadar küçülür ve erişkinlik döneminde çok fazla görülmez. Geniz etini büyüten nedenler arasında başlıca faktör enfeksiyonlar ve alerjik nedelredir. Bazen geniz eti kendi başına da büyüme gösterebilir. Geniz eti aşırı büyüdüğünde burun boşluğunu tıkar ve bu nedenle burundan soluk alıp vermeyi zorlaştırır. Geniz eti çok fazla büyür ise orta kulak boşluğu olan (östaki tüpü) bölgesine doğru açıldığında östaki tüpünün ağzını tıkar ve orta kulağın havalanmasını da engeller. Bu tür durumlarda da kulak sorunları görülebilir.

Geniz eti büyümesi belirtileri

Geniz eti büyüdüğünde bazı belirtiler ortaya çıkar. Burundan nefes almakta sıkıntı, devamlı ağızdan nefes alma ihtiyacı, burun tıkalı gibi genizden konuşma, nefes alırken ses çıkması, uyku sırasında horlama, uyku sırasında birkaç saniye nefes almama (uyku apnesi) gibi belirtiler görülür.

Çocuk geceleri rahat uyuyamadığı için bu çocuklarda idrar kaçırma, dikkat dağınıklığı, okul başarısında düşme gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Kulak ile sorunlar ortaya çıktığında işitme kaybı, sık sık orta kulak enfeksiyonu oluşması gibi belirtiler de görülür.

Ayrıca geniz eti büyümesi burun boşluğunu tıkandığında burnun havalanması bozulur ve sinüzit ve üst solunum yolu enfeksiyonu gibi durumlar meydana gelir. Tam tıkanma olan durumlarda diş, çene ve yüz yapısında bozukluklar da oluşabilir. Diş düzensizliği olan çocuklarda hangi yaşta olursa olsun geniz eti büyüklüğünün olup olmadığı araştırılmalıdır.

Geniz eti büyümesi teşhisi

Geniz eti büyümesi olan çocukların aileleri çocuklarının burunlarının tıkanıklığını fark edebilirler. Bu tip belirtiler görülen çocukların bir kulak, burun, boğaz uzmanına götürülmesi gerekir. Çocuk KBB uzmanın yapacağı fizik muayene ve bazı görüntüleme yöntemleri (flexible nazofaringoskop, rijid endoskop veya boyun yan grafisi gibi görüntüleme yöntemleri ile) geniz eti büyümesi teşhisi konulur.

Geniz eti büyümesi tedavisi

Geniz etinin neden büyüdüğü tedavide yol göstericidir. Geniz eti büyümesi yapısal bir büyüme olabileceği gibi, alerjik ve geçirilen enfeksiyonlar ile ilgili olabilir. Bu durumlarda alerji yapan etken tespit edilir ve buna yönelik tedaviler verilir. Alerjinin tedavisi yapılmadan geniz eti ve bademciği alınan her 4 çocuktan birinde geniz eti büyümesi tekrarlayabilir. Bu nedenle alerji tedavisi ve teşhisi geniz eti büyümesinde oldukça önemlidir.

Geçirilen sık enfeksiyonlar azaltılır ise geniz eti büyümesi küçülebilir ve bunlar için antibiyotik tedavisi verilir. Eğer geniz eti iltihaplı değil ise bir süre beklenmesi gereklidir. Çocuklarda geniz eti büyümesi genellikle normal olarak ta oluşabilir ve zaman içinde çocuğun geniz eti büyüklüğü kendiliğinden geçebilir. Bazı ciddi belirtiler sürekli tekrarlıyor ise geniz eti ameliyat ile tedavi edilir. Örneğin, nefes alma güçlüğü, uyku apnesi, sık tekrarlayan geniz eti iltihabı ve konuşma bozukluğu gibi belirtiler var ise geniz eti büyümesi ameliyat ile tedavi edilir.

Çocuklarda geniz eti ameliyatı nasıl ve kaç yaşında yapılır?

Geniz eti ameliyatı eskiden bademcik ameliyatı gibi lokal anestezi altında yapılmakta idi. Fakat günümüzde geniz eti ameliyatları da genel anestezi altında yapılmaktadır. Genel anestezi ile ameliyata daha iyi hakim olunmakta ve daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Geniz eti ameliyatında iki teknik vardır. Bu teknikler geleneksel ve endoskopik tekniklerdir.

Çocuklarda geniz eti ameliyatı genellikle 3 yaşın altında yapılmaz. Fakat çocuğun gelişimini engelleyecek düzeyde solunum sıkıntısı ya da sonraki yaşamında olumsuz bir duruma neden olacak ise çocuk doktoru ve anestezi uzmanı ile birlikte karar verilerek 3 yaşından öncesinde de ameliyat söz konusu olabilir.

Geniz eti büyümesi genellikle yaş büyüdükçe kendiliğinden küçülüp kaybolabileceği için,14 yaşından sonra bu ameliyata gerek kalmayabilir. Lakin bazen bu büyümede kötü bir durum ya da tümöral bir durum söz konusu ise yaş sınırı tanınmaksızın geniz eti ameliyatı yapılır.

Geniz eti ameliyatı riskli midir?

Her ameliyatta olduğu gibi, geniz eti büyümesi ameliyatında da bazı riskler vardır. Geniz eti ameliyatının riskleri arasında kanama vardır. Çocuklarda bu ameliyat sonrası daha çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü çocuk ameliyat sonrası herhangi bir kanama sırasında bu durumu ifade edemeyebilir.

Çocuk ameliyat sonrası bir gece hastanede gözetim altında tutulmalıdır. Ayrıca, anestezi ile ilgili bazı riskler olabilmekte iken, son zamanlarda anestezi ilaçları ve tekniklerindeki gelişmeler sayesinde bu riskler oldukça azalmıştır. Geniz eti ameliyatında önemli olan nokta bu ameliyatın yeterli imkanları olan bir hastanede yapılmasıdır.

Geniz ameliyatından sonra ertesi sabah hasta çoğunlukla taburcu edilebilir. Ameliyat sonrası çok zor değildir ve çok fazla ağrı olmaz. Ameliyattan sonra çocuğun bir hafta kadar çok hareketli olmaması, sıcak ve sert gıdalar almaması, ılık ve sıvı ağırlıklı beslenmesi gereklidir. Ameliyattan sonra oluşabilecek herhangi bir enfeksiyona karşı çocuğa bazı antibiyotikler ve ağrı için ağrı kesiciler verilebilir.

Geniz eti büyümesi yetişkinlerde de olur mu?

Geniz eti büyümesi genellikle çocuklarda görülür. Çünkü doğumda büyük olan geniz eti yaş ile ters orantılı gider (yaş büyüdükçe geniz eti küçülür). Geniz eti büyüklüğü çoğunlukla 12-14 yaşları arasında tamamen kaybolur. Fakat bu durum herkes için geçerli olmayabilir. Doğumda büyük olan geniz etinin 30-40 yaşlarına kadar bile büyük kaldığı günümüz çalışmalarında görülmüştür.

KBB hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Burun tıkanıklığı neden olur
  2. Bademcik şişmesi neden olur
  3. Çocuklarda orta kulak iltihabı nedenleri
  4. Alerjik hastalıklar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git