Burun Hastalıkları

Geniz Akıntısı Neden Olur? Geniz Akıntısı Tedavisi

Geniz akıntısı hastanın ya da kişinin burun arkasından gelen yuttuğu bir akıntıdır.

Geniz akıntısına neden olan hastalıklar

Geniz akıntısı hastanın ya da kişinin burun arkasından gelen yuttuğu bir akıntıdır. Genizin ne olduğunu tanımlamak gerekir ise geniz, burun araka duvarından başlayan küçük dilin köküne kadar ve yumuşak damak sınırına kadar gelen bir bölgedir. Genizin bütün duvarları hareketli iken, taban duvarı sabittir.

Genizde bulunan oluşumlar, çocuklarda geniz bademciği denilen bademcik halkasının genizde bulunan kısmı ve tüm insanlarda da orta kulak ile genizi buluşturan östaki tüpünün ağzı bulunmaktadır.

İnsan doğuştan burun solunumuna odaklanmıştır ve bazı doğumsal anomalilerde bu burun delikleri kapalı olabilir. Bu nedenle genize hava gitmez, solunum yolunun devamlılığı olmaz ve bu durum acil bir durumdur. Bu deliklerin cerrahi olarak açılması gerekebilir.

Geniz akıntısı nedenleri ve türleri

Burnu, genizi ve sinüsleri ilgilendiren tüm sorunlar geniz akıntısı yapabilir. Geniz akıntısına neden olan faktörlerin başında sinüzitler, rinitler ve rino sinüzitler gelir.

 1. Alerjik nedenli geniz akıntısı : Rinitler, alerjik rinit ya da nonalerjik rinit şeklinde geniz akıntısına yol açabilir. Alerjik rinit mevsimsel olabileceği gibi bunların en önemli nedenleri polenlerdir ve bahar ve son bahar aylarında alerjik durumlar artış gösterir. Mevsimsel olmayan rinitler akar alerjileri, mantar alerjileri, toz alerjileri, hayvan alerjileri gibi rinitlerde geniz akıntısı nedenleri arasındadır.
 2. Burun rahatsızlıklarına bağlı geniz akıntısı : Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı olduğunda burun içi mukozası şişer ve sinüslerin burna açılan ağızları tıkanır ve buna bağlı olarak sinüslerde kapalı boşluklar oluşur. Kapalı boşluk haline gelmiş sinüslerde sekresyon artar ve bir süre sonra üzerinde mikroplar birikmeye başlar. Bu durumda kötü kokulu akıntılar olabilir ve bu akıntıları hasta genizden yutar. Bu durum hem genizi hemde yemek borusunu tahriş eder ve boğaz ağrısı, nefes almada zorluk, koku alma bozuklukları gibi şikayetlere sebep olur.
 3. Burunun yapısal bozukluklarına bağlı geniz akıntısı : Sinüslerin boşalmasını engelleyen ve kronik sinüzite neden olan burun deviasyonu (burun eğriliği), spin kret gibi yapısal bozukluklar, septal perferasyon (burun orta bölmesinde bir delik oluşması durumu, burun etleri, burun polipleri gibi burnun yapısındaki bozukluklar da geniz akıntısına yol açabilir.
 4. Sinüzit nedenli geniz akıntısı : Üst solunum yolları enfeksiyonları genellikle viral enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkar ve genellikle ilk şikayetleri de genizde yanma, burunda şişlik ve nefes almada zorluk şeklinde başlar. Bu durum 5-7 günden fazla devam eder ise burun içinde oluşan şişlik sinüslerin burnu açan ağzını tıkadığı ve sinüslere hava gitmediği için sinüzit oluşabilir ve bu durum geniz akıntısı yapabilir.
 5. Çocuklarda geniz akıntısı nedenleri : Çocuklar ile yetişkinlerin geniz akıntısı nedenleri farklı olabilir. Çocuklar bazen burnuna yabancı cisim sokarlar ve bu durum tek taraflı ve sürekli devam eden geniz akıntısına yol açabilir. Ayrıca çocuklarda geniz akıntısı kış aylarında daha sık görülür, çünkü kış aylarında çocukların bademcikleri daha sık şişer.
 6. Yetişkinlerde tek taraflı geniz akıntısı nedenleri : Yetişkinlerde görülen tek taraflı geniz akıntısı genellikle burun ve sinüslere bağlı tümör, polip nedeni ile olabilir. Bu gibi bir durumun iyi bir KBB hekimi tarafından değerlendirilmesi önemlidir.
 7. Hamilelik döneminde geniz akıntısı nedenleri : Artan hormonal değişikliklere bağlı alerjik problemler daha çok artış gösterir ve hamilenin burun içi eti ve mokozası şiştiği için geniz akıntısı bu dönemde artabilir. Bu şikayetler doğumdan 3-4 hafta sonra rahatlar. Hamileliğin ilk dönemlerinde alerjik sorunların varlığında veya geniz akıntısı için herhangi bir tedavi verilmez fakat 5.-6. aydan sonra alerjik sorunu ve geniz akıntısı olan hamilelerde doktor kontrolü altında antialerjik ilaçlar ve tuzlu su ile burnu yıkama tedavisi verilebilir.
 8. Reflüye bağlı geniz akıntısı : Mide iltihabı (gastrit), mide ülseri, helikobakter pilori denilen ve mide hasarına neden olan durum, safra reflüsü gibi mide ve safra sorunları gastroözofageal reflüye neden olarak kronik  geniz akıntısına neden olabilir ve bu tür geniz akıntısı nedeni ile yemek borusu (özofagus) sorunları da ortaya çıkabilir.
Geniz akıntısı neden olur

Geniz akıntısı neden olur

Geniz akıntısının nedeni nasıl teşhis edilir?

Geniz akıntısının teşhisi için kişinin öncelikle bir KBB doktoruna başvurması gerekir. KBB muayenesinde hastaya öncelikle rutin KBB muayenesi yapılır. İyi bir muayene ve hastanın şikayetleri tanıda oldukça yardımcıdır.

Muayeneden sonra endoskopik görüntüleme ile burun içi yutak bölgesine kadar detaylı bir şekilde incelenir. Daha sonra da bilgisayarlı tomografi ile burnun hem anatomik yapısı hem de diğer sorunlar tespit edilmeye çalışılır.

Geniz akıntısı tedavisi

Geniz akıntısı tedavisi sebebe yönelik yapılır. Eğer geniz akıntısı alerjik bir nedene bağlı gelişmiş ise antialerjik tedavi yöntemleri ile tedavi edilir. Bunun için antialerjik ilaçlar ve antialerjik spreyler, damlalar kullanılır. Bu ilaçlar kortizon içermesine rağmen, bu ilaçlar dolaşım sistemine geçmez.

Ayrıca bu tip rahatsızlıklarda serum fizyolojik denilen tuzlu su kullanılması da faydalı olur. Alerji sürekli tekrarlıyor ise hastanın alerji immünoloji bölümüne başvurması ve nedenin araştırılması ve bu durumun aşı tedavisi ile tedavi edilmesi gerekebilir.

Geniz akıntısı için cerrahi tedavi yöntemi uygulanır mı?

Geniz akıntısının cerrahi tedavisinde 12 haftayı geçmiş ve ilaç tedavisine yanıt vermeyen sinüzitlerde cerrahi tedavi planı gündeme gelebilir. Cerrahi tedaviden önce mutlaka bilgisayarlı tomografi çekilmesi gerekir.

Medikal tedavi ile küçülmeyen burun etlerinin küçülmesi için uygulanan cerrahi yöntemler vardır. Günümüzde burun eti küçültme cerrahisi radyofrekans yöntemi ile de yapılmaktadır. Geniz akıntısı için uygulanan diğer cerrahi yöntemlerden biri de septum deviasyonu denilen burun eğriliği ameliyatıdır.

Kronik sinüzitlerin tedavisinde uygulanan cerrahi yöntem ise endoskopik sinüs cerrahisi denilen ve endoskopik cihazlar yardımı ile sinüslerin normal halinden daha geniş bir duruma getirilmesi ve sinüslerin yollarını tıkayan poliplerin veya mukozal parçaların alınması şeklinde işlemler uygulanabilir.

KBB hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Sinüzit nedir
 2. Burun eğriliği neden olur
 3. Geniz eti nedenleri
 4. Bademcik şişmesi neden olur
 5. Nazal konjesyon nedenleri ve tedavisi
 6. Bademcik ameliyatı neden ve nasıl yapılır

14 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git