Burun Hastalıkları

Geniz Akıntısı Neden Olur? Geniz Akıntısı Tedavisi

Geniz akıntısı hastanın ya da kişinin burun arkasından gelen yuttuğu bir akıntıdır.

Geniz akıntısına neden olan hastalıklar

Geniz akıntısı hastanın ya da kişinin burun arkasından gelen yuttuğu bir akıntıdır. Genizin ne olduğunu tanımlamak gerekir ise geniz, burun araka duvarından başlayan küçük dilin köküne kadar ve yumuşak damak sınırına kadar gelen bir bölgedir. Genizin bütün duvarları hareketli iken, taban duvarı sabittir.

Genizde bulunan oluşumlar, çocuklarda geniz bademciği denilen bademcik halkasının genizde bulunan kısmı ve tüm insanlarda da orta kulak ile genizi buluşturan östaki tüpünün ağzı bulunmaktadır.

İnsan doğuştan burun solunumuna odaklanmıştır ve bazı doğumsal anomalilerde bu burun delikleri kapalı olabilir. Bu nedenle genize hava gitmez, solunum yolunun devamlılığı olmaz ve bu durum acil bir durumdur. Bu deliklerin cerrahi olarak açılması gerekebilir.

Geniz akıntısı nedenleri ve türleri

Burnu, genizi ve sinüsleri ilgilendiren tüm sorunlar geniz akıntısı yapabilir. Geniz akıntısına neden olan faktörlerin başında sinüzitler, rinitler ve rino sinüzitler gelir.

 1. Alerjik nedenli geniz akıntısı : Rinitler, alerjik rinit ya da nonalerjik rinit şeklinde geniz akıntısına yol açabilir. Alerjik rinit mevsimsel olabileceği gibi bunların en önemli nedenleri polenlerdir ve bahar ve son bahar aylarında alerjik durumlar artış gösterir. Mevsimsel olmayan rinitler akar alerjileri, mantar alerjileri, toz alerjileri, hayvan alerjileri gibi rinitlerde geniz akıntısı nedenleri arasındadır.
 2. Burun rahatsızlıklarına bağlı geniz akıntısı : Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı olduğunda burun içi mukozası şişer ve sinüslerin burna açılan ağızları tıkanır ve buna bağlı olarak sinüslerde kapalı boşluklar oluşur. Kapalı boşluk haline gelmiş sinüslerde sekresyon artar ve bir süre sonra üzerinde mikroplar birikmeye başlar. Bu durumda kötü kokulu akıntılar olabilir ve bu akıntıları hasta genizden yutar. Bu durum hem genizi hemde yemek borusunu tahriş eder ve boğaz ağrısı, nefes almada zorluk, koku alma bozuklukları gibi şikayetlere sebep olur.
 3. Burunun yapısal bozukluklarına bağlı geniz akıntısı : Sinüslerin boşalmasını engelleyen ve kronik sinüzite neden olan burun deviasyonu (burun eğriliği), spin kret gibi yapısal bozukluklar, septal perferasyon (burun orta bölmesinde bir delik oluşması durumu, burun etleri, burun polipleri gibi burnun yapısındaki bozukluklar da geniz akıntısına yol açabilir.
 4. Sinüzit nedenli geniz akıntısı : Üst solunum yolları enfeksiyonları genellikle viral enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkar ve genellikle ilk şikayetleri de genizde yanma, burunda şişlik ve nefes almada zorluk şeklinde başlar. Bu durum 5-7 günden fazla devam eder ise burun içinde oluşan şişlik sinüslerin burnu açan ağzını tıkadığı ve sinüslere hava gitmediği için sinüzit oluşabilir ve bu durum geniz akıntısı yapabilir.
 5. Çocuklarda geniz akıntısı nedenleri : Çocuklar ile yetişkinlerin geniz akıntısı nedenleri farklı olabilir. Çocuklar bazen burnuna yabancı cisim sokarlar ve bu durum tek taraflı ve sürekli devam eden geniz akıntısına yol açabilir. Ayrıca çocuklarda geniz akıntısı kış aylarında daha sık görülür, çünkü kış aylarında çocukların bademcikleri daha sık şişer.
 6. Yetişkinlerde tek taraflı geniz akıntısı nedenleri : Yetişkinlerde görülen tek taraflı geniz akıntısı genellikle burun ve sinüslere bağlı tümör, polip nedeni ile olabilir. Bu gibi bir durumun iyi bir KBB hekimi tarafından değerlendirilmesi önemlidir.
 7. Hamilelik döneminde geniz akıntısı nedenleri : Artan hormonal değişikliklere bağlı alerjik problemler daha çok artış gösterir ve hamilenin burun içi eti ve mokozası şiştiği için geniz akıntısı bu dönemde artabilir. Bu şikayetler doğumdan 3-4 hafta sonra rahatlar. Hamileliğin ilk dönemlerinde alerjik sorunların varlığında veya geniz akıntısı için herhangi bir tedavi verilmez fakat 5.-6. aydan sonra alerjik sorunu ve geniz akıntısı olan hamilelerde doktor kontrolü altında antialerjik ilaçlar ve tuzlu su ile burnu yıkama tedavisi verilebilir.
 8. Reflüye bağlı geniz akıntısı : Mide iltihabı (gastrit), mide ülseri, helikobakter pilori denilen ve mide hasarına neden olan durum, safra reflüsü gibi mide ve safra sorunları gastroözofageal reflüye neden olarak kronik  geniz akıntısına neden olabilir ve bu tür geniz akıntısı nedeni ile yemek borusu (özofagus) sorunları da ortaya çıkabilir.
Geniz akıntısı neden olur

Geniz akıntısı neden olur

Geniz akıntısının nedeni nasıl teşhis edilir?

Geniz akıntısının teşhisi için kişinin öncelikle bir KBB doktoruna başvurması gerekir. KBB muayenesinde hastaya öncelikle rutin KBB muayenesi yapılır. İyi bir muayene ve hastanın şikayetleri tanıda oldukça yardımcıdır.

Muayeneden sonra endoskopik görüntüleme ile burun içi yutak bölgesine kadar detaylı bir şekilde incelenir. Daha sonra da bilgisayarlı tomografi ile burnun hem anatomik yapısı hem de diğer sorunlar tespit edilmeye çalışılır.

Geniz akıntısı tedavisi

Geniz akıntısı tedavisi sebebe yönelik yapılır. Eğer geniz akıntısı alerjik bir nedene bağlı gelişmiş ise antialerjik tedavi yöntemleri ile tedavi edilir. Bunun için antialerjik ilaçlar ve antialerjik spreyler, damlalar kullanılır. Bu ilaçlar kortizon içermesine rağmen, bu ilaçlar dolaşım sistemine geçmez.

Ayrıca bu tip rahatsızlıklarda serum fizyolojik denilen tuzlu su kullanılması da faydalı olur. Alerji sürekli tekrarlıyor ise hastanın alerji immünoloji bölümüne başvurması ve nedenin araştırılması ve bu durumun aşı tedavisi ile tedavi edilmesi gerekebilir.

Geniz akıntısı için cerrahi tedavi yöntemi uygulanır mı?

Geniz akıntısının cerrahi tedavisinde 12 haftayı geçmiş ve ilaç tedavisine yanıt vermeyen sinüzitlerde cerrahi tedavi planı gündeme gelebilir. Cerrahi tedaviden önce mutlaka bilgisayarlı tomografi çekilmesi gerekir.

Medikal tedavi ile küçülmeyen burun etlerinin küçülmesi için uygulanan cerrahi yöntemler vardır. Günümüzde burun eti küçültme cerrahisi radyofrekans yöntemi ile de yapılmaktadır. Geniz akıntısı için uygulanan diğer cerrahi yöntemlerden biri de septum deviasyonu denilen burun eğriliği ameliyatıdır.

Kronik sinüzitlerin tedavisinde uygulanan cerrahi yöntem ise endoskopik sinüs cerrahisi denilen ve endoskopik cihazlar yardımı ile sinüslerin normal halinden daha geniş bir duruma getirilmesi ve sinüslerin yollarını tıkayan poliplerin veya mukozal parçaların alınması şeklinde işlemler uygulanabilir.

KBB hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Sinüzit nedir
 2. Burun eğriliği neden olur
 3. Geniz eti nedenleri
 4. Bademcik şişmesi neden olur
 5. Nazal konjesyon nedenleri ve tedavisi
 6. Bademcik ameliyatı neden ve nasıl yapılır

14 Yorum

 1. Emre

  3 Şubat 2016 at 16:20

  Merhaba hocam ben bir buçuk sene önce genizimde donukluk oldu ve balgam oldu genizim akmıyor tuzlu su kullandım buhar çektim akmıyor yediklerim genizimde yapışıyor bir donukluk var bazen çıkıyor oda yeşilimsi sarı gibi sanki gırtlağıma yapışmış öyle bi donukluk oluyor acaba alerjik olabilir mi? Bağlamın rengi beyaz çıkıyor bazen de şeffaf oluyor kusuyorum gecmiyor ünüğümden sıkıyolar sanki yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2016 at 22:52

   – Öncelikle geçmiş osun. Geniz akıntısı (boğazda mukus birikmesi) veya mukusun burun arkasından akıyormuş gibi hissedilmesi olayıdır. Mukus burun salgısına verilen addır. Burun ve sinüsler, günde 1-2 litre arası mukus üretir. Mukus, kayar şekilde genize, oradan da aşağıya yemek borusuna gönderilir ve fark etmeksizin yutulur.

   – Mukus salgısının azalmasına sigara dumanı, endüstriyel kirlilikler, egzoz dumanı ve kirlilik içeren işlerde çalışma gibi çevresel faktörler neden olur. Mukus salgısı azaldığında normalden daha fazla koyulaşır ve yanıltıcı olarak artmış mukus veya balgam gibi hissedilir.

   – Boğazda yutma problemi varlığında katı ve sıvı gıdalar yemek borusunda birikir ve buradan nefes borusuna, ses tellerinin bulunduğu bölgeye kaçarak seste boğukluk, boğaz temizleme hissi ve öksürüğe neden olarak kusmaya yol açabilir.

   – Yutma problemlerine neden olan birçok faktör vardır. Yaşın ilerlemsi yutma kaslarında güçsüzlüğe neden olarak geceleri ağızda tükürük birikmesine neden olur ve sizin yaşadığınız gibi şikayetlere neden olabilir.

   – Uyku sırasında tükürük birikerek uyanıldığında boğazı temizleme hissi ve öksürük oluşturabilir.

   – Aşırı stres her yaşta yutma kaslarını etkileyerek boğazda düğümlenme hissi verir ve sık sık boğaz temizleme ve balgam hissine neden olabilir.

   – Bazı yemek borusu hastalıkları (Yemek bosusunda kitle, Akalazya hastalığı, Barret özofagus denilen yemek borusu hassaslığı gibi) birçok faktör sizin yaşadığınız şikayetlere neden olabilir. Yemek borusunda bazı şikayetlere reflü hastalığı sebep olur.

   – Alerjik sebepler sizde yaşanan belirtilere neden olabilir.

   – Alerjik astım gibi bir problem sizdeki şikyetlere neden olabilir.

   – sinüzit (sinüs iltihabı) benzer şikayetlere neden olabilir.

   – Bu nedenle bir KBB uzmanına, sonuç alınamaz ise gastroloji uzmanına buradan da sonuç alınamaz ise araştırma hastanelerinde bulunan alerji immünoloji bölümüne gitmenizde fayda var. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • emre

    4 Şubat 2016 at 06:01

    Burundan ameliyat olmustum birde hocam burun kemigini aldılar konkayı küçülttüler bir sürü doktora gittim iç hastalıklarına da film istediler çektirdim bişeyin yok dediler antibiyotik verdiler burun spreyleri farenjit hapları iğne enfeksiyon iğneleri hiç bi işe yaramadı başımı döndüremiyorum hep sinüzitsin dediler yemek yiyemiyorum üst damağım şişiyor kulaklarımdan sıkılıyor film çekilmesi yararı olmuyor kısacası hocam sizce bi endoskopik inceleme şartmı çok teşekkür ederim..

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     4 Şubat 2016 at 13:14

     Tekrar geçmiş olsun. Geçirdiğin ameliyat, kullandığın ilaçlar bütün bunların da yan etkileri olmuş olabilir. Fakat durumunuz gastrolojik bir durum olabilir. Yemek borusunda bir sıkıntı olabilir. Gastrolojiye gider ve durumunuzu iyi anlatırsanız gerekli tetkikleri isteyecetir. Bir araştırma hastanesine gidip endokrinoloji bölmünde bu durumun araştırlması da gerekebilir. Tiroidler ile ilgili sorunlar da olabilir. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 2. sevil

  1 Mayıs 2016 at 20:12

  merhaba hocam ben 3 aylık hamıleyım.hamileliğimin başlangıcından berı genzim seffaf yapışkansı bı balgam şeklinde akıyo.sürekli.doktora gıttm antibiyotk verdi sinüzit dedı.gecmedi.hamileliğim süresınce devammı edicek bu nasıl gecer.gercekten çok kötü dayanamıyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mayıs 2016 at 13:40

   > Geniz akıntısının ve geniz akıntısına bağlı balgam çıkarmanın nedenleri arasında sinüzit veya kronik sinüzit (sinüslerin iltihabı) olabileceği gibi geniz eti, burun polipleri, burun kemiği eğriliği, yemek borusu reflüsü ve mide reflüsü gibi nedenler de vardır.

   > Sinüzit var denildiğine göre KBB uzmanına gitmiş olmalısınız. Geniz eti, burun polipleri, burun eğriliği gibi durumlar KBB muayenesinde anlaşılırdı zaten. Reflü veya hamilelik reflüsü olabilir bu nedenle iyi bir gastroentroloji uzmanına gitmenizde fayda var. Hamilelikte çok fazla antibiyotik kullanımı doğru değildir. Reflüyü azıttıracak beslenme tarzından ve herhangi bir şey yedikten sonra en az 2 saat geçmeden yatmaktan, uzanmaktan kaçınmalısınız. Gastroloji doktoruna gitmeyi ihmal etmemeniz doğru olur. Gereksiz yere antibiyotik kullanıyor olabilirsiniz (özellikle de hamileyken).

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. fatma

  21 Kasım 2016 at 13:09

  Merhaba ben 2,5 aylik hamileyim aşırı derece geniz akintim var doktorum antibiyotik verdi ama kullanmak konusunda çok kararsizim evde tuzlu su ile burun yıkama, c vitamini tüketme gibi doğal seyler denedim ama hicbir faydasi yok sizce antibiyotigi kullanmali miyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2016 at 23:42

   Bunu doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur, çünkü verdiği antibiyotik hamilelikte ne kadar güvenli bunu doktorunuz ve eczacınız daha iyi bilir. Bu konuda eczacınız ile de görüşebilirsiniz.

   Geniz akıntısının nedeni alerjik olabilir, enfeksiyonlara bağlı olabilir, reflüye bağlı olabilir, burun etine bağlı olabilir, burun eğriliğine bağlı olabilir, bu nedenle KBB uzmanınca doğru teşhis de önemlidir.

   Kadın doğum doktorunuz ile görüşmeniz daha uygun olur, çünkü buradan ilaç tavsiyesinde bulunmak doğru olmaz.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 4. Nurhayat

  5 Aralık 2016 at 23:53

  Merhaba benim oğlum yarı damak yarığı var 4 aylık ve geniz akıntısı geciremiyorum neredeyse 1aydir devam ediyor ne yapmalıyım antibiyotik kullanmak istemiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Aralık 2016 at 00:56

   Tekrar bir KBB doktoruna gitmeniz doğru olur, çünkü cerrahi müdahale veya başka bir koruyucu yöntem gerekebilir.

   Buradan bu konuda bir fikir vermek doğru olmaz, çünkü yarık dudak tiplerine göre ve neden olduğu rahatsızlıklara göre değerlendirilir.

   Bu çocukların beslenme şekilleri özel olabilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 5. havze

  16 Haziran 2017 at 16:10

  Merhaba benim astımım var bide geniz akıntım var 3 gündür agzimda tükürük birikiyor ve çok rahatsiz sekilde olmaya basladi agzimda aci bi tat var doktora gittim geniz akintisi icin damlama verdi ama fayda etmedi ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2017 at 01:06

   Hem geniz akıntısının nedeni hem de astımın nedeni alerjik olabilir ve alerjene maruz kalındığı sürece bu tür şikayetler devam edebilir. Eğer polen alerjiniz varsa, kişiye göre polen ayları değişiklik gösterebilir. Bazı alerjik rinitli kişilerde yaz boyunca alerji sürebilir. Ayrıca geniz akıntısının ve ağzınızdaki acı tadın nedeni gastroözofageal reflü de olabilir. Hem alerjik sorunlar hem de bazı ilaçlar gastroözofageal reflüye, gastrite neden olabilir. Alerjik rinitli kişilerde zamanla besinlere ve daha birçok alerjene karşı alerji gelişebilir. Besinler kaynaklı da reflü ve geniz akıntısı olabilir. Bir de gastroloji uzmanına gitmeniz faydalı olabilir. Ayrıca neye karşı alerjinizin olduğunun araştırılması için alerji immünoloji bölümüne gitmek gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 6. zeynep

  3 Aralık 2017 at 00:08

  merhabalar. benim bi süredir geniz akıntım var. artık rahatsız etmeye başladı. ve son bi kaç gündür özellikle sabahları kalktığımda ağız kokumdan çok rahatsız oluyorum. ağız kokum eskiden de vardı. reflü ve gastritim var ona bağlıyodum. artık geniz akıntısıyla birlikte olunca ciddi rahatsızlık vermeye başladı. doktorluk bi durumum var mı yada kendim neler yapabilirim acaba. lütfen yardımcı olur musunuz ?? bu arada 24 yaşındayım ve 18 yaşıma girmemiştim reflü hastası olduğumu öğrendiğim de. 45 kiloyum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2017 at 10:59

   GENİZ AKINTISI, süreklilik göstermeye başladığında genellikle kronik geniz akıntısı şeklini alır. Kronik geniz akıntısı alerjik olabilir, rinit/alerjik rinit geniz akıntısına neden olabilir, burun-geniz etine bağlı olabilir, burun eğriliğine bağlı olabilir, gastroözofageal reflüye bağlı olabilir, bademcik taşlarına bağlı olabilir, reflü bağlı gelişen özofajit veya farenjit geniz akıntısına neden olabilir, sinüzit ve/veya kronik sinüzit geniz akıntısına neden olabilir. Hem ağız kokusunun olması hem de geniz akıntısının rahatsız edecek derecede olması kontrol altına alınamamış reflü kaynaklı olabilir. Gastrit kronikleşebilen bir durumdur ve kronik gastrit reflüye neden olur, reflü de geniz akıntısına. Siz fark etmeseniz bile gevşeyen yemek borusu kapakçıklarından dolayı mide suyu geri gelmektedir, özellikle reflüyü azıttıran gıdalar tüketildiğinde (bu kişiye göre de değişiklik gösterir) süreklilik gösteren reflü meydana gelebilir.

   KBB uzmanına giderek bu alanla ilgili geniz akıntısına yol açabilecek bir sorun (geniz-burun eti büyümesi, burun eğriliği, rinit/alerjik rinit, sinüzit, farenjit, bademcik taşları gibi) olup olmadığının anlaşılması gerekir. Sonrasında da gastroloji doktorunuza giderek gastritin ve reflünün devam edip etmediğinin, reflünün hangi derecede olduğunun anlaşılması gerekir.

   Eğer durum reflü kaynaklı ise doktorunuzun vereceği ilaçların kullanımı, beslenme tarzının değiştirilmesi, yaşam tarzının değiştirilmesi, reflü yastığı kullanmak, sigara-alkol kullanımı varsa bırakmak, kilo fazlalığı varsa vermek gibi yöntemlerin bıkmadan uygulanması ve yaşam tarzı haline getirilmesi faydalı olacaktır.

   Reflü hastalığında beslenme ve yaşam tarzı hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git