Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Genital Uçuk Nedir? (Herpes Simpleks Virüsü)

Genital uçuk, herpes simpleks virüs denilen ve sebebi viral olan ve virüs familyasından bir mikroorganizmanın neden olduğu bir rahatsızlıktır. Herpes cinsi virüsün iki tipi vardır ve bunlar tip 1 ve tip 2 şeklinde iki farklı grupta değerlendirilir.

Genital uçuk tedavi edilir mi?

Genital uçuk, herpes simpleks virüs denilen ve sebebi viral olan ve virüs familyasından bir mikroorganizmanın neden olduğu bir rahatsızlıktır. Herpes cinsi virüsün iki tipi vardır ve bunlar tip 1 ve tip 2 şeklinde iki farklı grupta değerlendirilir.

Tip 1 herpes simpleks virüsü nedir? : Tip 1 herpes simpleks virüsü genellikle ağız çevresinde ve dudaklarda çıkan uçuk şeklinde kendini gösterir.

Tip 2 herpes simpleks virüsü nedir? : Tip 2 denilen herpes simpleks virüs ise genellikle genital bölgelerde uçağa neden olur. Erkeklerde peniste ve kasık bölgelerinde, kadınlarda vajen, vulva ve kasık bölgelerinde oluşan uçuklar şeklinde ortaya çıkar.

Herpes simpleks (genital uçuk) virüsü her iki cinste eşit oranda ve her yaş grubunda görülebilir. Genital uçuk görülme sıklığı % 3 veya 5 arasındadır. Genital uçuk özellikle cinsel açıdan partner sayısı fazla olan kişilerde daha sık görülmektedir.

Genital uçuk (herpes simpleks) virüsü nasıl bulaşır?

Genital uçuk (herpes simpleks) virüsü cilt yolu ile, cinsel ilişki yolu ile, salgı yolu ile, öpüşme ile bulaşabilen bir virüstür. Genital uçuk virüsü derideki küçük çatlaklardan, yaralı alanlardan deri altına girer ve orada sinir uçlarına yerleşerek ömür boyu canlı kalabilir. Virüs burada kaldığı sürece dönem dönem aktifleşir ve uçuklara ve bulaşmalara sebep olabilir.

Genital uçuk (herpes simpleks) virüsü belirtileri

Genital uçuk belirtileriGenital uçuk herpes simpleks denen virüsün neden olduğu ağrılı, döküntülü ve kaşıntılı bir hastalıktır. Genital uçuk cinsel ilişki ile, öpüşme ile ve salgı yolu ile bulaşma özelliğine sahiptir. Genital uçuk virüsü vücuda girdikten sonra belirtileri hemen ortaya çıkmaz.

Genital uçuk virüsünün belirtileri 3 hafta 1 ay sonra ortaya çıkabildiği gibi 8 ay sonra da belirtiler ortaya çıkabilir. Temas sonrası vücuda giren virüs deri altında sinir uçlarına yerleşerek o bölgede lezyon oluşmasına neden olur. Lezyonlar küçük kabarcıklar şeklinde ve kaşıntılı dır.

Bu lezyonlar erkeklerde penis başında, penis kökünde ve kasık bölgesinde ve anal bölgede, kadınlarda vajinada, vulvada ve yine kasık bölgesinde ve anal bölgede görülebilir. Bu lezyonlar kaşıntılı ve kızarık, döküntülü lezyonlar olduğu için mantar enfeksiyonu ile karışabilir. Bu nedenle bazı vakalarda teşhis ve tedavi gecikebilir.

Ayrıca hastalık tedavisi gecikir ise ileri evrelerde kasık bölgesinde bulunan lenf bezlerinin şişmesine ve kasık bölgesinde ağrıya neden olabilir. Yine virüsün yanı sıra bakteriyel bir enfeksiyon eşlik eder ise kasık bölgesinde ağrı, şişlik, kızarıklık ve ateşlenme, yorgunluk, kas ağrıları gibi enfeksiyon bulguları da ortaya çıkabilir.

Genital uçuk (herpes simpleks) tedavisi

Genital uçuk viral bir virüsün neden olduğu bir hastalıktır. Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotikler ile kesin tedavi edilebilir iken, viral enfeksiyonlar özellikle herpes simpleks virüsleri tedaviye rağmen yine vücutta kalabilirler. Genital uçuklar bazı dönemlerde ara sıra kaşıntılı, ağrılı ve içi sıvı dolu lezyonlar şeklinde ortaya çıkabilirler.

Genital uçuğun ortaya çıkma sıklığı hastanın kendi durumuna bağlı da değişmektedir. Örneğin, immün sistemi baskılanan kişilerde, şiddetli hastalık durumlarında, yorgunluk ve stresli durumlarda, beslenme bozukluklarında ve vücut direncinin düştüğü durumlarda herpes simpleks virüsü aktifleşebilir.

Kısacası herpes simpleks (genital uçuk) virüsünün kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Herpes simpleks (genital uçuk) virüsünden korunmak için bağışıklık sisteminin güçlü tutulması, çok eşlilikten korunma, eşinin genital uçuk varlığı döneminde cinsel ilişkiden kaçınma gibi kurallara uymak gereklidir.

Genital herpes virüsü tedavisi tedavisi hastadaki şikayetlere yönelik tedavidir. Örneğin, ağrı için ağrı kesici, lezyonlar için kremler, ateşi var ise ateş düşürücü, anti viral ilaçlar gibi ilaçlar ile tedavi uygulanır. Fakat hastada genital uçuk çok sık çıkıyor ise bu hastalarda ağız yolu ile alınan antiviral ilaç tedavileri de uygulanır.

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  2. Kadınlarda genital siğil neden olur
  3. AIDS tedavisinde yeni gelişmeler
  4. Uyuz nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git