Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Gençlerde Meme Kanseri Olur mu?

Gençlerde meme kanserinin anlaşılabilmesi için, 20 yaşından sonra genç kızların da kendi kendine meme muayenesi yapmaya başlamaları oldukça önemlidir.

Gençlerde meme kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Meme kanseri, genelde gençlerde çok sık rastlanılmayan, görülme oranı 50 yaşlarından sonra artmaya başlayan bir hastalıktır. Göğüs kanserlerinin % 80’i 45-50 yaşlarından sonra meydana çıkar. Gençlerde meme kanseri teşhisinin konması genelde sorunları da beraberinde getirmektedir.

Çünkü gençlik döneminde aktif cinsel yaşamı, küçük çocuklarının olması, henüz çocuğunun olmaması ve çocuk sahibi olmak istemesi söz konusu olduğundan fiziki görünümleri ve vücudunun bütünlükleri bu hasta grubu için oldukça önemlidir. Çalışmak zorunda olmaları ve sorumluluklarının daha fazla olması nedeni ile gelecekten beklentileri 50 yaşından sonra meme kanseri olmuş bir hastaya göre daha fazladır.

Gençlerde meme kanseri nedenleri ve korunma

Yapılan bazı araştırmalara göre ilk adet görmesinden önce sigara kullanmaya başlayan kızlarda sigara içmeyen kızlara göre daha fazla meme kanseri riski taşıdıkları bilinmektedir. Meme dokusu olsun, diğer organlar olsun özellikle akciğer ergenlik döneminde sigarada bulunan kanseri tetikleyen maddelere karşı daha fazla duyarlıdırlar ve bu maddeden daha çok etkilenirler.

Ayrıca gençlik döneminde yüksek oranda alkol tüketmenin de meme kanseri nedenlerinden biri olduğu, sürekli alkol kullanımının karaciğeri de tahrip ettiği, karaciğer sirozu, kronik mide mukozası iltihabına, yüksek tansiyona, ritim bozukluklarına, her türden kalp hastalığına, sinir sistemi hasarlarına ve pankreas iltihabına yol açtığı bilinmektedir.

Gençlerde meme kanseri teşhisi

Gençlerde meme kanserinin anlaşılabilmesi için, 20 yaşından sonra genç kızların da kendi kendine meme muayenesi yapmaya başlamaları oldukça önemlidir. Böylece memelerinin doğal halini öğrenip, her hangi bir değişiklik ya da kitle olduğunda bunu fark etmeleri mümkün olacaktır.

Adet döneminde memelerde dolgunluk, sertleşme ve hassasiyet olduğu için kendi kendine meme muayenesi bu dönemde veya yakınında değil, adet kanamasından 7-10 gün sonra yapılmalıdır.

Gençlerin meme kanseri taramasında mamografi yapılmasının çok fazla bir ekstrasının olmadığı, çünkü gençlerin meme dokusunun farklı olduğu için genç yaşta mamografi yerine ultrasonografi ve klinik muayene ile meme kanseri taramasının yapılması önerilir.

Gençlerde meme kanseri tedavisi

Gençlerde meme kanseri olur mu

Gençlerde meme kanseri olur mu

Meme kanseri olan genç hastaların tedavi seçenekleri ve onlara yaklaşım daha farklı olmaktadır. Sosyal yaşamlarının devamı ve gelecek kaygılarını gidermede bu hastalara daha fazla destek olunması gerekir. Bu gibi durumlarda hastanın doktorları kadar, yakınlarını da büyük görev düşmektedir.

Tedavi esnasında hastanın yaşam kalitesinin düşmemesi, fiziki yapısının bozulmaması her yaştaki kadın için önemli olsa da genç kadınlar veya kızlar için çok daha önemlidir. Tedavi planı yapılırken bütün bunları göz önünde bulundurarak cerrahi tedaviden başlamak üzere diğer tedavi aşamasının da hasta ve yakınları ile birlikte değerlendirilip karar verilmesi gerekmektedir.

Cerrahi tedavi yapılırken zorunlu kalınmadığı sürece meme alınmamalı ve meme koruyucu tedavi uygulanmalıdır. Meme koruyucu cerrahi sonrası memenin görünümünde bir bozukluk kalmamasına dikkat edilmelidir fakat meme koruyucu cerrahi tedavi uygulanmaz ve mutlaka memenin tamamının alınması gerekiyor ise bu gibi durumlarda aynı seansta protez meme ameliyatı yapılması hastanın estetiğini korumak için önemlidir.

Yapılması gereken bütün işlemlerin ameliyattan önce planlanması ve yapılacak cerrahi ile ilgili kararın ameliyatı yapacak cerrah, plastik cerrahi ve hasta ile beraber karar verilmesi önemlidir.

Meme hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Meme kanseri nedir
  2. Meme kanseri ameliyatı nasıl yapılır
  3. Meme kanserinden korunma yolları
  4. Meme ağrısı neden olur
  5. Kadınlar kendi memelerini nasıl muayene eder
  6. Çocuklarda meme kanseri olur mu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git