Hastalıklar ve Tedaviler

Gençlerde Meme Kanseri Olur mu?

Meme kanseri, genelde gençlerde çok sık rastlanılmayan, görülme oranı 50 yaşlarından sonra artmaya başlayan bir hastalıktır.

Meme kanseri, genelde gençlerde çok sık rastlanılmayan, görülme oranı 50 yaşlarından sonra artmaya başlayan bir hastalıktır. Meme kanserlerinin % 80’i 45-50 yaşlarından sonra görülür, ancak literatürde 14 yaşında bile meme kanseri bildirilen meme kanseri vakası mevcuttur.

Gençlerde meme kanseri teşhisinin konması sorunları da beraberinde getirmektedir. Çünkü gençlerin henüz aktif cinsel yaşamının olması, küçük çocuklarının olması, daha çocuğunun olmaması ve çocuk sahibi olmak istemeleri söz konusu olduğundan fiziki görünümleri ve vücudunun bütünlükleri bu hasta grubu için çok daha önemlidir. Çalışmak zorunda olmaları ve sorumluluklarının daha fazla olması nedeniyle de gelecekten beklentileri, 50 yaşından sonra meme kanseri olmuş bir hastaya göre daha fazladır.

Gençlerde meme kanseri nedenleri

Yapılan bazı araştırmalara göre ilk adet görmesinden önce sigara kullanmaya başlayan kızların sigara içmeyen kızlara göre daha fazla meme kanseri riski taşıdıkları bilinmektedir. Meme dokusu olsun, diğer organlar olsun (özellikle akciğer gibi organlar ve yapılar) ergenlik döneminde sigarada bulunan ve kanseri tetikleyen maddelere karşı daha fazla duyarlıdırlar ve bu maddeden daha çok etkilenirler.

Ayrıca gençlik döneminde yüksek oranda alkol tüketmenin de meme kanseri nedenlerinden biri olduğu, sürekli alkol kullanımının karaciğeri de tahrip ettiği ve karaciğer sirozuna, kronik mide mukozası iltihabına (gastrite), yüksek tansiyona, ritim bozukluklarına, her türden kalp hastalığına, sinir sistemi hasarlarına ve pankreas iltihabına yol açtığı bilinmektedir.

Gençlerde meme kanseri riskini arttıran diğer faktörler arasında yaş, aile öyküsü, genetik faktörler, gereksiz ve kontrolsüz hormon ve hormon ilaçları kullanımı, sağlıksız beslenme ve sağlıksız yaşam tarzı, erken adet görme, geç doğum yapma ve emzirmeme, düzensiz yaşam, stresli yaşam, obezite gibi faktörleri de sayabiliriz.

Gençlerde meme kanseri teşhisi

Gençlerde meme kanserinin anlaşılabilmesi için, 20 yaşından sonra genç kızların da kendi kendine meme muayenesi yapmaya başlamaları oldukça önemlidir. Böylece memelerinin doğal halini öğrenip, her hangi bir değişiklik ya da kitle olduğunda bunu fark etmeleri mümkün olacaktır. Adet döneminde memelerde dolgunluk, sertleşme ve hassasiyet olduğu için kendi kendine meme muayenesi bu dönemde veya yakınında değil, adet kanamasından 7-10 gün sonra yapılmalıdır.

Gençlerin meme kanseri taramasında mamografi yapılmasının çok fazla bir ekstrasının olmadığı, çünkü gençlerin meme dokusunun farklı olduğu için genç yaşta mamografi yerine ultrasonografi ve klinik muayene ile meme kanseri taramasının yapılması önerilir, ancak risk faktörü taşıyan (anne, anneanne, kız kardeş, teyze gibi yakın akrabalarında meme kanseri öyküsü olan) gençlerde daha erken mamografi taramasına ihtiyaç olabilir.

Gençlerde meme kanseri tedavisi

Meme kanseri olan genç hastaların tedavi seçenekleri ve onlara yaklaşım daha farklı olmaktadır. Sosyal yaşamlarının devamı ve gelecek kaygılarını gidermede bu hastalara daha fazla destek olunması gerekir. Bu gibi durumlarda hastanın doktorları kadar, yakınlarını da büyük görevler düşmektedir.

Tedavi esnasında hastanın yaşam kalitesinin düşmemesi, fiziki yapısının bozulmaması her yaştaki kadın için önemli olsa da genç kadınlar veya kızlar için çok daha önemlidir. Tedavi planı yapılırken bütün bunlar göz önünde bulundurularak, cerrahi tedaviden başlamak üzere diğer tedavi aşamalarının da hasta ve yakınları ile birlikte değerlendirilip karar verilmesi gerekmektedir.

Cerrahi tedavi yapılırken zorunlu kalınmadığı sürece memenin alınmaması ve meme koruyucu cerrahi uygulanması önerilir. Meme koruyucu cerrahi sonrası memenin görünümünde bir bozukluk kalmamasına dikkat edilmesi gerekir, fakat meme koruyucu cerrahi uygulanamaz ve mutlaka memenin tamamının alınması gerekirse, bu gibi durumlarda aynı seansta protez meme ameliyatı da yapılabilir.

Yapılması gereken bütün işlemlerin ameliyattan önce planlanması ve yapılacak cerrahi ile ilgili kararın ameliyatı yapacak cerrah, plastik cerrahi ve hasta ile beraber karar verilmesi gerekir.

Gençlerde meme kanseri görülme oranı neden artıyor ve önlenebilir mi?

Son yapılan çalışmalar, Türkiye’de meme kanserinin genç yaşlarda görülme sıklığının ABD’den iki kat fazla olduğunu göstermektedir.

 • Gereksiz ve kontrolsüz hormon, ilaç ve benzeri ürünlerin kullanımın son yıllarda artması
 • Genç kadınların stresli iş ve özel yaşamları
 • Doğum yapmama, geç yaşlarda (30-35-40 yaşlarına kadar) anne olunması, annelerin bebeklerini emzirmemesi
 • Erken yaşta adet görme (12 aşından önce)
 • Geç menopoza girme (55 yaşından sonra)
 • Yoğun meme dokusuna sahip olma
 • Erken yaşlarda göğüs duvarına radyoterapi uygulanması
 • Gece vardiyasında çalışma
 • Alkol, sigara ve diğer maddelerin kullanımının artması
 • Sağlıksız beslenme ve sağlıksız yaşam tarzı
 • Obezite.

Genler, aile öyküsü, yaş, menopoz, ilk adet görme yaşı gibi değiştirilemez bazı faktörler meme kanserine yakalanma açısından tabii ki önemli, ancak hareketli yaşam, düzenli kilo kontrolü, sağlıklı beslenme ve stresi azaltma gibi yöntemlerle meme kanseri riski azaltılabilir. Önemli olan diğer bir husus da meme kanseri farkındalığı ve düzenli kontrollerdir.

Meme hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Meme kanseri nedir
 2. Meme kanseri ameliyatı nasıl yapılır
 3. Meme kanserinden korunma yolları
 4. Meme ağrısı neden olur
 5. Kadınlar kendi memelerini nasıl muayene ederler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git