Hamilelik ve Doğum

Geç Doğum Nedir? (Miyadı Geçmiş Doğum Ne Demek)

Gecikmiş veya miyadı geçmiş doğum, 42'inci gebelik haftasının dolmasına rağmen, doğum eyleminin başlamamasına geç doğum, zamanı geçmiş doğum denir. Normalde gebelik haftası ortalama 40 hafta olarak belirlenir.

Gecikmiş doğumun bebek ve anneye zararı olur mu?

Gecikmiş veya miyadı geçmiş doğum, 42’inci gebelik haftasının dolmasına rağmen, doğum eyleminin başlamamasına geç doğum, zamanı geçmiş doğum denir. Normalde gebelik haftası ortalama 40 hafta olarak belirlenir.

Normal doğumun sınırları 37- 42 hafta arasıdır. 37’inci gebelik haftasından önce gerçekleşen doğumlar erken doğum olarak adlandırılır iken, 42 haftasını dolduran ve halen doğum başlamamış olan doğumlar ise miyadı geçmiş, geç doğum ya da zamanı geçmiş doğum terimleri kullanılarak adlandırılır.

Gebelik haftası hesaplanırken, anne adayının en son gördüğü adet kanamasının ilk günü dikkate alınır ve buna göre ortalama gebelik süreci 40 haftada tamamlanır. 37 hafta öncesi erken doğum, 42’inci haftadan sonrası geç doğum şeklinde değerlendirilir.

Geç doğum veya miyadı geçmiş doğum nedenleri

Geç doğumun bilinen sebepleri sadece % 10 ile sınırlıdır ve % 90 herhangi bir sebebinin olmadığı bilinmektedir. Bilinen nedenleri arasında bebeğin beyin gelişimindeki sıkıntılar, plasentadaki bazı enzim bozuklukları, bebeğin böbrek üstü bezi gibi hormonal bazı nedenleri geç doğuma neden olabilir.

Bilinen diğer nedenler arasında ise ilk doğum yada daha sonraki doğum olması ve annenin yaşı gibi bir takım etkenlerde bulunsa da, son yıllarda yapılan çalışmalara göre sadece annenin ilk doğumunda geç doğum sorunu yaşamış olması etken olarak kabul görmüştür. İlk hamileliğinde geç doğum sorunu yaşayan anne adaylarında geç doğum görülme sıklığı % 50 civarındadır.

Doğumun geciktiği nasıl anlaşılır?

Annenin son adet görmesinin birinci gününden sonraki 42 haftayı geçen doğumlar geç doğum olarak tanımlanır. Burada önemli olan annenin hamileliği süresince düzenli olarak kontrollerini yaptırmasıdır. Bu kontrollerde ilk yapılan ultrasonografi taramasının zamanı önemlidir.

Özellikle 5’inci ay öncesi en azından bir kez ultrason taraması yapılmış gebede gebelik yaşı 1-2 gün fark ile net olarak hesaplanabilir ve doğum zamanında bu sayede doğum zamanının geçmiş olduğu anlaşılabilir. 42’inci gebelik haftasının tamamlanmasına rağmen doğum eyleminin başlamamış olması geç doğum olarak kabul görür ve bu durumda ciddi önlemler alınmalıdır.

Geç doğum sırasında yaşanan zorluklar nelerdir?

Zamanı geçen doğumlarda bebeklerde görülen en önemli sıkıntılardan biri mekonyum aspirasyonudur. Yani, bebeğin anne karnında iken ya da doğum esnasında kakasını yapmasıdır. Bebekler normalde doğumdan sonra 24 saat içerisinde mekonyum (ilk kakasını) yaparlar.Fakat özellikle gecikmiş doğumlarda bebek anne karnında ya da doğum anında kakasını yapabilir.

Bu durum doğum sonrası bebekte ciddi problemlere neden olabilen bir durumdur. Çünkü bebek yaptığı kakayı yutabilir ve bu kaka solunum yollarından akciğerlere ulaşır ve bu tip bir sorun doğum sonrası bebeğin ölümüne bile sebep olabilir. Ayrıca geç doğumlarda bebeğin kilosunun artması (iri bebek) olması sonucu doğum zorlaşabilir. Doğum sırasında bebeğin omzunun zor çıkması, doğumun zor ilerlemesi gibi doğum zorluklarına yol açabilir.

Geç doğumun bebeğe zararı nedir?

Geç doğumun bebek açısından çok ciddi riskleri söz konusudur. Özellikle doğum haftasını geçmesi sonrası, anne karnındaki süreç, doğum sırasında geçen süreç ve doğum sonrası ciddi riskler taşımaktadır. Bunların başında zamanı geçen bir doğumda bebeğin plasentasının (bebek eşinin) bebek ile birlikte büyüyememesi ve bebeğe yetmemesi nedeni ile oluşan sıkıntılar görülmektedir. Bebeğin plasentası (bebek eşi) bebeğin beslenmesini ve oksijenlenmesini sağlayan bir organdır.

Plasentada yetmezlik bebekte sıkıntıya neden olur. Diğer bir sorun ise doğum zamanı geçmiş bebeğin etrafını saran amniyon sıvısının azalması riskidir. Bu sıvının azalması durumunda bebeğin kasılmaları ile beraber, bebeğin kordonunda bası olması (kordonun sıkışması) sonrası bebeğe giden kan akımında azalmaya ve ani bir stres oluşumuna neden olabilir.

Bu gibi bir durum doğum öncesi görülebileceği gibi doğum sırasında da rastlanabilen bir durumdur. Geç doğmuş bebeklerin klinik bulgusu buruşuk, kuru, ciltte döküntü görünümü ve bebeğin kakasını yapması sonucu bebeğin bacaklarında ve tırnaklarında değişiklik gibi görünümde olabilir.

Geç doğumun anneye zararı nedir?

42’inci gebelik haftasını tamamlamasına rağmen halen başlamamış olan doğumun hem anne hemde bebek açısından riskleri vardır. Anne açısından oluşan sorunları değerlendirecek olursak, öncelikle doğumun başlamamış olmasının getirdiği sıkıntı, heyecan, stres ilk sorunlar olarak sayılabilir.

Aynı zamanda doğum sırasında meydana gelebilecek olan iri doğum travmaları, zor doğum olması ve annenin bundan sonraki gebeliklerini etkilemesi bakımından sorunlar getirmesidir. Geç doğumun bebek açısından da riskli olabileceğini düşünmesi de anne adayında stres yapması açısından da zararları söz konusudur.

Doğum ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Normal doğum nedir
  2. Doğum ağrısı belirtileri
  3. Sezaryen doğum nedir
  4. Dikey doğum koltuğu nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git