Hamilelik ve Doğum

Gebelik Şekeri Kısaca Nedir?

Gebelik şekeri yükseldiğinde ilk bulgulardan biri idrarda şeker görülebilmesidir.

Gebelik şekeri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Gebelik şekeri neden olur? Gebelik şekeri kısaca, vücudun hamilelikte artış gösteren kan şekeriyle baş edebilmesi için yeterli oranda insülin üretememesi durumudur ve diğer diyabet hastalıklarına benzer fakat genellikle geçicidir.

Gebelik şekeri belirtileri: Gebelik şekeri yükseldiğinde ilk bulgulardan biri idrarda şeker görülebilmesidir. Bunun yanı sıra aşırı susuzluk, sık sık ve çok miktarda idrar yapmak ve yorgunluk gibi belirtiler de vardır.

Gebelik şekeri tedavisi: Gebelik şekeri nedeni ile gelişebilecek bazı riskler, genellikle kişiye özel tedavi ve tıbbi takip, kan şekeri düzeyinin düzenli ölçülmesi ve kontrol altında tutulması ile önlenir. Doktorun tavsiyelerine dikkat edildiği sürece gebelik şekeri sorunu olan anne adayı ve bebeğinin diğer anneler gibi hamileliği ve doğumu sorunsuz tamamlaması beklenir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Hamilelikte yüksek tansiyon neden olur
  2. Hamilelikte kalp damar hastalığı nedenleri
  3. Hamilelikte kalp çarpıntısı neden olur
  4. Hamilelikte trigliserit yüksekliği neden olur
  5. Sağlıklı bebek için hamilelikte beslenme nasıl olmalı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git