Boğaz Hastalıkları

Gastroskopi ve Polipektomi İşlemine Hazırlık

Gastroskopi işlemi için verilen randevu tarihinden bir önceki gece 12.00'den sonra su dahil hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Endoskopi işlemi için doktorun çağırması beklenir.

Gastroskopi, özofagoskopi ve duodenoskopi işlemleri

Gastroskopi işlemi için verilen randevu tarihinden bir önceki gece 12.00’den sonra su dahil hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Endoskopi işlemi için doktorun çağırması beklenir. Bu işlemler için hazırlık sürecinde vücudun herhangi bir yerinde metal toka, takı benzeri bir şey olmamalıdır. Girişim öncesi hastanın kan sulandırıcı ilaç kullanımı var ise bir hafta önceden ilacı kesmelidir.

Gastroskopi nedir?

Gastroskopi tüm ağız boşluğu, yemek borusu ve midenin görüntülenmesini sağlayan bir endoskopi yöntemi çeşididir. İşlem gastroskop adı verilen ve bükülebilen, içinde kamera sistemi olan bir alet ile yapılır.

Gastroskopi işlemi mide ağrısı, yanma ve ekşime olan, mide kanaması şüphesi taşıyan, mide ve yemek borusunda kötü huylu dokular olduğundan şüphe edilen hastalarda tanı için kullanılan bir yöntemdir.

Gastroskopi ve polipektomi işlemi nasıl yapılır?

Gastroskopi ve polipektomi işlemi yapılmadan önce uygun bir damara kanül yerleştirilir ve ağrı kesici, sakinleştirici ve spazm giderici iğne yapılır.  Sonra hastanın boğazı sprey sıkılarak uyuşturulur ve ağızdan sokularak ilerletilen bir alet ile onikiparmak bağırsağına (duodenuma) kadar ilerlenir ve görülebilen kesimler incelenir. Şüphe taşıyan kısımlardan örnekler alınır ve bu örnekler incelenmesi için patoloji laboratuvarına gönderilir. Eğer polip görülür ise uygun bir yöntem ile ve elektrokoagülasyon sistemi ile polip çıkarılır ya da polibin çıkarılması işlemi bir sonraki seansa bırakılır.

Gastroskopi ve polipektomi işleminin avantajları

Gastroskopi ve polipektomi işlemi hem teşhis hemde gereken durumlarda tedavi amaçlı da kullanılan yöntemlerdir. Bu işlemler yapılmaz ise hastalıkların teşhisinde gecikmeler ve tedavide aksamalar olabilir. Bu girişimler sayesinde kanser gibi kötü huylu hastalıkların erken tanısı konulur ve gecikmeden hastalık tedavi edilebilir.

Gastroskopi ve polipektomi işleminin yan etkileri

Gastroskopi ve polipektomi işlemi sırasında gelişebilecek tüm komplikasyonlar acil cerrahi tedavi gerektirebilir ve 1000’de birin altında ölüm riski olabilir. Bu girişimler oldukça güvenli işlemlerdir.  Büyük komplikasyonlar (kanama, anestezi ile ilgili ve delinme gibi) hastaların % 0,2’sinden daha azında görülen komplikasyonlardır.

 • Ağrı kesici, sakinleştirici, spazm giderici ve bölgesel anestezik ilaçlara karşı alerjik reaksiyonlar.
 • Yemek borusu, mide ve duodenumda (onikiparmak bağırsağı) delinme.
 • Dalak, karaciğer gibi karın içi organlarda yırtılma.
 • Biyopsi yerinde yırtılma ya da delinme.
 • Polipektomi yerinde kanama, delinme gibi riskler işlemden hemen sora olabileceği gibi daha sonra da oluşabilir.
 • Polipektomi sırasında kullanılan aletlerin içeride takılması.
 • miyokard enfarktüsü (kalp krizi).
 • Bu komplikasyonlar olasılıklardır.

Gastroskopi işleminden sonra hasta nelere dikkat etmeli?

İşlemden sonra 10 gün içinde şiddetli karın ağrısı, titreme, yüksek ateş, kusma, şişkinlik, sarılık gibi belirtiler ortaya çıkar ise en yakın sağlık kuruluşuna baş vurulmalıdır.

Benzer sağlık konuları

 1. Mide yanması nedenleri ve tedavisi
 2. Mide ekşimesi neden olur
 3. Mide ve duodenum ülserleri
 4. Yemek borusu kanseri nedenleri ve tedavisi
 5. Barret özofagus nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git