Endokrinolojik Hastalıklar ve Tedavileri

Gastrinoma Nedir? Gastrinoma Belirtileri ve Tedavisi

Gastrinoma Zolinger Ellison sendromunun en sık nedenidir. Sendromun belirtileri aşırı gastrin salgılanması sonucu gelişen gastrik hipersekresyonu nedeniyle ortaya çıkar.

Gastrinoma nedir?

Gastrinoma, puliripotent nöroendokrin hücrelerden kaynaklanır. Genellikle duktus, sistikus ve koledok birleşim yeri duodenumun ikinci ve üçüncü parçasının ortası ve pankreasın gövde ve kuyruk kısmının arasındaki noktaları birleştiren üçgen içinde gelişirler. Bu nedenle, bu alan gastrinoma üçgeni olarak adlandırılır. Ayrıca karaciğer, peripankreatik doku, mide, paratiroid, böbrekler, yumurtalıklar ve lenf düğümlerinde de gastrinoma görülebildiği bilinmektedir.

Gastrinoma belirtileri

Gastrinoma Zolinger Ellison sendromunun en sık nedenidir. Sendromun belirtileri aşırı gastrin salgılanması sonucu gelişen gastrik hipersekresyonu nedeniyle ortaya çıkar. Bunun sonucunda peptik ülser ve peptik ülser belirtileri ve diyare (ishal) gibi klinik tablolar gelişir.

Gastrinoma teşhisi

Tanı için açlık hipergastrinemisi ve gastrik asit hipersekresyonu için yapılan testler, ülserin endoskopik ve radyolojik olarak incelenmesi gibi yöntemler kullanılır. Fakat hipergastrinemiye yol açan başka nedenler de (mide çıkışı tıkanıklığı, bırakılmış antrum, antral G hücre hiperplazisi, atrofik gastrit, böbrek yetersizliği ve kısa bağırsak sendromu gibi) olabileceğinden ayırıcı tanıda bunlar da göz önünde bulundurulur.

Gastrinoma tedavisi

Gastrinoma tedavisi son yıllarda etkili asit baskılayıcı tedavilerin geliştirilmesiyle oldukça değişmiştir. Bu tedavi yaklaşımları ile semptomlar kontrol altına alınsa da, kür sağlayan tedavi yaklaşımı cerrahidir. Sporadik gastrinomalar için kabul gören tedavi yaklaşımı tümörün cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Ek olarak metastatik tümörlerde kitle küçültücü operasyonlar bile hastanın şikayetlerini ve sağ kalım süresini arttırabilir. Fakat MEN 1 sendromlarda görülen gastrinomalar için cerrahi yaklaşım konusu tartışmalı olamakla birlikte, MEN 1 sendromu ile birlikte olan gastrinomalar multipl ve tüm pankreası kaplayan küçük tümörler olduğu için cerrahi tedavi önerilmez. Ülser hastalığı medikal tedaviye (ilaç tedavilerine) dirençli olan hastalarda, metastaz yapmış ve MEN sendromunun bir arada bulunduğu hastalarda total gastrektomi yapılmaktadır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Pankreas kanseri nedir ve neden olur
  2. Peptik ülser nedir ve neden olur
  3. İshal neden olur
  4. İnsülinoma nedir ve neden olur
  5. Glukagonoma nedir ve neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git