Cerrahi Operasyonlar

Mide Küçültme Ameliyatı (Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir?)

Gastrik bypas ameliyatı obezite cerrahisinde en etkili yöntemlerden biridir. Gastrik bypas yönteminde hem mide hemde ince bağırsak üzerinde işlem yapılmaktadır.

Gastrik bypass ameliyatı neden ve nasıl yapılır?

Gastrik bypas ameliyatı obezite cerrahisinde en etkili yöntemlerden biridir. Gastrik bypas yönteminde hem mide hemde ince bağırsak üzerinde işlem yapılmaktadır. Bu işlemde cerrahi olarak mide küçültülür ve küçülen mideye ince bağırsaktan (oniki parmak bağırsağı) bağlantı yapılır. Bu sayede gastrik bypas işlemi yapılan hastalar mide küçüldüğü için hem daha az yemek yemekte hemde  küçülmüş mideden direkt ince bağırsağa geçiş olduğu için yenilen yüksek kalorili gıdaların emiliminin azaltılması sağlanarak bu şekilde zayıflama gerçekleşmektedir.

Gastrik bypass ameliyatından sonra kilo verme olanağı hemen başlar ve birinci yılın sonuna kadar devam eder. Bu hastalarda yapılan gastrik bypass ameliyatının en önemli özelliği kilo vermenin yanı sıra tip 2 diyabet hastalarında düzelme sağlanmasıdır. Gastrik bypass ameliyatı hem kilo vermeye hemde kilo nedeni ile meydana gelen rahasızlıklardan korunmada etkili bir yöntemdir.

Gastrik bypass ameliyatının türleri

Gastrik bypass ameliyatı dünya genelinde oldukça yaygın olarak uygulanan ameliyatlardan dır. Gastrik bypass ameliyatının uygulanma şekli iki farklı tipte yapılır. Bu ameliyatlardan biri Laparoskopik Roux-Y Gastric Bypass (LRYGB), diğer gastrik bypass ameliyatı ise Loop Gastric Bypass yöntemidir. Bu her iki işlemin de kilo verdirme mekanizması aynıdır. Burada önemli olan nokta, ameliyatı yapacak olan cerrah yapacağı yöntem hakkında hastaları iyi bilgi vermelidir.

Gastrik bypass ameliyatı neden yapılır?

Gastrik bypass ameliyatı obezite cerrahisinde uygulanır. Gastrik bypass ameliyatı vücut kitle indeksi 40 kg/m2 kare ve üzerinde olanlarda, hipertansiyon ve kilo sorunu olanlarda, tip 2 diyabet ve kilo sorunu olanlarda, uyku apnesi sendromu ve kilo sorunu olanlarda gastrik bypass ameliyatı yapılır.

Gastrik bypass ameliyatı kilo verdirir mi?

Gastrik bypass ameliyatı oldukça iyi kilo verdiren obezite cerrahi yöntemlerinden biridir.  Gastrik bypass ameliyatı sonrasında ameliyatın yapılma nedeni özellikle kiko verdirmeyi amaçladığı için kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Gastrik bypass ameliyatı sonrası kilo kaybı hemen başlar ve son derece etkili kilo kaybedilir. Birinci yılın sonuna doğru gastrik bypass ameliyatı geçirmiş bir birey fazla kilosunun % 80-85’ini verebilir.

Gastrik bypass ameliyatı olduktan 18 ay sonra bireylerin kilo vermesi genellikle durur. Gastrik bypass ameliyatı geçiren bazı olgularda 2 -3 yıl sonra civarı düşük oranlarda kilo alma problemi ortaya çıkabilir. Bu nedenle gastrik bypass ameliyatı olan bireyler ameliyattan sonra da beslenme düzenlerine dikkat etmelidir.

Gasrik bypass ameliyatı olanlar nelere dikkat etmeli?

Gastrik bypass ameliyatı kilo verdirme de en etkili cerrahi işlemlerden biridir. Gastrik bypass ameliyatında kilo vermeyi sağlayan mekanizma hem az yemek yenmesini sağlaması hemde yenilen kalorili gıdaların emiliminin engellenmesini sağlamasıdır.

Bu nedenle gastrik bypass ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken en önemli nokta vitamin ve mineral takviyelerinin ömür boyu alınması gerktiğidir. Eğer gastrik bypass ameliyatı olan hastalar vitamin ve mineral takviyelerini düzenli almaz ise vitamin ve mineral eksiklikleri meydana gelir. Gastrik bypass ameliyatı olmuş hastaların vitamin ve mineral alımı konusunda takip edilmeleri oldukça önemlidir.

Gastrik bypass ameliyatının riskleri

Gastrik bypass ameliyatı dünyada yaygın olarak uygulanan obezite cerrahisi yöntemlerinden biridir. Günümüzde yaygın olarak uygulanan iki tip gastrik bypass ameliyatı vardır. Gastrik bypass ameliyatının komplikasyonları erken dönem ve geç dönem ve her iki işlemin farklı komlikasyonları olarak değerlendirilir. Erken dönemde genellikle solunum ve akciğerler ile ilgili komplikasyonlar görülür. Yara yeri enfeksiyonları da görülebilir.

Gastrik bant uygulaması sonrası bant kayması en sık görülen komplikasyonlar arasındadır. Bu nedenle bu ameliyattan sonra belli bir süre takip gereklidir. Roux Y Gastrik Bypass ameliyatı sonrası ise bulantı, kusma ve benzeri dumping sendromu gelişebilir. Bu ameliyatın önemli bir komplikasyonu da gastrojejunostomi hattında darlık oluşmasıdır. Gastrik bypass ameliyatı olmuş hastaların besin eksikliklerinin tamalanması için düzenli olarak vitamin ve mineral takviyeleri sürdürülmelidir. Gastrik bypass ameliyatı olmuş hastalar doktorları tarafından takipleri devam ettirilir.

Cerrahi yönemler ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Koroner bypass ameliyatı nedir
  2. Geniz eti ameliyatı neden ve nasıl yapılır
  3. Bademcik ameliyatı neden ve nasıl yapılır
  4. Laparoskopik radikal prostatektomi nedir
  5. İleal interpozisyon ameliyatı nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git