Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Fronkül ve Karbonkül Nedenleri ve Belirtileri (Kan Çıbanı Nedir?)

Fronkül nedir? : Fronkül genellikle folikülitin (kıl kökü iltihabının) ilerleyerek derin inflamatuar bir leblebi veya portakal büyüklüğü arasında yumru oluşturması ile ortaya çıkar.

Fronkül ve karbonkül (kan çıbanı) nasıl iyileşir?

Fronkül nedir? : Fronkül genellikle folikülitin (kıl kökü iltihabının) ilerleyerek derin inflamatuar bir leblebi veya portakal büyüklüğü arasında yumru oluşturması ile ortaya çıkar. Fronkül halk arasında çıban, kan çıbanı olarak bilinir. Etken olan bakteri genellikle staphylococcus aerus’tur.

Karbonkül nedir? : Halk dilinde aslan pençesi olarak bilinen birden çok fronkülün apseleşerek deri altına yayılması ile oluşur. Karbonkül genellikle boyun, sırt ve kalçalarda oluşur.

Fronkül ve karbonkül (kan çıbanı) belirtileri

Fronkül belirtileri : Fronkül kıl köklerinin bulunduğu terleme ve sürtünmeye maruz kalan bölgelerde (boyun, yüz, koltuk altı ve kalça bölgesi gibi) bölgelerde ortaya çıkar. Ciltte pembe, kırmızı hassas şişkinlik, şişkinliğin ve kızarıklığın giderek yayılması, deride acı gibi belirtiler görülür. Bu enfeksiyonlar vücudun diğer bölgeleri ile teması ya da başka biri ile temas yolu ile bulaşabilir.

Karbonkül belirtileri : Karbonkül belirtilerinde, bazen başlangıç safhalarında kaşıntı ve hafif ağrıdan sonra çıban kendiliğinden kaybolur. Fakat genellikle çıban 1-2 gün içerisinde çok hızlı büyür. Çıbanda irin çoğaldıkça basınç ve ağrı artar ve ateş yükselmesi, titreme ve yorgunluk gibi belirtiler eşlik eder. Çıkan yumru beyaz ya da sarı bir baş oluşur ve patlar. Karbonkül erkeklerde kadınlara oranla daha fazla çıkar. Çıban tekrar tekrar çıkabilir.

Fronkül ve Karbonkül

Fronkül ve Karbonkül

Fronkül ve karbonkül (kan çıbanı) tedavisi

Fronkül ve karbonkül (kan çıbanı)tedavisinde evde uygulanabilecek işlem birkaç saatte bir 30 dakika süre ile sıcak su kompresi yapmak, çıbanın küçülüp kaybolmasını ya da patlayıp boşalmasını sağlayabilir. Çıban kesinlikle sıkılmamalı ve kesilmemelidir. Bu gibi işlemler yapmak enfeksiyonun yayılmasına neden olur. Bu bölge sık sık antibakteriyel sabun ile yıkanmalıdır.

Çıbandan akan irinin diğer bölgelere bulaşmasını önlemek önemlidir. Fakat yaraya dönüşen ya da tekrar tekrar çıkan, uzun süre iyileşmeyen çıbanlar da mutlaka bir dermatoloji uzmanına baş vurmak gereklidir. Çıban tedavisinde genellikle antibiyotik merhem tedavisi uygulanır. Verilen antibiyotiklerin saatlerini takip ederek düzenli kullanmak gereklidir. Özellikle yüzde çıkan çıbanlar kan zehirlenmesine (septisemi) yol açabilir. Bu nedenle tedavi önemlidir.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Apse neden olur
  2. Liken planus nedir
  3. Folikülit (kıl kökü iltihabı) nedir
  4. Erizipel (yılancık) hastalığı nedir
  5. Kangren neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git