Yüksekten düşme sonucu topuğumu kırdım

'Ayak Sağlığı ve Hastalıkları' forumunda Serhat deniz tarafından 18 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

Etiketler:
  1. Serhat deniz

Serhat deniz New Member

Mrb hocam yüksekten düşme sonucu topuğumu kırdım 25 gün oldu bundan 5 gün önce kontrole gittim doktor gayet iyi dedi kayma olmamış dedi kapalı amaliyat oldum 3 tane vida attılar benim alcı dizkapağın altında ayaktan ama alcı sadece altta var üst taraf alcılı değil cizme gibi yorumları okuyom korktum hocam basamamaktan şişlikten birde benim sadece sol topuğumu kırmışım içte şişlik yok dışıda biraz var doktor 10 gün sonra gel bilek hareketlerine başlarız dedi by iyiyemi delalet hocam

2. saglikocagim

saglikocagim Administrator Site Yetkilisi

Topuk kırıkları kırığın şiddetine ve yerine göre değişmekle birlikte oldukça zorlu kırıklardır. Açık ameliyat yapılmaması enfeksiyon kapma riskini azalttığı için de iyiye işarettir. Çünkü açık ameliyata gerek duyulan (özellikle parçalı kırıklarda) iyileşme süresi oldukça uzun ve zordur ve kalıcı hasarlar bırakabilme ihtimali vardır.

Topuk kırıklarında alçı tedavisi, yine kırığın şiddetine, yerine, uygulanan tekniğe göre değişmekle birlikte 6-8-12 hafta arasında değişebilir.

Ağrılar alçı çıktıktan sonra da birkaç ay sürebilir. Kaynama gerçekleştikten sonra ve doktorunuz hareketlere başlayabilirsiniz dedikten sonra fizik tedavi ve fizik tedavide gördüğünüz egzersizlerin düzenli olarak, bilinçli olarak doktorun önerdiği sayıda ve şekilde evde de yapılması ve devam ettirilmesi kırıkların daha erken toparlanmasında ve kireçlenme oluşmasını önlemede faydalıdır.

Doktorunuzun önerilerini kesinlikle ciddiye almalı ve doktorunuzun önermediği şeylerden kesinlikle kaçınmanız önemlidir.

Geçmiş olsun.