Uygulanan kulak zarı yırtığı tedavisi doğru mu?

'Kulak Sağlığı ve Hastalıkları' forumunda Serdar Şenol tarafından 10 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. Serdar Şenol

Serdar Şenol New Member

Bütün yorumları okudum gerçekten hepsine cevap vermişsiniz öncelikle duyarlılığınız için teşekkürler. Ben küçükken kulağıma oksijenli su damlattım ve sanırım ordan kalan ve yıllarca süren her denize girdiğimde akan kulağım oldu ama hiç doktora gitmedim ta ki bu sene havuzdan sonra 5 ay akan kulağımı doktora götürene kadar. Doktor bana kulak zarın yırtık dedi ve antibiyotik, göz damlası, tamtum ve iğne yazdı. Bunları kullan geçmezse ameliyat dedi. Fakat ben korkuyorum iğneleri bile zor yaptırdım bu arada yaşım 32. Öğrenmek istediğim uygulanan yani bu anlattığım tedavi doğru mu ve bu tedavi süreci sonrası kulağım düzelir mi? Düzelmez ise ameliyat kaç saat sürüyor ve kesinlikle işe yarıyor mu? Ameliyat sonrası artık denize havuza korkusuzca girebilir miyim? Şimdiden bu 3 soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

2. saglikocagim

saglikocagim Administrator Site Yetkilisi

Kulak zarı yırtılması nedeniyle akut ya da kronik orta kulak iltihabı (otitis media) gelişimi (özellikle deniz, havuz gibi ortamlar kaynaklı) sık görülen bir durumdur. Kullandığınız ilaçların adını yazmamışsınız, antibiyotik orta kulak iltihabı için verilmiş olmalı. Orta kulak iltihabı kronikleşmiş olabilir.

TANTUM İLAÇ HAKKINDA KISACA BİLGİ VERECEK OLURSAK; yangı önleyici ve yangı önleyici etkisine bağlı olarak ağrı kesici özelliklere sahip bir non-steroid antiinflamatuvar ilaçtır.

Tantum aşağıdaki durumların tedavisinde kullanılır.

* Doku zedeleyici ve/veya yangılı dokulardaki ameliyatlar
    * Burkulma
    * Çıkık
    * Ezilme
    * Tendonit
    * Bursit
    * Yanıklar, v.s
    * Diş eti yangıları ve ameliyatları
    * KBB ameliyatları
    * Bademcik yangısı
    * Sinüzit
    * Burun ve kulak ameliyataları
    * Üroloji ve kadın doğum yangıları ve ameliyatları

TANTUM bunlar gibi yangılı durumlarda ağrının azaltılması ve yangının önlenmesi için kullanılabilir.

KULAK ZARI YIRTILMASINDA UYGULANAN CERRAHİ TEDAVİYE GELİNCE;

Kulak zarı ameliyatında (Mastoidektomi-Timpanoplasti teknikleri uygulanır. Timpanoplasti tekniğiyle kulak zarındaki delik tamir edilirken, Mastoidektpmi ile kulak arkasındaki havalı hücreler inatçı enfeksiyonu temizlemek için freze ile açılır ve temizlenir. Bu ameliyatlar birlikte ya da ayrı yapılabilir veya birinden diğerine geçilebilir. Bu arada işitmenin de düzeltilebilmesi için, mümkünse, gerek otogreft (hastanın kendisinden alınan kas, kas zarı, kıkırdak, kıkırdak zarı, damar, cilt gibi dokuların nakli ile); gerekse de allogreft (satın alma yoluyla temin edilmiş suni maddelerin kullanımı ile) maddeler kullanılarak onarım yapılması da söz konusu olabilir.

KULAK ZARI AMELİYATLARININ BAŞARI DÜZEYİNE DEĞİNECEK OLURSAK;

Timpanoplasti ve mastoidektomi ameliyatları kulak enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir. Kulak zarı ve orta kulak kemikçiklerindeki hasarın tamir başarısı hastalığın şiddeti ve hastanın bünyesine göre değişiklik göstermektedir.

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi yapılan işlemin bazı riskleri vardır. Doktorunuz ameliyat öncesi size bu riskler hakkında bilgi verecektir.

Hastalığın tedavisi yapılmadığı sürece de bazı riskleri vardır. Bu riskler; menenjit, beyin apsesi, sinüs tromboflebiti, yüz felci, denge sorunları, işitme kaybı, kulaktaki iltihabın orta kulaktan kafa içine ya da kafatası dışına yayılması gibi riskleri içerebilir.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle.