Topuk kırığı ağrıları ne zaman geçer

'Ayak Sağlığı ve Hastalıkları' forumunda zaferaktas tarafından 13 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

Etiketler:
  1. zaferaktas

zaferaktas New Member

hocam merhaba. ben yaklaşık olarak 2- 2 buçuk metre mesafeden düştüm. tomografide kırık olduğunu ama parçalı olmadığını söylediler. hemen alçıya aldılar. alçı yaklaşık olarak 1 ay kaldı. kontrole gittiğimde röntgene bakan doktor ayağı iyi görüyorum sıkıntı yok dedi ve alçıyı çıkardı. ben de ilk parmak ucunda devam ettim sonra yavaş yavaş üzerine basmaya başladım. şuan ne morluk ne şişlik hiç bir belirti yok. topuğum kırılalı tam 7 hafta oldu basabiliyorum ama acıyor. bazen sabahları veya geceden başlayarak sabaha kadar bi sızlama oluyor. acaba bu ağrılar ne zaman geçer. Teşekkürler

2. saglikocagim

saglikocagim Administrator Site Yetkilisi

Topuk kırıkları her ne kadar parçalı kırık olmasa da, topuk oldukça karmaşık bir yapı olduğu için zorlu kırıklardır. Topuk (kalkeneus) kırıklarının prognozu kırık tipi ile yakından ilişkilidir. Kırık şiddeti ne kadar fazlaysa topuğun fonksiyonunun geri kazandırılması o kadar zordur. Topuk kırıklarının tedavisi cerrahi, kapalı redüksiyon veya alçı tedavileri şeklinde yapılabilmektedir. Tedavinin başarısını tedavinin hangi yöntemle yapıldığından çok kırığın tipi, şiddeti, eşlik eden diğer yaralanmalar, hastanın kemik yapısı, hastanın yaşı etkilemektedir.

Daha 7 hafta olmuş, bu nedenle bu tür sızlamalar, ağrılar olabilir. Ancak kireçlenme, sudeck atrofisi, iç ödem, kırığın yanlış kaynamasına bağlı sinir basısı olması gibi durumlar da ağrılara yol açabilir. Bu nedenle doktor kontrollerinin bir süre daha sürdürülmesi ve ortopedi doktorunuz izin veriyorsa fizik tedavi görmek faydalı olacaktır. O bölgedeki kasların erimesine ve güçsüzleşmesine bağlı da yürüdükçe bu tür ağrılar olabilir. Fizik tedavi ile kasları güçlendirmek gerekir.

Geçmiş olsun.