Sonradan oluşan %80 görme kaybı

'Göz Sağlığı ve Hastalıkları' forumunda Tugay55 tarafından 8 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

Etiketler:
 1. Tugay55

  Tugay55 New Member

  Hocam merhaba benim doğuştan değilde sonradan oluşan sol gözümün %80görme kaybı var 7/8yaşlarındayken sol gözüme beyaz çizgi gibi birşey geldi gözümün ortasına daha sonra dedemle doktora gittiğimde ise doktor göze sabun değmeyecek demiş ama biz tersini anlayıp hergün gözümü sabunla yıkadım. Bu sefer daha çok ağrı yapmaya başladı yine doktora gittim %80 körlük oluştunu söyledi bi çaresi varmıdır yardımcı olursanız sevinirim.
   
 2. saglikocagim

  saglikocagim Administrator Site Yetkilisi

  Sonradan oluşan görme kayıplarının altta yatan sebepleri vardır. Altta yatan sebebi bilmeden gözün görme ile ilgili yapılarının ve sinirlerinin ne derecede etkilenmiş olduğunu bilmeden tedavisinin olup olmadığı veya nasıl bir tedavi uygulanabilir hakkında buradan bir yorum yapmak hem mümkün değildir hem de doğru olmaz.

  Eğer bu görme kaybı bir kaza, bir travma, geçirilmiş enfeksiyon kaynaklı bir hastalık, nörolojik bir hastalık, göz ile ilgili bazı hastalıklar söz konusu olmadan veya nedenini bilmiyorsanız, bu durum ''herediter optik atrofi'' olabilir.

  HEREDİTER OPTİK ATROFİ HAKKINDA KISA BİR BİLGİ VERECEK OLURSAK; herediter optik atrofinin tipleri vardır.

  * DOMİNANT TİP HERETİTER OPTİK ATROFİ: 4-10 yaş arasında yavaşça görme kaybına neden olur. Sistemik anomaliler yoktur.

  * RESESİF TİP HEREDİTER OPTİK ATROFİ: İlk 10 yaş içerisinde görme kaybı gelişir ve bir noktadan sonra stabil seyir gösterir. Orta ileri derecede görme kaybının yanı sıra nistagmus da olabilir. Sistemik bulgular olarak spastik duruş, ataksi, mental retardasyon bulunmaktadır.

  * WOLFRAM SENDROMU: Otozomal resesif geçişli, 5-21 yaşları arasında ortaya çıkar. Görme genellikle 0.1'den azdır. Sistemik olarak anosmi, ataksi, mental retardasyon, boy kısalığı, endokrin anomaliler bulunur.

  * LEBER'İN HEREDİTER OPTİK ARTROFİSİ: Ağrısız görme kaybı ve diskromatopsi (renk körlüğü) ile karakterize, mikondrial DNA mutasyonu sonucu oluştuğu bilinen maternal geçişli bir hastalıktır. 5-80 yaşları arasında herhangi bir dönemde görülebilir. Taşıyıcılar ani gelişen ya da yavaş gelişen, ağrısız, tek taraflı ya da iki taraflı olabilen görme kaybı ortaya çıkana kadar herhangi bir belirti göstermeyebilir. Belirtiler ortaya çıktıktan sonra yaklaşık 4-6 hafta sonra görme keskinliği azalır ve 1/10 seviyesine düşer, hastaların çoğunda görme kaybı ilerleyici ve geri dönüşümsüzdür.

  Görme kaybının nedeninin bilinmesi, süresi, eşlik eden başka anomaliler veya hastalıklar tedavisi konusunu değiştirebilir.

  Sağlıklı yaşam dileğiyle.