Şikayetlerim bağırsak mantarı mıdır

'Bağırsak Sağlığı ve Hastalıkları' forumunda Muhammed tarafından 25 Mart 2018 tarihinde açılan konu

Etiketler:
  1. Muhammed

Muhammed New Member

İyi günler, kolay gelsin.Yıllardır burun tıkanıklığı(deviasyon) sebebiyle ağzı açık bir şekilde uyuyan biriydim,4-5 yıl önce bu alışkanlıktan vazgeçtim.Yıllardır da dilimin üzerinde beyaz bir tabaka durmakta ve halen bulunmakta. Diş temizliği yaparken her seferinde dilimide fırçalamaktayım ama bu tabaka bir türlü gitmiyor. Siyah çayı, kahveyi, abur cuburu çok kullanan biriydim. Geçen sene göğsüm ve sırtımda çıkan mantar için en son mantar ilacı kullandım ama dilim gene aynı,ağrı kesici bile kullanmam genelde,pek hap kullanmayı sevmem bu yüzden de kullandığım zaman tedavi sürem kısalıyor düşüncesindeyim. Son 1 haftadır her sabah tükürük testini uyguladım ve 1 dk içinde tükürüğümün büyük bir kısmı bardağın dibine çöküyor.Düzenli aralıklarla tuvalete çıkıyorum ama dışkı şeklinde sürekli değişiklikler oluyor, bir kabıza bir ishale yakın oluyor, herzaman olmasa da ara ara gaz sorunu yaşıyorum. Bol bol su içen biriyim. Tatlıya karşı aşırı bi isteğim yok,almak aklıma gelmez ama evde görünce de hemen yiyorum,severim yani.29 yaşındayım.Şimdiden çok teşekkür ederim.

2. saglikocagim

saglikocagim Administrator Site Yetkilisi

DİLDEKİ BEYAZ GÖRÜNÜM BİRÇOK NEDENE BAĞLI OLABİLİR.
    • Mantar enfeksiyonu
    • Ağız kuruluğu
    • Reflü (ağız içine mide asidinin sık gelmesi)
    • Sigara kullanımı
    • Kullanılan bazı ilaçlar
    • Vücudun susuz kalması
    • Ağızda pamukçuk
    • Diş hastalıkları
    • Vitamin eksikliği
    • Sürekli ağızdan nefes alıp vermek
    • Bakteriyel bazı enfeksiyonlar
    • Ağızda herpes enfeksiyonu
    • Karaciğer hastalıkları
    • Oral liken planus hastalığı
    • Harita dil hastalığı
    • Lökoplazi.
    Bunlar gibi birçok faktör dilde beyaz görünümün nedeni olabilir.

Sebebi hakkında buradan net bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü ağızdan, boğazdan örnekler alınması gerekebilir. Gastroloji bölümünde midenin durumunun uygun teşhis yöntemleri ile incelenmesi gerekir. Diş doktoru tarafından dişlerin durumunun muayenesi gerekir. Bağırsaklardaki kötü bakterilerde artış olup olmadığının dışkı testi, kolonoskopi gibi yöntemlerle araştırılması gerekebilir. Karaciğer fonksiyonlarının değerlendirilmesi gerekir. Bakteriyel veya viral bir enfeksiyon olup olmadığının araştırılması gerekir. Liken planus gibi bir hastalık varlığının olup olmadığının araştırılması gerekir.

Daha önceleri bu durum için doktora gitmişseniz ve bir sonuç alamamışsanız liken planus durumunun araştırılmasında fayda vardır. Vücudunuzda çıkan lezyonlar da liken planusa bağlı olabilir.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle.