Midenin kalp gibi atması neden kaynaklanır?

'Mide Sağlığı ve Hastalıkları' forumunda Özgül tarafından 25 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

Etiketler:
  1. Özgül

Özgül New Member

Merhaba hocam yaklaşık 3 ay önce mide bulantısı kusma ve ishal şikayetiyle doktora gittim. Gastroenterolojiye yönlendirildim ve endoskopi oldum. Endoskopik eritematoz antral gastrit tanısı kondu ve reflü bulguları var ama reflü yok dendi. Ve mide spazmı geçirmişim. Doktorum iki aylık ilac tedavisi verdi spanol ve raneks. İlaçları sadece bir ay kullanabildim. Bu bir ay süreçte her hafta acile gitmek zorunda kaldım şiddetli baş ağrısı baş dönmesi kal ritmimde artış ve ağlama şikayetiyle. İlaçları bıraktığımda bu şikayetlerimin olmadığını farkettim fakat midem yanmaya ve kalp gibi atmaya başladı gözle görülür derecede. Bir aydır zaman zaman siddetlemesiyle birlikte aralıksız atıyor.şu an beni çok rahatsız ediyor bugün idrarımın kanlı geldiğini farkettim açık pembe renkteydi. Bu mide iltihabımdan kaynaklanıyor olabilir mi ? Ve mide atması için önerebileceğiniz bir şey var mı ?

2. saglikocagim

saglikocagim Administrator Site Yetkilisi

Endoskopi sonucunuzda eritematöz antral gastrit teşhis edilmiş. Antrum midenin bir bölümüdür ve midenin bu bölümünün iltihabına (yangısına) antral gastrit denir. Gastritin birden çok sebebi vardır. Gastrit olan kişilerde genellikle gastroözofageal reflü tam olarak başlamasa da, reflü belirtileri olur. Eğer endoskopi sırasında örnek alınıp patolojiye gönderildiyse Helikobakter pilori (midede bakteri) olduğu bu sonuçlarda belli olur çoğunlukla, ancak sadece endoskopi yapıldıysa ve örnek alınıp patolojiye gönderilmediyse, Helikobakter pilori sedece endoskopik incelemede anlaşılmaz. Bu nedenle doktorunuza bunu sormanız önemlidir. Eğer Helikobakter pilori varsa sizdeki şikayetler ve gastrit bu bakteriye bağlı olabilir ve bu bakterinin teşhisi ve tedavisi son derece önemlidir.

Doktorunuza (gastroentroloji uzmanınıza) tekrar başvurmanız önemlidir.

Midenizde atma hissi olduğu için, bu durum aort anevrizması gibi bir durum da olabilir. Bu durum için damar cerrahisine gitmek gerekebilir. Aort anevrizması duodenumda (onikiparmak bağırsağında) obstrüksiyona (daralmaya veya tıkanmaya) neden olabilir, bu tıkanma veya daralma nedeniyle mide de sorunlar gelişebilir. Aort anevrizması oluşum yerine göre değişmekle birlikte üriner sistem obstrüksiyonuna (üriner sistem tıkanması veya daralması durumuna) yol açabilir. Anevrizma yırtılırsa daha önemli komplikasyonlara yol açabilir, bu nedenle teşhis ve tedavisi kesinlikle ihmal edilmemelidir.

AORT ANEVRİZMALARI:

Aort damarının farklı kısımlarında gelişebilir.
    • Asendan aort anevrizması
    • Arkus aorta anevrizması
    • Desendan aorta anevrizması
    • Trokoabdominal aort anevrizması, gibi aort anevrizma tipleri vardır.

AORT ANEVRİZMASI TANISINDA KULLANILAN YÖNTEMLER

• Elektrokardiyografi (EKG)
    • Telekardiyografi (TELE)
    • Ekokardiyografi (EKO)
    • Artrografi
    • Ultrasonografi
    • Kontrastlı tomografi
    • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG)
    • Koroner anjiyografi, gibi yöntemler kullanılabilir.
    Anevrizma yırtılırsa bazı ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bu nedenle anevrizmanın teşhis ve tedavisi hayati önem taşır.

Anevrizma hakkında bu bilgileri vermekle kesin anevrizma vardır demek istenmemiştir. Fakat göz önünde bulundurulabilir ve araştırılıp doğru tanıya ulaşmak hayat kurtarıcı olabilir. Anevrizmalar yırtıldığında şok, ani ölüm riski taşımaktadır.

İlaçlardan sonra yaşadığınız şikayetler ilaçların yan etkilerine bağlı da olabilir.

SPANOL İLAÇ: Sindirim kanalındaki kaslar üzerinde etki eder, bağırsak spazmlarını hafifletir ve motilitesini (bağırsak kaslarının aşırı büzülmesini ve hızını kontrol etme gibi) düzenler. Bu ilaç iiritabl bağırsak sendromunda ve ağrılı bağırsak spazmları, gerilmeleri ve hareketliliği gibi problemleri ile karakterize olan diğer sindirim sistemi problemlerinde kullanılır.

SPANOL İLACI YAYGIN GÖRÜLEN YAN ETKİLERİNE GELİNCE; ilacın içinde bulunan maddelere karşı aşırı duyarlılık (nefes alma zorluğu, yutkunma zorluğu, yüzde-dudaklarda- dilde ya da boğazda şişme, ciltte döküntü-kaşıntı gibi) reaksiyonları, bulantı, kusma, üst karın ağrısı gibi yan etiler sayılabilir.

RANEKS İLAÇ: Aktif onikiparmak bağırsağı ülseri, aktif mide ülseri, belirti vermeyen erozif ya da ülseratif gastroözofageal reflü, uygun antibiyotiklerle Helikobakter pilori tedavisinin bir kombinasyonu olarak, bunlar gibi durumlarda mide asidini azaltılması ve ülserlerin iyileşmesi için verilir.

RANEKS İLACIN YAYGIN GÖRÜLEN YAN ETKİLERİNE GELİNCE:
    • Deri döküntüleri, nefes almada zorluk, yüzde-dudaklarda-dilde-boğazda şişme gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları
    • Nedeni belli olmayan ateşli hastalık geçirme
    • Vücudun çeşitli yerlerinde morarma
    • Karaciğer iltihabı belirtileri (iştahsızlık, bulantı, kusma, halsizlik, sarılık gibi)
    • İdrar renginde koyulaşma, baş ağrısı, idrar miktarında azalma, iştahsızlık, aşırı susama gibi intertisyl nefrit belirtileri
    • Baş dönmesi
    • Farinks iltihabı
    • Tanımlanmamış ağrılar
    • Genel güçsüzlük ve hastalık hali
    • İshal, bulantı, kusma, karın ağrısı, kabızlık, mide ve bağırsakta gaza bağlı şişkinlik, bunlar gibi yan etkiler sayılabilir.
    Raneks ilaç hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten de ulaşabilirsiniz:

https://www.saglikocagim.net/raneks-enterik-tablet-nedir-raneks-ilacinin-yan-etkileri/

Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Son düzenleme: 26 Aralık 2017