Koklear implant ameliyatı sonrası kulakta tıkanıklık

'Kulak Sağlığı ve Hastalıkları' forumunda İbrahim Koç tarafından 2 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. İbrahim Koç

İbrahim Koç New Member

Merhaba ismim İbrahim. 18 Ağustos 2016 tarihinde koklear implant ameliyatı oldum. Kulağımda tıkanıklık var. yüzerken kulağa su gitmiş gibi ya da yüksekten inerken kulağın tıkanması gibi.Gecenin kendine has sesi vardır ya, öyle bir ses hep beynimde. Bulunduğum şehirde doktora gittim, ameliyat sonrası sıvı birikmiş dedi.İlaçları düzenli kullandım ama geçmedi. Ankaraya kendi doktoruma gittim. Psikolojik dedi. Zor durumdayım. Çıldıracak gibi oluyorum. Çevreme zarar veriyorum. Bu tıkanıklık ameliyat sonrası oluşan bir sıvı birikmesi mi, tıkanıklık hissi mi, yoksa psikolojik mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

2. saglikocagim

saglikocagim Administrator Site Yetkilisi

Koklear implantın komplikasyonları da vardır.

Koklear implant sırasında sinir hasarı gelişebilir, kanama meydana gelebilir, korda timponi hasarı oluşabilir, Perilenf sızıntısı gelişebilir, elektrotun yanlış yerleştirilmesi gibi bir komplikasyon gelişebilir.

Koklear implant ameliyatı sonrasında da enfeksiyon, menenjit (beyin iltihabı), işitsel olmayan uyarımlar, kulak çınlaması veya uğultusu, veya var olan çınlamanın artması, perilenf fistülüne bağlı olarak vertigo gibi riskleri vardır.

Koklear implant sonrası düzenli takip ve kontroller önemlidir.

Yine sıvı birikmesi nedeni ile de bu durum olabilir ve bu gibi bir durumda belki bir tedavi gerekebilir.

Doktorunuz ile bu konuyu daha detaylı görüşmenizde fayda var. Yapılabilecek bir uygulama olup olmadığını doktorunuz daha iyi bilmektedir.

Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.