KOAH

'Göğüs ve Solunum Yolları Sağlığı ve Hastalıkları' forumunda DİLDA tarafından 22 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

 1. DİLDA

  DİLDA New Member

  Eşimin akciğerlerinde nodül vardı küçülme var nodüllerde fakat sigara içmeye devam ediyor bu nodüllerin büyümesine neden olurmu arada sırada alkolde içiyor.ayrıca koah ilacıda kullanıyor
   
 2. saglikocagim

  saglikocagim Administrator Site Yetkilisi

  Sigara kullanımı akciğer nodüllerinin oluşumunda önemli bir etkendir. Ancak akciğer nodülleri KOAH hastalığı kaynaklı da oluşabilir. KOAH hastalığının gelişiminde sigara kullanımı zaten en önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle KOAH hastalığı teşhisi konulduktan sonra hastadan istenilen en önemli unsurlardan biri korunma ve hastalığın ilerlemesini önlemek için sigaranın bırakılmasıdır. Sigara bırakılmadığı sürece hastalık ilerlemeye ve bir gün makineye bağlı yaşam sürmeye mecbur kalmak kaçınılmaz olur genellikle.

  Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH); zararlı gaz ve partiküllere karşı havayolları ve akciğerin artmış inflamatuvar yanıtı ile ilişkili ve genellikle ilerleyici özellikteki kalıcı hava akımı kısıtlanması ile karakterize, yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

  KOAH'nın en sık görülen belirtileri nefes darlığı, kronik öksürük ve kronik balgam çıkarmadır.

  Sağlık Bakanlığınca 2000 yılında yapılan ve Türkiye'de ölüm nedenlerini hedefleyen Ulusal Hastalık Yükü Çalışmasında, KOAH'nın üçüncü ölüm nedeni olduğu bildirilmiştir.


  Sigara kullanımı KOAH gelişiminde önemli bir risk faktörü olduğu için, sigaranın bırakılması en doğru karar olacaktır. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme tarzıyla ve düzenli kontrollerle hastalığın ve hastalığın ortaya çıkardığı ek patolojilerin önlenmesi, geciktirilmesi sağlanabilir.

  Özellikle tek akciğer nodülü olan hastalarda bazı faktörler nodülün malign (kötü huylu) olma olasılığını arttırmaktadır. Malignite açısından en önemli risk faktörü sigara içme öyküsü ve sigara kullanımın devam etmesidir. Diğer risk faktörleri ise ailede kanser öyküsünün olması, akciğer fibrozisi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) veya amfizem birlikteliğidir.

  Doktorunuzun önerilerini ve kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

  Geçmiş olsun.