Kendimi hamile hissediyorum

'Hamilelik ve Doğum' forumunda Selma69 tarafından 8 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. Selma69

Selma69 New Member

Merhaba, öncelikle sorum biraz uzun olacak simdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Ben 23 yasındayım bekarım ve bakireyim. 21 ve 22 ekimde erkek arkadasımla adet bitimimden bir hafta sonra üstümüzde bir şey yokken sürtünme yolu ile ilişki yaşadım. Herhangi bir içime b*ş*lma vs olmadı ama ze*k sıvısından şüpheliyim.

O günden beri pskolojim cok bozuldu ve ilk defa böyle birşey yaşadığım icin kendimi hastanelerde buldum. Aynı zamanda mide problemi olan bir insanım. Ve her sabah mide bulantılarım baş dönmelerim kusmalarım başladı 8 kasımda ise adet olmuştum 21 ekimden sonra yüzeysel ilişkiden sonra üc kere düzenli bir şekilde adet oldum öncelikle onu belirtmek isterim ve 8 kasımda dokfora gitmiştim karından ultrason yapıldı daha sonrada kan testi yapıldı ve sonuç negatifti içim rahatladı derken mide bulntılarım devam ettiği için 21 kasımda başka bir hastahaneye gittim durumu anlattım yardımcı oldular ultrason ve kan testi yaptılar ve negatif cıktı . doktoron asistanıyla biraz sohpet ettk icin rahat değilse bir jafta sonra yine gel kan testi yapalım dediler 28 inde tekrar gittim kan testi yaptırdım ve negatif cıktı ama benim bulantılarım hala daha devam etti ve hamilelik pskolojisini üzerimden atamadım ve 5 aralıkta tekrar gittim bakire olduğum icin karından ultrason ve kan testi yapıldı ve negatif cıktı 21 aralıka tekrar gittim ve kan testim negatif cıktı artık oraya gitmeye cekindiğimden 24 aralıkta baska bir hastaneye gittim ve kan testi aynı sekilde ultrason gözüktüm ve negatif cıktı ama herşeye rağmen ben kendimi hamile hissetmeye devam ettim ve 6 ocakta baska bir hastaneye gittim durumumu iZah ettim defalarca kan testi yaptırdığımı söyledim doktorlar hepsi cok tatlo ve cok iyiydiler karından baktı ve hamile olmadığımı söyledi. Ve birdaha kan testi yaptırmamam gerektiğini söyledi. Rahatlamamı söyledi bütün doktorlar bana bu teselliyi verdi fakat ben hala daha kendimi hamile hissediyorum pskolojikmen cökmüs durumdayım hocam ve birde bu sürec icerisinde midem icin endoskopi oldum iki tane antibiyotl kullandım daha sonra dahiliyeye gittim idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğim icin tekrar antibiyotik kullandım.

Benim tek korkum hocam gebelik kendini gizler mi? İlaçlardan ötürü? Ultrasonla şimdiye kadar gözükür mü. 22 Ekimden bu yana tamamıyla 76 gün oldu ve bu 2.5 aya tekabül ediyor. Ve ben hala daha doktora gitmeyi planlıyorum. İnternette bir cok haber okuyorum gizli gebeliklerden bahsediyorlar. Ve aynı zamanda bana kadın hastalıklarından bir doktor hormon testi yaptı ve prolaktinim 115 cıktı bunun icinde tedavi görmemi istedi fakat benim suanda tek derdim gebelik böyle birşey olma ihtimali varmıdır. Ultrasonda simdiye gözükürdü değilmi ultrasonun kan testlerinin yanılma payı varmıdır? Adet olupda gebe olma ihtimallerini görüyorum internetten okuyorum gerçekten artık kafayı yeme noktasına gelmiş bulunmaktayım. Sorum cok uzun oldu özürdiliyorum simdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

2. saglikocagim

saglikocagim Administrator Site Yetkilisi

• Adet gecikmesi olmadan önce bile ultrasonla bakıldığında rahim iç tabakasında bir kalınlaşma görülür, bu kalınlaşma gebeliğin ilk aşamalarını belli eder.
    • Adet gecikmesi birkaç günü bulduktan sonra ultrasonda bakıldığında bir gebelik kesesi gözlemlenir.
    • Adet gecikmesi bir haftayı yakın geçtikten sonra o gebelik kesesinde yüzük şeklinde bir yapı (yolk kesesi) görülür. Bu yolk kesesi bebeğin varlığına ait ilk yapıdır, bebekle bitişiktir.
    • Bundan sonra birkaç gün daha geçtikten sora bebek görülebilir. Yine birkaç gün daha geçtikten sonra bebeğin kalp atışları ultrasonda görülür, yine birkaç gün geçtikten sonra da kalp atışları duyulmaya başlar. Bu belirtiler hep aşama aşama olur. Her anne adayında farklı dönemlerde farklı bulgular ortaya çıkabilir. Ultrasonografi vajinal yoldan yapıldığında bu bulgular daha erken gözlemlenebilir. Ultrasonografi karından bakıldığında daha geç bulgular gözlemlenebilir. Bu nedenle ultaronografinin türü de önemlidir. Ultrasonografide gebelik tanısı konulurken farklı kriterlere dayanarak karar verilir. Fakat çoğu zaman belli bir sırayı takip eder. Rahim iç tabakasında kalınlaşma, gebelik kesesinin ortaya çıkması, gebelik kesesinin içinde yolk kesesinin oluşması, bebeğin ortaya çıkması, bebeğin kalp atışlarının görülmesi ve duyulması.
    Defalarca ultrasonografi yapılmış birinde belli olmasa birinde belli olurdu mutlaka. Sizdeki durum psikolojik olabilir. Kusma, bulantı, baş dönmesi gibi şikayetler idrar yolları enfeksiyonuna bağlı da olabilir. İdrar yollarından kültür alınmasında fayda vardır. Böbrek enfeksiyonu veya böbrek taşları/kumları dökülmesine bağlı da olabilir. Bir sistemik hastalığa bağlı olabilir.

Prolaktin hormonu yüksekliğinin nedeninin araştırılması için endokrinoloji uzmanına başvurmanız faydalı olur. Hipofiz bezine baskı yapan bir tümör ya da hipofiz bezinin kendi tümörü olan prolaktinoma gibi bir duruma bağlı prolaktin yüksekliği olabilir. Bu nedenle bunun nöroloji ve endokrinoloji alanında araştırılması önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Son düzenleme: 23 Ocak 2018