FMF teşhisi konuldu fakat gen testleri negatif çıktı

'Romatoloji ve Romatolojik Hastalıklar' forumunda Yildiz ayar tarafından 14 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

 1. Yildiz ayar

  Yildiz ayar New Member

  Ben 33 yasindayim fmf tedhisi konuldu fakat cerrah pasa ve capada yaptirdigim gen testleri negatif.klinik bulgulara gore fmf teshisi konuldu
   
 2. saglikocagim

  saglikocagim Administrator Site Yetkilisi

  FMF hastalığı bazı hastalarda hiç taşıyıcı olmadan bile ortaya ortaya çıkabilir. Yani sizde FMF hastalığına bağlı bir gen mutasyonu bulunmayabilir fakat bu durum nadir görülür.

  Akdeniz ateşi hastalığında anne veya babadan sadece birinden sağlıksız gen geçerse normal sağlıklı olan gen bu bozulmuş genin aksaklığını telafi eder ve çocuk taşıyıcı olur. Sizin anne veya babanızda taşıyıcılık olabilir veya onlarda bu hastalık var olabilir. Yani biraz karışık bir durumdur, ancak Akdeniz ateşi hastalığına benzer belirtiler gösteren başka sistemik hastalıklar da vardır. Bu durum için anne ve babanız ve kardeşleriniz de genetik testler yaptırabilir.

  Hastalığın belirtileri Akdeniz ateşi hastalığı belirtileri ile uyumlu olan, etnik yapısı uygun olan ailesinde FMF hastalığı olan kişilerde genetik test yapılması genellikle şart değildir. Akrabalarınıza sormanız uygun olur. Örneğin sizin çocuklarınız, hala, dayı, amca, teyze, bunların çocukları (kuzenleriniz) ve kuzenlerinizin çocukları, anneanne, babaanne, dedeler, bunların anne ve babaları gibi daha uzak kuşaklarda bu genin veya hastalığın varlığı söz konusu olabilir. Uzak geçmişinizi bilemeyeceğinize göre bu gen olayını kanıtlamak zor olabilir, ancak en yakınınızdaki, sizin şikayetlerinize benzeyen şikayetleri olan birinden bu testi yaptırmasını isteyebilirsiniz.

  Romatoloji bölümünde karışabilecek diğer hastalıkların da araştırılması gerekebilir.

  Sağlıklı yaşam dileğiyle.
   
  Son düzenleme: 19 Aralık 2017