Çocukken beyinde su toplamasının tedavisi

'Nöroloji ve Nörolojik Hastalıklar' forumunda Tarik tarafından 25 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. Tarik

  Tarik New Member

  Merhaba bir konuyla ilgili bilgi verebilirseniz çok yardımı olacak 19 yaşında bayan bir kuzenim var çocukken beyninde su toplanması olayı olmuştur şu an yuruyemiyor ve çoğu zaman sinir krizi geciriyor bunun bir tedavisi varmidir varsa da tekrar sağlığına kavuşup yuruyebilirmi bununla ilgili uzman doktor varmidir yardımcı olursanız çok mutlu edersiniz cok tesekkurler.
   
 2. saglikocagim

  saglikocagim Administrator Site Yetkilisi

  HİDROSEFALİ (BEYİNDE SU TOPLANMASI): Aşırı miktarda beyin omurilik sıvısının (BOS) dilateserebral ventriküler ve subaraknoid boşlukta birikmesi ile seyir gösteren bir bozukluktur. Çocuklarda hidrosefali hemen her zaman artmış kafa içi basıncı (KİBAS) ile ilişkilidir. Çoğu olguda bu durum, BOS dolanımındaki bozukluğa (beyin omurilik sıvısının dolaştığı kalanda tıkanıklığa neden olan bir patolojiye veya beyin omurilik sıvısının emilimdeki yetersizliğine) bağlı olarak fazla miktardaki BOS'un serebral ventriküllerde birikmesinden kaynaklanır.

  HİDROSEFALİ KONJENİTAL veya EDİNSEL OLABİLİR.

  Santaral sinir sistemi malformasyonları, enfeksiyonlar, intraventriküler hemorajiler (kanamalar), genetik defektler (kusurlar), santral sinir sistemi tümörleri, travma ve bebeğin anne karnındayken maruz kaldığı toksik maddeler konjenital (doğumsal) hidrosefaliye neden olabilir.

  Hidrosefali olgularının çoğu zamanında etkin ve kalıcı bir şekilde tedavi edilmediği taktirde nörolojik kötüleşme ile seyir gösterir. Hidrosefali olgularının prognozu ve ileri ki yaşamda fonksiyonel kapasiteleri prematürite, santral sinir sistemi malformasyonları, diğer konjenital anomaliler, epilepsi, duyu ve motor desifitlere bağlıdır. Bu nedenle doktorunuzla görüşmeniz daha uygun olacaktır.

  İyi bir beyin cerrahisi uzmanı ile görüşmeniz ve hastanın daha detaylı değerlendirilmesi size daha faydalı olacaktır.

  İnternet sitesi üzerinden net bir şey söylemek zordur.

  Geçmiş olsun.