Antibiyotikten sonra makat çevresinde kaşıntı

'Bağırsak Sağlığı ve Hastalıkları' forumunda Faruk Bildiren tarafından 26 Mart 2016 tarihinde açılan konu

Etiketler:
 1. Faruk Bildiren

  Faruk Bildiren New Member

  Merhabalar. Antibiyotik kullanımından sonra makat çevresinde kaşıntı nedeniyle gittiğim genel cerrahi doktoru gaita testi verdi. Tahlil sonucunda "Mikroskopide her sahada 15-16 mantar sporu görüldü" yazıyor. Diğerleri normal. Doktorum, fungostatin diye bir ilaç verdi. Ancak "Ne kadar mantar sporu görülmesi normaldir?" dediğimde net bir cevap veremedi. Bunun normali nedir? Benimki çok mu yüksek acaba?
   
 2. saglikocagim

  saglikocagim Administrator Site Yetkilisi

  Bağırsaklarımızı milyonlarca bağırsak florası bakterileri ile paylaşmaktayız. Laktobasiller, bifido bakteriler, koli basiller ve daha birçok bakteri bağırsak floramızda bulunmaktadır.

  Maya mantarları, özellikle cadida albicans ve diğerler candida türleri de az miktarda bağırsak florasında bulunurlar. Faydalı bağırsak florası bakterileri bu mantar türlerini kontrol altında tutar.

  Fakat başta antibiyotik kullanımı ve yanlış antibiyotik kullanımı kortizonlu ilaç kullanımı, hormon ilaçları kullanımı, ağrı kesici ilaç kullanımı ve şekerli beslenme tarzı, aşırı hamur işi tarzı beslenme, alerjiler ve metal yüklenmeleri bağırsak florasında bulunan iyi bakterileri öldürerek yerine mantarları bırakır.

  Bağırsak florasının düzelmesinde kabuklu fırında pişmiş patates, yer elması, lifli besinler, probiyotik yoğurtlar, kefir, ev yoğurdu ve bol su içmek faydalıdır.

  Aşırı şekerli beslenme, aşırı hamur işi beslenme, küflü veya çok uzun beklemiş besinleri tüketme gibi faktörler bağırsak mantarlarının artmasında etkilidir.

  Ayrıca anal bölgenin temiz ve kuru tutulmasına da özen gösterilmelidir. Pamuklu ve ütülü iç çamaşırı giymek de önemlidir.

  FUNGOSTATİN Oral Süspansiyon, ağız boşluğu kandidiyazisi tedavisinde etkilidir.

  Geçmiş olsun.
   
 3. Faruk Bildiren

  Faruk Bildiren New Member

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.