Adele ağrısı ve yanma

'Kas Sağlığı ve Hastalıkları' forumunda Emirhan tarafından 27 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

1. Emirhan

Emirhan New Member

Merhabalar,

Bir gün önce halı saha maçına gitmiştim. Daha maç başlamadan adete kısmında bi ağrı hissetmeye başladım. Maçın 40-45 dakikasına geldiğinde hareket ettirmekte zorlanmaya ve adete kısmında yanma hissetmeye başladım. Yürürken ağrı hafifliyor ama hareket kabiliyetim çok değil. Oturduktan sonra ayağa kalktığımda on saniye ayağımı hareket ettiremiyorum. Ağrı ve yanma hissı yoğunlaşıyor. Yatacağım zaman ayağımı yatağa kaldıramıyorum birde. Doktora daha gitmedim, sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleme: 28 Kasım 2017
  2. saglikocagim

saglikocagim Administrator Site Yetkilisi

Anlattığınız durum kas zorlanması olabilir. Kas zorlanması, kas-kiriş ve bileşkesinin yırtılması veya gerilmesi'dir. Bu durum halk arasında kas çekilmesi şeklinde de adlandırılır. Kas zorlanmaları şiddetine göre birinci, ikinci ve üçüncü derece şeklinde sınıflandırılır.

• Birinci derece kas zorlanmasında, kaslarda çok az hasarla birlikte ağrı olur.
    • İkinci derece kas zorlanmasında, daha fazla kas hasarı ve orta derece şişlik olur.
    • Üçüncü derece kas zorlanmasında ise kas tamamen yırtılmış ve ciddi kanama/morarma, şişlik ve ağrı oldukça ciddidir.
    Kas zorlanmalarında belirtiler; yaralanma sırasında yanma ve bazen kopma hissi olur, bazen klik sesi duyulabilir, yaralanmış kasın kasılmasını gerektiren hareketlerde ağrı olur ve ağrıdan dolayı hareketleri yapmak zorlaşır. Yaralanmış kas bölgesinde morarma ve şişlik de olabilir.

İlk tedavide (48-72 saat içinde): Hasarın büyümesini engellemek ve kanamayı azaltmak için belli bir süre sportif aktiviteye ara verilir, yaralanan kas bölgesine her 2-3 saatte bir 15-20 dakika kadar soğuk uygulanır, yaralanan bölgeyi ya da kas grubunu kalp hizasında tutacak şekilde yüksekte tutmak gerekir (bacak ise bacağın altına yastık koyarak yükseltmek gibi), yaralanan bölgeye elastik bandaj uygulanır. Tabii bütün bunları uygulamak için mümkünse en kısa zamanda acil servise giderek kas zorlanması olup olmadığının ve derecesinin anlaşılması gerekir.

Geciktirmeden bir acil servise gitmenizde, eğer bu mümkün değilse eczacınıza veya nöbetçi eczacıya danışmanızda fayda vardır.

Sizin anlattığınız durum 2. veya 3. derece zorlanma olabilir. Bu da doktora gitmeyi gerektirir. Tedavi süreci bittikten sonra fizik tedavi görmeniz gerekebilir. Çünkü tedavisi gecikirse cerrahi tedavi bile gerekebilir.

Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

Geçmiş olsun...