4 yaşında kızım bayıldı

'Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları' forumunda Serap52 tarafından 5 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. Serap52

Serap52 New Member

Merhabalar.benim kızım 4 yasini bir ay once bitirdi.bir hafta kadar süren bir bogaz ağrısı mevcutken bir sabah uyandığımızda yaklaşık yarım saat kadar sonra bayıldı. Henüz kahvaltı etmemişti.bu durum acliktanmidir.bayginlik geçirdikten hemen sonra ateşini ölçtüm ateşi de yoktu.enfeksiyona bağlı bi baygınlık midir yoksa daha ciddi bi sorun olabilirmi.Bilgilendirirseniz çok sevinirim.tesekkurler

2. saglikocagim

saglikocagim Administrator Site Yetkilisi

Bu bayılma uzun süre bir şeyler yemediyse açlığa bağlı olabileceği gibi, boğaz enfeksiyonunun kalbi etkilemesine bağlı da olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları romatizmal ateş olarak da adlandırılan ''kalp romatizmasına'' neden olabilir. Kalp romatizması kalp kapakçıklarını etkileyerek kalp fonksiyonlarında bozulmalara neden olabilir, kalp atım anormalliklerine (halk arasında ritim bozukluğu da denilen duruma) yol açabilir.

ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI DENİLDİĞİNDE; rinit, nazofarenjit, tonsillit/tonsillofarenjit, larenjit, kulak enfeksiyonları, sinüzit gibi hastalıkları sayabiliriz.

Kızınızın yaşadığı rahatszılık akut tonsillofarenjit denilen durum olabilir. Akut tonsillofarenjit 4-7 yaşları arasında oldukça sık görülür. Etken %85-85 gibi bir oranda virüslerdir. Viral enfeksiyona bakteriyel enfeksiyon da eklenebilir. Bakteriyel enfeksiyonlar arasında da en etken Beta hemolitik streptokoklardır. Fiziksel muayene ile enfeksiyonun viral-bakteriyel ayrımı güç olabilir.

TONSİLLİT/TONSİLLOFARENJİT KOMPLİKASYONLARINA GELİNCE;

Viral tonsillit/tonsilofarenjit daha nadir komplikasyona neden olur iken, bakteriyel tonsillit virale göre daha sık komplikasyonlara yol açar.

* Orta kulak iltihabı
    * sinüzit
    * Peritonsiller apse
    * Mezenterik adenit
    * Nadiren menenjit
    * Akut romatizmal ateş
    * Akut glomerulonefrit, bunlar gibi komplikasyonlar gelişebilir.

A Grubu Beta Hemolitik Streptokoklar (AGBHS), akut tonsillofarenjite sebep olan ve virüslerden sonra en sık karşılaşılan mikroorganizmalardır.

A GRUBU BETA HEMOLİTİK STREPKOKOKLAR; tonsillofarenjit, impetigo, pnömoni, nekrozitan fasiit, sellülit, osteomiyelit, bakteriyemi, otitis media, siüzit, menenjit, akut romatizmal ateş, akut glomerulonefrit gibi nonsüpüratif enfeksiyonlara yol açan önemli bir bakteri grubudur. Özellikle 5-15 yaş arası okul çocuklarında kış sonu ve ilkbahar başlangıcında daha sık görülmektedir. Hastalık tablosuna neden olmasının yanı sıra faringeal taşıyıcılık da söz konusu olabilmektedir.

Eğer çocukta doğumsal bir kalp kusuru varsa üst solunum yolu enfeksiyonları (etkene göre değişmekle birlikte) kaynaklı endokardit de gelişebilir.

Çocuk kardiyoloji uzmanınca iyi bir muayene yapılmasında fayda vardır, ihmal edilmemelidir. Enfeksiyon hastalıkları uzmanı tarafından da değerlendirilmesi gerekebilir veya enfeksiyonun belirlenmesi için kültür alınması.

Sağlıklı yaşam dileğiyle.