13 yaşında koklea ımplant amelıyatı olabılırmı

'Kulak Sağlığı ve Hastalıkları' forumunda sevim öztürk tarafından 18 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

Etiketler:
  1. sevim öztürk

sevim öztürk New Member

benım kızm 2004 dogumlu kokleaya implant amlıyatı olabılırmı olursa rısk oranı ne hıç bır sorunu yok hıç bır hastalık amlıyat gecrmemıştır dr oyle ağır hasta olupta gotumemışımdır cevap beklıyorum aydınaltımsınız benı
    doğüştan işitme engelı 100 91 işitme kaybı var

2. saglikocagim

saglikocagim Administrator Site Yetkilisi

KOKLEAR İMPLANTLAR, konuşma dilini geliştirmek için yeterli işitsel girdiyi işitme cihazlarıyla sağlanamayan işitme engelli çocuklara uygulanan bir yöntemdir. Cerrahi müdahale ile iç kulağa yerleştirilen koklear implantlar iç kulaktaki saç hücrelerini devre dışı bırakarak doğrudan işitme sinirindeki canlı kalmış nöronları uyarmakta ve bu yolla işitme duyusunun oluşmasını sağlamaktadır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar 4 yaş öncesi koklear implant ameliyatı olan çocuklarda dil gelişiminin daha hızlı gerçekleştiğini ve konuşma üretiminin normale çok yaklaştığını göstermektedir. Çocuğun ameliyat tarihindeki yaşı ve işitme kaybı süresi tek başına ameliyat sonrası gelişimi etkileyen önemli bir faktör olarak belirtilmektedir. Özellikle 2 yaş öncesinde koklear implant tedavisi uygulanan çocukların kısa sürede normal işiten yaşıtlarının dil düzeylerine ulaşmaktadır.

6 yaş sonrası ameliyat kararı alınan çocuklarda ise aldıkları eğitim türünün ameliyat sonrası performanslarını etkilemesi söz konusudur. İşitsel-sözel eğitim alan ve ameliyattan önce işitme cihazı kullanan çocuklar ameliyattan sonra sözel eğitim almaya devam ettikleri sürece gelişimleri daha hızlı olmaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrası çocuğun sözel eğitiminin devam ettirilmesi önerilir. Ayrıca bütün özel eğitim uygulamalarında olduğu gibi ameliyat sonrası çocuğun gelişiminde aile-uzman işbirliği ve ailenin çocuğun eğitimine aktif katılımı da son derece önemlidir.

İyi bir KBB cerrahisi tarafından öncelikle değerlendirmelerin yapılması ve ameliyata uygun olup olmadığının değerlendirilmesi gerekir. Bu nedenle Bir KBB uzmanına danışmanızda fayda vardır.

KOKLEAR İMPLANT AMELİYATININ KOMPLİKASYONLARI:

Komplikasyonlar, cihazın çıkartılmasını ve tekrar ameliyatı gerektiren ve kendiliğinden veya medikal tedaviyle düzelen komplikasyonlar olarak ikiye ayrılır.
    • Menenjit
    • Kalıntı işitmenin de hasarlanması
    • Yara yeri ve flep sorunları (enfeksiyon ve cihazın açığa çıkması gibi)
    • Cihazın bozulması
    • Mıknatısın veya alıcı iç parçanın yer değiştirmesi
    • Elektrodun kokleadan dışarı çıkması ve imkomplet implantasyon nedeniyle işlevsel elektrod sayısında azalma
    • Elektrodun uygunsuz yerleşimi
    • Kulak zarı hasarı, Dengesizlik ve vertigo
    • Kulak çınlaması
    • Tad bozuklukları
    Doktorunuz zaten size gerekli tüm bilgileri verecektir.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle.