Hastalıklar ve Tedaviler

Folikül Kisti Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi (Yumurtalık Kistleri)

Folikül kisti genelde gençlerde daha fazla rastlanan kistlerin başında gelir.

Folikül kisti hastalığı nedir?

Folikül kisti genelde gençlerde daha fazla rastlanan kistlerin başında gelir. Gelişen yumurta hücresinin çatlamadığı ve büyümeye devam ettiği için meydana geldiği inanılmaktadır. Büyüklükleri genelde 2-3 santimetre civarıdır. Folikül kisti seyrek olarak görülse de 4’santimetre olanları da vardır. Oldukça gergin, içi berrak sıvı dolu ve her hangi bir tehlike içermeyen kistlerdir.

Folikül kistinin sebebi tam olarak bilinmese de adı geçen bazı teoriler vardır ve kronik pelvik iltihabı gibi overlere giden kan miktarının arttığı durumlarda, buna bağlı olarak foliküllere giden hormon oranının normalden fazla olması nedeni ile gelişebileceği düşünülmektedir.Yapılan deneylerde konjesyon olarak adlandırılan fazla kan akımının folikül hızını arttırdığı gösterilmiştir.

Diğer olası sebebi ise yüksek dozda gonadotropinlerin varlığında beyinden salgılanan ve overlerde yumurta hücresi gelişimini uyaran, hormonlar overlerin olması gerekenden, fazla uyarılması nedeni ile meydana çıkmalarıdır. Kısırlık tedavisi sırasında yumurtlamayı sağlayan ilaçlar kullanan kadınlar da folikül kistleri daha fazla görülür. Ayrıca yumurtalık çevresinde yapışıklıklar ve her hangi bir rahatsızlığa bağlı yumurtalık duvarlarının kalınlaşması yumurtlamayı engel olarak folikül kistlerine neden olabilir.

Folikül kisti belirtileri

Folikül kistlerinin çok fazla belirtileri olmayabilir iken, patlaması veya kendi etrafında dönmesi ve akut batın tablosu yaratma olanağı çok fazla değildir. Bazı durumlarda östrojen hormonu salgılayarak adet düzensizliği gibi sorunlara yol açabilir. Çoğunlukla başka rahatsızlıklardan dolayı uygulanan ultrason görüntülerinde fark edilen folikül kistleri adet gecikmesi nedeni ile jinekoloğa baş vuran hastalarda fark edilir.

Folikül kisti tedavisi

Folikül kistlerin de genelde tedaviye ihtiyaç duyulmaz iken, kendiliğinden kaybolurlar. Üreme dönemindeki kadınlarda rastlanan folikül kistleri 5’santimetreden küçük kistlerin takip altında tutulması gerekmektedir. Hasta bir ay sonra tekrar muayeneye istenir ve kistin bir iki adet (regl) dönemi sonrasında, kendiliğinden kaybolması beklenir. Bazı durumlarda kistin küçülmesi için doğum kontrol hapları verilmektedir.

Hastaya doğum kontrol hapı verilmesinin nedeni beyinden salgılanan ganadotropinleri baskı altına alarak overler üzerindeki uyarıyı ortadan kaldırmaktır. Verilen ilaç tedavisine rağmen, küçülme olmayan veya daha fazla büyüyen kistleri ameliyat ile çıkarmak gerekebilir. Folikül kistleri genellikle üreme dönemindeki genç kadınlarda veya kızlarda görülmesi nedeni ile ameliyat sırasında yumurtalıklara zarar vermeden sadece kistlerin çıkarılması ve dikkatli olunması gereklidir.

Kadın hastalıkları ile ilgili benzer sağık yazıları

  1. Yumurtalık (over) kistleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Miyom nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Kadınlarda kısırlık neden olur
  4. Kadınlarda kasık ağrısı neden olur
  5. Adet düzensizliği neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git