Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Cilt Gençleştirmede Fokuslu Ultrason Nedir? Fokuslu Ultrason Öncesi ve Sonrası

Fokuslu ultrason (HIFU), ses dalgaları ile cildin alt katmanlarındaki kollajen üretimini harekete geçirerek cildin toparlanmasını ve sıkılaşmasını sağlayan ameliyatsız cilt germe yöntemidir.

Fokuslu ultrason (HIFU), ses dalgaları ile cildin alt katmanlarındaki kollajen üretimini harekete geçirerek cildin toparlanmasını ve sıkılaşmasını sağlayan ameliyatsız cilt germe yöntemidir. Fokuslu ultrason, ameliyatsız yüz germe ve yüz gençleştirme konusunda ameliyatlı yöntemlere değerli bir alternatif sunmaktadır.

Fokuslu ultrason; ultherapy, ultraskin, ultraformer gibi farklı isimlerle anılmakta, fakat aynı teknoloji kullanılarak uygulanmaktadır.

Fokuslu ultrason işe yarar ve ne için uygulanır?

Fokuslu ultrason işlemi ile yüz germede, işlemin yapılacağı alana 3 veya 4 mm derinlikte odaklanmış (fokuslu) ultrason dalgaları ileterek o bölgede ısı hasarı oluşturulur. Bu ısı sayesinde kollajenler uyarılmış olur, bu da yüzde gerilme etkisi yapar. İşlem sırasında cildin üst katmanı (epidermis) zarar görmez.

  • Yüz germe,
  • Boyun germe,
  • Kol içi germe,
  • Bacak içi germe,
  • Karın germe,
  • Kaş kaldırma,
  • Gıdı toparlama,
  • Göğüs askısı toparlama gibi durumlarda fokuslu ultrason uygulanabilir.

Fokuslu ultrason kaç seans uygulanır?

Fokuslu ultrason yöntemi genellikle tek seans uygulanır. Gereken durumlarda 9 ay, 1 yıl sonra tekrar uygulanabilir. Ağır derecede cilt sarkması ve deri fazlalığı olan bireylerde fokuslu ultrason uygun değildir.

Fokuslu ultrason uygulaması sırasında ağrı olur mu?

Uygulama esnasında anestezi veya lokal anestezi uygulanmaz. Uygulama sırasında hasta çok hafif bir ağrı ya da bireyin ağrı algısına göre değişebileceği için ağrı hissedebilir.

Fokuslu ultrason sonrası

Fokuslu ultrason uygulamasından sonra birey hemen günlük yaşamına dönebilir. İşlemden sonra ciltte yanık, leke gibi ciddi bir yan etki oluşmaz. Ancak bazı hastalarda birkaç saat sonra tekrar normale dönecek kızarıklıklar ve ödem oluşabilir.

Fokuslu ultrasonun etkisi kalıcı mıdır?

İşlem etkisini yaklaşık 3 ay sonra tam olarak gösterir. Fokuslu ultrasonun bireysel sonuçları farklılık göstermekle birlikte, 1,5-2 yıl gibi bir süre etkisini sürdürdüğü bilinmektedir.

Fokuslu ultrasonun zararı var mı?

Fokuslu ultrasonun zararları ve/veya yan etkileri oldukça merak edilir. Bu işlem deriye zarar vermeksizin etkisini gösterdiğinden deride yara, kesi, vb. zararları olmaz ama işlemden sonra birkaç saat süren hafif kızarıklık, ödem olabilir.

Ultrason enerjisi yarım asrı aşkın süredir güvenle kullanılmaktadır.

Benzer sağlık yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git