Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi Ve Kineziterapi (Hareket İle Tedavi)

Hareket ile tedavi (kineziterapi) tedavisiKineziterapi, kinezi (hareket) terapi (tedavi) yani hareket ile tedavi anlamına gelir. Kas ve iskelet sistemi hareket bozuklukları tedavisinde benzeri olmayan bir tedavi olup, fizyoloji dalında kemik ve eklemlere yapısal etkisi, en son gelişmeler ve araştırmalar sonucu meydana çıkmış bir tedavi yöntemidir. Kineziterapi, geleneksel tıptan farklı olarak kas iskelet sistemi hastalıklarının temel nedenlerine yoğunlaşır. Kineziterapi tedavisinden önce kas-iskelet sistemi bağlarının incelenmesi ve sonrasında kişiye özel tedavi yöntemi tespit edilir.

Hareket ile tedavi (kineziterapi) tedavisi

Kineziterapi, kinezi (hareket) terapi (tedavi) yani hareket ile tedavi anlamına gelir. Kas ve iskelet sistemi hareket bozuklukları tedavisinde benzeri olmayan bir tedavi olup, fizyoloji dalında kemik ve eklemlere yapısal etkisi, en son gelişmeler ve araştırmalar sonucu meydana çıkmış bir tedavi yöntemidir. Kineziterapi, geleneksel tıptan farklı olarak kas iskelet sistemi hastalıklarının temel nedenlerine yoğunlaşır. Kineziterapi tedavisinden önce kas-iskelet sistemi bağlarının incelenmesi ve sonrasında kişiye özel tedavi yöntemi tespit edilir.

Günlük yaşantıya bağlı çoğu kişi düzenli fiziksel egzersiz yapmamaktadır. Bu yaşam tarzı, kasların zayıflamasına, eklemlerde kireçlenmelerin ortaya çıkmasına, boyun fıtığı ve bel fıtığı oluşmasına sebep olmaktadır. Günümüzde yaşam tarzının ve iş hayatının genellikle masa başında, bilgisayar başında veya televizyon başında oturarak ya da hareketsiz geçmesi hastalıkların, ağrıların daha çok insanlara zarar vermesine yol açmıştır. Bu hastalıklar, kas iskelet sistemi, kalp damar sistemi hastalıkları gibi hareketsiz yaşamın daha fazla neden olduğu hastalıklardır. Tıp dünyasında hastalıkların tedavisi genellikle ilaçlar veya cerrahi olarak yapılmaktadır.

Kineziterapi nedir

Kineziterapi nedir

Aslında vücut kendini iyileştirebilme rezervlerine sahiptir. Kişi bunun bilincinde olur ya da bu konuda yardım alır ise kendisine uygulayacağı bireysel egzersizler ile bazı rahatsızlıkların gerilemesine, geciktirilmesine ya da iyileşmesine yardımcı olabilir. Fakat, hastanın veya kişinin fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanlarının gözetiminde olmadan hastalığı nedeni ile bilinçsiz egzersiz uygulaması doğru değildir.

Kineziterapi tedavisinin temelinde ölçülü ağırlıklar ile çalışma planı vardır. Hastaya fizik tedavi uzmanı tarafından belirlenen egzersiz programı, fizyoterapist eşliğinde uygulanır. Kineziterapi (hareket ile tedavi) sürecinde iyileşme sürecine olumlu etki alınabilmesi için, diğer fizik tedavi yöntemlerinin deuygulanması gereklidir.

Hareket ile tedavi (kineziterapi) tedavisi

Hareket ile tedavi (kineziterapi) tedavisi

Hareket ile tedavi (kineziterapi) tedavisi uygulanan hastalıklar

Kineziterapi tedavisinin fayda sağladığı hastalıklar, bel ve boyun bölgesinde kireçlenme (osteokondrozis), akut ve kronik sırt ağrısı, bel fıtıkları, omurga ağrıları, artrit ve osteoartrit, eklem dejeneratif hastalıkları (gonartroz, koksaktroz, poliartroz), omurga eğriliği (skolyoz), kas, eklem ve omurga düzensizlikleri, çıkıklarda eklem dengeleştirilmesi, omurga romatizması (ankilozan spondilit), donuk omuz, romatoid artrit gibi hastalıklarda oldukça etkili bir rehabilitasyon ve tedavi yöntemidir.

Hareket ile tedavi (kineziterapi),eklem kasılmaları, sebebi bilinmeyen şiddetli omuz ağrıları, omuz çıkıntıları, bel, kas ve karın ameliyatları sonrası rehabilitasyon, bağ plastiği ve diz kapağı ameliyatları sonrası, bel, kalça ve diz protezi amaliyatları sonrası rehabilitasyon tedavilerinde de uygulanan tedavi yöntemidir.
Fizik tedavide uygulanan yöntemler :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git