Ağrılar ve Tedavileri

Kineziterapi (Hareket İle Tedavi) Nedir? Kineziterapi Nasıl Yapılır?

Hareket ile tedavi (kineziterapi) tedavisiKineziterapi, kinezi (hareket) terapi (tedavi) yani hareket ile tedavi anlamına gelir. Kas ve iskelet sistemi hareket bozuklukları tedavisinde benzeri olmayan bir tedavi olup, fizyoloji dalında kemik ve eklemlere yapısal etkisi, en son gelişmeler ve araştırmalar sonucu meydana çıkmış bir tedavi yöntemidir. Kineziterapi, geleneksel tıptan farklı olarak kas iskelet sistemi hastalıklarının temel nedenlerine yoğunlaşır. Kineziterapi tedavisinden önce kas-iskelet sistemi bağlarının incelenmesi ve sonrasında kişiye özel tedavi yöntemi tespit edilir.

Kineziterapi, kinezi (hareket) terapi (tedavi) yani hareket ile tedavi anlamına gelir. Kas ve iskelet sistemi hareket bozuklukları tedavisinde benzeri olmayan bir tedavi olup, fizyoloji dalında kemik ve eklemlere yapısal etkisi, en son gelişmeler ve araştırmalar sonucu meydana çıkmış bir tedavi yöntemidir. Kineziterapi, geleneksel tıptan farklı olarak kas iskelet sistemi hastalıklarının temel nedenlerine yoğunlaşır. Kineziterapi tedavisinden önce kas-iskelet sistemi bağlarının incelenmesi ve sonrasında kişiye özel tedavi yönteminin planlanması gerekir.

Günlük yaşantıya bağlı çoğu kişi düzenli fiziksel egzersiz yapmamaktadır. Bu yaşam tarzı, kasların zayıflamasına, eklemlerde kireçlenmelerin ortaya çıkmasına, boyun fıtığı ve bel fıtığı oluşmasına sebep olmaktadır. Günümüzde yaşam tarzının ve iş hayatının genellikle masa başında, bilgisayar başında veya televizyon başında oturarak ya da hareketsiz geçmesi hastalıkların, ağrıların daha çok insanlara zarar vermesine yol açmıştır. Bu hastalıklar, kas iskelet sistemi, kalp damar sistemi hastalıkları gibi hareketsiz yaşamın daha fazla neden olduğu hastalıklardır. Tıp dünyasında hastalıkların tedavisi genellikle ilaçlar veya cerrahi olarak yapılmaktadır.

Aslında vücut kendini iyileştirebilme rezervlerine sahiptir. Kişi bunun bilincinde olur ya da bu konuda yardım alır ise kendisine uygulayacağı bireysel egzersizler ile bazı rahatsızlıkların gerilemesine, geciktirilmesine ya da iyileşmesine yardımcı olabilir. Fakat hastanın veya kişinin fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanlarının gözetiminde olmadan hastalığı nedeniyle bilinçsiz egzersiz uygulaması doğru olmaz.

Kineziterapi tedavisinin temelinde ölçülü ağırlıklar ile çalışma planı vardır. Hastaya fizik tedavi uzmanı tarafından belirlenen egzersiz programı, fizyoterapist eşliğinde uygulanır. Kineziterapi ve iyileşme sürecine olumlu etki alınabilmesi için, diğer fizik tedavi yöntemlerinin de uygulanması gereklidir.

Hareket ile tedavi (kineziterapi) tedavisi uygulanan hastalıklar

Kineziterapi tedavisinin fayda sağladığı bazı hastalıklar;

 • Bel ve boyun bölgesinde kireçlenme,
 • Akut ve kronik sırt ağrısı,
 • Bel fıtıkları,
 • Omurga ağrıları,
 • Eklemlerin dejeneratif hastalıkları (gonartroz, koksatroz, poliartroz gibi),
 • Omurga eğriliği (skolyoz),
 • Kas, eklem ve omurga düzensizlikleri,
 • Çıkıklarda eklemin dengeleştirilmesi,
 • Omurga romatizması (ankilozan spondilit),
 • Donuk omuz,
 • Romatoid artrit.

Hareket ile tedavi (kineziterapi), eklem kasılmaları, sebebi bilinmeyen şiddetli omuz ağrıları, omuz çıkıntıları, bel, kas ve karın ameliyatları sonrası rehabilitasyon, bağ plastiği ve diz kapağı ameliyatları sonrası, bel, kalça ve diz protezi amaliyatları sonrası rehabilitasyon tedavilerinde de uygulanabilmektedir.

Benzer Konularımız

 1. Fizik tedavi nedir
 2. Fizik tedavide uygulanan yöntemler
 3. Parafin banyosu nedir

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git