Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Kaplıca Tedavisi

Kaplıca tedavisinde tedavinin şekli hastanın yaşına, hastalığının durumuna ve suyun özelliklerine göre planlanır.

Kaplıca tedavisi nedir?

Termal sular, yer kabuğundaki çatlaklarda magma tabakasına yakın boşluklarda birikir. Buradaki yüksek ısı nedeni ile bulunduğu bölgedeki maden ve mineralleri bünyesine katar. Daha sonra bu suyun çatlaklardan tekrar yer yüzüne çıkmasıyla oluşan sulara kaplıca suyu denir. Sıcak madensel yeraltı sularının tedavi edici etkilerinden, banyo ya da kısmi banyo şeklinde yararlanılmasına kaplıca tedavisi veya balneoterapi adı verilir. Balneoterapi termal ve mineralli suların, ploidlerin (çamurun) ve gazın belirli bir yöntem ile uygun doz ve sürede kür tarzında tedavi amaçlı uygulanmasıdır.

Kaplıca tedavisinin amacı nedir?

Kaplıca tedavisnin amacı vücut direncini arttırmak, hastanın genel durumunda düzelme sağlamak, hastanın ağrı şikayetlerinin azalmasını sağlamak, hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmayı çalışmak ve hastalarda oluşabilecek kalıcı hasarları önlemeye çalışmaktır.

Madensel sular nasıl oluşur?

Madensel sular yer kabuğunun çeşitli derinliklerinde ve uygun jeolejik şartlarda doğal olarak oluşan, yeryüzüne bazen kendiliğinden çıkan bazende teknik yöntemler sayesinde çıkartılan sıcak ya da soğuk sulardır. Doğal yapısında karbondioksit ve radyoaktif elementler bulunan maden suyunda en az 1.000 mg / litre çözünmüş mineraller ve elementler mevcuttur.

Madensel sular, çıktıkları yerden yer yüzünde ortaya çıktığı yerlere kadar yollarına çıkan mineralleri, tuzları, gazları ve radyoaktif maddeleri eriterek kendi bünyelerine karıştırarak ve bazı bölgelerde, alanlarda sıcak ya da soğuk olarak yer yüzüne çıkarlar. Araştırmalara göre Türkiye’deki sıcak ya da soğuk mineralli suların sağlık amacı ile kullanımı Milattan önce 1200-700 yılları arasında bugünkü Kütahya ve Eskişehir’i kapsayan bölgede yaşamış olan Frigyalılarla başlayıp ardından Anadolu’da hüküm süren Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı imparatorlukları dönemlerini de kapsayarak günümüze kadar geldiğini göstermektedir.

Maden sularının türleri 

Maden suları termal su, mineralli su, termomineralli su ve miks sular diye farklı gruplarda değerlendirilir.

 1. Termal sular : Doğal sıcaklığı 20 derecenin üzerinde olan sulardır.
 2. Mineralli sular : Litresinde 1 g üzerinde çözünmüş mineral içeren sulardır.
 3. Termomineralli sular : Termal ve mineralli sulardır.
 4. Miks sular : Herhangi bir özel su grubuna girmeyen sular termomineral sular, miks sular olarak sınıflandırılır.

Kas iskelet sistemi hastalıklarında kaplıca tedavisinin etkisi nedir?

Kas iskelet sistemi hastalıklarında en önemli tedavi yöntemleri istirahat tedavisi, hasta olan bölgenin korunması tedavisi, fizik tedavi, ilaç tedavileri, egzersiz tedavileri, rehabilitasyon tedavisi ve cerrahi tedavilerdir. Kaplıca tedavisi fizik tedavide yapılan hidroterapi (su ile yapılan tedavi) alt grubu içerisinde değerlendirilir. Kaplıca tedavisi, temel tedavi yöntemleri ile bir araya getirilerek uygulandığında kas iskelet sistemi hastalıklarında gözle görülebilen fayda sağlayabilir. Kas iskelet sistemi hastalıklarında genellikle tuzlu, kükürtlü, karbondioksitli, oligometalik ve radyoaktif sular faydalıdır.

Kaplıca tedavisi nasıl uygulanır

Kaplıca tedavisi nasıl uygulanır

Kaplıca tedavisi nasıl etki eder?

Kaplıca tedavisinin nasıl etki gösterdiği tam olarak bilinmemekle birlikte kaplıcaların tedavi edici etkisi iki ana sistem ile açıklanmıştır.

 1. Kaplıca tedavisinin biyokimyasal sipesifik etkisi nedir? : Su içerisinde bulunan erimiş mineral ve gazların deri yolu ile emilmesi sonucu vücut metabolizmasında değişikliklere sebep olması şeklinde etkisi bilinmektedir.
 2. Kaplıca tedavisinin termal nonspesifik etkisi nedir? : Suyun sıcaklığı ve çevre faktörlerin etkisi ile kan dolaşımının artması ve metabolizmanın hızlanması, sinir sistemi ve hormonal sistemlerin uyarılması şeklinde etki ettiği bilinmektedir.

Kaplıca tedavisinde nelere dikkat etmek gerekir?

Kaplıca tedavisinde hastanın, hastalığının kesin tanısı konulmuş olmalıdır. Hastalığın aktivasyon derecesi, yaptığı lokal ve simetrik hasarlar değerlendirilmelidir. Hastanın genel dahiliye kontrolü kesinlikle yapılmalıdır. Hasta kaplıca tedavisi sırasında uzman doktor tarafından takip edilmeli, zararlı ve faydalı etkileri değerlendirilmelidir.

Kaplıca tedavisi nasıl uygulanır?

Kaplıca tedavisinde tedavinin şekli hastanın yaşına, hastalığının durumuna ve suyun özelliklerine göre planlanır. Kaplıca tedavisinin süresi ortalama 2-3 hafta, toplam banyo sayısı 15-20 civarındadır. Kürler her gün ya da gün aşırı uygulanır ve her gün uygulanan kürler de haftada bir gün ara verilir. Banyo süresi genellikle 5-25 dakika arasındadır ve bu süre başlangıçta azdan başlayıp zaman içerisinde arttırılır. Banyo kürleri genellikle sabah hafif bir kahvaltı yapıldıktan sonra uygulanır ve hastaya yeterli sıvı desteği verilmelidir.

Hastaların kür uygulaması yapılmadan önce küçük ve büyük abdestlerini (tuvalet ihtiyaçlarını) yapmaları gerekir. Kür uygulanırken hasta rahat edeceği pozisyonda durmalıdır. Suyun kaldırma kuvveti olduğu için su içerisinde egzersiz yapmak daha kolay olur. Fazla hareket etmek dolaşım sisteminde aşırı yüklenmeye sebep olabileceği için bu konuda ölçülü olunmak önemlidir. Banyodan sonra hasta iyi bir şekilde kurulanmalı ve iyi havalandırılmış bir odada 30-60 dakika arası dinlenmelidir. Kaplıca kürü tedavisi uygulanırken hastanın sebze ve meyve ağırlıklı beslenmesi önerilir.

Kaplıca tedavisi nasıl etki eder

Kaplıca tedavisi

Kaplıca tedavisinin yan etkileri olur mu?

Kaplıca tedavisinin yan etkileri arasında duyarlı hastalarda sıcağa tahammülsüzlük, bazı hastalarda fenalık hissi, baş ağrısı, tansiyon yükselmesi, çarpıntı, su elektrolit bozuklukları, ateş yükselmesi ve benzeri yan etkiler görülebilir. Kaplıca tedavisinde yan etkilere maruz kalan hastaların tedavilerinde hastaların hemen ortamdan uzaklaştırılıp dinlenmesi gerekir. Gerekli müdahaleler yapılır ve tedavi planı tekrar gözden geçirilir.

Kaplıca krizinin nedenleri ve belirtileri

Kaplıca tedavisi başladıktan 4-7 gün sonra şikayetler azalmaya başlar. Tam tedavi iyi gidiyor derken, birdenbire ağrılarda artma, ateş yükselmesi, uykusuzluk, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, kabızlık, ishal, kalp çarpıntısı, aşırı terleme, aşırı üşüme, sıcak ve soğuktan kaçınma – korkma gibi belirtiler ile kaplıca krizi kendini gösterir. Bu duruma kaplıca banyo alerjisi (reaksiyonu) veya termal krizi adı verilir. Kaplıca krizinin nedeni hormonal ve sinirsel uyum mekanizmalarının bozulmasıdır. Bu durumda hastaya acil tedavi yapılması gerekir.

Fizik tedavi ile ilgili benze sağlık yazıları

 1. Kaplıca tedavisinin faydaları ve zararları
 2. Fizik tedavi uygulanan hastalıklar
 3. Fizik tedavi ve kineziterapi tedavisi nedir
 4. Fizik tedavide uygulanan yöntemler
 5. Bitkisel masaj yağlarının faydaları
 6. Akupunktur ve kuru iğne tedavileri nasıl yapılır
 7. Fizik tedavi ve ağrı bandı tedavisi nasıl uygulanır

1 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  7 Mayıs 2015 at 13:51

  Bende ritim bozukluğu var eklem ağrıları için kaplıcaya gitmeyi düşünüyorum ama yazıda kal hastalıkları ile ilgili bir şeyler söylüyor. Kaplıca tedavisi benim durumumda tehlike yaratır mı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git