A

Akupunktur ve Kuru İğne Tedavileri Nasıl Yapılır?

Akupunktur tedavisi, vücutta bulunan ağrı kesicileri harekete geçirir.

Fizik tedavi ve akupunktur tedavisi nedir?

Akupunktur (iğneli uyarım), Çin tıbbında vücudun bazı noktalarına çok ince uçlu özel iğneler batırılarak yapılan tedavi şeklidir. Akupunktur tedavisi, vücutta bulunan ağrı kesicileri harekete geçirir.

Akupunktur tedavisinin faydaları

 • Akupunktur uygulamasında batırılan iğneler vücutta bulunan endorfin hormonunu harekete geçirerek ağrı tedavisinde fayda sağlar.
 • Akupunktur tedavisi ile vücutta bulunan kas gevşeticileri harekete geçirerek, hasta ağızdan kas gevşetici almadan kas spazmından kurtulabilir.
 • Akupunktur tedavisi sayesinde vücutta bulunan ödem çözücü maddeleri harekete geçirmek mümkün olabilir. Böbrek üstü bezini akupunktur iğneleriyle uyararak kortizon hormonu salgılanır ve kortizon hormunun ödem giderici özelliği vardır.
 • Akupunktur tedavisinin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu ve bilimsel olarak vücut direncini arttırdığı tespit edilmiştir.
 • Bu tedavi yönteminin psikolojik sorunlarda da etkisi bulunmakta ve dopamin ve beta endorfin salgısını arttırarak sakinleştirici ve rahatlatıcı olmaktadır.
 • Akupunktur tedavisi süresince beyin aktivitesi değişir ve delta ve teta azalırken beta dalgaları artar. Bu sayede kişilerin uyuması ve stresten arınması sağlanır.

Akupunktur tedavisi hangi hastalıklarda uygulanabilir?

Akupunktur tedavisi genellikle ağrı gidermek için uygulanan yöntemler arasındadır.

 • Baş ağrısı
 • Bel ve boyun ağrıları
 • Romatizma ağrıları gibi ağrıya neden olan durumlarda akupunktur tedavisi uygulanabilir.
 • Bu tedavi yöntemi ayrıca uykusuzluk, epilepsi gibi rahatsızlıklarda da uygulanabilir.

Akupunktur tedavisi kaç seans uygulanır?

Akupunktur tedavisi haftada iki üç defa olmak üzere toplam 15-20 seans ve seanslar 20-40 dakika arası sürer. Tedavi başlamadan önce hastanın röntgen, emar ve benzeri tetkiklerinin akupunktur tedavisini uygulayacak fizik tedavi uzmanı tarafından incelenmesi ve hastanın muayene edilmesi gerekir.

Kuru iğne tedavisi nedir?

Kuru iğne tedavisi güvenli, yan etkisi olmayan, tedavi edici ve tecrübeli fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı doktorlar tarafından uygulandığında zararsız bir yöntemdir. Kuru iğne tedavisi 12-15 yaşından sonra 80 yaşına kadar herkese uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Hastada bulunan her hangi bir hastalık varlığında bile uygulanabilir.

Hastada iğne fobisi olsa bile bu tedaviye engel değildir, çünkü hasta ağrı, acı hissetmez. İğne akupunkturda olduğu gibi uzun süre kalmaz ve bu yöntem bazen bir kaç saniye, bazen de bir kaç dakika sürer. Kuru iğne tedavisinde kanama gibi bir problem olmaz.

Kuru iğne tedavisi hangi hastalıklarda uygulanır?

Kuru iğne tedavisi de akupunktur tedavisi gibi ağrıları azaltmak için uygulanan bir fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisidir.

 • Kuru iğne tedavisi kas romatizmasında (miyofasyal ağrı sendromunda)
 • Boyun ve bel fıtıklarında
 • Omuz ağrılarında ve omuz periartritte (adeziv kapsülit – donuk omuz gibi durumlarda), omuz impingement sendromunda
 • Bazı tendinitlerde
 • Bölgesel ağrılı durumlarda
 • Kısalmış kas sendromlarında
 • Diz ağrıları ve bacak ağrılarında
 • Kireçlenmelerde kuru iğne tedavisi oldukça sık kullanılan bir yöntemdir.

Kuru iğne tedavisi en sık kas romatizmasında uygulanır. Bu tedavi kanser hastalarında eşlik eden kas ve tendon ağrılarında uygulanırsa hastaların ağrılarında ciddi derecede azalma olur.

Not: Kuru iğne tedavisi hamilelerde ilk aylarda genellikle uygulanmaz ve daha sonraki aylarda uygulanabilir

Kuru iğne tedavisi nasıl uygulanır

Kuru iğne tedavisi kaç seans uygulanır?

Kuru iğne tedavisinin yan etkisi yoktur. İğne herhangi bir ilaç içermediği için kuru iğne tedavisi olarak adlandırılır. Kuru iğne tedavisinin süresi seansı ağrının bulunduğu bölgeye ve ağrının yaygınlığına, hastanın yaşına, eşlik eden başka hastalıkları olup olmadığına göre değişiklik gösterir.

Tedavi genellikle haftada bir gün 3-5 seans olarak planlanır. Bazı durumlarda 8-10 seans uygulanabilir. Tedavinin başarısı %90-95 civarındadır.

Kuru iğne tedavisi akupunktur tedavisinden farklıdır. Akupunktur tedavisinde iğneler cilde uygulanır ve sinir uçları uyarılır. İğneler o noktada belli bir süre kalır. Kuru iğne tedavisinde ise, hem emar hem de muayene ile ağrının yerini tam olarak tespit ederek kasın içine girilir ve girdikten sonra iğnenin ucu tamamen çıkarılmadan o bölgede 1-2 kere manevra yapılır. Böylece kasın içi tam olarak uyarılmış olur ve kas gevşer. İşlem yapıldıktan sonra iğne çıkarılır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Akupunktur tedavisi nedir
 2. Ayak masajı (refleksoloji) nedir
 3. EFT tekniği tedavisi nedir
 4. Fizik tedavi ve kaplıca tedavisi nedir
 5. Fizik tedavi ve kineziterapi tedavisi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git