Ağrılar ve Tedavileri

Ağrı Bandı (Kinesiotape) Tedavisi Nedir?

Kinesiotape bantlama yöntemi ortalama 25 yıldır spor yaralanmaları, ağrı tedavisi ve fizik tedavi alanında kullanılmaktadır.

Kinezyoteyp’in (ağrı bandının) ağrılara etkisi nedir?

Kinesiotape bantlama yöntemi ortalama 25 yıldır spor yaralanmaları, ağrı tedavisi ve fizik tedavi alanında kullanılmaktadır. Kinesiotape yöntemi vücutta kas ve eklemleri destekleyerek vücudun doğal iyileşme mekanizmasını hızlandırır.

Bantlama yöntemi özellikle sportif yaralanmaları, ortopedik ve nörolojik hastalıkları tedavi etmek için uygulanır. Kinesiotape uygulamaları egzersiz yapmaktan hoşlanmayan, egzersiz yapmaya zaman bulamayan ya da uzun süreli tedavilere vakti olmayan ve ağrı çeken kişiler için uygun bir alternatiftir.

Kinesiotape yöntemi temel olarak sinir sistemi, kas iskelet sistemi ve dolaşım sistemi üzerinde etki etmektedir. Hafif, yapışkan, elastik özeliğe sahip olması ve derinin özeliğine yakın yapıda olması nedeni ile diğer bantlardan farklıdır. Kinesiptape bandı günlerce problem çıkarmadan kullanılır ve uygulandığı vücut ısısına göre aktive olur.

Ağrı bandı (kinesiotape) tedavisinin faydaları

Kinesiotape bantlama yöntemi ağrılı kasın üzerine uzun bir bantlama işlemidir. Uygulanan bölgedeki kasın fasyasına etki ederek vücut sıvı akışını düzenler ve bu şekilde ağrıyı rahatlatacak, ödeme ve kan birikmesine etki edecek inhibitörleri bant uygulaması yapılan bölgeye gönderir.

Bant yapısı sayesinde kas ve ekleme destek sağlar, ağrıyı azaltır, ağrıyan bölgenin fonksiyonunu ve hareket açıklığını arttırır. Özellikle sabah yorgunluğu, halsizlik ve yaygın ağrı ile seyreden kas romatizmalarında faydalıdır. Kasların çok fazla kasılmasını ve gerilmesini önler. Kan ve lenf dolaşımını arttırır ve ödem oluşmasını azaltır.

Ağrı bandı (kinesiotape) tedavisi uygulanan hastalıklar ve vücut bölgeleri

Ağrı bandı uygulanan hastalıklar

Ağrı bandı uygulanan hastalıklar

Ağrı bandı tedavisi genellikle siportif ve ortopedik yaralanmalar da uygulanır.

 1. Ağrı bandı hangi omuz hastalıkları için kullanılır? : İmpengement sendromu (donuk omuz), omuzda yaygın ağrı, omuz bölgesi kırıkları ve tendinit tedavilerinde uygulanır.
 2. Ağrı bandı hangi dirsek hastalıkları için kullanılır? : Tenisçi dirseği (lateral epikondilit), golfçü dirseği (medial epikondilit) tedavilerinde ağrı bandı uygulanabilir.
 3. Ağrı bandı hangi el ve el bileği hastalıkları için kullanılır? : Kırıklar, sinir yaralanmaları, tendon yaralanmaları ve tendinit tedavilerinde ağrı bandı uygulanabilir.
 4. Ağrı bandı hangi kalça hastalıkları için kullanılır? : Tendinitte, kas ağrılarında, kalça çıkığında, kalça kırıkları tedavilerinde ağrı bandı uygulanabilir.
 5. Ağrı bandı hangi diz hastalıkları için kullanılır? : Menisküs yaralanması, çapraz bağ yaralanmaları, diz kapağı kayması ve dizin benzeri rahatsızlıkları, diz bölgesi kırıkları, huzursuz bacak sendromu, lenf ödem gibi dizin hareketlerini kısıtlayan durumunda ağrı bandı tedavisi uygulanabilir.
 6. Ağrı bandı hangi ayak ve ayak bileği hastalıklarında kullanılır? : Düşük ayak, düz tabanlık, aşil tendinit, topuk dikeni, bağ yaralanmalarında ve sinir yaralanmalarının tedavilerinde ağrı bandı yöntemi uygulanabilir.
 7. Ağrı bandı hangi omurga hastalıklarında kullanılır? : Bel fıtığı (lomber disk hernisi), boyun fıtığı (servikal disk hernisi), omurga eğriliği (skolyoz), sırt ağrılarında, bel tutulması, boyun tutulması tedavilerinde ağrı bandı uygulanabilir.

Sonuç olarak, kinesiotape ağrının azaltılmasında, baş ağrıları ve kulak çınlamalarında, kas eklem gibi vücut fonksiyonlarının desteklenmesinde ve kas gücünün daha iyi kullanılması için uygulanmaktadır.

Kinesiotape (ağrı bandı) tedavisinin yan etkileri

Kinesiotape bantlama yönteminin cilt alerjisi haricinde herhangi bir yan etkisi yoktur. Cilt alerjisi de çok fazla görülmez.

Ağrı bandı uygulamasının sakıncalı olduğu durumlar

Ağrı bandı (kinesiotape) tedavisi bazı durumlarda sakıncalıdır.

 1. Geniş ve ciddi yaralanma durumlarında ağrı bandı uygulanmamalıdır.
 2. Enfeksiyon riski taşıyan açık yaralarda ağrı bandı tedavisi uygulanmaz.
 3. Alerjik bünyeli kişilerde ağrı bandı tedavisi test edilmeden uygulanmamalıdır.
 4. Derin ve trombozu şüphesi olan kişilerde ağrı bandı tedavisi uygulanmaz.
 5. Gebelik döneminde ve çocukluk döneminde karın üzerine, boyun ve sırt gibi otonom sinirler üzerine ağrı bandı tedavi uygulanmaz.

Ağrı bandı (kinesiotape) yöntemini uygulamadan önce dikkat!!

Kinesiotape tedavisini uygulayan kişinin insan anatomisini, kas iskelet sistemi hastalıklarını ve kinesiotape uygulama tekniklerini bilmesi zorunludur. Hatalı uygulamalar yan etkilere veya uygulamanın faydalı olmamasına neden olabilir.

Ağrı bandı tedavisinin faydası nedir

Ağrı bandı tedavisinin faydası nedir

Ağrı bandı tedavisi uygulanabilen hastalıklar ile ilgili benzer yazılar

 1. Donuk omuz nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Tenisçi dirseği nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Tendon iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Düşük ayak nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Kas yırtılması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Bel fıtığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Boyun tutulması nedenleri, belirtileri ve tedavisi

16 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  18 Haziran 2015 at 10:24

  Bende aralı aralı omuz ağrısı oluyor. Nedenini bilmiyorum çünkü bunun için doktora gitmedim. Bu bantlar ağrıyı gerçekten geçiriyor mu ?

 2. Avatar

  Adsız

  22 Haziran 2015 at 14:30

  Omuz ağrısının en sık nedeni eklem çevresindeki yapıların aşınmasıdır. Omuz eklemini oluşturan bağlar, kaslar, kapsül ve kemikler çok fazla zorlanmaya veya ağır yük bindirmeye bağlı ağrıya neden olabilir. Sabah ağrısı ve tutulmalar genellikle omuzlarda ve sırtta hissedilir. Sabah tutulmaları için yatma pozisyonu önemlidir. Fazla kilolu olmak, klimaya maruz kalmak, sportif aktiviteler, ofis ortamında çalışma ve duruş sorunları gibi birçok etken omuzlarda ağrı yapabilir. Omuzdaki ağrının nedenini öğrenmek için öncelikle ortopedi veya fizik tedavi uzmanlarına gitmek ve gereken tetkikleri yaptırmak gerekir. Kinesiotape ağrı bandı genelikle sportif yaralanmalarda, kireçlenme ağrılarında, kas ağrılarında, kan dolaşımı sorunlarında, kas kramplarını önleme gibi ağrıya neden olan durumlarda etkilidir. Fakat ağrı bandı tedavisi açık yaralarda ve alerjik yapısı olanlarda kullanılmaz.Ayrıca ağrı bantları kişilerin evde kendilerinin uygulayabilecekleri bir tedavi yöntemi değildir ve mutlaka eğitim almış fizyoterapist eşlinde kullanılmalıdır.

 3. Avatar

  Ece

  21 Temmuz 2016 at 00:44

  Babamın kolun kas yırtılması var ve kolunu kaldırırken ya da hareket ettirirken zorlanıyor bunun için bende bu bandı almayı ve uygulamayı düşünüyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Temmuz 2016 at 14:06

   Eğer daha önce babanız ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına gitmedi ise öncelikle bir doktora muayene olması daha doğru olur. Kas yırtılması dışında başka bir durum da olabilir.

   Ayrıca konunun içinde de belirtildiği gibi bu uygulama bir fizik tedavi veya fizyoterapist bilgisi doğrultusunda yapılmalıdır.

   Fizik tedavi uzmanına gitmek uygundur.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  Sefa Yıldırım

  27 Kasım 2017 at 11:22

  altına şu geçiriyor mu gusül abdesti alırken çıkarmak lazım mı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Aralık 2017 at 18:24

   KİNEZYOLOJİK (THE KİNESİO TAPİNG) BANTIN YAPISI:

   * Bantın kalınlığı, insan cildinin (derisinin) epidermis (üst deri) kalınlığı kadardır.

   * Bant pamuk lifleri ile dokunmuştur, poliüretan iplikler içerebilir ve latex içermez.

   * Bant, cildin yapısı ve fizyolojik fonksiyonları uyumlu olarak dalgalı yapıda yapıştırıcı içerir. Yapıştırıcı akriliktir ve ısı ile aktive olur. Yapışkan yaklaşık 20 dakikadan sonra tam olarak aktive olur.

   * Bantlar gözeneklidir, hava sıvı geçirir (net bir bilgi yoktur).

   * Terlemeye izin verir ve hızla kurur.

   * Kullanım süresi 3-4 gündür.

   * Bantlar çıkartıldığında yapışkan iz bırakmaz.

   * Soğuk tedavisi, hidroterapi veya elektrik stimülasyon gibi diğer fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavileri ile eş zamanlı kullanılabilir (?).

   KİNEZYOLOJİK (THE KİNESİO TAPİNG) BANT UYGULAMANIN SAKINCALI OLDUĞU DURUMLAR (KONTRENDİKASYONLAR):

   * Geniş ve ciddi cilt yaralanmaları

   * Enfeksiyon riski taşıyan açık yalar

   * Derin venöz tromboz şüphesi olan bölgeler

   * Alerjik reaksiyonlar

   * Hamilelik ve çocukluk dönemi, bunlar gibi durumlarda bu bant uygulanmamalıdır.

   Ayrıca karın üzerine, boyun ve sırt gibi otonom sinir sistemi aktivasyonunu tetikleyebilecek bölgelere de uygulanmamalıdır.

   NOT: Kinezyolojik bantlama yöntemini uygulayabilmek için konuyla ilgili eğitim almış olmanız gerekir. Çünkü hatalı uygulamalar yan etkilere veya işlemin hiç bir işe yaramamasına neden olabilir.

   Bu konuda herhangi bir uygulama yapmadan önce bir fizik tedavi uzmanına danışmanızda fayda vardır. Ağrınızın nedeni ciddi ve acil teşhis ve tedavi gerektiren bir durum da olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 5. Avatar

  Aynur

  12 Şubat 2018 at 06:45

  Annem ileri evre kanser sgridan uyuyamiyor faydasi olur mu sirti ve dizleri cok agriyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Şubat 2018 at 23:38

   Tedavinizi sürdüren ve takibinizi yapan doktorunuzdan bilgi almanız ve bu uygulamayı yapmayı planlamadan önce doktorunuza danışmanız daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 6. Avatar

  Mehmet

  27 Nisan 2018 at 11:51

  Çapraz bağlarda kopuk var işe yarar mı

 7. Avatar

  Memet

  3 Haziran 2018 at 22:34

  Beyin cerrahisi anneme buna benzer bir bant önermiş şu gün hastanede sırtınıza yapıştıracaklar diye annemde tekrar gitmemiş bu doktorun önerdiği ile aynı mıdır aceba ve eczanede bulunur mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Haziran 2018 at 11:35

   Annenizin şikayetlerinin ne olduğuna bağlı, doktorunuzun teşhisinin ne olduğuna bağlı, doktorunuzun görev yaptığı hastaneye bağlı doktorunuzun nasıl bir yöntemden bahsettiği değişiklik gösterebilir.

   Kinesiotape (ağrı bandı) diz bölgesine, boyun bölgesine, bel bölgesine, el bileğine uygulanabilir.

   Kinesiotape (ağrı bandı) hangi durumlarda kullanılır diyecek olursak; eklem ve kas ağrılarında, yumuşak doku sakatlanmalarında, eklem sakatlanmalarında, kötü duruş bozukluklarında, bazı ortopedik ameliyatlar sonrası rehabilitasyon sürecinde, ayak ağrılarında doktorun uygun gördüğü ve kişinin durumunun uygun olduğu durumlarda ağrı bandı kullanılabilir.

   Bu bantlar kesinlikle eğitimli uzmanlar tarafından uygulanmalıdır, aksi taktirde fayda yerine zarar verebilir.

   Doktorunuz ile tekrar görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Avatar

  Adnan

  29 Haziran 2018 at 01:37

  Hamstring kasların daha önce yırtılma olmuştu sprint koşu yaparken doktor dinlen dedi ilaçları kullandım ama antrenmana tekrar başladım ve tekrar aynısı oldu en hızlı şekilde nasıl geçirebilirim üniversite besyo sınavım var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2018 at 10:45

   Birkez yırtılan kasın tekrar yırtılma riski daha yüksektir. Doktorunuz ile tekrar görüşmeniz ve spora başlayıp başlamama konusunda bilgi almanız önemlidir. Ayrıca spor yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda da doktorunuza danışmalısınız. Kas yırtılması tedavisinden sonra ağrının devam ettiği durumlarda tekrar değerlendirme gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 9. Avatar

  sibel

  3 Mart 2019 at 21:09

  bel fıtığım var kullanabilirmiyim nasıl kullanmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2019 at 22:16

   Ağrı bandının bel fıtığı, boyun fıtığı, omurga eğriliği gibi durumlara bağlı ağrılarda, sırt ağrılarında, tutulmalara bağlı ağrılarda kullanılabildiğine yönelik bilgiler mevcuttur, ancak bir fizik tedavi veya beyin cerrahisi uzmanınca son durum hakkında değerlendirme yapılmadan ve doktorunuza danışmadan bir uygulama yapmamalısınız.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git