Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi Uygulanan Hastalıklar

Fizik tedavi ve kireçlenme tedavisiKireçlenme, halk arasında kireçlenme olarak bilinen vücudun eklemlerinde tıp dilinde dejeneratif osteoartrit ve osteofit adı verilen oluşumlardır. Bu oluşumların nedeni tam olarak bilinmediği gibi, genellikle uzun süre hareketsiz kalan insanlarda ve yaşın ilerlemesi ile birlikte artmaktadır. Kireçlenme genç yaşlarda daha az görülürken ileri yaşlarda daha sık görülür. Bazı kişilerde de trafik kazaları, yüksekten düşmeler ve benzeri travmalar sonrası, bazı metabolik hastalıklar nedeni ile osteoartrit veya osteofit meydana gelebilir.

Fizik tedavi ve kireçlenme tedavisi

Kireçlenme, halk arasında kireçlenme olarak bilinen vücudun eklemlerinde tıp dilinde dejeneratif osteoartrit ve osteofit adı verilen oluşumlardır. Bu oluşumların nedeni tam olarak bilinmediği gibi, genellikle uzun süre hareketsiz kalan insanlarda ve yaşın ilerlemesi ile birlikte artmaktadır. Kireçlenme genç yaşlarda daha az görülürken ileri yaşlarda daha sık görülür. Bazı kişilerde de trafik kazaları, yüksekten düşmeler ve benzeri travmalar sonrası, bazı metabolik hastalıklar nedeni ile osteoartrit veya osteofit meydana gelebilir.

Kireçlenmeler tek başına ağrıya neden olmaz iken, kireçlenmenin sebep olduğu ödem veya dokudaki travmatik bir durumun meydana getireceği ödem ile beraber ağrıya neden olur. Fizik tedavi ile sadece kireçlenmenin yarattığı ağrıyı gidermek mümkün olur iken, kireçlenmeyi tedavi etmek mümkün değildir. Kireçlenme oluştuktan sonra tam olarak tedavisi mümkün olmadığı için, oluşmadan önce hareketli bir yaşam tarzı ile, egzersiz yaparak ve çok fazla kilo almadan önlemek daha kolaydır.

Boyun ağrıları ve fizik tedavi

Boyun ağrıları ve fizik tedavi

Boyun ağrılarında uygulanan fizik tedavi yöntemleri

Boyun ağrısı olan hastanın tanısı konulduktan sonra fizik tedavi kararı verilmiş ise, hastanın öncelikle enflamatuar bir hastalığı olup olmadığı tespit edilir ve fizik tedaviye engel olacak bir sorun olmadığından emin olunur ve fizik tedaviye alınır. Hasta her gün fizik tedavi görmeye başlar. Fakat, hastanın genel durumu ve yaşından dolayı iki günde bir fizik tedavi görebilir. Hastayı ilk önce yüzüstü yatar vaziyette ya da oturur vaziyette yaklaşık 20 dakika TENS tedavisi uygulanır. Bu tedavi ile kaslarda gevşeme ve kan dolaşımında artış olur. Sonrasında yeterli dengelerde ultrason tedavisi uygulanır. Çok fazla dirençli hastalarda lazer tedavisi de uygulanır. Lazer uygulaması ağrıyan bölgedeki kanlanmayı arttırır.

Omuz ağrıları ve fizik tedavi

Omuz ağrıları ve fizik tedavi

Omuz ağrılarında uygulanan fizik tedavi yöntemleri

Omuz ağrıları fizik tedavi uzmanlarını sıkıntıya sokan bir rahatsızlıktır. Omuz ağrısı olan kişinin hareket kısıtlılığı vardır. Omuz ağrıları günlük yaşamı diğer ağrılara göre daha fazla kısıtlar. Omuz ağrılarını yaratan sebeplerin bir kısmı iç organlardaki rahatsızlıklardan, bir kısmı geçirilmiş ameliyatlardan kaynaklanır. Bu nedenle omuz ağrısının nedeni çok iyi değerlendirilmeli, tanısı doğru konulmalı ve tedaviye alınmalıdır. Fizik tedavi hasta oturur vaziyette veya yatar vaziyetteyken öncelikle TENS tedavisi uygulanır. TENS aparatları hastanın hem omzuna hemde boynuna yapıştırılır. Devamında ultrason yüzeysel ya da derin ultrason uygulaması ve bunlar ile beraber osteopati tedavisi uygulanır.

Diz ağrıları ve fizik tedavi

Diz ağrıları ve fizik tedavi

Diz ağrılarında uygulanan fizik tedavi yöntemleri

Diz ağrıları için fizik tedaviye baş vuran hastalar genellikle 50-60 yaş ve üzeri hastalardır. Bu grup hastalarda yapılan tetkiklerde eklem kıkırdağının çok inceldiği tanısı konulur. Bu hastaların şikayetleri genellikle emekli olduktan sonra meydana çıkmaya başlar. Çünkü, bu kişiler emekli olduktan sonra hareketsiz bir yaşam tarzına başlarlar ve bu durum kişilerde diz ağrılarına sebep olan bazı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Bu hastaları fizik tedavi yöntemleri ile ağrısını ortadan kaldırmaya çalışırken, ağrının azaldığı kadar hareket etmesini sağlamak gerekir.Yani, hastanın ağrısının azaldığı ölçüde hareketi sağlanabilir ise kıkırdağın beslenmesi artar ve hastanın iyileşmesi sağlanır. Bu tedavide, hasta oturur pozisyonda veya sırt üzeri yatar pozisyonda tedaviye alınır. TENS uygulaması bu hastalarda da dizin alt ve üzerine aparatlar yapıştırılır ve bu şekilde TENS tedavisi uygulanır. Sonrasında akut bir durum yok ise sıcak uygulama yapılır. Eğer akut bir durum var ise sıcak uygulama değil, soğuk uygulama yapılması gereklidir. Beraberinde ultrason tedavisi de yapılır ise tedavi daha başarılı olur.

Romatizmal hastalıklar ve fizik tedavi

Romatizmal hastalıklar ve fizik tedavi

Romatizmal hastalıklarda uygulanan fizik tedavi yöntemleri

Romatizma enflamatuar grubunda bir hastalıktır. Bu hastalıkta akut dönem denilen, yani alevlenme dönemlerinde kesinlikle fizik tedavi uygulanmaz. Sadece eklemde bozulmanın önlenmesi için kısa süreli atel uygulaması yapılır. Bu hastalarda ancak, alevlenmenin azaldığı ya da geçtiği dönemlerde bazı fizik tedavi uygulamaları kısıtlı olarak yapılır. Bu hastaların tedavisinde amaç, ağrıyı azaltmak, oluşacak eklem bozukluklarını önlemek ve kas gücünün geri kazanılmasını sağlamaktır. Bu hastalarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hiç bir hastanın, hastalığının alevlenme döneminde herhangi bir fizik tedavi ajanının uygulanmaması gerektiğidir.

Felç geçiren hastalar ve fizik tedavi

Felç geçiren hastalar ve fizik tedavi

Felç (inme) geçiren hastalarda uygulanan fizik tedavi yöntemleri

Felç denilen ya da inme diye tabir edilen hastalıklarda fizik tedavi, rehabilitasyon ile beraber uygulandığı sürece hastaya belli bir derecede fayda sağlar. Bu hastalarda önemli olan, mümkün olduğunca çabuk tedaviye başlamaktır. Çünkü, geçen her gün hastanın aleyhine işler. Bu hastalarda, hastanın damar tıkanıklığı, beyin kanaması veya iç kanama gibi risklerinin tedavisi yapıldıktan hemen sonra, rehabilitasyon programına alınmalıdır.

Rehabilitasyon tedavisi ile birlikte fizik tedavide kullanılan bazı cihazlar ile hastanın kaslarının güçlenmesi sağlanmaya çalışılır veya hastanın hareket açıklığını sağlamak için TENS uygulaması yapılır. Bu hastalarda ilk başlama sürecinin ilk ayında fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi başlatılmalıdır. Ayrıca, trafik kazaları, yüksekten düşmeler gibi yüksek enerjili travmalardan sonra meydana gelen omurga kırıkları, omurilik yaralanmaları nedeni ile oluşan sinir hasarı sonucu gelişen kısmi ya da tam felçli hastalarda da ortopedik tedaviden hemen sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon programı başlatılmalıdır.
Fizik tedavide uygulanan yöntemler :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git