Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Fimozis Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Fimozis hastalığı nedir?

Fimozis, çocuklarda penis üzerindeki derinin çok dar olması nedeni ile penis başından geriye doğru sıvazlanamaması şeklinde seyreden bir durumdur. Genellikle sünnet olmamış erkek çocuklarda görülmekle birlikte, sünnetten sonra fazla deri bırakılmış ise sünnetli çocuklarda da görülebilir.

Fimozis hastalığı belirtileri

Fimozis belirtileri ve bulgularında sünnetsiz erkek çocuklarında üç yaşına kadar bir dereceye kadar fimozis olması normal iken, genellikle çocuk büyüdükçe kaybolur. Sorun devam eder ise, çocuk idrar yapmada zorlanabilir ve işeme sırasında sünnet derisi balon gibi şişebilir. Ayrıca sünnet derisinde şişme, kızarma ve hassasiyet ortaya çıkabilir. Ergenlik çağındaki çocuklarda ereksiyon sırasında aşırı ağrı olabilir ya da ereksiyon olmama görülebilir. Fimozis çocuğun penis başını temizlemesini engelleyebilir ve balanit adı verilen bir enfeksiyona zemin hazırlayabilir. Bazen sünnet derisi penis başı üzerinden geri çekilebilir, ancak tekrar eski yerine dönmez. Bundan sonra penis başı üzerinde gergin ve ağrılı bir deri halkası oluşur.

Fimozis hastalığı tedavisi

Fimozis hastalığında ebeveyn veya çocuk üç yaşından büyük ve sünnet derisi yine de gergin ise, banyoda su ve sabun kullanarak deriyi kibarca geri çekebilir. Deriyi zorlamamaya özen göstermelidir, yoksa zedeleyebilir. Bu germe işleminin haftalarca tekrarlanması gerekebilir. Evdeki bu tedavi işe yaramaz ise çocuğunu doktora götürülmesi gereklidir. Fimozis sorunu olan ve uygulanan yöntemler ile düzelmeyen çocuklara hekim sünnet yapılmasını önerebilir. Sünnet işlemi görece küçük çaplı bir cerrahi girişimdir ve çocuk aynı gün eve dönebilir.

Erkek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda inmemiş testis nedenleri ve tedavisi
  2. Testis torsiyonu nedenleri ve tedavisi
  3. Vezikoüretral reflü nedenleri ve tedavisi
  4. Varikosel nedenleri ve tedavisi
  5. Erkeklerde kısırlık nedenleri ve tedavisi

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git