Hastalıklar ve Tedaviler

Fibrokistik Meme Hastalığı Neden Olur? (Meme Kistleri)

Fibrokistik meme hastalığı kadınlarda 30-50 yaşları arasında en sık görülen iyi huylu meme hastalığıdır. Kadınların büyük bir kısmında puberteden (ergenlik dönemine geldikten) sonra gelişen parankimal bir değişikliktir.

Fibrokistik meme hastalığı belirtileri ve tedavisi

Fibrokistik meme hastalığı kadınlarda 30-50 yaşları arasında en sık görülen iyi huylu meme hastalığıdır. Kadınların büyük bir kısmında puberteden (ergenlik dönemine geldikten) sonra gelişen parankimal bir değişikliktir.

Nedeni konusunda tartışmaların açıklığa kavuşmamış olması ile beraber, en bilindik neden hormonal etkenlerin olduğu ve süt verme hormonu olanprolaktin hormonununyükselmesine neden olan durumlarda memelerde benzer fibrokistik değişiklikler görülebilir.

Fibrokistik meme hastalığı nedenleri

Memesüt bezleri bulunan ve süt üreten bezlerden, bezleri destekleyen destek dokusundan oluşur. Süt bezlerinde, rahimde olduğu gibi adet döneminin başlamasından itibaren östrojen ve progesteron gibi hormonların etkisi ile hamilelik için hazırlık sürecine girilir ve süt üreten hücrelerde gelişme ve artış meydana gelir.

Adet kanamasısonrasına doğru memelerdeki hassasiyetin sebebi bu gelişmedir. Ergenlikten menopoza kadar her adet döneminde meme kanalları içine sıvı ve hücresel atıklar dolar. Fibrokistik meme hastalığı genelde iki memeyi de ilgilendiren bir durumdur. Tek bir memede başlasa bile daha sonraki dönemlerde diğer memede de aynı şekilde başlar ve iki memenin de hastalığı olur. Fibrokistik meme hastalığında ele gelen kitle olması nedeni ile meme kanseri ile karışabilir.

Fibrokistik meme hastalığı belirtileri

Fibrokistik meme hastalığının klinik spektrumu oldukça geniştir. Asemptomatik (her hangi bir belirti) göstermeyebilir ve hasta memede ağrı, hassasiyet, yanma, kaşıntı, meme başında akıntı, omuzlara ve kollara doğru yayılan ağrı, batma ve değişik boyutlarda memede ele gelen kitle şikayeti ile doktora baş vurabilirler.

Kadınların yarısı yaşamlarının bir döneminde bu rahatsızlıktan doktora başvurabilir. Şikayetler bazı kadınlarda çok hafif seyredebilirken, adet öncesi oluşan ağrılar gibi olabilir. Bazı kadınlarda ise ağrıların şiddeti oldukça fazla olup adet döneminden sonra bile devam edebilir.

Fibrokistik meme hastalığı görülme yaşları

Fibrokistik meme hastalıkları tipik olarak üreme çağındaki kadınlarda genellikle orta ve ileri yaş grubunda rastlanır. Hatta bazen 20 yaşlarında da görülebilir. Fibrokistler aile bireylerinde birden fazla kişide görülebilirler. Belirtiler ve fiziki inceleme bulguları doğum sayısı arttıkça azalma gösterebilir.

Fibrokistik meme hastalığı meme displazisi, kronik kistik mastit, diffüz kistik mastopati, veya iyi huylu meme hastalığı olarak ta adlandırılır. Habis (kötü huylu) olmadığı gibi tek başına kansere dönüşmezler. Ancak birlikte memedeki dokularda atipik hiperplazi var ise meme kanserine dönüşme riski olabilir. Atipik hiperplazi tanısı muayene ve mamografide şüphelenilen bir alandan biyopsi yapılması ile konulur.

Fibrokistik meme hastalığı teşhisi

Fibrokistik meme hastalığının tanısında, doktor tarafından yapılan muayene gözle ve elle yapacağı incelemede meme dokusunda, koltuk altında ve boyun alt kısımlarında normal dışı bir kitlenin varlığını kontrol edebilir. Gerekir ise hastanın yaşı uygun olduğunda mamografi ve ultrasonografi gibi yardımcı tetkikler sonucu yapılacak meme biyopsisi ile tanısı konulabilir. Biyopsi sonucu mikroskop altında yapılan patolojik incelemede fibrokistik değişikliklerin saptanması kesin tanıyı koymada yardımcı olabilir.

Fibrokistik meme hastalığı tedavisi

Fibrokistik meme hastalağı tedavisi

Fibrokistik meme hastalağı tedavisi

Fibrokistik meme hastalığının tedavisinde, hastalığın tanısı konulduktan sonra hastada her hangi bir şikayet söz konusu değil ise takip edilerek, tedavi edilmeden beklenebilir. Fakat, ağrı ve başka şikayetler var ise tedavi edilmesi gerekmektedir.

Tedavi, iğne aspirasyonu, ince bir iğne yardımı ile kistin içerisine girilerek içindeki sıvı çekilir ve zaten sıvı boşaldığında ağrı kesilir. Sıvının boşaltılmasına rağmen tekrarlayan kistler cerrahi işlem ile çıkarılır. Eğer kistler hormonsal nedenlerden dolayı tekrarlıyor ise hasta hormonal yönden değerlendirilmek üzere jinekoloji uzmanına yönlendirilir ve hormonal dengesizlik var ise bunun tedavisi yapılır.

Yaşam şeklinde değişiklikler yaparak ta fibrokistik meme hastalığı şikayetlerini azaltmak, göğüsleri iyi destekleyen sütyenler giymek ve saten değil pamuklu sütyenler giymek, göğüslerin çok hassas olduğu adet, hamilelik, loğusa dönemlerinde sporcular için üretilen sütyenleri tercih etmek, kafein tüketimini azaltmak, tuz alımını azaltmak, sebze, meyve ve tahıl grubundan zengin beslenip, yağlı besinlerden kaçınmak gibi önlemler ile fibrokistik meme hastalığını ve ağrıları azaltmak için yardımcı olabilir.

Meme hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Meme ağrısı neden olur
  2. Meme ucu akıntısı neden olur
  3. Memenin paget hastalığı nedir
  4. Memeden süt gelmesi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git