F

Fibroid Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Fibroid, rahim duvarında oluşan, yavaş büyüyen ve kansere neden olmayan bir tümördür. Fibroid, düz kas ve bağ dokusundan oluşur.

Fibroid nedir?

Fibroid, rahim duvarında oluşan, yavaş büyüyen ve kansere neden olmayan bir tümördür. Fibroid, düz kas ve bağ dokusundan oluşur. Bu oluşumlar, boyutları bezelye tanesi ile greyfurt büyüklüğü arasında değişebilen birden fazla fibroid gelişmesi ile kendini gösterebilir. Fibroidler genellikle 35 ile 45 yaşları arasında görülür.

Fibroid neden olur?

Fibroidin sebebinin, östrojen  hormonunun verdiği anomal tepkiyle ilgili olduğu düşünülmektedir. Östrojen içerikli doğum kontrol hapları da hamilelikte olduğu gibi fibroidlerin gelişimine neden olurlar. Menopoz sonrası östrojen hormonu üretimindeki azalma fibroidlerin küçülmesine neden olur.

Fibroid belirtileri

Fibroid sorunu olan birçok olguda herhangi bir belirtiye rastlanmaz. Eğer fibroid genişlerde rahim boşluğunu kapatırsa, ağır ve uzun süren regl dönemine neden olabilir. Geniş bir fibroid mesane üzerinde baskı oluşturarak kısa arlıklarla idrara çıkmaya veya bağırsak üzerinde de baskıya neden olarak bel ağrısı ya da kabızlığa yol açabilir. Rahim boşluğunun biçimini bozan fibroidler, tekrarlanan kısırlığa veya düşüklere sebep olabilirler. Fibroidin yamulması, alt karın kısmında ani bir sancıya yol açabilir.

Fibroid teşhisi

Belirtiler göstermeyen fibroidler genellikle rutin pelvik muayene sırasında fark edilirler. Ultrason taraması tanıyı doğrulayabilir. Bazı durumlarda tam tanıya ulaşmak için transvajinal ultrason taraması yapılabilir.

Fibroid tedavisi

Küçük, semptomsuz (belirtisiz) fibroidler çoğunlukla tedavi gerektirmez, ancak büyümenin değerlendirilmesi için düzenli muayene gerekli olabilir. Semptom oluşturan (şikayete neden olan) fibroidler için ilaç tedavisi gerekebilir. Bu tür bir tedavi, hem hastanın şikayetlerini gidermek için hem de fibroidleri küçültmek amacıyla, düşük dozlu hormon yerine koyma terapisi ile kombine edilebilen ve hormon agonisti salgılayan tedaviler uygulanır.

Hastanın şikayetlerini hafifletmek için yapılan alternatif ilaç tedavileri arasında antiinflamatuar ilaçlar, traneksamik asit, doğum kontrol hapı veya intrauterin sistemi gibi tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

İlaç tedavilerinin yetmediği durumlarda cerrahi tedaviye başvurulabilir. Uygulanan cerrahi tedaviler arasında ise myomektomi (fibroidlerin alınması işlemi), endometriyal ablasyon (rahim zarının alınması işlemi) ya da uterin tıkama (fibroidlere gelen kanın kesilmesi işlemi) gibi yöntemler uygulanabilir.

Fibroidlerin alınması genellikle kadının tekrar hamile kalma imkanını sağlar. Fakat bazı durumlarda histerektomi (rahimin alınması işlemi) gerekebilir.

Benzer salık yazıları

  1. Rahim sarkması nedenleri ve tedavisi
  2. Rahim ağzı polipleri neden olur
  3. Vulva hastalıklarının nedenleri ve tedavisi
  4. Progesteron hormonu nedir
  5. Menopoz nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git