Göğüs Hastalıkları ve Tedavileri

Fibroadenom Nedir? Fibroadenom Belirtileri

Fibroadenom memede sertlik şikayeti ile baş vuran hastalarda en sık görülen iyi huylu meme tümörüdür. Meme dokusu içerisinde düzgün sınırlı yuvarlak kitle şeklinde ele gelir.

Fibroadenom meme kanserine dönüşür mü?

Fibroadenom memede sertlik şikayeti ile baş vuran hastalarda en sık görülen iyi huylu meme tümörüdür. Meme dokusu içerisinde düzgün sınırlı yuvarlak kitle şeklinde ele gelir. Fibroadenom sistolojik a tipi olmaksızın düşük sayı gösteren fibröz stromadan oluşan tümörlere verilen addır. Bu tümörler genellikle genç 20-30 yaş altındaki kadınlarda görülür ve yerinden oynayabilen mobil kitlelerdir.

Makroskopik, yani büyük görünümleri genellikle karakteristik (kendilerine özgü) görünümleri ile tanının kolay konulmasında yardımcıdırlar. Tedavi edilmeksizin takip edildiklerinde, boyutları 2-3 sm ye çıkabilir. Bu büyüme süresi bazen beş sene sürebilir iken, büyüme döneminde tümör her 6-12 ayda bir büyüklüğünün iki katına çıkabilir. Fibroadenomların genelde meme kanserine dönüşmediği, geçmiş verilere göre çok az sayıda kansere dönüştüğüne dair bilgiler bulunmaktadır.

Fibroadenomların hormon dengesizliklerinden etkilendiği ve bu yüzden hamilelik döneminde büyüme gösterebileceği bilinmektedir. Fibroadenomlar postmenopozal (menopoz döneminden sonra) çok ender olarak görülürler ve gerileyerek küçülürler. Menopoz dönemi sonrası kalsifiye olabilirler ve böyle bir durumda mamografide görülebilirler.

Fibroadenom türleri

Fibroadenomalar aslında dört kategoride incelenebilir.

 1. Küçük fibroadenomlar 3-4-mm bunlar memede yüzeysel olarak muayenede hissedilir.
 2. Boyutları 1-3 santim arasında değişen ve fibroadenomların yüzde 80’ini oluşturan en sık görülen firoadenom tümörüdür.
 3. Boyutları 4-5 cm arasında değişebilen intermediate orta dereceli fibroadenom grubudur.
 4. Ergenlik çağında ve menopoz öncesi yaş gruplarında rastlanan büyük fibroadenomlardır. Ayrıca fibroadenomlar genel yapılarına göre hamartomlar, tübüler adenom, laktasyon adenomu, adenolipom, jüvenil fibroadenom, giant fibroadenom olarakta sınıflandırılmaktadır.

Fibroadenom tanısı

Fibroadenom-nedir

Fibroadenomlar meme içinde hareketli ve ağrı yapmaz ve elle muayenede kitle gelmesi şeklinde kendini belli eder. 25 yaşın üzerinde olan hasta gurubuna kadar sadece klinik tanı yetebilir iken, bu dönemden sonra karsinomun ekartasyonu için patolojik incelemeye gerek duyulur.

İğne aspirasyonunda sıvı içermesi kistler den ayırt etmeye yarar. Mamografi kist ve fibroadenomların ayrımını yapmada fazla yardımcı değildir. Buna karşın, ultrasonografi (USG) genelde kist boşluğunu açık olarak gösterebilir. Kesin tanı ancak kitleden parça alınması ile konulur. Şüpheli olgularda veya ileri yaşlarda saptandığında biyopsi yapılması gerekebilir.

Fibroadenom tedavisi

Fibroadenomun ilaçla tedavisi olmadığı gibi, bazı araştırmalar sonucu fibroadenomların tedavisinde tamamının çıkarılması işleminin uygulanması belirtilmiştir. Bazı araştırma sonuçlarına göre de kesin tanının ince iğne aspirasyon biyopsisi ile konulur ve genç yaşlarda görüldüğünden dolayı bu yaşlardaki kadınlarda meme kanseri görülme sıklığının az olduğu düşünülerek, fibroadenomların belli dönemlerde izlenerek takip altında tutulmaları bildirilmiştir. Bu tümörler gerilediği gibi, çoğu değişmeden kalabilir. Lezyon giderek büyür ise genellikle cerrahi ile çıkarılması tavsiye edilir.

Bazı cerrahi uzmanlarına göre ekol 2-3 santim fibroadenomların dikkatli klinik inceleme sonrasında takip edilebileceğini, lezyonun çıkarılması işleminin 30-35 yaşları arasında yapılması uygun kabul edilir. 35 yaşın altındaki kadınlarda koruyucu yaklaşım uygun görülür. Fibroadenomlar tedavi edilmeden beklendiğinde büyümeleri beş yıllık süre içerisinde yavaş yavaş gelişirler. Çok büyük fibroadenomlar hastanın fiziki yapısını mümkün olduğunca bozmayacak şekilde kesi yaparak kitle çıkarılır. Bölgesel tekrarlama riski oldukça düşüktür. Fibroadenomların cerrahi tedavisinde tümörün alınması olguların genelinde yeterli işlem olup, sonraki dönemlerde bölgesel tekrarlama çok rastlanmış bir durum olmamaktadır. Çok nadir olarak biyopsi bölgesinde tekrarlama görülebilir.

Meme hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Fibrokistik meme hastalığı
 2. Memenin iyi huylu hastalıkları
 3. Memeden süt gelmesi
 4. Meme başı egzaması
 5. Meme kanseri nedir
 6. Meme ağrısı nedenleri ve tedavisi
 7. Hamilelikte meme kanseri olur mu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git